Wegierka erik - çeşitleri, yetiştirme, hastalıklar

Węgierka erik , en popüler meyve bitkilerinden biridir. Onunla hemen hemen her bahçede buluşabilirsiniz. Meyveleri lezzetli ve mutfakta yeri doldurulamaz. Węgierka eriğinin gittikçe daha ilginç çeşitleri ve yetiştirilme kolaylığı, onu bahçelerimize isteyerek dikmemizi sağlıyor . Öğrenin Macar erik ekimi , saldır ve bunların nasıl mücadele hastalıkları hakkında bilgi. Bahçeniz için en iyi Macar erik çeşitlerini bizimle seçin !

Mor erik

Mor erik

Macar Erik - çeşitleri

Macar eriği , Oeconomica adlı yerli eriğin dört alt türünden birine aittir . Erik türleri ağaç alışkanlığından, sürgünlerin, yaprakların, çiçeklerin ve meyvelerin yapısından kaynaklanır. Węgierka erikleri , sapında daralmış uzun, bazen elipsoidal meyvelerle karakterizedir. Derileri lacivert veya laciverttir. Macar erikleri çok popülerdir. 5 adet yeri doldurulamaz Macar erik çeşidiyle tanışın !

Erken Macar Eriği - kendi kendine tozlaşan, erken erik çeşididir, dona ve hastalıklara dayanıklıdır. Hafif etli, çekirdekten kolayca ayrılan lezzetli, lacivert meyveler üretir.

Węgierka Śliwa Dąbrowicka - zengin mahsul veren erken bir çeşittir. Meyve vermesi için tozlayıcıya ihtiyacı var. Sharka toleranslıdır. Ağustos ortasında meyve verir, 40 gr meyve verir, yoğun mavi bir kaplama ve yeşilimsi etli, taştan ekşi ve tatlı soyulur.

Valjevka erik - bol ve erken meyveli erik çeşididir. Tozlayıcı gerektirmez. Kızıla karşı çok hassas değil. Meyvesi, yoğun mavi çiçeklerle ovaldir. Vajlevka, sulu, son derece lezzetli bir ete sahip çeşitli Macar erikidir.

Śliwa Valor - Eylül ortasında olgunlaşan orta erkenci bir çeşittir. Lacivert bir kabuğa sahip çok lezzetli bir meyve ile karakterizedir. Valor, köpekbalığına orta derecede duyarlı, yabancı bir tozlaşma çeşididir.

Macar Erik Ağacı - geç bir çeşittir, bol miktarda tozlayıcı olmadan üretir. Eylül ayının ikinci yarısında meyve verir, 20-25 gr meyve verir, hafif uzamış, lacivert, yoğun, mumsu bir kaplama ile kaplıdır. Macar Ovası, taşı iyi terk eden hafif etli, çok lezzetli meyvelere sahiptir, ancak sharka'ya çok dayanıklı değildir.

Macar eriği - yetiştirme

Ne zaman Węgierka erik büyüyen , ağaç sıcak, rüzgar korumalı pozisyonları tercih unutulmamalıdır. - 30 ° C'nin altındaki sıcaklıklarda donabilir. Güneybatı ve batı sergisini sever, donma çukurlarından kaçının Bitkisel anaçlarda (örn. Pumiselect ) verimli, bol ve havadar topraklar gerektirir. Üretken anaçlarda (örn. Ałyczy) daha hafif topraklarda yetiştirilebilir. Bu tür için ideal pH 6.7-7.1 arasındadır. Disk şeklindeki kök sistemi nedeniyle, Węgierka eriği fazla yeraltı suyunu iyi tolere eder. Büyümenin ilk yıllarında şekillendirme kesimi yapıyoruz.

Dikimden sonra meyve ağaçlarının bakımıDikimden sonra meyve ağaçlarının bakımı

Meyve ağaçlarına dikimden sonra uygun bakımın daha fazla büyümesi, verimi ve sağlığı üzerinde büyük etkisi vardır. Yeni dikilen ağaçlara gelişim için uygun koşullar sağlanmalıdır, böylece büyümeleri güçlü olur ve geniş bir meyve alanı olan bir ağaç taçını hızlı bir şekilde oluşturmak mümkündür. Bu nedenle, dikimden sonra meyve ağaçlarını uygun şekilde budamak, gübrelemek ve bir dizi başka işlem yapmak son derece önemlidir. Daha...

Erik kesiliyor.  Erikleri nasıl ve ne zaman budamak gerekir?Erik kesiliyor. Erikleri nasıl ve ne zaman budamak gerekir?

Erik meyveleri çok popülerdir. Ancak, aşırı büyümelerinden korktuğumuz için bu ağaçları büyütmekten sık sık vazgeçiyoruz. Eriklerin nasıl ve ne zaman budanacağını görün, böylece büyümeleri çok güçlü ve bol miktarda meyve vermez. Tacını düzgün bir şekilde oluşturmak için ekimden sonra bir erik ağacı nasıl düzgün bir şekilde kesilir? Biraz ihmal edilmiş eski erikleri nasıl kesersiniz? Meyveleri hasat ettikten sonra bazı erikleri ilkbaharda ve diğerlerini sonbaharda budamak neden daha iyidir? Daha...

Yeni erik çeşitleri genç, uzun sürgünlerde en iyi meyveyi verir. Taç, anaçtan bağımsız olarak, bir mil şekline ve çok sayıda bir yaşında sürgünlere sahip olmalıdır. Bitkileri hastalıklara ve zararlılara karşı koruyacağımız erik meyve ağaçlarının önleyici ilkbahar ilaçlaması da unutulmamalıdır.

Gelen Macar erik ekimi bunu döller de önemlidir. Erik ağacı, tercihen 100-150 kg N / ha dozunda bol miktarda azot gübrelemesi gerektirir. Macar eriğini yetiştirirken gübre veya kompostla malçlamaya değer.

İlkbaharda meyve ağaçlarının gübrelenmesiİlkbaharda meyve ağaçlarının gübrelenmesi

Meyve ağaçlarının gübrelenmesi, uygun bitki büyümesi ve gelişmesinin sürdürülmesinde çok önemli bir rol oynar. Doğru seçilmiş gübreler ve dozlar bitkileri güçlendirecek ve sağlıklı meyve almasını sağlayacaktır. İlkbaharda meyve ağaçlarını ne zaman gübrelemeye başlayacağınızı ve hangi gübreleri seçeceğinizi öğrenin. Daha...

Macar eriği - hastalıklar

Węgierka eriği , diğer meyve ağaçları gibi bazen hastalanır. Bununla birlikte, doğru seçilmiş erik çeşitleri ve önleyici ilaçlama kullanımı hastalıkları önlememize yardımcı olacaktır. Macar eriğinin en tehlikeli hastalıkları ve onlarla savaşma yöntemleri hakkında bilgi edinin .

Sharka - erik lekesi

Sharka, yaprak bitleri tarafından bulaşan Macar eriklerinin viral bir hastalığıdır . Yapraklarda ve meyvelerde sarı lekeler erik çiçeği belirtileridir. Meyveler olgunlaştıkça lekeler kararır ve oluklar oluşturur. Meyve ağaçtan erken düşer. Ne yazık ki istila edilmiş erik bahçeden çıkarılmalıdır. Dikim planlarken bu hastalığa dirençli çeşitleri hesaba katmak en iyisidir.

Sharka erik - belirtiler, kontrol, sharka'ya dirençli erik çeşitleriSharka erik - belirtiler, kontrol, sharka'ya dirençli erik çeşitleri

Sharka, Plum çiçeği virüsünün neden olduğu tehlikeli bir erik hastalığıdır. Bu virüsün tipik enfeksiyon belirtileri yapraklarda sarı renkli, düzensiz noktalar ve çizgiler ile meyvede benekli lekelerdir. Shara semptomlarının ayrıntılı bir açıklamasına bakın ve fotoğrafları görün. Bu erik hastalığını nasıl tanıyacağınızı öğrenin, köpekbalığı kontrol yöntemlerini öğrenin ve bahçeniz için köpekbalığına dayanıklı en iyi erik çeşitlerini seçin. Daha...

Kahverengi taş ağaç çürümesi

Taş ağaçlarının kahverengi çürümesi , Węgierka eriğinin tehlikeli bir mantar hastalığıdır . Semptomlar çiçekler, sürgünler, yapraklar ve meyvelerde görülür. Bunu çiçeklerin karakteristik kahverengileşmesi ve sürgünlerin meyve tomurcukları ile kurutulmasıyla tanıyacağız. Erik meyvesinde mantar sporlarının kümelerinin oluştuğu kahverengi bir leke belirir. Eriklerimizi sözde bu hastalığa karşı korumak için beyaz tomurcuğun üzerine, eriklere Topsin M 500 SC veya Signum 33 WG püskürtüyoruz.

Taş yaprakların delinmesi

Taş yapraklardaki deliklerin belirtileri, yapraklar üzerinde zamanla pul pul dökülen koyu renkli, yuvarlak lekelerdir. Sonuç olarak, etkilenen organlar erken düşer. Bazen meyvelerde ve sürgünlerde de lekeler görülür. Bu hastalıkla mücadelede çiçek açmadan önce Topsin M 500 SC kullanılması tavsiye edilir.

MSc. Joanna Białowąs