Gölet için suyu arıtmak için bitkiler

Havuz için su arıtma tesisleri , bahçe havuzları ve rezervuarları sevenler tarafından en çok aranan bitkilerden biridir. Hiç şüphesiz bahçe havuzları için ideal olan en doğal, etkili ve ucuz su arıtma yöntemidir. İşte bahçe havuzunuza kolayca ekleyebileceğiniz en iyi 5 su arıtma tesisi . Onları deneyin ve havuzda temiz su tutmanın hiç bu kadar kolay olmadığını göreceksiniz!

Gölet için suyu arıtmak için bitkiler

Havuz için su arıtma tesisleri - su sümbülü

Arkadiusz Prażmowski

Havuza kolaylıkla sokulabilecek en iyi su arıtma tesisleri Eng. Arkadiusz Prażmowski, su bitkileri, rockeries ve succulents sever ve yetiştiricisi. 15 yıldan fazla bir süredir havuzlar için bitki yetiştiriyor. Havuzların bakımı ile ilgili birçok ilginç makale ve kılavuzun yazarıdır.

Havuzdaki suyu hangi bitkiler arındırır?

Bahçe havuzlarında kirli su sorunu çok yaygındır ve birçok su arıtma hazırlığı nispeten pahalıdır ve düzenli kullanım gerektirir. Bu arada, bahçe havuzundaki su durumunu etkili bir şekilde iyileştirmek için tanka su arıtma ve oksijenlendirme bitkileri eklemek yeterlidir . Mevsimin herhangi bir zamanında dikime gerek kalmadan su yüzeyine yerleştirilebilen yüzen bitkilerde özellikle kolaydır . Onları suya atın!

Bu nedenle, bir havuzdaki suyu arındıran bitkiler olarak, güçlü kök sistemleri üreten yüzen türleri özellikle tavsiye ederim . Besin maddeleri için alglerle rekabet ederek besinleri doğrudan sudan alırlar. Sonuç olarak, yosun oluşumunu engeller ve suyun saflığını hızla iyileştirir .

En iyi su arıtma tesisleri

1. Su sümbülü

Yüzen su sümbülü ( Eichhornia crassipes ) bakımı en kolay su arıtıcı su bitkileri türlerinden biridir ve aynı zamanda harika bir süsdür. Etli yeşil yapraklarına her mevsim hayran kalabiliriz. Yaz aylarında, sıcaklık 24 ° C'yi aştığında, bu bitki çiçek açar ve güzel mor çiçekler üretir. Soğan bahçıvanları tarafından iyi bilinen sümbül çiçeklerine benzerler. Bu nedenle su sümbülü adı.

Suda asılı duran uzun, tüylü, mor renkli su sümbülü kökleri de çekici görünüyor. Bitkilerin alt tabakada köklenmemesi ve besin maddelerini doğrudan sudan alması nedeniyle yosun gelişimini çok etkili bir şekilde azaltır ve göleti temizler . Sıcak günlerde su sümbülü yaprakları ayrıca rezervuarı gölgeler ve suyun aşırı ısınmasını önler.

Gölet için suyu arıtmak için bitkiler

Havuz için su arıtma tesisleri - su sümbülü

Bu bitki havuzlarda kış uykusuna yatmasa da (gerekli minimum sıcaklık 15 ° C'dir), ilkbaharda yeni numunelerin satın alınması sorun teşkil etmez. Uygun fiyatlarla yaygın olarak bulunurlar. Onları çok az satın almak yeterli çünkü hızlı büyüyorlar.

Bunu bildiğim iyi oldu! Listemizin yazarı Bay Arkadiusz'un mağazasında bulunan su sümbülleri çiçeksiz gönderilir çünkü bu bitki sadece 2 gün çiçek açar. Müşteriler için henüz çiçek açmamış ve yakında çiçek açacak olanları seçiyoruz. Bazıları çiçeklenmeyi 3 defaya kadar tekrarlayacaktır. Bu, birkaç gün içinde güzelce çiçek açan bir su sümbülüne sahip olmanız için bir fırsat!

2. Zor bir geçiş ücreti kapısı

Sert eşek arısı ( Ceratophyllum demersum ) serbest yüzen bir su altı bitkisidir. Bu, en ünlü yosun yok edicilerinden biridir. Havuz suyunu arıtma kabiliyetinin yanı sıra mükemmel bir oksijenlendirme bitkisidir. Küçük su hayvanları ve yavru balıklar için mükemmel bir barınaktır. Balık sürgünler arasında yumurtlamayı sever.

Bu su arıtma tesisini havuza sokmak çok kolaydır . Yeni satın alınan bitkileri suya atmanız yeterli. Sert geçiş ücreti bir sorun değildir ve kışın rezervuarın dibine düşer. Bu yazıda önerilen bitkiler arasında donsa bile havuzda sorunsuz bir şekilde kış uykusuna yatabilen tek bitkidir .

Gölet için suyu arıtmak için bitkiler

Gölet için su arıtma tesisleri - süngerimsi limnobium

3. Süngerimsi limnobium

Limnobium spongia ( Limnobium spongia ), su yüzeyinde yüzen ilginç bir bitkidir. Genellikle sadece havuzlarda değil akvaryumlarda da bulunur. Yuvarlatılmış yapraklardan dolayı dekoratiftir, alt tarafı süngerimsi hava dokusu ile kaplıdır, bu sayede su üstünde kalır. Ayrıca çiçek açmayı sever, bazı örneklerde erkek çiçekler, bazılarında dişi çiçekler üretir. Sudan çok büyük miktarlarda besin alırken, stolonlardan hızla büyür. Bu, limnobium'u mükemmel bir su arıtma cihazı ve yosun sınırlayıcı bitki yapar . Bir havuzda kışın hayatta kalmaz, ancak bir akvaryumda kış uykusuna yatması kolaydır.

Gölet için suyu arıtmak için bitkiler

Gölet için su arındırıcı bitkiler - kırmızı salvinia

4. Salwinia uzun kulaklı

Brezilya salwinia olarak da bilinen uzun kulaklı salwinia ( Salvinia auriculata ), küçük boyutlara (10 cm'ye kadar) ulaşan yüzen bir eğrelti otudur. Salvinia'nın yaprakları, suyun bir ördek gibi akıp gitmesine izin veren minik tüylerle kaplıdır. Bitkiler suya batırıldıklarında bile her zaman kurudur. Suyu arındırırken hızla büyür . Akvaryumda kış uykusuna yatar.

Gölet için suyu arıtmak için bitkiler

Havuz için su arıtma tesisleri - Carolingian azole

5. Karolenj Azolla

Carolingian azolla ( Azolla caroliniana ), salvinia gibi, yüzen bir eğrelti otudur. Suyun yüzeyinde hızla genişleyen bir tür koyun postu oluşturur. Güzelce kırmızıya döner. Özellikle büyümesini kontrol etmenin kolay olduğu küçük ağlar için önerilir. Alt çamurda sporlar şeklinde kışlayabilir (bazı Avrupa ülkelerinde halihazırda kurulmuştur), ancak biz onu genellikle yıllık bir bitki olarak ele alıyoruz.