Ayva ve ayva - farklılıklar

Sıradan ayva genellikle ayva ile karıştırılır. Bu bitkiler birbirleriyle ilişkili olsalar da, aralarında sadece görünüşte değil, yetiştirme biçiminde de önemli farklılıklar vardır. Ayva meyvesi de sıklıkla ayva meyvesiyle karıştırılır . Bu arada ayva ve ayva reçeli yapma şekli biraz farklıdır. Peki onları nasıl karıştırmayalım? İşte ayva mı yoksa ayva mı olduğunu nasıl anlarsınız !

Ayva ve ayva - büyümedeki farklılıklar

Genel ayva genellikle ağaç şeklinde büyür, daha az sıklıkla büyük bir çalı olarak büyür. Ayva bir çalıdır, dalları daha ince, genellikle daha yoğun ve dikenlerle kaplıdır. Her iki bitkinin kabuğu de biraz farklı görünüyor, bu da aşağıdaki fotoğraflarda açıkça görülüyor.

ayva ve ayva

Ayva ve ayva. Soldan: a) ayvanın ağaç alışkanlığı vardır, b) ayvanın gövdesinde havlama, c) ayva sürgünleri

Forumumuzda, iplik ayva ve ayvada daha fazla fotoğraf ve açıklama bulunabilir.

Ayva ve ayva meyvesi - farklılıklar

Ayva ve ayva meyvesi arasında da önemli farklılıklar vardır . Hangi meyve olduğunu bilmek için bitkinin tamamını görmemize gerek yok. Eh, ayva meyvesi çok daha büyüktür ve şekli armutlara benzer. Ayva meyveleri daha küçük, yuvarlak ve daha serttir.

ayva meyvesi

Ayva meyvesi iri ve armut şeklindedir

ayva meyvesi

Ayva meyveleri daha küçük, daha yuvarlak ve daha sıkıdır

Bir ayvayı Çin ayvasından ayırmak zor olabilir . Bu tür diğer ayva ağaçlarından biraz farklı görünüyor. Meyveleri uzundur, şekil olarak ayvaya çok benzer, ancak genellikle biraz daha küçüktür. Ayrıca bitkinin tamamına bakıldıktan sonra Çin ayva sürgünlerinde diken eksikliği kafa karıştırabilir. Ancak ayvadan farklı olarak belirgin şekilde tırtıklı yapraklara sahiptir.

Ayva reçelleri de ayva reçellerinden biraz daha farklı bir şekilde hazırlanmaktadır. Ayva meyvesinin tadının ayva meyvesinden çok daha asidik olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle ayva reçelleri hazırlanırken daha fazla şeker eklenmelidir.