Yüksek sebze yatakları

Yükseltilmiş sebze ve bitki yatakları , bahçenin kullanılabilir kısmını geliştirmenin ilginç bir yoludur. Bitkilerin bakımını büyük ölçüde kolaylaştırırlar ve ayrıca bahçede düzeni sağlamaya yardımcı olurlar. Büyük Britanya'da çok popülerler. Bununla birlikte, bu sebze ve bitki yetiştirme yöntemi Polonya'da da işe yarayabilir ve neden burada bu kadar az insan kullanıyor?

yüksek sebze yatakları

Yüksek sebze yatakları

Yükseltilmiş yataklarda sebze ve ot yetiştiriciliği hakkında daha fazla söz ve bilgi gittikçe artmaktadır. Yükseltilmiş sebze yatakları, büyük Britanya'da yükseltilmiş yataklara sahip bahçelerin neye benzediğini ve bu tür yükseltilmiş yatakların "yükseltilmiş yataklar" olarak anıldığı indirimlerin nasıl göründüğünü görme fırsatı bulan bahçe tasarımcıları tarafından önerilmektedir.

Yükseltilmiş yatakların avantajları

Yükseltilmiş yatak yetiştiriciliği koordinat kurallarını kullanarak sebze, otlar ve süs bitkileri yetiştirmek için kullanılabilir. Bazı çiçekler ve bitkiler, sebzelerin arasına ekildiğinde, zararlıları caydırmaya yardımcı olur ve onların sebze parçalarını bulmalarını zorlaştırır. Ayrıca bitkilerin yakın çevresini, yani bazı bitki türlerinin birbirleri üzerindeki karşılıklı yararlı etkisini de kullanabilirsiniz. Bu sayede sebzeler arasında çiçekli yüksek yataklar çok çekici görünüyor. İlginç bir süs efekti için, yükseltilmiş yataklardaki bitkiler genellikle geometrik bir düzende ekilir ve genellikle geleneksel yetiştiriciliğe göre biraz daha yoğun, bu da küçük bir alandan büyük bir verime izin verir.

yüksek sebze yatakları

Yüksek sebze yatakları - köpek sebzeleri yok etmez

Yükseltilmiş yataklarda sebze yetiştirilmesi sayesinde , dekoratif ve kullanılabilir kısımları ayırmak için boşluk bırakmayan küçük bir arka bahçe her iki işlevi aynı anda gerçekleştirebilir. Bu nedenle, yükseltilmiş sebze yatakları genellikle küçük kasaba bahçelerinde, bahçe ev duvarları veya çitler arasına yerleştirildiğinde kullanılır. Yatakları ve yayı yükseltmek, farklı seviyelerde yeşillik ve dinlenme yerleri oluşturmanıza olanak tanır ve yükseltilmiş yatak bir tarafta bina duvarı ile sınırlandırıldığında ek alan tasarrufu elde edilir.

Yükseltilmiş yataklar sadece estetik görünmekle kalmaz, aynı zamanda bitkilerin bakımını da kolaylaştırır. Her şeyden önce, ayıklama ve diğer bakım işlerini yaparken çok aşağı eğilmeniz gerekmez. Farklı bir mahsul türüne sahip her sebze yaması , diğerlerinden ve aralarındaki yollardan açıkça ayrılır. Her biri, belirli bir arsa üzerinde yetiştirilen bitkilerin ihtiyaçlarına bağlı olarak, farklı bir besin bolluğu veya farklı bir toprak pH'ı ile tamamen farklı bir toprağa sahip olabilir. Bu yetiştirme yöntemiyle, bahçemizin tamamında toprağın kalitesinden tamamen bağımsız hale geliriz çünkü yükseltilmiş sebze yatakları uygun tipte bir alt tabaka ile doldurulabilir.

Bir sebze bahçesi nasıl planlanırBir sebze bahçesi nasıl planlanır

Bir sebze bahçesinin uygun şekilde planlanması, mahsullerin kalitesi ve büyüklüğü ile böyle bir sebze bahçesinin sürdürülme olasılığı üzerinde bir etkiye sahiptir. Her sebze bahçesi konumu, belirli bir bölgedeki mikro iklimi, yatak sayısı ve büyüklüğü veya caddeye olan uzaklığı açısından dikkatlice planlanmalıdır. Sebzelerin lezzetli ve sağlıklı büyümesi ve yetiştirilmesinin kolay olması için bir sebze bahçesinin nasıl planlanacağını görün. Daha...

Bu yetiştirme yönteminin, evcil hayvan sahipleri tarafından fark edilen büyük bir avantajı da vardır. Eh, yükseltilmiş bir sebze tarlası veya bir çiçeklik, köpeğin bitkilere girmesini, onları yok etmesini ve aralarında idrar yapmasını engelleyen bir tür engeldir. Köpeğinize yalnızca yükseltilmiş yataklar arasındaki yollar boyunca yürümesi gerektiğini öğretmek daha kolaydır.

Yükseltilmiş yatakların avantajları için çok fazla. Dezavantajlarını tartışmadan ve iklimimizdeki büyüyen koşullarda kullanma olasılıklarını değerlendirmeden önce, yapım yöntemlerini öğrenmeye değer.

Yükseltilmiş yataklar nasıl yapılır

Yükseltilmiş yataklar ve yataklar genellikle 40-60 cm yüksekliğe kadar inşa edilir. Ortada büyüyen bitkilere her iki taraftan erişim sağlamak için 1,0 ila 1,2 m'den daha geniş olmamalıdır. Bu nedenle, binanın duvarının yanında bulunanlar, duvarın hemen yanında büyüyen bitkilere erişim sağlamak için 60 cm'den daha geniş olmamalıdır. Ancak uzunlukları, sahip olduğumuz alan ve yükseltilmiş yatağın kenarlarının yapıldığı malzemenin mukavemeti ile sınırlıdır.

yüksek sebze yatakları

Çimlerin yükseltilmiş sebze parçaları

Yükseltilmiş yatakların ve çiçek yataklarının kenarları levhalardan (yapılması en yaygın ve en kolay çözüm), ahşap veya beton parmaklıklardan, tuğlalardan ve hatta dikey olarak düzenlenmiş kaldırım plakalarından yapılabilir. Parke döşemeleri, en güzel görünmese de, bazen kaldırım taşları ile değiştirilen eski kaldırımların yıkılmasından sonra ücretsiz olarak elde edilebilir. Bununla birlikte, özellikle ahşap kenarlarda yükseltilmiş yatağın kenarına baskı uygulayacak toprak kütlesi hatırlanmalıdır. Zamanla, levhalar zeminin baskısı altında deforme olacak, bu nedenle yeterince kalın olmalı, çok uzun olmamalı veya her 1 metrede bir kare ahşap braketle güçlendirilmelidir.

Levhaların zamana karşı dayanıklı olması için iç kısımlarına da emprenye edilmeli veya katranlanmalıdır. Bir emprenye kullanıyorsanız, toksik bileşiklerin yüksek bir yatakla doldurulacak şekilde zemine nüfuz etmemesi için toksik olmaması gerektiğini unutmayın . Dışarıdan tahtalar herhangi bir renge boyanabilir, ancak muhtemelen bahçede en doğal görünecekler.

ahşabın dışarıda korunması ve korunmasıDışarıda ahşap koruma ve koruma

Ilık ve güneşli bahar günleri, ev bahçelerinde ve arsalarında temizlik çalışmaları yapmak için bizi harekete geçiriyor. Birçok kişi ahşap çardaklar, çitler, teraslar ve bahçe mobilyalarının bakımını yenileyecek veya inşa edecek. Bu çalışmalar sırasında ahşabı doğru şekilde emprenye etmeyi unutmayın. Aksi takdirde hızla bozulacak ve her yıl tabloyu tekrarlamamız gerekecek. Daha...

Yükseltilmiş yatağın zeminden tabanı delikli folyo (nemi geçmesine izin vermelidir) veya jeotekstil ile yalıtılmalıdır. Ek olarak, benler gibi hayvanların geçmesini engelleyecek ince ağlara sahip bir ağ yerleştirmeye değer. Çiçek tarhının altını kazsanız ve çiçek yatağının dibini yalıtan folyoyu yırtıyorsanız bile, içinden geçemeyecek bir ağ bulacaksınız. Sonra, tıpkı bir kutuyu veya büyük bir tencereyi dolduracağımız gibi, bir drenaj tabakası yerleştirin. Burada çakıl, küçük çakıl taşları veya genişletilmiş kil kullanabilirsiniz. Bunun için belirli bir ürün türü için uygun arazi sağlıyoruz. Ekolojiye ve permakültür ilkelerinin kullanımına vurgu yapan bazı rehberler, yer altında yavaş yavaş ayrışacak parçalanmış organik materyal veya gübre verilmesini de tavsiye etmektedir.bunun sayesinde büyük miktarda ısı yayılacaktır (termofilik sebzelerin yetiştirilmesi ve ortaya çıkması için daha yüksek sıcaklıklara ihtiyaç duyan tohumların ekilmesi için iyi bir çözüm). Birisi böyle "eko yatak" kurmak istiyorsa, bu konuda daha fazla bilgi aramaya değer.

Bahçenin yükseltilmiş yataklar arasındaki yüzeyine, çok estetik görünen ve yataklar arasındaki yollarda yabancı otların büyümesini engelleyen çakıl veya bahçe kabuğu serpilmelidir. Genellikle yollar aynı zamanda kaldırım taşları ile kaplıdır.

Yükseltilmiş sebze yataklarının yukarıda bahsedilen avantajları ve nispeten basit yapıları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra , Polonya'da neden bu kadar az insanın bu fikri anladığını ve neden yükseltilmiş çiçek yataklarının bizim için Büyük Britanya'daki kadar popüler olmadığını sormak kalır. ?

İklimimizde yükseltilmiş yataklar mantıklı mı?

Çok daha sık yağmur yağdığını ve kışların çok daha ılıman geçtiğini fark etmek için Büyük Britanya'nın iklimi hakkında çok fazla bilgi sahibi olmak gerekmiyor. Bu iklimsel farklılıklar, sebze ve diğer bitkileri yükseltilmiş yataklarda yetiştirmeye karar verirken karşılaşabileceğimiz temel problemlerle sonuçlanır .

Sık sel baskınları olan veya çok yüksek yeraltı suyu seviyesinin olduğu bölgelerde, toprağın çabuk ısındığı ve kuruduğu bahçelerde harika bir çözüm olurken, yüksek yataklarda bir sulama sistemi kurulması veya bitkilerin çok sık sulanması gerekecektir. Toprağı daha uzun süre nemli tutmak ve sulama sıklığını azaltmak için kendimizi sularsak, yükseltilmiş yatakları bir hidrojel ile doldurmak için tasarlanan toprağı karıştırmaya değer.

Sandıklarda sebze bahçesiSandıklarda sebze bahçesi

Genellikle küçük bahçelerin veya balkonların sahipleri sebze yetiştirmekten vazgeçerler, ancak sebzeler kasalarda başarıyla yetiştirilebilir! Kutularda bir sebze bahçesinin nasıl kurulacağını, bu tür bir ekim için hangi sebzeleri seçmeniz gerektiğini ve kutularda sebzelerin nasıl yetiştirileceğini görün! Daha...

Artan indirimlerde, toprakla aynı hizada büyüyen bitkilere kıyasla, sebzelerimiz ve bitkilerimiz de donmaya daha yatkın olacak. Özellikle yiv kenarları levhalardan yapılmışsa. Bunun olmasını önlemek için, balkonlar ve teraslar için ahşap kutularda olduğu gibi yalıtım yapabilirsiniz. Bu amaçla levhalara içeriden soğuğa karşı yalıtım katmanı olarak 2-3 cm kalınlığında polistiren yapıştırılır ve ardından polistireni zeminden izole edecek bir folyo yapıştırılır. Yivin altını ve yanlarını folyo ile kaplamak, ayrıca levhaları kaplayan emprenye veya verniklerden yükseltilmiş yivin içindeki zemine kadar olası toksik madde riskini en aza indirecektir. Folyonun alt kısmında fazla nemin dışarı akmasına izin veren delikler olması gerektiğini hatırlatırım.

Rebciółkować artan indirimler için büyüyen zemin sırasında da unutulmamalıdır. Bir malç tabakası yabancı otların büyümesini önleyecek ve topraktan su buharlaşmasını yavaşlatacaktır. Kış dönemleri için, dona karşı hassas olan çok yıllık bitkiler kalın bir malç, keten veya dokunmamış katmanla kaplanmalıdır. Sadece yüksek yataklarda yıllık yetiştirerek de bu sorunu önleyebiliriz.

Son olarak, yükseltilmiş yataklar inşa etmenin maliyetlerini tartışmaya değer . Düz yataklarda yetiştirme durumunda, zemin seviyesinde toprağı bahçede olduğu gibi kullanıyoruz. Muhtemelen gübreleme veya organik madde ile zenginleştirme gerektirir. İndirimlerin artması durumunda, onları en çok satın alınacak olan taze toprakla doldurmak zorundayız. Ve bu, çoğu insan için bu tür xiulian uygulamasından caydırıcı olabilir.

Özetlemek gerekirse, yüksek yataklarda sebze ve ot yetiştirmeyi, esasen küçük bir alanın görsel etkisi ve iyi kullanımı (ve küçük bir alanda iadeyi toprakla doldurmanın maliyeti o kadar büyük olmayacak) ve toprağın olduğu bahçelerde önemli olan küçük kentsel bahçelerin sahiplerine tavsiye ederim. çok ağır ve yoğun veya aşırı nemlidir. Mahsulün yükseltilmiş yatağın yüksekliğine yükseltilmesi, toprağı daha kuru bir durumda tutacaktır.

Yükseltilmiş yatakların inşası, seviye farklılıklarını ortadan kaldırmak için yüksek bir alanda bulunan bahçelerde ve tekerlekli sandalye kullanan engelli bir kişi için bir bahçe düzenlerken de düşünülmelidir. Çiçek tarhları arasındaki uygun boşluğu korumak ve bunları uygun yüksekliğe dikmek, bir el arabası üzerindeki çiçek tarhları arasında rahatça hareket etmenize ve eğilmeden bitkilere bakmanıza olanak sağlayacaktır.