Asma üreme. Üzüm fidanı nasıl yapılır?

Asma, filiz kesimleri, katmanlama veya aşılama yoluyla vejetatif olarak çoğaltılır . Yeni bitkileri kolayca edinebildiğimiz için üzüm fidelerinin hazırlanması çok kolaydır. Asmaların kesimler yoluyla ne zaman çoğaltılacağını , bunun için neyin gerekli olduğunu, asmaların nasıl toplanacağını ve bunlara nasıl bakılacağını , böylece asma çoğalmasının başarılı olması ve yeni bitkilerin sağlıklı olması için tavsiyelerde bulunuyoruz !

Asma üreme.  Üzüm fidanları

Asma üreme. Pencere pervazına üzüm fidanları

Fotoğraf depositphotos.com

Sürgün kesimler ile asma üretimi

Üzüm asması yayılımı en iyi, odunlaşmış bir yaşındaki sürgünlerin köklendirilmesiyle gerçekleştirilir . Bu amaçla odunsu, sağlıklı, yaklaşık 6 mm kalınlığında bir yatak seçilir. Böyle bir yatak ancak üç yaşındaki çalılardan elde edilebilir.

Çoğu üzüm çeşidi, odunsu kesimlerle kolayca köklenir . Bununla birlikte, odunlaşma derecesine ve belirli çeşitlere bağlı olarak köklendirmede bazı farklılıklar vardır. 'Isabella', 'Bianca', 'Lakemont' veya 'Interlaken' gibi çeşitlerin kökü genellikle diğerlerinden daha zordur.

Üzüm fidelerini ne zaman topluyoruz?

Yaprakları döktükten hemen sonra yatağı kestiğimizde sonbaharda sarmaşıkların çoğalmasına başlarız , bu da gözlerde donun zarar görmesini engeller. Daha sonra kızaklar bahçeye yaklaşık 30 cm derinliğe gömülür veya mahzende bahara kadar hafif nemli kum veya turba içinde saklanır.

Asmaların yayılması için farklı uzunluklarda sürgünler kullanılabilir :

  • kısa kesimler genellikle 1-2 göz yatağından yapılır,
  • 3-5 göz sürgününden uzun kesimler hazırlanır.

Amatör koşullarda, en popüler yöntem, tek gözlü kesimlerin köklenmesidir . Bu yöntem, yüksek verimi nedeniyle özellikle yeni veya nadir üzüm çeşitlerinin çoğaltılması için önerilir.

Asma fidanları nasıl yapılır?

Üzüm kesimlerini Şubat ayı sonunda köklendirmeye başlıyoruz . Dikimden önce, yatak 24 veya en az birkaç saat ılık suda bekletilir.

Ardından, tek gözlü kesimler, kuşgözünün üzerinde 1.5-2 cm ve kuşgunun altında 5-8 cm üst üste gelecek şekilde kesilir. Çift gözlü kesimler için üst kesim benzer şekilde yapılır ve alt kesim alt düğümün yaklaşık 2 mm altından yapılır. Alt delik bir bıçakla çıkarılır.

Asma fidanları nasıl ekilir?

Asma fidelerini nemli bir alt tabakaya dikin ve neredeyse kuşgunun altına daldırın.

Çift gözlü kesimler köklenirken, üst yarıdaki saksılar kumla ve alt yarısında turba ilavesiyle verimli toprakla doldurulur. 20-25⁰C'lik uygun sıcaklıkta yaklaşık 10 gün sonra küçük kökler çıkar.

Asma üreme.  İki gözlü fide

İki gözlü asma fidanı

a) kum, b) toprak, c) nasır, d) kökler

Fotoğraf © Joanna Białowąs

Yeşil yapraklar belirdiği andan itibaren saksılar iyi aydınlatılmış bir yere konulmalıdır. Bir ay sonra asma fideleri daha büyük saksılara ekilebilir .

Uzun asma kesimleri (40-50 cm uzunluğunda), nisan ortasında sıcak toprağa dikilir. Fideleri naklederken kök hasarını önlemek için, onlar için hemen bir hedef seçmek daha iyidir. Tek bir yerde evlat edildiklerinden emin olmak için 2-3 sürgün köklenir ve ardından en güçlü bitki geride kalır.

Asma üreme.  Uzun fidanlar

Asma üreme. Uzun fidanlar

Fotoğraf © Joanna Białowąs

Asmalar verimli, iyice gevşetilmiş toprağa , genellikle toprak yüzeyine 40 ° açıyla yerleştirilmelidir. Alt kesim, düğümün 2 mm altında, genellikle eğik olarak yapılır. İlk 1-2 hariç tomurcuklar çıkarılır. Tomurcuklar geliştikten sonra dikkatlice ayırdığınız tomurcukların üzerinde küçük bir höyük var.

MSc. Joanna Białowąs