Mazı içeriden Browning. Mazıların içi neden kahverengiye döner ve nasıl önlenir?

Tacın ortasındaki görünüşte tamamen sağlıklı ve sulu yeşil mazılar, kahverengi ve kuru dallar şeklinde hoş olmayan bir sürprizi gizleyebilir. Onları elle hareket ettirdiğimizde kuru dallar kolayca düşer. Mazıyı içeriden kahverengileştirmek çok yaygın bir sorundur. Neyse ki, nedeni bulduktan sonra çabucak düzeltilebilir. Mazı'nın içeride kahverengiye dönmesinin en önemli 5 nedeni . Böyle bir durumda ne yapacağınızı görün!

Mazı içeriden Browning

Mazı içeriden Browning

Fotoğraf forum.PoradnikOgrodniczy.pl

1. Mazı'nın içeriden doğal kızarması

Mazı dallarının tepenin ortasındaki kahverengileşmesi doğal bir fenomendir . Işığın tepenin içine erişimini engelleyen dalların kalınlaşmasından kaynaklanır. Tacın içindeki dallar doğal olarak ışık eksikliğinden ölür, bunun sonucunda kahverengiye döner, kurur ve düşer ve bitki onları yenileriyle değiştirir.

Bu işlem çok yoğun değilse, bitki için bir tehdit oluşturmaz ve sağlıklı ve estetik görünmesi için mazıların kahverengi dallardan düzenli olarak temizlenmesini gerektirir . Dalların tepesinin içindeki kurumanın düzenli olarak çıkarılması, uygun hava sirkülasyonu sağlar, küf oluşumunu önler ve yeni sürgünlerin büyümesi için alan yaratır.

2. Mazıların içi kahverengiye döner çünkü çok yoğun ekilirler

Mazı dallarının taç içindeki doğal esmerleşme süreci, çok yoğun ekildiklerinde keskin bir şekilde yoğunlaşır . Bu sorun en çok, birbirinden çok küçük bir mesafeye dikilen ağaçların birbirini gölgelediği çitlerde ortaya çıkar. Zamanla bitkiler yetersiz ışık yaşamaya başlar ve bu da içeriden hızlı kahverengileşmeye neden olur . Ek olarak, birbirine çok yakın büyüyen mazı kökleri birbirine dolanır ve bu onlar için yararlı değildir. Bitkiler daha sonra su ve mineraller için birbirleriyle rekabet etmeye başlar. Bu, bitkileri zayıflatır, bu da onların daha az büyümesine ve hastalanmasına neden olur.

Bu durumda, mazı çitlerini düzenli olarak kesmeli ve kızarma sürgünlerinin ağaçlarını sistematik olarak temizlemelisiniz . Bu tür tedaviler, çitlerde büyüyen mazıların güneş ışığına daha iyi erişmesini sağlayacaktır. Bir çit kurarken, bitkilerin uygun aralıklarına dikkat edin. Çitteki mazılar arasındaki ortalama mesafe 50-60 cm olmalıdır.

Mazı nasıl ve ne zaman kesilirMazı nasıl ve ne zaman kesilir

Bazı mazılar yavaş büyür ve budama gerektirmeden alışkanlıklarını sürdürürken, diğerleri düzenli budama gerektirir. Hangi mazıların budamaya ihtiyacı olduğunu, büyümelerini en iyi etkileyen zamanı seçmek için mazıları ne zaman budamanız gerektiğini, yoğun, güzel tutmak için mazıların nasıl kesileceğini ve düzgün bir ağaç sırası elde etmek için bir çit için mazıların nasıl kesileceğini görün. Daha...

3. Mazıların içi çok kuru olduğu için kahverengiye döner

Tacın ortasındaki mazı dallarının kızarmasının bir başka nedeni de sulamanın olmaması veya çok az olmasıdır . Mazı sulama, özellikle ekimden sonraki ilk yıl içinde çok önemli bir bakım prosedürüdür. Uzun süreli kuraklık dönemleri büyümeyi sersemletebilir, iğneleri mantar hastalıklarına daha duyarlı hale getirebilir ve mazı iğnelerini kızartabilir.

Bahçede yetişen Mazı bol miktarda sulanmalıdır , ancak her gün değil, haftada bir yeterlidir. Sulama için, toprak tabakası 30 cm derinliğe kadar kuvvetli bir şekilde ıslatıldığı için bir seferde çok su kullanıyoruz. Saksılara ekilen mazıları biraz farklı bir şekilde, örneğin balkonda sularız. Bunların sıcak havalarda günlük olarak sulanması gerekebilir.

Mazı, kıştan önce (Ekim ayının ikinci yarısı) bol sulanmalıdır ve yaprak dökmeyen bitkiler oldukları için, özellikle yağışsız ve kar örtüsü olmayan uzun dönemlerde kışın da sulamaya ihtiyaç duyarlar. Mazı, donlarda sulanmaz, ancak ısınmanın olduğu kucaklarda sulanır. Mazı etrafındaki toprak çam kabuğu ile kaplanmalıdır. Böyle bir çöp, nemin zeminde daha uzun süre kalmasını sağlayacaktır.

4. Mazıların içi aşırı gübrelendiği için kahverengiye döner

Mazı'nın çok yoğun gübrelenmesi , başlangıçta bitkilerin aşırı coşkusu ve taç içindeki dalların zamanla kızarması ve kurumasıyla ortaya çıkan kök sistemlerinin tahrip olmasına ve yavaş ölüme yol açabilir . Yüksek dozda mineral gübreler bitkiler için zehirlidir, bu nedenle gübrelerin rasyonel olarak kullanılması çok önemlidir.

Aşırı pozlanmış mazıyı kurtarmak çok zordur. Çözüm, bitkileri çok bol sulamaktır (bitki başına bir kova su bile), köklerin etrafındaki topraktan fazla gübreyi temizlemek için birkaç günde bir tekrarlanır. Ne yazık ki çok yüksek bir aşırı gübreleme ile bitki zehirlenip ölür ve bu tür tedaviler etkili olmaz.

Mazı gübreleme.  En iyi mazı gübre nasıl seçilir?Mazı gübreleme. En iyi mazı gübre nasıl seçilir?

Mazı gübreleme, özellikle fakir topraklarda ve bu popüler bitkilerin ekiminden sonraki ilk yıllarda çok önemli bir prosedürdür. Mazı nasıl gübreleneceğini, en iyi mazı gübresinin nasıl seçileceğini ve bitkilerin büyüme mevsimine düzgün bir şekilde başlaması ve kıştan sonra hızla yeniden güç kazanması için mazı gübrelemeye ne zaman başlanacağını görün. Daha...

5. Mazı hastalığının bir sonucu olarak içeriden kahverengileşmesi

Taçın içindeki mazı kuruması, mantar hastalığının gelişmesine bağlı olabilir . Aşağıdakiler hastalıkların gelişmesine katkıda bulunur:

  • mazı dallarını sulama sırasında ıslatmak (doğrudan toprağa sulamak daha iyidir),
  • kilde aşırı sulama ve yetiştirme, suyun uzun süre kaldığı geçirimsiz toprak (köklerin çürümesine yol açar).

Mazı'nın en yaygın hastalıklarından biri , ilk belirtileri taçta derinlerde görülen , pullarda ve sürgünlerde sulu lekeler şeklinde görülen , zamanla kahverengiye dönen gri küftür ( Botrytis cinerea ) . Semptomlar gövdeden dışa doğru yayılır, bu nedenle Mazı'nın içeriden kahverengileşmesi ile başlar.

Mazıdaki gri küfle mücadele etmek için fungisitlerin kullanılması gerekir (örneğin Signum 33 WG, Topsin M 500 SC, Polyversum WP). Püskürtmeden önce, mazı tüm kahverengi ölçeklerden iyice temizlenmelidir. İlaçlamadan sonra ayrıca kekiği kullanılan preparatla sulayın. İşlemi 2 hafta sonra tekrarlayın.

Mazı mantarını mantar enfeksiyonlarından korumak için , köklerin yakınında su tutma sorununu ortadan kaldıran geçirgen alt tabakalarda yetiştirilmelidir. Bahçede geçirimsiz killi toprağımız varsa, kazılan çukurların dibine bitki dikmeden önce bir drenaj tabakası yapılmalıdır. Bu amaç için küçük çakıl taşları ve daha da iyisi genişletilmiş kil kullanabilirsiniz. Mazıları kuyuya yerleştirdikten sonra, kuyuyu gevşek, hafif bir alt tabaka ile doldurun.

MSc. Agnieszka Lach