Ceviz - çeşitleri, yetiştirme, dikim, kesme

Ceviz , ülkemizde nispeten popüler bir türdür. Yetiştirmek zor değildir ve meyveleri sadece lezzetli değil aynı zamanda çok sağlıklıdır. Bahçenizde en az bir ceviz bulundurmaya değer ama dikkatli olun çünkü bu ağaç çok büyüyebilir. Ceviz ekimi ve yetiştirme hakkında daha fazla bilgi edinin ve bahçenize uygun bir çeşit seçin.

Ceviz

Ceviz - meyve

Ceviz ( Juglans regia ), ceviz ailesine ( Juglandaceae ) aittir . 20 m uzunluğa kadar büyüyebilen büyük bir ağaçtır, ancak bahçelerde genellikle yarısı kadar büyür. Gövde üzerindeki kabuk pürüzsüz, gri-gridir. Yapraklar büyük ve iğnelidir, daha küçük yaprakçıklardan oluşur, üstteki yaprak en büyüğüdür. Meyve küreseldir, olgunlaştığında çatlayarak ortada yenilebilir iç kısmı olan açık kahverengi bir ceviz kabuğu ortaya çıkaran pürüzsüz yeşil bir kabuğa sahiptir. Ceviz meyvesinin içini bilmeye değer2 büyük, kalın ve yağlı kotiledonlar ve bizim tarafımızdan hevesle yeniyorlar. Fındık Ekim ayında olgunlaşır. Yeni ekilen bitkiler, yetiştirme koşullarına ve seçilen çeşide bağlı olarak, ekimden 2 - 4 yıl sonra meyve vermeye başlar.

Ceviz - çeşitleri

Gerçekten pek çok ceviz çeşidi var. Geç ve erken çeşitleri ile daha büyük veya daha küçük meyveleri olanları ayırt edebiliriz. Ceviz çeşitleri de büyüme gücü bakımından farklılık gösterir. Daha küçük boyutlara ulaşan ağaçların aşılama ile elde edildiğini de bilmekte fayda var. Bu nedenle, aşılama ile elde edilen fideler en çok ev veya arsa bahçeleri için seçilir. İşte en meşhur ceviz çeşitleri :

Ceviz Leopold - bu, çok zayıf büyüyen bir Polonya çeşididir, bu nedenle daha küçük bahçelere ekilebilir. Orta erkenci çeşitler grubuna aittir. Ağaç hastalığa dayanıklıdır. Dikimden sonraki ikinci yıl meyve verir. Meyveler orta büyüklükte ve lezzetlidir.

Apollo ceviz - Çek menşeli çeşitli orta büyüme çeşidi, ekimden sonraki üçüncü yılda meyve verir, meyve orta büyüklüktedir.

Ceviz Jüpiter - Polonya çeşidi, orta - geç, orta büyüme, ekimden sonraki üçüncü yılda meyve verir, lezzetli, hafif yumurtamsı meyve.

Ceviz yaprakları kompostlanabilir mi?Ceviz yaprakları kompostlanabilir mi?

Ceviz yapraklarının kompostlanması birçok soruyu gündeme getiriyor. Bu cevizin yakınlarda büyüyen bitkiler üzerindeki iyi bilinen olumsuz etkisinden kaynaklanmaktadır. Bu, bu ağacın sonbahar yaprakları olan zengin organik madde kaynağından vazgeçmemiz gerektiği anlamına mı geliyor? Daha...

Ceviz Koszycki - başka bir Polonya çeşidi, meyveler lezzetli, büyümesi zayıf ve küreseldir, bu nedenle küçük bahçeler için uygundur, ilginç bir şekilde, bu ceviz çeşidinin çiçekleri ilkbahar donlarına dayanıklıdır, ağaç hastalıklara dayanıklıdır, ekimden sonraki ikinci yılda meyve verir.

Ceviz Kırmızısı Wiśnicz - güçlü büyümeye sahip çok geç bir çeşittir, meyve çok büyüktür (neredeyse bir tenis topu gibi!), Meyve eti pembemsidir (dolayısıyla adı - kırmızı), kurutmaya pek uygun değildir, en iyi taze yenir, meyve verir. dikimden sonraki üçüncü yılda genellikle sağlıklı gelişir, hastalıklara dayanıklıdır.

Erken süt ceviz - Polonya çeşidi, çok erkenci, orta ve küresel gelişen, iri meyveli, taze tüketime en uygun, çiçekleri ilkbahar donlarına dayanıklıdır, ağaç sağlıklı gelişir.

Polonya'da hangi fındıklar yetiştirilebilirPolonya'da hangi kuruyemişler yetiştirilebilir?

Kabuklu yemişler beslenmemizin değerli bir bileşenidir ve en iyileri doğrudan bahçeden taze çıkar. Polonya ikliminde, bahçelerimizde ağırlıklı olarak fındık üreten ceviz ve fındık yetiştirebiliriz. Bu ağaçlar ve çalılar için yer bulamayanlar, bir yaşında fıstık yetiştirme eğiliminde olabilir. Daha...

Ceviz - yetiştirme, gereksinimler

Ceviz en iyi derin, verimli ve taze topraklarda, tercihen kireçli koşullarda yetiştirilir. Su dolu, çok ağır ve sıkı topraklar uygun değildir. Ceviz, güneşli ve sıcak yerleri tercih eder. Onun için en iyi sergiler batı, güneybatı ve kuzeybatıdır. Dona karşı oldukça dayanıklıdır ve ülkenin her yerinde yetiştirilebilir. Bazen donsa bile, şiddetli kışlardan sonra hasarı yeniden oluşturma konusunda büyük bir kabiliyete sahiptir. Öte yandan, ceviz ağaçları genellikle Mayıs ayı sonundaki donlardan zarar görür ve bu da hassas, gelişen çiçek tomurcuklarının ölümüne ve kararmasına neden olur.

meyve bahçesinde ilkbahar donlarıMeyve bahçesinde ilkbahar donları

Meyve bahçesindeki ilkbahar donları çok fazla zarar verebilir. Meyve ağaçlarındaki buzlu çiçekler veya meyve tomurcukları nadir değildir. Donların ne zaman meydana gelebileceğini ve don nedeniyle meyve bitkilerinin zarar görmesini nasıl önleyebileceğinizi görün. İşte meyve bahçesinde don için kanıtlanmış yöntemler! Daha...

Ceviz - dikim

Ceviz ekmeden önce , ağacın üzerinde büyüyeceği alt tabakayı bir yıl önceden hazırlamak iyi bir fikirdir. Her şeyden önce cevizin altındaki alanı düzenli olarak ayıklamalısınız. O zaman zemini derinlemesine kazmalısın. Ne kadar derin olursa o kadar iyidir (cevizin kök konik sistemi ovaladığını unutmayın). Toprağı iyi ayrıştırılmış gübre veya kompostla gübrelemek de çok önemlidir. Toprak fakir ve kumlu ise gübreleme daha yoğun olmalıdır. Asitli topraklar söz konusu olduğunda, toprağa uygun bir pH verecek ve istenmeyen asidik reaksiyonla savaşacak bir doz kalsiyum gübre eklemeye değer. Ceviz en iyi pH'ı 6.5 - 7.5 olan toprakta yetiştirilir.

Ceviz

Ceviz - ağaçta olgunlaşan meyve

Ceviz dikmek için iki tarih vardır - sonbaharda veya ilkbaharda, tomurcukların ve tüm ağacın uykuda olduğu zamanlar. Ekim ve Kasım aylarında yapılan sonbahar dikimleri en iyi sonuçları veriyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, genç bir ağacın donma riski vardır, bu nedenle sürgünün etrafına dikildikten sonra, yapraklar, kompost veya iğne yapraklı dallarla ek olarak ısıtılabilen bir toprak tümseği yapılmalıdır. Höyük aşı bölgesini koruyacak kadar yüksek olmalıdır. Cevizin ilkbahar ekimi için son tarihGenç ağaçlar için tehlikeli olan kış donlarından kaçınmanıza olanak sağlasa da ilkbaharda ekilen cevizlerin bitki örtüsü biraz geç başlar. Çoğu zaman, bahar çok kuru olduğunda, ağaçlar zayıflayabilir ve hatta hastalanabilir. Bu nedenle ilkbaharda ekilen fındıkların ilk aylarda düzenli olarak sulanması gerekir. Nihayetinde ceviz ekim tarihi, yaşadığımız bölgeye ve kışın dona maruz kalmasına ve ilkbaharda düzenli sulama olasılığına bağlıdır.

İlkbaharda, mayıs ayının ikinci yarısında yeni dikilen fındık ağaçlarının ilk kesimi yapılmalıdır. İlk kesmelerin görevi cevizin tepesini düzgün bir şekilde oluşturmaktır.

Ceviz ne zaman toplanır ve nasıl saklanır?Ceviz ne zaman toplanır ve nasıl saklanır?

Ceviz hasadı için en uygun zaman nedir ve ne kadar süre saklanabilir? Uzmanımız tüm bu soruları yanıtlıyor. Cevizleri ne zaman toplayacağınızı ve mümkün olduğunca uzun süre taze tutmak için nasıl saklayacağınızı görün! Daha...

Ceviz - kesme

Ceviz kesmek , özellikle yeni dikilen ağaçlar (özellikle aşılama ile çoğaltılanlar) ve ağacın tepesini düzgün bir şekilde oluşturmak için önemlidir. 1.5 metreden daha alçak olmamalıdır Tek başına bırakılan kesilmemiş kuruyemişlerde taç genellikle çok düşüktür. Aşılama yerinin altında, anaçtan büyüyen sürgünleri de kaldırmanız gerekir. Eski kuruyemişler esas olarak taçlarını aşırı pozlamak ve zaten çok büyük olan ağaçları kesmek için kesilir. Ceviz kesmenin önümüzdeki yıllar için ertelenmemesi gerektiğini hatırlamakta fayda var çünkü çok kalın dalları kestikten sonra yaralar sert iyileşiyor. Ceviz, çapı 5 cm'yi geçmeyen sürgünleri kesmek için en uygun olanıdır.

Ceviz

Kesilmemiş ceviz muazzam büyüyor

Fotoğraf Pixabay.com

Bu bitki yanlış zamanda kolayca kesildiği için cevizin zamanında kesilmesi çok önemlidir . Cevizin ne zaman kesileceği konusunda maalesef pek çok şüphe var . Genellikle sert don riskinin geçtiği ancak bitkilerin henüz büyümeye başlamadığı (Şubat-Mart) kış sonunda veya ilkbaharın başında ceviz kesilmesi önerilir. Maalesef bu dönemde yaralardan çok miktarda öz sızar, bu da ağacı zayıflatır ve kesim yaralarının uzun süre iyileşmesini sağlar. Sızan meyve suyu temelde yaraları bahçe merhemi ile korumayı imkansız kılar.

Ceviz için önerilen bir diğer kesme tarihi , genç büyümelerin 5 cm uzunluğunda olduğu Mayıs ortasından Haziran başına kadar. O anda, ağaçtaki özsu o kadar yavaş dolaşır ki önemli bir sızıntı gözlenmez. Bu nedenle, somunu kesmek için bu terim giderek daha fazla tavsiye edilmektedir.

Ne yazık ki, bu terimin bazı dezavantajları da var. İlkbaharın sonlarında, ceviz ağaçlarına saldırabilen hastalıklar ve zararlılar gibi çok sayıda patojen yoğun bir şekilde gelişir. Bu, daha sonraki bir tarihte kesimi de riskli hale getirir.

Bu ikilemden nasıl kurtulabilirim? Şahsen, cevizleri Mart ayında düzeltirim. Ancak, özün sızmadığı bir gün seçiyorum . Neyin sonucu olduğundan emin değilim, ancak bazı günler meyve suyu sızıntısı görürken bazılarında görmüyorsunuz. Bu yüzden bir dalı test ediyorum ve herhangi bir meyve suyu sızıntısı olup olmadığına bakıyorum. Meyve suları yoğun şekilde sızıyorsa, kesimi başka bir güne erteliyorum. Test, belirli bir günde meyve suyunun sızmadığını gösterirse, ağacı budamak güvenlidir.

Ceviz kesmek için yağışsız, ılık ve güneşli bir gün seçin . Kesilen yaraları mantar ilacı ile bahçe merhemi ile kapatın.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Hastalıklı ağaçları budarsak veya hastalıklı dalları kesersek, bahçe merhemini sürmek için kullanılan fırça ile patojenleri diğer bitkilere aktarmak çok kolaydır. Fırçanın hastalıklı bitki dokuları ile temas etmesini önlemek için, FitoPlaster bahçe merhemini bir spreyde kullanmaya değer. Bununla birlikte, bitki fırçasız ve hastalık geçirme riski olmadan püskürtülür.

Kesim Okulu

Katarzyna Matuszak