Orkide yaprakları neden kırışır ve sararır?

Sararma ve kırışan orkide yaprakları, bakım hataları veya bazı orkidelerde meydana gelen tamamen doğal bir süreçten kaynaklanan bir hastalık belirtisi olabilir. Peki sararmış orkide yaprakları ile ne yapmalı? İşte orkidenin kırışık bırakıp sararmasına neden olan en önemli 5 neden ve bitkinizi yeniden şekillendirmek için bazı pratik ipuçları!

Orkide neden kırışır ve sararır?

Orkide yaprakları neden kırışır ve sararır?

1. Orkide yaprakları zayıf sulandığı için sararır

Bir orkideyi çok yüksek sıcaklıkta, yüksek nem oranını ve düzenli sulamayı korumadan yetiştirirsek, susuz kalmasına neden olabiliriz. Bu, bitkinin tüm katlarında orkide yapraklarının kademeli olarak kırışması, sararması ve kurumasıyla kendini gösterir . Ayrıca orkidenin kökleri düz, buruşuk ve kurudur. Bu durumda orkide hemen hidrasyon gerektirir. Orkide ile birlikte saksıyı bir kase suya koyun ve bitkinin yaprakları ve kökleri yeniden şişene kadar yavaşça su çekmesine izin verin. Bitkinin tüm kuru organlarını çıkarıyoruz.

Yaprakların sararmasının nedeni de orkidenin çok yoğun sulanması olabilir. Su basan kökler havadan kesilir, böylece su ve besinleri almayı bırakırlar. Sonuç olarak, orkide yaprakları sararır, sertliklerini kaybeder, zamanla yaprak bıçağında kahverengi lekeler oluşur ve kök sistemi azalırken bitki saksı içinde yalpalar. Daha sonra orkideyi taze bir alt tabakaya yeniden dikmeniz ve haftada bir kez sulamanız gerekir.

2. Orkide yaprakları çok koyu olduğu için sararır

Orkide yaprakları da zayıf aydınlatma nedeniyle sararır. Bu genellikle doğal ışık miktarının düşük olduğu sonbahar ve kış mevsiminde olur. Özellikle yüksek hava sıcaklığı ve yüksek yüzey nemi koşullarında ışık eksikliğinden dolayı , orkide yaprakları önce açık yeşile, ardından sararır . Ayrıca yapraklar sulu ve kırılgan hale gelir. Bu durumda orkide mümkün olan en parlak yere taşınmalı ve sulaması sınırlandırılmalıdır.

3. Orkide yaprakları çok sıcak veya çok soğuk olduğu için sararır

Uygun olmayan hava sıcaklığı da orkide yapraklarının sararmasına neden olabilir. Sıcaklık çok yüksek olduğunda, orkidenin yaprakları hızlı su kaybı nedeniyle hızla sararır ve kurur . Yetiştirme sıcaklığının çok düşük olması da orkide yapraklarının sararmasına neden olur ve ayrıca yeni yaprakların gelişmesini engeller . Bu, tüm yaprakların kaybına ve tüm bitkinin ölümüne yol açar. Orkideler, çoğu tür için 20-22 ° C arasında değişen optimum sıcaklıklarında yetiştirilmelidir. Ayrıca geceleri hava sıcaklığının her zaman gündüze göre birkaç derece daha düşük olması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi takdirde orkide çabuk ölür. Gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farkı, orkidelerin doğal olarak metabolize olmasına ve büyümesine izin verir.

4. Orkide yaprakları döllenme eksikliğinden sararır

Bazı besin eksiklikleri, orkide yapraklarının sararmasıyla kendini gösterebilir. Çoğu zaman, nitrojen veya demir eksikliğinin bir belirtisidir. Azot noksanlığında yaşlı orkidenin yaprakları yavaş yavaş açılır, erken sararır ve ölür . Bununla birlikte, demir eksikliği durumunda, en genç yapraklar sararır ve genellikle sadece gelişen yapraklar . Orkidelerdeki besin eksikliklerini önlemek için nisan ayından eylül ayına kadar 2-3 haftada bir yüksek nitrojen içerikli gübreler ve mikro elementler kullanıyoruz.

orkide nasıl sulanırOrkide gübreleme. Güzel çiçek açmaları için orkide ne zaman ve nasıl gübrelenir?

Orkidelerin verimli bir şekilde ve uzun süre çiçek açması için orkidelerin doğru gübreleme tarihi ve doğru gübre çok önemlidir. Orkidelerinizi ne zaman ve nasıl gübreleyeceğinizi ve bitkilerinize gerekli tüm besinleri sağlamak için ne tür orkide gübresini kullanacağınızı öğrenin. Orkideleri gübrelemenin tüm sırlarını öğrenin ve güzel çiçekli bitkilerin tadını çıkarın! Daha...

5. Orkide yaprakları yaşlandıkça sararır

Bir orkide yapraklarının sararması ve kuruması her zaman bir ihmal veya hastalık belirtisi değildir. Orkide yaprakları sararır ve doğal bir süreç olan zamanla kendiliğinden ölür. Phalaenopsis ve Cattleya cinsinin orkidelerinde, alt yapraklar yavaş yavaş sararır ve kurur ve bunların yerine, gövdenin tepesinde yeni yapraklar filizlenir. Dendrobium gibi sözde ampul üreten türlerde, çiçeklenmeyi bitiren sözde ampuller 3-4 yıl sonra ölürler. Bu süre zarfında yapraklar sararır ve çekici görünümünü kaybeder . Ölen organlar bitkiden nazikçe çıkarılmalıdır.

Çoğu zaman, örneğin bir orkide nakledilmesi veya mağazadan evinize taşınmasının neden olduğu stres, orkidelerin sararmasına ve dökülmesine neden olabilir . Bu tamamen normaldir ve yapraklar bitkinin her yerinde çok hızlı sararmadığı sürece herhangi bir endişe yaratmamalıdır. Orkideyi eve getirdikten veya yeni bir saksıya diktikten sonra, bitkiyi yeni ortama alışması ve stresten sonra yenilenmesi için rahat bırakmalıyız.

MSc. Agnieszka Lach