Şeftali yaprağı kıvrımı - ekolojik kontrol ve püskürtme

Şeftali yaprağı kıvrılması , şeftalilerin en tehlikeli hastalıklarından biridir ve ne yazık ki çok yaygındır. Yaprak kıvrılmasıyla mücadele etmek kesinlikle gereklidir . Bununla birlikte, püskürtmeye ulaşmadan önce , kıvrım semptomlarının neyle karıştırılabileceğini (neredeyse hiç kimse bundan bahsetmiyor!), En iyi püskürtme terimi nedir, hangi bitki koruma ürünleri gerçekten etkili ve yaprak kıvrımının ekolojik kontrolü nedir ? Sadece buradan okuyabilirsiniz!

Şeftali yaprağı kıvrımı

Şeftali yaprağı kıvrımı - yaprak renk değişikliği ve deformasyonu

Şeftali yaprağı kıvrılması - belirtiler

Kabarma semptomları esas olarak şeftali yapraklarında görülür. Bu hastalığın bulaşması sonucunda yapraklar kalınlaşır, deforme olur, kıvrılır ve karmin kırmızısına döner. Zamanla, enfekte olmuş yapraklarda beyaz miselyum çiçeği belirir. Temmuz ayının başında, enfekte yapraklar ölür ve ağaçtan düşer, bu da yaz sıcak ve kurak geçerse ağırlaşabilir.

Çok şiddetli istila durumunda şeftali yaprağının kıvrılması , sürgünlerin korteksinin şişmesine, çiçeklerin ölmesine ve düşmesine, ayrıca meyve kabuğunda küçük yaralar ve sarı karmin renk değişikliğine neden olabilir. Ağaç büyümesi ve verimi önemli ölçüde azalır.

Uyarı!

Şeftali yaprağı kıvrılmasının semptomları , çok nadiren bahsedilen fosfor eksikliği ile kolayca karıştırılır . Şeftali yapraklarında fosfor noksanlığında kabarmaya çok benzeyen karmin renk değişikliği görülür. Yaprakların kenarlarında zamanla kahverengiye dönen ve kuruyan nekrotik lekeler eşlik eder. Fosfor noksanlığının bir sonucu olarak şeftali yaprakları, yaprak kıvrılmasında olduğu gibi bu kadar büyük deformasyonlara ve kıvrımlara uğramaz. O zaman fosforlu gübreleme, fungisit püskürtmekten daha yararlı olacaktır.

Gübreleme hataları: makro ve mikro besin eksiklikleri

Genellikle bir mantar hastalığı veya yapraklarda renk değişikliği ve lekeler, bitkilerin solması veya büyümenin engellenmesi gibi endişe verici semptomlardan şüpheleniriz. Bununla birlikte, çoğu zaman, neden basitçe döllenmedeki hatalar ve ilgili makro ve mikro elementlerin eksiklikleri olabilir. Onları nasıl tanıyacağımızı ve böyle bir durumda bitkilere nasıl yardım edeceğimizi tavsiye ediyoruz. Daha...

Şeftali yaprağı kıvrımı - ekolojik kontrol

Şeftali yaprağı kıvrılması , tedavi edilmeyen hastalıklar sonunda ağacın ölümüne yol açacağından, kesinlikle ele alınmalıdır . Yaprak kıvrılmasına karşı püskürtme, sonbaharda ve ilkbaharda olmak üzere iki tarihte yapılır.

Sonbaharda, yaprak döküldükten sonra (genellikle Kasım başında) şeftalilere, Miedzian 50 WP veya Miedzian Extra 350 SC gibi bakır mantar ilaçları püskürtülmelidir. Listelenen bakır mantar öldürücüler organik tarımda kullanım için onaylanmıştır. Dahası, yapraksız dönemde ilaçlama, yetiştirme mevsimi boyunca ilaçlamaya göre çevreye çok daha az zararlıdır. Ve en önemli neden - şeftalinin sonbaharda bakır ile püskürtülmesi, ilkbaharda yaprak kıvrılmasının ekolojik muamele olasılığını açar .

Bir önceki sezon şeftali istilası düşükse, ilkbaharda şeftali meyve ağaçlarına ekolojik ilaçlama yapmak cazip gelebilir ve sonbaharda yukarıda belirtilen bakır püskürtmeyi yaptık. O zaman ilkbaharda kıvırcık yaprakların civanperçemi, at kuyruğu veya ısırgan otu özü ile ekolojik olarak püskürtülmesi yeterlidir .

Tarla at kuyruğu özü, özellikle yaprak kıvrılmasına karşı etkilidir . Bu ilaçlama, çok sayıda organik bahçıvan tarafından kullanılır ve tavsiye edilir. Bu maceratı kendi başımıza hazırlayamazsak, hazır hazırlık için ulaşmaya değer: Evasiol - ekolojik tarla at kuyruğu ilaçlama. Böylelikle bitki özleri hazırlarken yapılması kolay olan olası hataların önüne geçecek ve kazandığımız zamanı bahçedeki diğer işlere harcayabileceğiz.

Yaprak kıvrılmasına karşı tavsiye edilmeye değer bir başka ekolojik çare Lecitec'tir . Lesitin bazlı bir preparattır. Lesitin, insanlar için amaçlanan birçok preparatta ve besin takviyesinde kullanılan doğal kaynaklı bir maddedir - hafıza ve konsantrasyonu geliştirmek için araçlar. Bahçede kullanılan lesitin, bitki hücre zarlarını güçlendirerek patojen mantarların geçişini engeller. Lecitec, şeftali yaprağı kıvrılmasıyla mücadele etmek için özellikle tavsiye edilir.

Evasiol ve Lecitec'in ev ve tahsis bahçelerinde düzenli, dönüşümlü kullanımı çok iyi sonuçlar getirir ve şeftalinin yaprak kıvrılmasına karşı kimyasal koruma kullanımından tamamen vazgeçmenize olanak tanır .

Büyüme mevsimi boyunca, enfekte olmuş yaprakları ve genç sürgünleri çıkarmayı da hatırlamakta fayda var ve geçen yılki kıvrılma enfeksiyonu yüksekse, ağacın tüm tepesini ortaya çıkaran bir kesim yapmaya değer.

Yaprak kıvrılmasına karşı şeftali muamelesi , uygun toprak gübrelemesi ve sonbaharda% 5 üre çözeltisi ile yapraktan püskürtme ile desteklenir. Meyve ağaçlarının sonbaharda üre çözeltisi ile püskürtülmesi, esas olarak elma ve armut ağaçlarındaki kabuklanmaya karşı mücadelede tavsiye edilir, ancak aynı zamanda şeftalileri ve ağaçların altında yatan tüm düşen yaprakları püskürtmeye değer.

Üremizi sonbaharda ilaçlamak için kullanmazsak, üre ilkbaharda gübre olarak faydalı olacaktır (çeşitli bitkiler için harika bir azotlu gübredir).

Sıvı gübre, kaynatma, infüzyon - ekolojik bitki koruma ürünleriSıvı gübre, kaynatma, infüzyon - ekolojik bitki koruma ürünleri

Isırgan otu, karahindiba veya tarla at kuyruğu gibi yaygın yabani otlar da dahil olmak üzere arazilerdeki birçok bitki, gübreleme ve bitki koruma için yararlı olan bitki gübresini ve kaynatma maddelerini bağımsız olarak hazırlamak için kullanılabilir. İyi örnekler, külleme için at kuyruğu kaynatma veya yaprak bitleri için ısırgan gübresidir. Organik bitki koruma ürünleri ve doğal gübreler için en iyi tarifleri öğrenin ve bunları nasıl kullanacağınızı öğrenin. Daha...

Şeftali yaprağı kıvrımı - bahar püskürtme

Şeftalinin fungisitler, yani mantar öldürücülerle püskürtülmesi, ilkbaharda veya daha doğrusu ilkbaharda kullanılır. Yaprak kıvrımının püskürtülmesinin doğru zamanlaması çok önemlidir . Pekala, ilaçlama tomurcuk şişmesi sırasında, patlamaya başlamadan hemen önce yapılmalıdır. Bu çok önemlidir çünkü bu dönemde miselyum tomurcuklara kadar büyür ve ancak o zaman onu yok edebiliriz. Tomurcuklar kırıldığında çok geç olacak - püskürtme, dokulara zaten nüfuz etmiş olan mantarı yok etmeyecektir. Püskürtme verimliliğini etkileyen ek bir önemli faktör, 6 ° C'den düşük olmaması gereken hava sıcaklığıdır. Kural olarak, kabarmaya karşı püskürtme yapmak için doğru zaman Şubat / Mart aylarıdır . Ancak hava tahminlerini ve ağaçların gelişme durumunu yakından izlemeliyiz.

Uyarı!

Giderek ısınan kışlar nedeniyle şeftali tomurcuğu patlaması çok daha erken gerçekleşebilir! Bu sorun Dr. Zbigniew Gruca tarafından Działkowiec'de aylık olarak tartışılmıştır (Ocak 2020, sayfa 32). Ocak sonu veya Şubat başında daha uzun sıcaklık dönemleri varsa, şeftali tomurcukları kırılabilir ve bir sprey uygulanmalıdır.

İçin yaprak kıvrılma karşı püskürtme ön yay, aynı zamanda ekstra 350 SC Miedzian 50 WP veya Miedzian kullanabilir. % 1 konsantrasyonda kullanılırlar, yani 1 litre suya 10 gr bakır veriyoruz. Kullanılan suyun çok soğuk veya sert olmaması önemlidir. Birisi suyun asitliğini ölçebiliyorsa, pH'ı 7.0'ın altında olmalıdır. Şeftali sürgünleri çok iyi püskürtülmelidir.

Ancak, sonbaharda Miedzian'ı püskürttüğümüzde, baharda başka bir koruyucu önlem kullanmaya değer. Syllit 65 WP, şeftali yapraklarına ilkbahar ilaçlaması için en sık kullanılan preparattır . Bu hazırlık, çevre üzerindeki etkisi nispeten düşük olduğundan, bahçe ve ev bahçelerinde amatör mahsuller için önerilir. Bazı uzmanlar daha önce kıvrılmaya karşı daha etkili bir çare olarak Carpene 544 SC'yi önermişti. Ne yazık ki, şu anda, bu aracı yalnızca profesyonel kullanıcılar kullanabilir ve onu arsa ve bahçelerdeki amatör mahsullerde kullanamıyoruz.

Püskürtmenin hem dalları hem de gövdesi olmak üzere tüm ağaç taçlarına püskürtülerek çok dikkatli yapılması gerektiğini unutmayın. Bu önemlidir, çünkü yaprak kıvrılmasının püskürtülmesinin etkisizliğinin sık görülen nedeni, tam olarak yanlış uygulanmasıdır . Aynı zamanda kimyasal bitki koruma ürünlerini püskürtürken gerekli önlemleri almalıyız.

Ve tüm bu kimyayla şeftali püskürtmeyi düşünürken başınız ağrıyorsa, özellikle de etkisi zaten garanti edilmediğinden, doğal ve ekolojik yöntemlere bağlı kalmanızı öneririm. Yaprak kıvrımı için yukarıda bahsedilen ekolojik preparatlar, yani Evasiol ve Lecitec, kimyasal püskürtmeye mükemmel bir alternatiftir . Piyasadaki görünümleri (her ikisi de 2018 için yenidir) şeftaliyi kabarmadan nasıl koruyacağımıza dair yaklaşımımızı tamamen değiştirir.

Sizleri mağazamızda orijinal bitki koruma ürünleri ve ekolojik müstahzarları almaya davet ediyoruz. Bu, satın alma ile ilgili yüksek kalite ve memnuniyet garantisidir.