Gübre olarak kahve telvesi. Bitkiler kahve telvesi ile nasıl gübrelenir?

Kahvenizi içtiniz ve kalan kahve telvesini mi atıyorsunuz? Bunu yapma! Kahve telvesi, bitkilere nitrojen, potasyum ve magnezyum gibi önemli besinler sağlamak için bir gübre olarak kullanılabilir . Ayrıca bitkileri kahve telvesinden sulamak için malç, substrat veya besleyici bir müstahzar da hazırlayabiliriz . Faydalı güçlerinden tam olarak yararlanmak için bitkileri kahve telvesi ile nasıl gübreleyeceğinizi görün . İşte bahçeniz ve saksı bitkileriniz için kahve telvesini gübre olarak kullanmak için 5 fikir !

Gübre olarak kahve telvesi

Kahve telvesi gübre olarak kullanılabilir

Fotoğraf Pixabay.com/depositphotos.com

1. Bitkileri sulamak için kahve telvesi

Bahçedeki bitkileri sulamak için besleyici bir müstahzar hazırlamak için kahve telvesi kullanabiliriz . Hem sebzeleri hem de süs bitkilerini sulamak için kullanabiliriz. 1 fincan kahve telvesi üzerine 10 litre su dökerek hazırlayın. Kahve telvesinin şişmesini bekliyoruz. Ardından aparatı karıştırın ve hemen bahçe yataklarını onunla sulayın . Bu işlemi 1-2 haftada bir gerçekleştirebiliriz.

Evdeki bitkileri, kahve telvesinden benzer şekilde hazırlanmış bir gübre ile sulayabiliriz . Hazırlamak için 1-2 çay kaşığı kahve telvesini 1 bardak su ile dökün. Kahve telvesi şiştiğinde, çözelti karıştırılmalı ve hemen ardından bitkileri onunla sulayın.

Bitmemiş kahvenin geri kalanını da saksı bitkilerini sulamak için kullanabiliriz . Suda kuvvetle seyreltilmiş bir içecek kullanıyoruz (1: 5). Bu tür gübre memnun edecek: antoryum, Japon kamelyası, eğrelti otları, Afrika menekşesi ve kaktüsler. Prosedürü 2 haftada bir yapıyoruz.

2. Yatak takımı olarak kahve telvesi

Çok fazla öğütülmüş kahve içersek, kalan telveler saklanmalı ve kurutulmalıdır . Büyük miktarlarda kahve telvesi topladığımızda, onları bahçedeki bitkileri malçlamak için kullanabiliriz.

Gübre olarak kahve telvesi

Kahveyi demledikten sonra telveyi kurutun ve ardından ezilmiş olanları yatakların üzerine serpin.

Fotoğraf depositphotos.com

Kahve telvesini bahçe bitkilerinin etrafına yayın . Hafif oldukları ve rüzgar tarafından çok kolay uçup gidebildikleri için, ek olarak bahçe kabuğu gibi daha ağır malzemelerden yapılmış malç yayıyoruz. Altlığın alt tabakasında yavaş yavaş ayrışan kahve telveleri, toprağın üst tabakasına kademeli olarak değerli nitrojen sağlayacaktır .

Başka bir yol da, yağmur yağmadan veya sulama programından hemen önce bahçeye kahve telvesi serpmektir. Sonra zemine atılacaklar ve rüzgar tarafından uçup gitmeyecekler.

Ayrıca malçlama için taze, demlenmemiş çekilmiş kahve de kullanabiliriz. Taze çekilmiş kahve hafif asidiktir ve yaban mersini, ortancalar, orman gülleri ve güller gibi asidofilik bitkiler için mükemmeldir . Domates, havuç ve turp gibi sebzeler özellikle kahve malçına olumlu tepki verir .

Toprağı ev yapımı bir yöntemle asitleştirmeToprağı ev yapımı bir yöntemle nasıl asitleştirebilirim?

Toprağı asitleştiren mineral gübrelere ulaşmadan önce, toprağı asitlendirmek için doğal ev yöntemlerini düşünmeye değer. Hangisinin etkili olduğunu, nasıl kullanılacağını ve ev yöntemiyle toprağı asitlendirmenin bile mümkün olup olmadığını görün! Daha...

3. Toprağa katkı maddesi olarak kahve telvesi

Kahve telvesi toprağa besin katar ve yapısını iyileştirir. Bu nedenle , kahve telvesi bitkiler için substratın bir bileşeni olabilir . Toprakla karışarak havalanmasını ve su kapasitesini geliştirirler. Kahve telvesini ayda 1-2 kez toprakla karıştırmaya değer. Ayrıca taze ekilmiş bitkilerin altına kahve telvesi kazabiliriz . Tercihen 15-20 cm derinliğinde. Sonuç olarak, faydalı mikroorganizmaların seviyesi artacak ve bu da bitkilerin daha hızlı büyümesine ve daha bol çiçek açmasına yardımcı olacaktır.

Kahve telvesi, saksı bitkileri için substrata katkı maddesi olarak kullanılabilir . Nemli kahve telvesi zaman zaman alt tabakanın yüzey tabakası ile karıştırılmalıdır. 20 cm tencere için sadece 1-2 çay kaşığı ihtiyacınız var.

Kahve telvesi, ayda bir tencerenin dibine dökülebilir veya alt tabakanın yüzeyine ince bir tabaka halinde yayılabilir. Bununla birlikte, ıslak zeminleri yere bir tencereye koymamalısınız, çünkü çok hızlı küflenir ve kabuklanır, bu da oksijen erişimini sınırlar. Bitkileri naklederken kahve telvesi çiçek toprağı ile karıştırılabilir . Ortaya çıkan alt tabaka daha gevşek olacak ve suyu daha iyi tutacaktır.

4. Kompost için kahve telvesi

Kahve telvesi, kompostun değerli bir bileşenidir. Kahve telvesi kompost yığınını eser elementler, potasyum, magnezyum ve bakır ile zenginleştirir . Kompostlama sürecinin hızı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan büyük miktarlarda nitrojen içerirler. Pütürlü yapıları sayesinde prizmayı gevşeterek havalanmasını iyileştirirler. Kahve telvesinin kokusu solucanları çeker .

5. Tohumlara katkı maddesi olarak kahve telvesi

Kahve telvesi havuç ve turp tohumları ile karıştırılarak onlarla birlikte ekilebilir . Bu doğal gübrenin tohum çimlenmesi üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bu sebzelerin ortaya çıkışı daha düzgün ve fideler daha güçlüdür. Toprakta kahve telvesi varlığı daha yüksek verimle sonuçlanır .

MSc. Agnieszka Lach