Orkide üretimi. Orkide evde nasıl yayılır?

Orkideler çok isteyerek yetiştirilir, ancak çok az insan onları yaymaya çalışır. Bu arada, orkidelerin çoğaltılması o kadar da zor değil ve bunu evde başarıyla yapabiliriz. Mümkün olduğunca çok sayıda güzel çiçekli bitki elde etmek için evde orkidelerin nasıl çoğaltılacağını öneriyoruz . İşte orkide koleksiyonunuzu hızla genişletmenize yardımcı olacak en popüler orkide yetiştirme yöntemleri !

orkide üreme

Bazı orkideler ekildiklerinde çoğalırlar

Fotoğraf depositphotos.com

Orkide üreme yolları

Orkideler birçok şekilde çoğaltılabilir, ancak sadece bazıları amatör ev yetiştiriciliğinde kullanılabilir.

Evde yetiştiriciliğinde, orkideler esas olarak vejetatif olarak çoğaltılır , halihazırda var olan bitkilerden kesimler elde edilir - sözde ampullerden bölerek, köklü sürgünlerin parçalarını keserek veya yan sürgünlerden, sözde keiki.

Ancak orkidelerin tohumlardan (evde yetiştiriciliğinde pratikte tohum koymazlar) veya sadece laboratuvar koşullarında kullanılan invitro bitki çoğaltma yöntemiyle çoğaltılması mümkün değildir.

Orkidelerin üreme yöntemi, çoğaltmak istediğimiz orkide türüne göre seçilmelidir. Örneğin, sempodial orkideler sürgünleri bölerek çoğaltılırken, rizomlar veya sahte ampuller oluşturmayan tek ayaklı orkideler apikal kesimler veya emiciler tarafından çoğaltılır. Bunu aşağıda daha ayrıntılı olarak tartışıyoruz.

Orkidelerin gövdeden yayılması

Bu şekilde , Vanda ve Phalaenopsis cinsinin popüler orkidelerini yeniden üretir . Sürgün en az 30 cm'ye ulaştığında ve çok sayıda hava kökü ürettiğinde, sürgünün tepesi köklerin 1 cm altından kesilir ve turba ve kumla karıştırılmış kıyılmış çam kabuğundan yapılmış bir substrat ile ayrı bir tencereye ekilir. Hava köklerini budamıyoruz. Sürgünün alt kısmında, birinci veya ikinci en yüksek yaprağın açısından, zamanla yeni bir sürgün patlak verecektir.

Uyarı!

Kesilmiş köklü sürgünleri nakledeceğiniz yeni substrat için ana bitkiye daima bir miktar substrat eklemeyi unutmayın. Orkidelerin hayatta kalabilmek için taze toprakta bulunmayan mikorizal mantarlarla ilişki kurması gerekir. Bu nedenle, önceden yetiştirilmiş bir orkidenin altından bir miktar substrat vermek her zaman gereklidir.

Keiki tarafından orkide üretimi

Genus Orkide Dendrobium , Epidendrum ve bazı türler Phalaenopsis'ten ve Vanda edilebilir kök uyku tomurcuklarından artan yan filizler ayırarak yayılır , yani, ya da sürgünlerden keiki.

Bu sürgünler üzerindeki hava kökleri en az 2,5 cm uzunluğa ulaştığında fide kesilerek nemli toprakla dolu bir saksıya ekilebilir. Fide bir kazığa bağlanmalı ve dik durması için yere tutturulmalıdır. Sonra dağınık ışığa kurun ve etrafındaki havayı nemli tutarak her gün serpin.

Bölünmeden önce orkide üreme

Dendrobium ve Cymbidium cinsi bitkiler gibi daha fazla sözde ampulden oluşan tüm sempodiyal orkideler , her birinde 3-5 sağlıklı, pürüzsüz, yapraklı sözde ampul bırakarak parçalara ayrılır. İyi gelişmiş ve sağlıklı bitkilerin bölünmesi, orkideler ekildiğinde yapılır.

Orkide 6 sözde ampul veya iki yeni sürgün varsa, bölünebilir . Bu aktivite sırasında sadece yeni bitkiler elde etmekle kalmıyor, eskileri de canlandırıyoruz. Çok fazla yaprak oluşumuna sahip bazı türlerde, bu aktivite daha bol çiçeklenmeyi teşvik edebilir.

Orkide rizomları, bitişik sahte ampuller arasında keskin bir bıçak veya budayıcıyla bölünür . Sonra bitkiyi çok dikkatli bir şekilde iki parçaya bölerek kökleri nazikçe çözeriz.

Eski sözde ampullerden orkide üretimi

Eski sözde ampuller , bitkinin sağlıklı ve canlı bir kısmından ayrıldıktan sonra sempodiyal orkideleri çoğaltmak için kullanılabilir. Yapraksız, buruşuk yalancı ampuller, nemli turba ve perlitten oluşan bir alt tabakaya 5x10 cm aralıklarla kutulara ekilir. Yüzey sulanmamalı, günde sadece 1-2 kez buğulanmalıdır. Birkaç ay sonra, sahte ampullerin dibinde uyuyan gözlerden yeni sürgünler çıkmaya başlayacak ve bir yıl sonrasına kadar normal saksılara ekilmemelidir.

Orkidelerin çiçek sapından yayılması

Yaprakların düştüğü Dendrobium cinsinin eski orkide sürgünlerinin yanı sıra Phalaenopsis bitkilerinin eski çiçeklenme sürgünleri , yan tomurcuklardan yeni sürgünler üretme yeteneğine sahiptir. Eski çiçeklenme sürgünleri 10-15 cm'lik bölümlere kesilir, böylece her biri birkaç uyuyan göz içerir.

Fideler, kumla karıştırılmış nemli turbadan oluşan bir alt tabakadaki kutulara düz olarak yerleştirilebilir. Kutular görünür bir yere yerleştirilir, üzeri camla kaplanır ve her gün serpilir. Bu gibi durumlarda, yeni sürgünler ve kökler uyku tomurcuklarından nispeten hızlı bir şekilde büyümeye başlar.

İki ay sonra, kökler yaklaşık 2,5 cm uzunluğunda olduğunda, küçük bitkileri fidelerden kesin ve ayrı saksılara dikin.

MSc. Joanna Białowąs