Çalı beşparmakotu - çeşitleri, yetiştirme, kesme, üreme

Çalı beşparmakotu ( Potentilla fruticosa ), toleranslı ve büyümesi kolay yaprak döken bir çalıdır ve uzun çiçeklenme süresi mükemmel renk efektleri sağlar. Çok sayıda ilginç çalı beşparmakotu çeşidi , bahçede ilginç bir düzenleme oluşturmanıza izin verir. Bahçede çalı beşparmakotunun nasıl yetiştirildiğini görün , beşparmakotunun bolca çiçek açması ve çekici alışkanlığını koruyabilmesi için nasıl kesileceğini görün ve amatör yetiştirme koşullarında çalı beşparmakotunu yaymanın yollarını öğrenin !

Çalı beşparmakotu

Çalı beşparmakotu - Potentilla fruticosa

Çalı beşparmakotu - çeşitleri

Beşparmakotu, düşük ve yaygın bir alışkanlığa sahip, kompakt, gür bitkilerdir. 1 m yüksekliğe ve yaklaşık 1,5 m genişliğe kadar büyürler. Çoğunlukla, çalı beşparmakotunun bahçe çeşitleri, yaşla birlikte odunsu sürgünler üzerine yerleştirilmiş gümüş-yeşil yapraklar geliştirir. Yaz sonundan sonbahar ortasına kadar, çalılar, rengi çeşide bağlı olarak değişebilen küçük çiçekler geliştirir. Sen bulabilirsiniz çiçeklenme beşparmakotu kırmızı pembe, turuncu tonlarında için, beyaz, sarı.

İşte ev ve arsa bahçeleri için önerdiğim en ilginç 10 çalı beşparmakotu çeşidi :

1. Bush beşparmakotu 'Abbotswood' - 1 m yüksekliğe kadar büyüyen yoğun ve dik bir çalı beşparmakotu çeşididir. Çalılık üzerinde uzun süre dayanan beyaz çiçekler, tam güneşte en iyi şekilde görünür.

2. Çalı beşparmakotu 'Annette' - 50 cm yüksekliğe ve 80 cm genişliğe kadar büyür. Haziran'dan Ekim'e kadar paslı turuncu renkte çiçek açar.

3. Çalı beşparmakotu 'Blink' - alçak, yoğun, üstte uzanan çalı, 80 cm yüksekliğinde ve 1.2 m genişliğinde. Bu çeşit çalı beşparmakotunun çiçekleri sarı merkeze sahip açık pembe renktedir.

4. Çalı beşparmakotu 'Daydawn' - 1 metre yüksekliğinde dik bir çalı, yaprakları koyu yeşil ve çiçekleri Haziran'dan Ekim'e kadar somon gibi görünüyor.

5. Çalı beşparmakotu 'Goldstar' - kısa, dik, yoğun yapraklı, 1 m yüksekliğe ulaşan, sarı ile çeşitli çalı beşparmakotu, çapı 5 cm'ye kadar ulaşan çok büyük çiçekler.

6. Çalı beşparmakotu 'Goldteppich' - küflenmeye duyarlı olmayan, erken ve uzun çiçekli, değerli bir çalı beşparmakotu çeşididir. Güçlü sürgünler üst üste binerek 50 cm yüksekliğe kadar büyür. Çok parlak sarı çiçek açar.

7. Çalı beşparmakotu 'Marrob' - 50 cm yüksekliğinde ve 1 m genişliğinde, sürgünleri çakışan bir çalılık Yoğun kırmızı çiçekler. Hafif asidik veya hafif alkali, geçirgen toprağı sever.

8. Gür beşparmakotu 'Pembe Güzellik' - üst üste binen sürgünlere sahip yoğun bir çalı. 50 cm yüksekliğe ve 80 cm genişliğe kadar. 5 cm çapa kadar çok büyük çiçeklerle alışılmadık bir pembe renkte çiçek açar.

Çalı beşparmakotu

Shrubby Cinquefoil 'Red Ace'

9. Çalı beşparmakotu "Kırmızı As" - yoğun, üst üste binen sürgünlerle, 0,5 m yüksekliğe kadar, kırmızı, ardından ilkbahar çiçeklerinde turuncu, 4,5 cm çapa kadar, daha soğuk ve nemli yerlerde en iyi renk.

10. Çalı beşparmakotu 'Tilford Cream' - tipik beşparmakotu alışkanlığına ve kremsi beyaz çiçeklere sahip bir çalı, Mayıs'tan Ekim'e kadar uzun süre çiçek açar.

Çalı beşparmakotu - yetiştirme

Çalı beşparmakotu zorlu değildir ve bir yer örtücü bitki olarak mükemmeldir. Ayrıca çiçek tarhlarında ve kaya bahçelerinde iyi görünüyor.

Büyüyen çalı beşparmakotu en iyi hafif, kumlu, orta derecede nemli topraklarda ve güneşli konumlarda yapılır. Ancak, beşparmakotunu düzenli olarak sulamayı unutmamalısınız çünkü uzun süreli toprak kurumasına ve aşırı sıcağa duyarlıdır. Büyüme mevsiminin başlangıcında, çiçekli bitkilere yönelik çok bileşenli bir gübre uygulamaya değer. Çalı beşparmakotu zararlılar veya hastalıklar tarafından saldırıya uğramaz , ancak ağır, su basmış topraklardaki kökleri çürümeye neden olabilir.

Süs çalıları büyümesi kolaySüs çalıları büyümesi kolay

Onlar sayesinde yeşilliği önemsemeye çok fazla zaman harcamadan güzel ve bakımlı bir bahçe oluşturabilirsiniz. İşte çoğu bahçede iyi sonuç veren, büyümesi kolay 10 süs çalıları! Daha...

Çalı beşparmakotu - kesme

Beşparmakotu yaşla birlikte odunlaşır ve gittikçe daha az çiçek açan çok sayıda ince, zayıf ve uzun sürgünlerle biraz aşırı yüklenir. Böyle bir durumdan kaçınmak için , çalı beşparmakotunu düzenli olarak kesmek önemlidir . Bu nedenle, beşparmakotunun çiçekleri çiçek açtıktan hemen sonra, sürgünlerin uçlarını bir budayıcıyla kesin. Yaprakların dibinde aşırı iri ve çıplak olan sürgünleri de budayız.

Çalı beşparmakotunun kesilmesi, çalıyı çiçek açmaya teşvik etmeyi ve yayılmasını sağlamayı amaçlar. Dikimden sonra ilk kesim yapılmalıdır. Sonra tüm zayıf ve hasarlı büyümeleri de keseriz. Bitkinin tabanından gelişen yeni sürgünlerin gelişimini teşvik etmek için kalan sürgünleri ikiye bölün.

Çalı beşparmakotunun ana budaması , çiçek kalıntılarını çıkarmak ve kompakt bir bitki alışkanlığını sürdürmektir. Kesme, bitkileri yaşla birlikte dipte çıplak kalmayacak şekilde birçok yeni sürgün geliştirmeye teşvik etmelidir. İlkbaharın ortasında, tüm uzun, şişkin sürgünler kesilmelidir. Eski sürgünleri ve aşırı kalınlaşmış büyümeleri 1/3 oranında kesin.

Çalı beşparmakotu - üreme

Çalı beşparmakotunun yeniden üretimi kolaydır ve neredeyse her zaman başarılıdır. Bu çalı, yaz aylarında alınan yarı odunsu kesimlerle yayılır. Beşparmakotunun yarı odunsu yan sürgünlerinden bir topuk veya 2 yaşındaki bir tahta parçası ile 8-10 cm uzunluğunda kesimler kesin. Daha sonra fide, 1: 1 oranında bir turba ve kum karışımına ekilir.

O olur çalı kupürleri beşparmakotu bile köklendiricilerle önce büyür. Çerçeve gölgelendirilmeli, havalandırılmalı ve 5-10 ° C'de fidanları kışa yavaş yavaş düşürülmelidir. Çalı beşparmakotunun sürgünleri ek olarak bir köklendirme bitkisine daldırılabilir (yarı odunsu kesimler için bir kökleme kesici uygun olacaktır) ve zemine ekilerek delikli folyo ile kaplanabilir. İlkbaharda fideler fidelere ekilir, düzenli olarak sulanır ve bir yıl boyunca yetiştirilir. Sonbaharda bir çalı beşparmakotu ekiyoruz.

MSc. Joanna Białowąs