Toprağı ev yapımı bir yöntemle nasıl asitleştirebilirim?

Sevdiğimiz ve yetiştirdiğimiz bahçe ve ev bitkilerinin çoğu asidofilik bitkilerdir . Asitli toprağa ekilmeli ve eğer elimizde yoksa , ekimi için toprak asitlenmelidir . Toprağı asitleştiren mineral gübrelere ulaşmadan önce, toprağı asitlendirmek için doğal ev yöntemlerini düşünmeye değer . Hangisinin etkili olduğunu, nasıl kullanılacağını ve ev yapımı bir yöntemle dünyayı asitlendirmenin bile mümkün olup olmadığını görün !

toprak asitlenmesi

Toprağı ev yapımı bir yöntemle nasıl asitleştirebilirim?

Bahçe ve saksı bitkileri yetiştiriciliğinde ortaya çıkan birçok sorun , bir bahçe mağazasında alışveriş yapıp çeşitli kimyasallara ulaşmaya gerek kalmadan, kanıtlanmış ve etkili ev yöntemleri kullanılarak çözülebilir .

Özellikle, bu ev yöntemleri, bitkilerin sayısız hastalıkları ve zararlılarıyla savaşmamızı sağlar ve bu amaç için yaygın olarak kullanılan maddeler hemen hemen her evde bulunur: kabartma tozu, potasyum sabunu (yani sadece gri sabun), süt (diğerleri arasında, domateslerin sütle püskürtülmesi), ekmek mayası veya kendi kendine hazırlanmış sarımsak ve soğan özleri ve kaynatma maddeleri. Bu nedenle, dünyanın asitlenmesi için ev ilaçlarının da sıklıkla aranması şaşırtıcı değildir .

Bununla birlikte, toprağı ev ilaçlarıyla asitlendirmeye başlamadan önce , asitleşmenin gerçekten gerekli olduğundan emin olmak için toprağın pH'ını ölçmeye değer. Dünyanın pH değerinin çok yüksek olduğu ortaya çıkarsa, onu düşürmeye, yani dünyayı asitlendirmeye değer.

Toprağı asitlendirmek için kullanılan ev yöntemleri arasında, esas olarak 3 tavsiye edilir:

  • sitrik asit
  • sirke
  • Kahve Alanları

Bunları tek tek tartışalım :-)

Sitrik asit - öncelikle limon suyuyla ilişkilendiririz ve bu nedenle doğal kaynaklı güvenli bir üründür. Maalesef durum bu değil. Gıda sektöründe asitlik düzenleyici ve antioksidan olarak yaygın olarak kullanılan bir ürün olmasına rağmen hem doğal olarak (fermantasyon yoluyla) hem de sentetik olarak elde edilebilir. Aslında gıda ürünlerinin pH'ını düşürür ve bu nedenle onları asidik hale getirir. Bitki yetiştirmek için toprağı sitrik asitle asitleştirebileceğimiz inancı bu yüzden .

Ne yazık ki, dozajına ilişkin resmi bir öneri yoktur ve etkinliği doğrulanmamıştır. Her ne kadar toprağın sitrik asit ile asitlenmesi bitkiler için güvenli görünse de ve birçok amatör bahçıvan bu ev yöntemini tavsiye etse de maalesef bu yöntemi kendi sorumluluğumuzda kullanmalı ve doğru dozu ararken denemeliyiz.

Buna kimya endüstrisi tarafından elde edilen sitrik asidi sentetik olarak kullandığımızı eklersek, tamamen anlamsız olduğu sonucuna varabiliriz. Bana göre, ambalaj üzerinde doğru dozajı olan ve kanıtlanmış mineral asitleştirici bir gübre kullanmak çok daha iyidir .

Toprak asitlenmesi.  Bahçedeki toprağı nasıl ve neyle asitlendirirsinizToprak asitlenmesi. Bahçedeki toprağı nasıl ve neyle asitlendirirsiniz?

Toprağın asitleştirilmesi, esas olarak yaban mersini, iğne yapraklılar, açelyalar ve orman gülleri, manolya ve funda gibi asidofilik bitkilerin yetiştirilmesinde gereklidir. Bahçede toprak asitleştirmesinin nasıl düzgün bir şekilde yapılacağını ve toprağın nasıl asitlendirileceğini görün ve etkiyi hızlı ve aynı zamanda uzun ömürlü olarak elde edin! Daha...

Sirke - genellikle internette önerilen, dünyayı asitlendirmenin başka bir ev yapımı yöntemidir. Her neyse, bahçedeki sirke de dahil olmak üzere daha geniş bir uygulamaya sahiptir. kedilere, salyangozlara, karıncalara ve davetsiz böceklere karşı kovucu olarak.

Toprağı asitlendirmek için ev yöntemi olarak sirke 1: 8 oranında suyla seyreltilir ve bu çözelti ile toprak sulanır. Ancak bu tarifi bulduğum ekolojik rehber, planlanan ekim tarihinden en az 3 hafta önce bu tür bir asitleştirmenin yapılmasını emrediyor. Zaten ekilen bitkiler sirke ile sulanmamalıdır.

Toprağı asitlendirmek için sirkenin büyüyen bitkileri sulamak için kullanılmaması beni şaşırtmıyor. Evet, sirke, Roundup ve Sprinter gibi glifosat bazlı toplam herbisitler ile karşılaştırılabilir etkinlikle tüm yabani otları yok eden bir ev yabani ot ilacında önerilen bileşen olarak çok daha iyi bilinir. Bu, büyümekte olan bitkilere uygulanan sirkenin onlar için ölümcül olduğunun en iyi kanıtıdır.

Bu nedenle, birisi yeni bitkiler ekmeden önce toprağı asitlendirmek için sirke kullanmaya karar verirse , bunu dikkatli bir şekilde ve asitlendirme ile ekim arasındaki bu 3 haftalık aralıkta yapmalıdır. Ve bitki ekmeden önce, pH değerinin doğru olduğundan emin olmak için toprağın pH'ını ölçtüğünüzden emin olun.

Kahve telvesi - toprağı asitlendirmenin bu ev yapımı yolu çok daha tavsiye edilebilir görünüyor. Tamamen doğal, çevre dostudur, çünkü kahve telvesini atmak yerine kullanıyoruz ve bu yöntem zaten biraz araştırıldı ve bunun mantıklı olduğunu doğrulayan bazı verilere güvenebiliriz. Peki, kahve telvesi kullanmanın faydasını değerlendirirkenÜnlü Starbucks zinciri, SUNSET ile birlikte "Starbucks kahve kompost testi" ni gerçekleştiren yardımımıza geldi. Anlaşıldığı üzere, kahve telvesi diğerlerinin yanı sıra içerir. fosfor, potasyum, magnezyum ve yavaş yavaş salınan azot. Bu onların avantajı, çünkü bu bileşenler asidofilik bitkiler için çok önemlidir. Ek olarak, toprağı asidi gideren kalsiyum içermezler. Ama bir de yakalama var! Test edilen kahve telvesinin pH'ı 6.2 idi. Bu nedenle doğala çok yakındı (böyle bir reaksiyona sahip topraklar yalnızca hafif asidik olarak kabul edilebilir).

Bu nedenle kahve telvesi asitli topraklarda asit seven bitkiler için iyi bir gübre olarak kullanılabilir ve bu da toprağın asidik pH'ının korunmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, eylemlerinin gücü hiçbir şekilde o kadar büyük değildir ki, alkali toprak, kahve demlendikten sonra kahve telvesi kullanımıyla etkili bir şekilde asitleştirilir.

Gübre olarak kahve telvesi.  Bitkiler kahve telvesi ile nasıl gübrelenirGübre olarak kahve telvesi. Bitkiler kahve telvesi ile nasıl gübrelenir?

Kahvenizi içtiniz ve kalan kahve telvesini mi atıyorsunuz? Bunu yapma! Bu, bitkilere önemli besinler sağlayan harika bir gübre olabilir. Ayrıca bitkileri kahve telvesinden sulamak için malç, substrat veya besleyici bir müstahzar da hazırlayabiliriz. Faydalı güçlerinden tam olarak yararlanmak için bitkileri kahve telvesi ile nasıl gübreleyeceğinizi görün. Daha...

Bu nedenle, yaygın olarak tavsiye edilen toprak asitleştirme yöntemlerinden de görebileceğiniz gibi , temelde hepsinde bazı "ama" vardır. Kullanımları güvenli olmak zorunda değildir ve etkinlikleri doğrulanmamıştır. En çok tavsiye edilen kahve telvesinin kullanılmasıdır, ancak tipik bir toprak asitleştiriciden çok asidofilik bitkilerin büyümesini destekleyen bir gübre olarak.

Bahçe toprağını asitlendirmenin doğal yolları arasında, toprağı asitli bahçe turbası, çam iğneleri ve kozalaklı ağaçlardan talaşla karıştırmayı ve toprağı asit çam kabuğu ile malçlamayı önerebilirim.

Toprağı asit turba ile karıştırdıktan sonra, hemen asidik bir substrat elde ederiz (ancak bu etki kısa ömürlüdür), oysa zeminde yavaşça ayrışan talaş ve iğneler toprağı uzun süre asitlendirir . Bu yöntemleri birleştirmek ve hem turba hem de iğne yapraklı talaş veya çam iğneleri eklemek iyi bir fikirdir.

Granit veya kuvars gibi dekoratif yatakları malçlamak için kullanılan bazı çakıl ve çakılların da asitleştirici etkisi vardır. Ancak burada dikkatli olmalıyız, çünkü birçok agrega türü tamamen zıt bir etkiye sahiptir, yani alkali oluşturma. Asidofilik bitkileri, musluk suyunun aksine, kalsiyum içermeyen ve bu nedenle en azından toprağın istenen asitleşmesine karşı koymayan yağmur suyuyla sulamaya değer.

Ancak, orman gülleri, kozalaklı ağaçlar ve yaban mersini gibi asidofilik bitkilerde kullanılmak üzere özel olarak hazırlanmış, kanıtlanmış toprak asitleştirici gübrelere ulaşmayı tercih ederseniz , rehber mağazamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Yüksek kaliteli ürünleri, cazip fiyatları ve hızlı sevkiyatı garanti ediyoruz. Teklifi görmek için aşağıdaki düğmeye basın:

mağazamızda sipariş