Bahçe açelya - büyüyen, budama, üreme

Bahçe açelyaları ( Rhododendron ), çoğunlukla mevsimlik yaprakları olan (kış için dökülen) bir orman gülü grubudur. Yaprak dökmeyen orman güllerinden daha yüksek don direnci ile karakterize edilirler, bu nedenle bahçe açelyaları Polonya'nın her yerinde yetiştirilebilir. Bahçede açelya yetiştiriciliğinin neye benzediğini , bu bitkinin gereksinimlerinin neler olduğunu ve bahçe açelyalarının iyi durumda olmasına hangi bakım uygulamalarının katkıda bulunduğunu görün.

bahçe açelya

Çiçeklenme sırasında bahçe açelya

Fotoğraf Pixabay.com

Bahçe açelya - yetiştirme

Bahçe açelyaları, funda ailesine ( Ericaceae ) ait bitkilerdir ve bu ailenin diğer üyeleri gibi, uygun gelişme için asidik topraklara (pH 4.0-5.5) ihtiyaç duyar. Açelya yetiştiriciliği için arazi orta yoğunlukta veya hafif, iyi drene edilmiş ve humus bakımından zengin olmalıdır. Toprak her zaman hafif nemli ve iyi havalandırılmış olmalıdır.

Çalı dikmeden önce, açelyaların yetiştirildiği yer uygun şekilde hazırlanmalıdır. Kök bilye yüksekliğinin 3 katı bir delik açılmalıdır. Deliğin tabanı (yarıya kadar) iri çakılla doldurulur. Alanın geri kalanı orman gülleri ve açelyalar için özel bir alt tabaka ile doldurulur .

Bahçedeki açelyaların dikim derinliği , saksıda büyüyen bitki ile aynı olmalıdır. Kök topu, daha önce asit turba veya asitlenmiş kompostla (1: 1 oranında) karıştırılan delikten kazılan toprakla kaplanır. Dikilen bitkiler yumuşak su ile bol sulanmalı ve üzerlerine 50 cm'lik kompostlanmış çam kabuğu malç tabakası serpilmelidir.

Açelya hastalıkları ve zararlıları.  Açelya yaprakları neden sararır, kahverengiye döner, kurur ve düşer?Açelya hastalıkları ve zararlıları. Açelya yaprakları neden sararır, kahverengiye döner, kurur ve düşer?

Açelya, güzel çiçekleri ve çekici yaprakları olan çalılardır. Zararlılar veya hastalıklar tarafından saldırıya uğrayana kadar harika görünüyorlar. Sonra açelya yaprakları sararır, kahverengiye döner, kurur ve düşer. Bireysel semptomları nasıl belirleyeceğinizi ve zarar görmüş bitkilere nasıl yardım edeceğinizi görün. Daha...

Bahçe açelyalarının yüksek su gereksinimleri vardır. Bu nedenle ilkbahar ve yaz aylarında (özellikle kuraklıkta) düzenli ve bol sulamaya ihtiyaç duyarlar. Bir kuyudan, göletten veya yağmur suyundan gelen yumuşak su, bahçe açelyalarını sulamak için kullanılır. Alt tabakanın özellikle hafif topraklarda kuruması, sonraki mevsimde yaprakların solmasına ve erken dökülmesine ve zayıf çiçeklenmeye neden olur.

Bahçe açelyaları tam güneşte büyüyebilir . Bu tür koşullarda gölgede olduğundan daha bol çiçek açarlar, ancak daha sonra çok fazla sulamaya ihtiyaç duyarlar. Açelyalar, rüzgardan korunaklı ve hava nemi yüksek yerleri sever . Su rezervuarlarının kıyılarında ve uzun kozalaklı ağaçların gölgesinde çok iyi büyürler.

bahçe açelya

Bahçe açelya

Fotoğraf Pixabay.com

Bahçe açelyaları küçük dozlarda gübre ile gübrelenir . Küçük dozlarda yavaş etkili gübrelerin kullanılması en iyisidir (genç çalılar 50-70 g / m², yaşlı çalılar - 70-90 g / m², bodur çeşitler ve Japon açelyaları - 25-40 g / m²). Kompost ve iyi dağıtılmış gübre gibi organik çukurlar da uygundur.

Büyük çiçekli açelyalar, kış için yapraklarını döken çalılardır . Bu sayede düşük sıcaklıklara çok dayanıklıdırlar ve don gelmeden kaplama gerektirmezler. Bu, onları ülkenin daha soğuk iklime sahip bölgelerinde büyümek için mükemmel kılar. Bununla birlikte, kış örtüsü, yaprak dökmeyen ve yarı yaprak dökmeyen Japon açelyaları gerektirebilir . Bu amaçla agrotextile veya saman gibi havadar malzemeler kullanılmalıdır. Ek olarak, yaprak dökmeyen Japon açelyaları kışın fizyolojik kuraklığa maruz kalır . Çalıların korunması için gölgelendirilmesi gerekli olup, ladin başlı veya saman hasırlardan yapılmış örtüler vardır. Ayrıca bitkileri çözme dönemlerinde kışın sulamayı da unutmamalıyız.

Japon açelya - çeşitleri, yetiştirme, kışlamaJapon açelya - çeşitleri, yetiştirme, kışlama

Japon açelya, birçok çeşidi bulunan, 150 cm boyunda, yaprak dökmeyen bir açelya grubuna aittir. Diğer funda bitkileri arasında harika görünecek, bu yüzden bahçenizde eksik olamaz! En ilginç Japon açelya çeşitlerini tanıyın ve bahçede açelyaların nasıl yetiştirileceğini ve onları nasıl kışlayacağınızı öğrenin. Daha...

Bahçe açelya - budama

Bahçe açelyaları düzenli budama gerektirmez . Bununla birlikte, çiçeklenmeyi iyileştirmek, çalıları kalınlaştırmak veya onlara güzel bir şekil vermek için bitkiler ilkbaharın başlarında (Mart sonu / Nisan başı) budanabilir. Geçen yılki sürgünlerin yaklaşık% 20'si daha sonra kaldırılır ve geri kalanı uzunluğun 1 / 5'i kadar kısaltılır.

Açelyalar çiçeklenmeyi bitirdikten sonra, daha tohum koymadan önce solmuş çiçek salkımlarını parmaklarınızla kırarsınız . Kurutma çiçek salkımları mümkün olan en kısa sürede, çiçeklenmeden 3-4 hafta sonrasına kadar çıkarılmalıdır, çünkü daha sonraki bir tarihte ortaya çıkan genç sürgünlere zarar verme riski vardır. Bu işlem, daha iyi çoğalmayı ve daha fazla sayıda çiçek tomurcuğunun oluşumunu destekler.

Çıplak gövdeli daha yaşlı açelyalar için güçlü bir gençleştirici kesim kullanılır . Tüm sürgünler daha sonra yerden 30-40 cm yükseklikte kısaltılır. Kesilmiş çalılar bol miktarda sulanmalı ve bir doz gübre ile desteklenmelidir. 4-6 hafta içinde, uyuyan tomurcuklardan çok sayıda genç sürgün gelişecektir.

bahçe açelya

Bahçe açelya

Fotoğraf Pixabay.com

Bahçe açelya - üreme

Bahçe açelyaları, haziran (büyük çiçekli açelyalar) ve temmuz (Japon açelyaları) aylarında hasat edilen otsu kesimlerle kolayca yayılır . Çelikler, bir yaşındaki genç sürgünlerden alınır. En iyisi, dokunulduğunda yapışkan olan ve henüz tamamen renkli olmayan yapraklara sahip olanlardır. Sürgünler, ana veya yan sürgünlerden eski odun topuğu ile kırılır. Kesimler apikal bir tomurcuğa sahip olmalı, ancak çiçek olmamalı ve 6 ila 10 cm uzunluğunda olmalıdır.

Açelya kesimleri, 3: 1 kum ile karıştırılmış nemli, kompostlanmış yüksek turba içindeki çöp kutularına, kutulara veya çoklu saksılara köklenir. Kesimler alt tabakaya yerleştirilmeden önce, bir köklendirme maddesine daldırılır. Fideli kaplar folyo ile kaplanır ve bol ışık alan bir yere yerleştirilir. Köklendirme kesimleri için en uygun sıcaklık 18-24 ° C'dir. Köklendirme kesimleri 6-8 hafta sürer. Bu süre zarfında yüzey orta derecede nemli tutulmalıdır. Genç bitkiler, sertleştikten sonra ilkbaharda bahçeye ekilebilir.

MSc. Agnieszka Lach