Bahçede Nisan

Bahçede Nisan, bitki severler için bir neşe zamanıdır. Bahar geldi ve giderek daha fazla doğa uyanışını görebilirsiniz. Ayın adından da anlaşılacağı gibi bu, birçok bitkinin çiçek açmaya başladığı aydır. Kıştan sonra bahçeyi temizlemeye başlama zamanı ve arsadaki diğer işler geldi. Nisan ayında bahçecilik uzatılan güne göre tercih edilecektir. Nisan ayının ilk günlerinde güneş hemen sonra doğacak 6 saat 19.00'dan sonra gerçekleşecek ve bu ay boyunca gün 1.5 saat daha uzatılacak. Bahçede Nisan ayı işi yaparken , özellikle bitkileri keşfederken çok fazla hızlanmamayı unutmayın, çünkü geceler hala soğuk olabilir. Bahçede Nisan ayından en iyi şekilde yararlanmak içinNisan ayının en önemli bahçecilik işlerini ayrıntılı olarak anlattığımız aşağıdaki metni mutlaka okuyun .

Bahçede Nisan

Bahçede nisan, kıştan sonra temizlik, ekim ve dikim zamanıdır.

Meyve bahçesinde Nisan

 • Meyve bahçesindeki ağaçların kış budamasını bitiriyoruz. Nisan ayına kadar erik, kayısı, şeftali ve nektarin gibi don hasarına en açık türlerin budamasını erteleyebiliriz.
 • Asmaların budanması için son tarih Nisan başıdır (kesimin Nisan ayına kadar ertelenmesi özellikle dona eğilimli alanlarda olumlu bir etkiye sahiptir). Asmayı keserken, iki yaşındaki odunsu sürgünlerde bulunan tomurcuklardan büyüyen bir yaşındaki sürgünlerde meyve verdiğini unutmayın. Budama ile Nisan ayı sonuna veya Mayıs başına kadar erteleme, kesme yaralarından kuvvetli bir meyve suyu sızıntısına neden olur ve çalıları zayıflatır, bu nedenle tedaviyi mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirin.
 • Nisan başı, ağaçların nakli için hazırlanması için son tarih. Kalınlıklarına göre ekilecek dallar dallanma noktasından itibaren 30-60 cm uzunluğa kısaltılır. Alt dalları daha uzun, üst dalları daha kısa bırakın. Kılavuz, son dallanmadan yaklaşık 30 cm'ye kadar nakledilecek şekilde kısaltılır. Ekim yerini, kabuğun pürüzsüz, mekanik hasarlardan ve dallanmadan arındırması için seçiyoruz.

meyve ağaçlarının aşılanmasıMeyve ağaçlarının aşılanması - yöntemler, tarihler, anaçlar

Meyve ağaçlarının aşılanması, genellikle iyi ve lezzetli meyve veren, asil bir çeşitten bir filizin, ağacın sağlığını ve dona karşı direncini garanti eden veya büyümesinin gücünü düzenlemenizi sağlayan bir anaç ile birleştirilmesinden oluşan bir prosedürdür. Bugün satılan meyve ağaçlarının çoğu aşılama ile elde edilmektedir. İşte meyve ağaçlarının aşılamasının doğru şekilde yapılması. Daha...

 • Şu anda dükkanlarda ve bahçe merkezlerinde en zengin teklife sahip olan meyve ağaçları ve çalıları dikmeye devam ediyoruz. Sözde meyve ağaçları ve çalılar açık kök ile (yerden kazılmış), onları yapraksız olana kadar ekebiliriz, yani henüz bitki örtüsüne başlamamışlardır. Ayrıca yetiştiricilerin bazen dikim amaçlı meyve ağaçlarının uyku dönemini soğuk hava depolarında tutarak uzattığını bilmeye değer! Bu tür meyve ağaçlarının fidanları Mayıs ayı başına kadar bile dikilebilir.
 • İlkbaharda dikilen ağaçlar, sonbaharda dikilenlerden biraz daha kuvvetli dikildikten sonra budanır. Dikim sırasında meyve ağaçları için mikoriza aşısı kullanmaya değer. Aşının kullanılması ağaçların kök sistemini güçlendirecek ve bitkilerin topraktan besinleri almasını kolaylaştıracaktır (uygulanan gübre miktarının önemli ölçüde azaltılmasına olanak sağlar). Sonuç olarak bitkiler daha güçlü, daha sağlıklı olacak ve verim daha bol olacaktır.

Meyve ağaçları nasıl dikilirMeyve ağaçları nasıl dikilir? Basit bir numara, ağacın kabulünü garanti eder! (FİLM)

Meyve ağaçlarını nasıl ve ne zaman dikeceğinizi görün. Bir anda meyve ağaçlarının en iyi fidelerini nasıl seçeceğinizi, satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve en kaliteli meyve ağaçlarını nerede arayacağınızı öğreneceksiniz. Meyve ağaçları dikerken dikilen ağacın başarılı olacağını ve güzel meyve vereceğini garanti edecek basit bir numara anlatıyorum. Ve filmin sonunda kendi bahçesi olmayanlar için bir sürpriz ... Balkonda veya terasta meyve ağaçları yetiştirilebilir mi? Daha...

 • Odunlu frenk üzümü ve asma fidanları ekiyoruz. Onları toprağa öyle derinlikte yerleştiriyoruz ki yüzeyde tek bir tomurcuk kalıyor.
 • Bektaşi üzümü veya asmaları çoğaltmak istiyorsak, yatay katmanlar oluşturuyoruz. Öte yandan dikensiz böğürtlen, üstüne serilerek çoğaltılabilir.
 • Elma kabuğu ve küf enfeksiyonunu önlüyoruz İlk yaprakların terminal tomurcuklarından çıkması aşamasında elma ağaçlarındaki kabuklanmaya karşı ilaçlamaya başlayın. Hava durumuna bağlı olarak ilk ilaçlama Nisan ortasında veya Mayıs başında yapılır. Bu hastalıkların yayılması nem tarafından desteklenir, bu nedenle ilaçlama öncelikle yağmur yağdığında yapılır. Müdahale mantar öldürücüler kullanabiliriz: Syllit 65 WP, Miedzian 50 WP, Kaptan 50 WP, Penncozeb 80 WP, Score 250 EC, Zato 50 WG.
 • Yukarıda bahsedilen Score 250 EC ayrıca elma küfünün yayılmasını sınırlamaya yardımcı olur. Ancak amatör mahsullerde, öncelikle bu patojenle enfekte olmuş yaprakları elle kaldırmalıyız. Onları tığ işi görünümleri ve beyaz, pudralı kaplamalarıyla tanıyoruz.
 • Ayrıca, elma ağacının bir elma çiçeğini iç içe geçirip geçirmediğini kontrol etmeye değer. Bunun için ağacın altına bir çarşaf koyup dalları sallıyoruz. Yaklaşık 35 daldan tabakaya 5'ten fazla böcek düşerse, püskürtme ihtiyacını dikkate almaya değer. Bununla birlikte, arazilerde, her şeyden önce, çiçek larvalarının beslendiği kurumuş tomurcukların manuel olarak çıkarılması önerilir. Aynı işlemi armut çiçeğinin saldırısına uğrayan bir armut üzerinde de uyguluyoruz.

armut yaprağı zararlılarıArmut yaprağı zararlıları - fotoğraflar, açıklamalar, püskürtme, kontrol

Bahçelerimizde yetişen armut ağaçları, yaprak hasarına neden olan çeşitli patojenler tarafından saldırıya uğrayabilir. Yaprak dokusu hasarının çok yaygın nedenleri, armut yaprak biti, armut midge veya armut güvesi - armut ve armut gibi armut yaprağı zararlılarıdır. En yaygın armut yaprağı zararlılarını nasıl belirleyeceğinizi ve onlarla nasıl mücadele edeceğinizi görün. Daha...

 • Ayrıca (tercihen ayın başında) frenk üzümü filizlerini gözden geçirir ve büyük kuş üzümü tarafından saldırıya uğramış doğal olmayan şişmiş tomurcukları temizleriz. Tomurcukların çoğu sürgünde deforme olmuşsa, sürgünün tamamını çıkarın. Bu tedaviler önemlidir çünkü şu anda piyasada bu haşere ile etkin bir şekilde mücadele eden hiçbir preparat bulunmamaktadır.
 • Kırmızımsı armut balı, iğne yapraklı ağaçlardan ve çalılardan armut bahçelerine yayılabilir. Bu haşerenin saldırısı sonucunda armut yaprakları bükülür, gelişimi durur ve sonra siyaha döner. Bu böcek genellikle çok bol değildir ve yılda sadece bir nesli vardır, bu nedenle ağaçların daha da gelişmesi ve meyve vermesi üzerinde olumsuz bir etkisi olmamalıdır.
 • Meyve bitkileri ayrıca çilek ve yaban çileği içerir. Bu bitkilerin ilkbahar bakımına yaşlı, kurumuş yaprakları kaldırarak başlayın. Daha sonra sıralar arası ve ayrıca sıradaki bitkiler arasındaki toprağa dokunun. Çilek ve yaban çileğinin düşük gübreleme gereksinimi olduğunu ve ilkbaharda bol gübrelemenin (özellikle azotlu gübreleme ile) elverişsiz olduğunu unutmayın. Ancak sulama gereklidir. Kuru ise - haftada en az bir kez su. Bu bitkiler aynı zamanda malçlamadan da faydalanacaktır (sıranın her iki yanındaki bitkilerin altına, saman veya kozalaklı ağaç kabuğu malç).

İlkbaharda çilek bakımıİlkbaharda çilek bakımı - ayıklama, gübreleme, püskürtme

İlkbaharda uygun çilek bakımı, yeni büyüme mevsiminde uygun bitki büyümesinin başlaması için çok önemlidir. Bahar çileği tedavilerine Mart ayı ortalarında başlıyoruz ve bitkileri dondan koruyan kalın saman katmanını kaldırarak başlıyoruz. Başka ne yapılması gerekiyor? İlkbaharda çilek bakımının neye benzediğini ve ne yapılması gerektiğini görün. Daha...

Sebze bahçesinde nisan

 • Nisan ayının başından itibaren, kuzu marulları, düşük sıcaklıkları iyi tolere ettiği için doğrudan toprağa ekilebilir. Büyüme mevsimi kısa olan, yetiştirmesi kolay bir sebzedir (sadece 2 ay sonra hasat).
 • Sebze fideleri - soğan ve pırasa kalıcı olarak ve ayın başında - erken alabaş ve marul çeşitleri ekiyoruz. Daha sonraki çeşitler ay sonunda ekilecek.
 • Nisan ortasına kadar bezelye ve ıspanak ekmeyi bitiriyoruz. Ayın ikinci yarısında pırasayı tarlaya ekiyoruz.
 • Nisan ayı boyunca, bahçede, tercihen 7-10 günlük aralıklarla çeşitli yerlerde - açık toprağa, yün veya delikli folyo ile kaplanmış, alçak folyo tünele veya soğuk incelemeye kadar turp ekebiliriz. Bu da hasadın sezon boyunca sürekliliğini sağlayacaktır. Turpların iyi güneş ışığı gibi olduğunu unutmayın.
 • Erken sonbahar hasadı için orta-geç çeşitlerde havuç tohumları ve maydanoz, yaban havucu ve dereotu tohumları ekiyoruz. Ay sonunda akrep, hindiba, bakla ve kuzukulağı ekebiliriz.
 • Fide üretimi için ağustos hasadı için fidelere brokoli tohumları, yaz hasadı için erken alabaş tohumları, orta geç lahana ve isveç çeşitleri ekiyoruz. Ayrıca orta geç ve geç marul çeşitlerini de tohum yatağına ekiyoruz.
 • Domates veya biber gibi patlıcangiller fidanları seçiyoruz. Kapitone, bitkilerin kök sistemini zenginleştirecektir.
 • Nisan ortasından itibaren mısır fidesi üretimine başlayabiliriz. Çapı 7 ila 8 cm olan saksılar için 2 ila 3 tohum ekin.
 • Kırmızı pancar tohumları, 20 cm aralıklarla sıralar halinde doğrudan toprağa ekilir. Onları 2 cm derinliğinde bir karıkta ekmek en iyisidir. Genç bitkileri kesip 15 cm aralıklarla bırakıyoruz.
 • Ayrıca bahçe rezene gibi baharatlar da ekebilirsiniz. Gerekirse rezene yaza kadar ekilebilir.
 • Bugün çok azımız arazilerimizde patates yetiştiriyoruz, çünkü dükkanlarda satılanlar çok ucuz. Ancak, kendi arsalarından yeni patatesler çok mutlu olabilir. Nisan başında filizlenmiş tohumluk patatesleri toprağa ekiyoruz. Başlangıçta, yumrularında bol miktarda su bulunduğu için sulanmalarına gerek yoktur.
 • Sebzeleri zararlılardan korumaya başladık. Onları korkutmak için, sebzeleri sarımsak bazlı bir biyo-hazırlık ile püskürtebilir veya toprağa sarımsak çubukları koyabilirsiniz. Not - sarımsak müstahzarları soğan kremasına karşı kullanılmamalıdır. Bu durumda, soğanları havuç gibi diğer bitkilerle dönüşümlü olarak ekmenizi tavsiye ederiz.

Toprağa sebze ekmekToprağa sebze ekmek

Sebzeleri doğrudan toprağa ekmek, tohumdan sebze yetiştirmenin en kolay yoludur. Fidelerden sebze yetiştirmenin aksine, tohumları kutulara veya saksılara ekmemize gerek yok, seralara, tünellere veya çerçevelere ihtiyacımız yok. Bu şekilde sebze yetiştirmenin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Hangi sebzeler doğrudan toprağa ekilebilir? Ve ne zaman toprağa sebze ekmeye başlayabilirsiniz? Daha...

Süs bahçesinde Nisan

 • Mart ayında bitkilerden kış örtülerini çıkarmak için çok soğuksa, bunu Nisan ayında yapıyoruz. Hamur gibi düşük sıcaklıklara son derece hassas olan çalıların ay sonuna kadar açıkta bırakılmaması gerektiğini unutmamalıyız. Budleja donmuşsa, sürgünleri oldukça alçaktan kesin. Bitki zıplayacak.
 • Mart ayında gül çalılıklarından kış örtülerini çıkarmak ve kesim yapmak için çok soğuk olsaydı bunu da Nisan ayında yapıyoruz. Yeni alınan gülleri de ekebiliriz. Çalı satın alırken, en az 3 sağlıklı sürgün ve iyi gelişmiş bir kök sistemine sahip olanları seçin - gül dikimi hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Yıllık bitki fidelerini Şubat ve Mart aylarında yapılan ekimlerden yetiştiriyoruz. Fideleri taze bir alt tabakaya daldırıp onlara uygun nem ve sıcaklık sağlıyoruz.
 • Kalıcı bir yerde hercai menekşe ve unutma beni fideleri ekiyoruz.
 • Bahar soğanı için başka bir gübreleme yapıyoruz (ilk döllenmeden yaklaşık 3 hafta sonra). Azotlu gübreler, örneğin amonyum nitrat kullanıyoruz.
 • Yaz ve sonbaharda çiçek açan uzun ömürlü bitkileri nakleder ve böleriz. Dikimden önce kuru sazanlar suya batırılır. Nisan ayrıca süs bitkileri ekimi için de iyi bir aydır.
 • Toprağı çalıların altında, özellikle de sığ kök sistemine sahip olanlar (açelyalar, cadı fındığı, orman gülleri veya funda) malçlarız. Malç, toprağın nemli kalmasına yardımcı olur ve köklerin kurumasını önler.
 • Yaprak döken ağaçlar ve süs çalıları ekiyoruz (ilk yaprakları filizlendirmeye başlayana kadar ekime devam edebiliriz). Dikimden sonra, onları kuvvetlice budayın ve gövdenin etrafındaki toprağa çanak şeklinde çöküntüler oluşturun, bu sayede suyu tutmanın mümkün olacağı. Ayrıca iğne yapraklılar ve yaprak dökmeyen türler de ekiyoruz.
 • Nisan ayrıca yaz çiçek soğanı ekme zamanıdır.
 • Son yıllarda, kutu güvesi çok rahatsız edici bir haşere haline geldi. Bu haşerenin tırtılları, şimşir ağaçlarının yapraklarını kuvvetlice soyarak çalıların hızla ölmesine neden olur. Bu nedenle Nisan ayından bu yana tırtıllar için şimşir ağaçlarına göz atıyoruz. Çalıların dalları, tırtıllar çalı içinde beslenmeye başladığında, orta sürgünlerde, genellikle fark edilmeden açılmalıdır. Şimşir için ilk yeşil tırtılları fark ettiğimiz anda, biyolojik hazırlık Lepinox Plus'ı püskürtüyoruz. Bu hazırlığı, zararlı tırtıllarla mücadelede çok etkili olduğu ve aynı zamanda faydalı böcekler için seçici olduğu için tavsiye ediyoruz. Kutu ağaçların yanına asılması gereken bir şimşir güvesi tuzağı da haşerenin erken teşhis edilmesine yardımcı olacaktır.
 • Karaçamda, koyu sarı yatakları görünebilir - ilk önce iğnelerin diz gibi bükülmesine yol açan yaprak bitleri ve ladin ağaçlarında küçük kozalaklara benzeyen karakteristik büyümelerin oluşumuna neden olurlar. Önceki yıl çok sayıda oksipitos olsaydı, karaçam püskürtmeli ve parafin yağı bazlı müstahzarlardan biri ile ladin yapmalıyız. Promanal 60 EC veya Treol 770 EC olabilir. Daha sonra yaprak biti ilaçlarını kullanın, örneğin Pirimor 500 WG veya Mospilan 20 SP.

iğne yapraklıların hastalıkları ve zararlılarıİğne yapraklıların hastalıkları ve zararlıları

Kozalaklı ve zararlı böcek hastalıkları genellikle ihmal edilen bitkilere saldırır, ancak aynı zamanda uygun şekilde bakıldığında da saldırabilirler. İğnelerin düşmesi veya kahverengileşmesi, kozalaklı ağaçlarda sürgünlerde renk değişikliği veya bozulma olduğunda ne yapılacağını görün, yaprak bitleri veya örümcek akarları gibi kozalaklı zararlıları görebiliriz. İşte kozalaklı ağaçların en yaygın hastalıklarını ve zararlılarını nasıl belirleyeceğiniz ve bunlarla nasıl savaşacağınız. Daha...

 • Havuzda bahar çalışmalarına başlıyoruz. Tankın sızdırmazlığını kontrol ederek ve temizleyerek (çürüyen bitki kalıntılarını ve balık yemi kalıntılarını gidererek), havuz filtrelerini temizleyerek ve devreye alma için hazırlayarak başlayın. Havuz kış için boşsa, şimdi onu suyla dolduruyoruz. Yeterince ısındığında, kıyı bitkilerini çoğaltabilir ve yeniden dikebilirsiniz ve sıcaklık sabitlendiğinde (yaklaşık 10 ° C), donmayan odalarda kışı geçiren su bitkilerini havuza taşıyabilirsiniz. Ayın sonunda, göleti yeniden doldurmayı da düşünebilirsiniz.

Kıştan sonra gölet - ilkbaharda havuzda çalışınKıştan sonra gölet - ilkbaharda havuzda çalışın

Kıştan sonra bir gölet genellikle iyi görünmez. Bahçemizin yeniden çekici bir dekorasyona dönüşmesi için önümüzdeki sezona uygun şekilde hazırlamalıyız. Büyüme mevsimi başlamadan önce bazı bakım çalışmaları yapmak iyidir. Havuzda ilkbahar çalışmalarına rezervuarın sızdırmazlığını kontrol ederek başlamanızı öneririz. Daha...

Evde çiçekler, balkonlar ve teraslar

 • Balkon çalılarının üzerine verimli bir zemin serpin ve uzun ömürlü gübre ekleyin. Öte yandan uzun ömürlüler taze toprağa ekilir.
 • Tohumların yerleşimi çiçeklenmeyi engellediğinden, çiçek salkımını solmuş nergis ve sümbüllerden kaldırıyoruz.
 • Ampullerin bir yıl içinde çiçek açmasını istiyorsak, çiçek açtıktan hemen sonra onları kurutmamalıyız - onları sararana kadar gübreliyoruz.
 • Sarı çiçekli calla, kış uykusunu sona erdirir - rizomlar, kil ve iyi dağıtılmış gübre karışımı ile doldurulmuş büyük bir tencereye ekilebilir. Bitki serin ama güneşli bir pencere pervazında en iyi hissedecek.
 • Leylak kemanı, Nisan ayında zambaklarda görünebilir. Kırmızı gövdeli, siyah başlı ve bacaklı bir böcektir. Zambak yapraklarındaki ve tomurcuklardaki delikleri kemirir. Böcekleri, aynı zamanda larvalarını (siyah yapışkan akıntının altına gizlenmiş) ve kırmızı yumurtaları (yumurtalar yaprakların altına serilir) topluyoruz. Zararlı böcekler derhal, tercihen ezilerek imha edilmelidir. Bu kırmızı solucanların zambaklar üzerinde oluşma döneminin en başında yaparsak kemana kimyasal püskürtmeye gerek kalmama ihtimali vardır.
 • Mart ayında, pencere kenarındaki kaplara yıllık çiçek tohumlarını ekersek, şimdi köklü kesimleri bahçe toprağı olan saksılara naklederiz. Bitkilerin cama doğru kıvrılmasını önlemek için fideleri birkaç günde bir çevirin. Ayrıca düzenli olarak sular ve gübreleriz. Bitkilerin çalı yapmasını istiyorsak üstlerini çıkarabiliriz.
 • Sıcak günlerde yaz için balkona koyacağımız kesimler, fideler ve saksı bitkilerini sertleştiriyoruz. Şimdi onları daireden çıkarıp sessiz, korunaklı bir yere koyuyoruz. Birkaç saat sonra sizi odaya geri götürüyoruz.

Nisan ayında çim

 • Çimleri organik gübre ile gübreleyin ve iyice sulayın. Kel bölgeleri rejeneratif bir çim karışımı ile ekin. Çimlerin diğer kısımlarından çim parçaları da kullanabiliriz.
 • Nisan ayında çimlerin büyümesi o kadar büyük ki ilk defa biçmeye başlayabilirsiniz. Düzenli çim biçme, çimin yoğun bir halı oluşturması ve yoğun kullanıma dayanıklı olması sayesinde çimin daha iyi yayılmasını sağlayacaktır. Ancak, çimleri 4 cm'den kısa kesmemeyi ve bıçakları gölgeli alanlarda daha da uzun bırakmayı unutmayın.
 • Biçme makinesi kıştan önce, temizlik sırasında bilenmemişse, ilk biçmeye başlamadan önce şimdi yapın.
 • Nisan ayının sonunda çimenlerde yabani otlarla mücadeleye başlıyoruz. El otu mümkünse en iyisidir. Ancak başa çıkamazsak herbisit uygulayabiliriz.
 • Halihazırda bir çim alanınız yoksa, çim kurulumunuza başlamanın tam zamanı.

Metin, Moje Ogród , Delta, Varşova 1993, s. 458-465 ve Działkowiec , No. 4/96, s. 4-5 , Działkowiec , No. 4/2004, s. 68-69, Ogrody No. 4/2003, s.77, Arsa ve Balkondaki Çiçekler , No. 2/2003, s. 26, Ev Rehberi , No. 3/2004, s. 90.