Perulu Podolski - yetiştirme, çeşitler, üreme

Fantastik, kabarık infructescences, Podolski perukowca'yı ev bahçelerine veya arazilere ekilen bitkilerin arka planından ayırır. İlginç altyapılara ek olarak , Podolian perukowiec'in başka avantajları da var ... Bahçede perukowce yetiştiriciliğinin nasıl göründüğüne bakın . Bahçeniz için ilginç Podolski perküsyon çeşitlerini seçmenize yardımcı olacağız ve kendi başınıza perküsyon üretmenin ne kadar kolay olduğunu size göstereceğiz .

perukowiec Podolski

Perulu Podolski - perukları andıran tohum kafaları

Fotoğraf Edyta1203, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Perulu Podolski ( Cotinus coggygria ), 3-5 m yüksekliğe kadar büyüyen, gevşek bir alışkanlığa sahip uzun bir çalıdır. Çok sayıda mantar siğiliyle kaplı sarı odun ve kırmızı-kahverengi sürgünlere sahiptir. Podolski peru ağacının yaprakları ince, yeşil, mavimsi bir çiçekle kaplıdır. Sonbaharda rengi turuncudan kırmızıya çevirirler.

Podolski peru ağacının çiçekleri beyazdır, göze çarpmayan gevşek salkımlarda toplanmıştır. Mayıs ayında görünürler. Temmuz ayında, az gelişmiş ve erkek çiçeklerin solmuş çiçek sapları tüy benzeri, gri-pembe veya mor tüylerle kaplanır, bu da tüm infructescence kabarık yapar. Bitkinin jenerik isminin geldiği peruk benzeri alt yapılar , çalıları sonbaharın sonlarına kadar süslüyor.

Perulu Podolski - yetiştirme

Podolian Peru bitkisi zayıf toprak koşullarını iyi tolere eder, en iyi kalsiyum yönünden zengin kumlu tınlı topraklarda yetişmesine rağmen kumlu topraklarda bile büyüyebilir. Kuraklık ve hafif toprak tuzluluğunu tolere eder. Güneşli ve sıcak bir konumu sever. Podolski perukowiec'i dikmeye değecek en iyi konum , binanın güney duvarı, çardak veya çimenlerin üzerinde açıkta kalan bir yer. Podolski perukowce'nin bahçe tarımı büyük bir soruna yol açmaz. Bu bitki nadiren mantar hastalıklarından muzdariptir ve ayrıca dona karşı dayanıklıdır.

Perulu Podolski - çeşitleri

Perulu Podolski'nin birkaç ilginç çeşidi var. Podolski levrek çeşitleri, yükseklik, yaprak rengi ve sonbahar renklerinde farklılık gösterir. İşte bu gösterişli türün en ilginç çeşitlerinden bazıları.

Perukowiec Podolski GOLDEN SPIRIT 'Ancot' - 2,5 m yüksekliğe ve yaklaşık 2 m genişliğe ulaşan bir Podolia perukowiec çeşididir. Sonbaharda turuncuya dönen son derece ilginç altın renkli yapraklara ve pembe, muhteşem, kabarık tohum başlarına sahiptir.

Perukowiec Podolski 'Kanari' - gür bir alışkanlığa ve dekoratif yapraklara sahip değerli bir Podolian perukowiec çeşididir. 3 metre yüksekliğe kadar büyür, tam bitki örtüsü boyunca yaprakları açık yeşildir. Genç yapraklar ilginç bir limon rengine bürünür ve sonbaharda sararır.

perukowiec Podolski

Baharda çiçek açan Podole Perulu

Fotoğraf Edyta1203, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Perukowiec Podolski 'Lilla' - Mor yapraklı, yavaş büyüyen bir Podolia perukowiec çeşidi. Boyunun 1,5 katı kadar büyür. Sonbaharda çalı kırmızı, turuncu ve sarıya döner.

Perukowiec Podolski 'Kraliyet Moru' - Podolian perukowiec'in orijinal çeşidi, çoğunlukla bahçe ortamında bulunur. 3 metre yüksekliğe kadar büyür. 'Royal Purple', sonbaharda parlak kırmızıya dönen koyu mor yapraklara sahiptir.

Perukowiec Podolski 'Rubrifolius Group' - mor-kırmızı yapraklı, 3 metre yüksekliğe kadar yüksek büyüyen bir Podolian perukowiec çeşididir. Çiçekler, sürgünlerin uçlarında Mayıs ayında gelişir ve çiçek açtıktan sonra orijinal tohum başlarına dönüşür.

Perukowiec Podolski SMOKEY JOE 'Lisjo' - geç çıkan yaprakları olan ilginç bir Podolia perukowce çeşididir. Çiçekler, zamanla solan ve pembe-kırmızı renkte ve kabarık bir form alan apikal salkımlarda toplanır. Bu çeşidin yaprakları yeşildir ve sonbaharda turuncuya döner. SMOKEY JOE 'Lisjo' 2,5 m yüksekliğe kadar büyür.

Perukowiec Podolski 'Velvet Cloak' - 4 metre yüksekliğe kadar büyüyen güçlü bir Podolia perukowiec çeşididir. Çalıların orijinal yaprakları mor-bordo rengindedir, geç gelişirler, çünkü sadece Mayıs ayında. Sonbaharda turuncuya döner.

Perukowiec Podolski 'Young Lady' - 2 metre yüksekliğe ulaşan, açık yeşil yaprakları sarı-turuncuya dönen bir çeşittir. 'Genç Bayan' Eylül ayına kadar sürekli çiçek açar. Çiçeklenmeden sonra, göze çarpmayan çiçekler pembemsi gri tüylerle kaplanır ve karakteristik bir kabarıklık ifadesi verir.

perukowiec Podolski

Gine tavuğunun kabarık tohum kafaları

Fotoğraf Tadek, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Perulu Podolski - üreme

Podolski perukowiec türü tohumlardan ve çeşitlerinden otsu kesimlerle üretilir .

Podolia peru bitkisinin otsu kesimlerini, aktif bitki büyümesi sırasında, 3 çift yapraklı çiçek tomurcukları olmadan genç sürgünlerden alıyoruz . Fide yaklaşık 10 cm uzunluğunda olmalı, fidanın alt kısmındaki yapraklar çıkarılmalı ve ucu köklendirme maddesine daldırılmalıdır. Daha sonra hazırlanan fide, 1: 1 oranında turba ve kum veya perlit karışımına ekilir. Nemi sürekli yüksek tutmak için kabın delikli folyo ile kapatılması tavsiye edilir.

Öte yandan , Ekim ayında tohumlardan Podolski levreklerini yetiştirmeye başladık . Gine tavuğunun tohumlarını temizler, kurutur ve 3 ay boyunca düşük sıcaklıkta muhafaza ederiz. Tohumlar 0-5 ° C'de nemli kumda saklanır. Bu süreden sonra ilkbaharda, turba ve kum ilavesiyle kompost toprağı karışımında tohumları incelemede ekiyoruz. Sonbaharda gine tavuğunun fidelerini seçiyor, büyük fideleri kalıcı olarak ekiyor ve küçük olanları bir yıl daha üreme bölümünde bırakıyoruz.

MSc. Joanna Białowąs