Bir çit için dökmeyen yaprak döken çalılar

Yaprak dökmeyen çitler genellikle iğne yapraklı çitlerdir. Bununla birlikte, yıl boyunca örtüler olarak yaprak dökmeyen yaprak döken çalıları da kullanabiliriz . Bahçenin bu alışılmadık unsuru yıl boyunca ilginç görünecek. Çoğunlukla, yaprak dökmeyen yaprak döken çitlerin ek dekoratif unsurları, kış boyunca devam eden bahar çiçekleri ve renkli meyvelerdir. İşte çitler için en popüler 6 yaprak dökmeyen çalı !

bir çit için dökmeyen yaprak döken çalılar

Yaprak dökmeyen şimşir çit

1. Yaprak dökmeyen şimşir ( Buxus sempervirens )

Şimşir, 3-4 m yüksekliğe ulaşan popüler, yaprak dökmeyen bir çalıdır.Yaprakları sert, parlak ve küçüktür. Kırpmayı çok iyi tolere eder, bu nedenle çoğunlukla alçak, şekilli, saçaklı çit şeklinde yetiştirilir . Donlara, kuraklıklara ve kentsel kirliliğe toleranslıdır. Her toprakta ve konumda iyi büyür. Çitler için en yaygın şimşir çeşidi, kısa (1 m'ye kadar) olan 'Suffruticosa'dır.

yaprak dökmeyen şimşirYaprak dökmeyen şimşir - çeşitleri, yetiştirme, kesme, üreme

Yaprak dökmeyen şimşir, yavaş büyüyen, uzun ömürlü, yaprak dökmeyen bir çalıdır (ancak biçimlendirilmemiş, 2 m'den fazla büyüyebilir). Güzel, düzenli yapısı sayesinde bu çalı, alçak kesilmiş çitler ve saçaklar için mükemmeldir. Daha...

2. Juliana'nın kızamık ( Berberis julianae )

Bir olan yaprak dökmeyen amberbaris türleri yüksekliği 2-3 m ulaşan. Çalı sürgünleri keskin, üçlü dikenler ile kaplıdır. Yaprakları kösele, koyu yeşil, parlak, tırtıklı, 10 cm uzunluğundadır. Çiçekler sarıdır, 8-15 adet demet halinde toplanmıştır. Mayıs-Haziran aylarında çiçek açar. Beyaz kaplamalı nar meyvesi, kışın çalı üzerinde kalır. Bu tür, tüm yaprak dökmeyen yaprak döken çalı türlerinin düşük sıcaklıklarına en dayanıklı olanıdır . Yine de çok şiddetli kışlarda donabilir. Kentsel kirliliğe dayanıklıdır. Her türlü toprağı, güneşli ve yarı gölgeli pozisyonları tolere eder. Serbestçe veya biçimlendirilmiş bir çit olarak çalıştırılabilir.

3. Mahonia ortak ( Mahonia aquifolium )

Mahonia, 1 m yüksekliğe kadar büyüyen, çok sayıda dik sürgünlere sahip, yaprak dökmeyen bir çalıdır . Yapraklar iğneli, sert, kalın ve dikenlidir, sonbaharda ve ilkbaharda kahverengi kırmızıya döner. Haziran-Mayıs aylarında yoğun salkımlarda toplanmış sarı, kokulu çiçeklerle çiçek açar. Meyve küresel, koyu mavi, mumsu bir kaplama ile Eylül ayında olgunlaşır. Mahonia güneşli, yarı gölgeli veya gölgeli bir konumda yetiştirilebilir. Nemli, hafif ve asitli topraklar gerektirir. Burçlar, düşük sıcaklıklara dayanıklıdır ve don hasarından sonra hızla yenilenir . Polonya'nın iklim koşullarında iyi büyürler. Maun çitleri şekillendirilmeden yönlendirilmelidir. Çitler için özellikle tavsiye edilen maun çeşidi olan 'Smaragd' - ilkbaharda bakır renkli yapraklar kompakt bir alışkanlığı korur.

Mahonia ortak - yetiştirme, kesme, üremeMahonia ortak - yetiştirme, kesme, üreme

Maun çiçekleri güzeldir, sonbaharda kırmızıya döner ve ilginç süs meyvelerine sahiptir. Bahçede maun yetiştiriciliğinin nasıl göründüğünü, maun ne zaman kesilmesi gerektiğini ve bahçemizde büyüyen maun yetiştirmenin yolunun ne olduğunu görün! Daha...

Kızıl ateş ( Pyracantha coccinea )

Bu bir olan yoğun dikenli dökmeyen çalı yüksekliği 2 metreye kadar ulaştılar. Yaprakları çentikli, koyu yeşil ve parlaktır. Mayıs-Haziran aylarında dekoratif değeri az olan beyaz çiçeklerle çiçek açar. Ateşböceklerinin ana dekorasyonu parlak renkli, temmuz ayında olgunlaşan ve aralık ayına kadar süren çok sayıda meyve. Ognik'in ortalama toprak gereksinimleri vardır ve kentsel kirliliği iyi tolere eder. Çalılar, güçlü don rüzgarlarından korunaklı, güneşli veya yarı gölgeli yerlerde en iyi şekilde ekilir. Ateş dikeni ahşabı serttir ancak kırpmayı iyi idare edebilir. Çalıların kompakt yapısı, çok sayıda sürgün, keskin dikenler ve renkli meyveler , olağanüstü dekoratif bir çit oluşturur. Çitler oluşturmak için en sık kullanılan çeşitler şunlardır: 'Turuncu parıltı' (turuncu-kırmızı meyve), 'Soleil d'Or' (parlak sarı meyve) ve 'Kırmızı Sütun' (parlak kırmızı meyve).

Kızıl ateş - yetiştirme, çeşitleri, üremeKızıl ateş - yetiştirme, çeşitleri, üreme

Kızıl ateşböceği popüler bir süs çalıdır. Mayıstan haziran ayına kadar bu dikenli çalı çok sayıda küçük beyaz çiçeklerle kaplıdır ve Ağustos ayında kışın devam eden parlak meyveler ortaya çıkar. Bahçede kızıl bir ateş yakmanın nasıl göründüğüne bakın, en iyi çeşitleri seçin ve ateşböceğini kendiniz yaymanın yollarını öğrenin! Daha...

5. Meserva Holly ( Ilex x meserveae )

Kompakt bir alışkanlığa sahip , 2 m yüksekliğe kadar büyüyen, yaprak dökmeyen bir çalı . Yapraklar sert, kösele, dikenli, koyu yeşil, 3,5 cm uzunluğundadır. Holly çalılar, ikievcikli bitkilerdir. Meyve almak için, kutsal bir çit kurarken hem erkek hem de dişi bireyler ekin. Dişi örneklerde, ilkbahara kadar çalıların üzerinde kalan yoğun kırmızı, küresel meyveler gelişir. Belki rüzgardan korunaklı, güneşli ve yarı gölgeli yerlerde büyüyor. Dona dayanıklıdır. Çitler için , güçlü budama işleminden sonra hızla iyileşen çeşitleri kullanabilirsiniz , örneğin: "Mavi Prens" (erkek çeşidi) ve "Mavi Prenses" (dişi çeşidi).

Holly - yetiştirme, üreme, hastalıklar

Holly, bahçeye dikilebilecek en dekoratif çalılardan biridir. Gölgeli yerler için uygundur ve yaprak dökmeyen yapraklara sahiptir. Kutsal yetiştirme, üreme ve hastalıkları hakkında daha fazla bilgi edinin. Bu bilgiler, Noel için mükemmel bir dekorasyon olan güzel kırmızı meyveler ile karşılığını size ödeyecek olan holly yetiştiriciliğinde başarınızı sağlayacaktır. Daha...

6. Doğu defne ( Prunus laurocerasus )

Defne, Akdeniz bölgesine özgü yaprak dökmeyen bir çalıdır . Polonya'da doğu defne 4 m yüksekliğe kadar büyür. Ülkemizin sadece sıcak bölgelerinde yetiştirilmelidir. Yaprakları eliptik, defne benzeri, uzun (5-15 cm), kösele, dökmeyen yeşildir. Mayıs ayında çıkıntılı çiçek salkımlarında toplanan beyaz, kokulu çiçeklerle çiçek açar. Bereketli ve nemli toprakların yanı sıra gölgeli ve yarı gölgeli konumları tercih eder. Defne kışları genellikle karsız kışlarda donar, ancak budamadan sonra hızla toparlanır ve şekillendirmeyi tolere eder. 1 m yüksekliğe kadar büyüyen cüce çeşidi 'Otto Luyken' özellikle çitler için uygundur .

MSc. Agnieszka Lach