Böcek - açıklama, fotoğraflar, kontrol

Mayıs böceği, ılık bahar akşamlarında ağaçların arasında çok sayıda görülür. Meyve ve süs ağaçlarının yanı sıra sebzeler, çilekler ve çimler arasında yaygın bir zararlıdır. Yetişkin cockchafers ve kurtçuklar olarak bilinen larvaları çok can sıkıcıdır ve bu nedenle mahsullerde büyük kayıplara neden olur. Öğrenin neyi Mayıs böcek ve haşere ve fotoğrafların bilgi ile benzeri olan larvalar (kurtçukları) bakmak, ve öğrenmek Mayıs COCKLE ve grub nasıl mücadele edileceği çok geç olmadan bahçenizi kurtarmak için!

Böcek olabilir

Böcek - yetişkin birey. Fotoğraf Pixabay.com

Böcek - açıklama

Mayıs böceği neye benziyor?

Mayıs böceği ( Melolontha melolontha ), böcek ailesine ( Scarabaeidae ) ait bir kınkanatlı böcektir ( Coleoptera ). Yetişkin örnekler 20-30 mm boyuta ulaşır. Gövdeleri ovaldir, siyah renklidir, sırt tarafında ilk kanat çiftinin kahverengi-kahverengi, hafif yosunlu örtüleri ile kaplıdır. Mayıs böceğinin başında, yelpaze şeklinde karakteristik bir şekle sahip bir çift anten var .

Çimlerde böcek olabilir

Çimlerde böcek olabilir

Fotoğraf Pixabay.com

Çimlerde böcek olabilir

Açıkça görülebilen alınlara sahip böcek olabilir

Fotoğraf Pixabay.com

Ürünlere yönelik en büyük tehdit, Mayıs böceği larvaları, yani kurtçuklardır . Beyaz-sarı renkli, kalın ve yay şeklindedirler. Vücutları 6 cm'ye kadar uzayabilir. Yetişkinler ve kurtçuklar yerin derinliklerinde (1 m derinlikte) kış uykusuna yatarlar.

Mayıs ayı mayıs böceği larvaları

Kurtçuklar veya mayıs böceği larvaları

Fotoğraf © Agnieszka Lach

Çimdeki kurtçuklar

Çimdeki kurtçuklar

Bahçedeki Mayıs böceğinin zararı

Yetişkin böcekler Nisan veya Mayıs aylarında yüzeye çıkar . Bu süre zarfında ağaçların genç yapraklarını yemeye başlarlar. Çok güçlü bir istila ile, bütün ağaçların yaprakları bile sıyrılabilir (otlatma).

Buna karşılık, Mayıs böceği larvaları toprakta beslenerek bitki köklerini kemirerek çeşitli zararlara yol açar, örneğin:

  • fidelerden düşmek
  • ortaya çıkan bitkilerin solması ve ölümü
  • havuç, pancar ve patates yumrularında derin besleme
  • meyve ağaçlarının köklerinde hasar, bu da tek tek dalların ve bazen tüm ağaçların kurumasına neden olur
  • İlkbahar ve yaz aylarında ot köklerini kemirerek otlakların solmasına ve ölmesine neden olur

Bahçelerde Mayıs böceği , yaprak döken ağaçlara (meşe, kavak, titrek kavak), meyve bitkilerine (çilek, kiraz, elma ağaçları, erik, ahududu, yaban mersini) ve bazı sebzelerde en büyük zararı verir.

Mayıs hata geliştirme döngüsü

Mayıs mayıs böceği gelişim döngüsü uzundur, 4-5 yıla kadar sürer. İlkbaharda (Nisan-Mayıs), yetişkin örnekler kış uykusu alanlarından ayrılır ve yakındaki ağaçlara uçar. Ağaç taçlarının arasında uçan böcek bulutları görülebilir . Buna sürü denir ve 6 hafta sürer. Döllenmiş dişiler yumurtalarını bıraktıkları yere gömülürler. 6 hafta sonra larvalar, başlangıçta zeminde sığ olarak beslenen yumurtalardan çıkar ve çürüyen bitki kalıntılarıyla beslenir. Yaşamın ikinci yılında, larvalar bitkilerin kök bölgesinde beslenerek köklerini kemirirler. Özellikle mayıs ve haziran aylarında, üçüncü gelişim yıllarında en doyumsuzlar. Şu anda en çok zararı onlar veriyor. Kurtçuklar pupa olana kadar dört yaşında. Pupalardan dördüncü yılın Ağustos ayındayetişkin böcekler ilkbahara kadar toprakta uykuda kalır . Güller her 4 yılda bir yoğunlaşır, ancak her yıl farklı yıllardaki böcekler kümelenir.

Böcek olabilir

Böcek - yetişkin birey. Fotoğraf Pixabay.com

Mayıs böceği insanları ısırır mı?

Bazı bahçıvanlar da Mayıs böceği tarafından ısırılmaktan endişe duyuyor. Bu korkuların bazı gerekçeleri var, çünkü bu böcek insanlar için çok külfetli olabilir - saçlara karışır, hoş olmayan bir ses çıkarır ve ısrarla etrafımızda uçar. Neyse ki, o sadece bitki yapraklarını seviyor ve insanların ısırıklarından korkmasına gerek yok :-)

Mayıs böceği ile mücadele

Mayıs böceğinin etkili kontrolü, hem yetişkin bireylerin hem de toprakta yaşayan larvaların kontrolüne dayanır.

Uyarı!

2 m² bahçe alanı (meyve bahçesi, sebze bahçesi veya örneğin çimen) başına bir mayıs böceği larvası (kurtçuk) bile toprakta yaşayan kurtçuklarla mücadele ihtiyacı hakkında bilgi veren bir tehdit eşiği olarak kabul edilir.

Böceklerin kontrolü için sınırlı miktarda hazırlık nedeniyle , agroteknik yöntemler bu zararlılarla mücadelede en büyük rolü oynar .

1. Ağaçlardan ve çalılardan böcekleri sallamak

İlkbaharda, ayrılış sırasında yakındaki ağaçların dallarında yetişkin böcekler büyür. Sabahın erken saatlerinde, serin gecenin ardından böcekler uyuştuğunda, onları ince dallardan silkeleyin . Daha önce ağaçların altına, sarsılmış böcekleri kolayca toplayabileceğiniz çarşaflar yaydık.

2. Karabuğdayı derin sürme ve ekim

Kurtçuklar çorak topraklarda bol miktarda bulunur. Böyle bir alanda bir arsa satın aldıysak, birkaç kez derinden sürülmelidir. Yüzeye çıkarılan kurtçuklar tekrar kendilerini toprağa gömemezler ve kuşlar için kolay hedef haline gelirler . İlk bitkileri ekmeden ve ekmeden önce, ilk yıl sürülmüş alana karabuğday ekmeye değer. Kurtçukların gelişimini olumsuz etkileyen tanenler içerir.

3. Böcek öldürücülerin uygulanması

Böcek öldürücülerle muamele edilmiş tohumlar, ekimden sebze yetiştirmek ve çimler oluşturmak için kullanılmalıdır. Yüksek ağaç tepelerinde beslenen böcekler , Karate Zeon 050 CS veya Mospilan 20 SP gibi kimyasalların kullanımıyla da mücadele ediliyor. Bununla birlikte, bu tür ilaçlamanın yararlı böcekler için de zararlı olduğu unutulmamalıdır. Kimyasal spreylerin etkinliği, toprakta beslenen larvalarla değil, sadece ağaç tepelerinde beslenen yetişkin böceklerle savaştığından sınırlıdır.

Bu nedenle, toprağı kurtçuklar için oldukça etkili bir madde olan P-DRAKOL ile desteklemek faydalı olacaktır . Böcek larvaları gibi kurtçukların gelişimi için elverişsiz bir ortam oluşturan faydalı bakteriler içerir. Bu preparatın kullanımının bir sonucu olarak, kurtçukların sayısı çok sınırlıdır, genellikle zararlılıkları farkedilmeyecek kadar sınırlıdır. P-DRAKOL'un yüksek verimliliği, uygun fiyatla birleştiğinde, onu toprakta mayıs böceği larvaları ile beslenen bahçıvanlar için en iyi seçim haline getirmektedir .

P-Drakol kurtçuklar ve nematodlar için bir çare

MSc. Agnieszka Lach