Kanatlı euonymus - yetiştirme, üreme, kesme

Halk arasında yanan çalı olarak bilinen kanatlı euonymus , sonbaharda renk değiştirir ve ateşli renklere bürünür. Kışın, bu bitkinin kanatlı mantar sürgünleriyle süslenir. Kanatlı euonymus yetiştiriciliği hem bahçede hem de terastaki saksıda mümkündür. Gereksinimleri, kanatlı euonymus'un nasıl yeniden üretileceği hakkında daha fazla bilgi edinin ve güzel, düzgün bir çalı elde etmek için bu tür euonymus'u nasıl keseceğinizi öğrenin .

Kanatlı euonymus

Kanatlı euonymus - Euonymus alatus

Fotoğraf AnRo0002, Kamu Malı, Wikimedia Commons

Kanatlı euonymus ( Euonymus alatus ), ev bahçelerinde ve halka açık yeşil alanlarda dikim için önerilen, yaprak döken bir süs çalıdır. Ortak euonymus ve Fortune'un euonymus'u gibi bahçıvanlar arasında popülerlik kazanan üçüncü yaygın euonymus türüdür.

Kanatlı euonymus geniş bir alışkanlık edinerek 3 m yüksekliğe kadar büyür. En popüler çeşitlerden biri kanatlı euonymus 'Compactus'dur . Oldukça yavaş bir hızda 1 m yüksekliğe kadar büyür. Yaprakları kırmızının çeşitli tonlarına renk değiştirir. Çok sayıda kanatlı euonymus çeşidi, her bahçede bu ilginç çalı için bir yer bulmanızı sağlayacaktır. Küresel bir alışkanlık veya dekoratif kenarlı yapraklarla 60 cm yüksekliğe kadar çeşitlerle tanışabilirsiniz.

Kanatlı euonymus kışın yapraklarını dökse de, sürgünleri hala etkileyici görünüyor. Karakteristik mantar benzeri kanatlarla kaplıdırlar. bir mantar şeridi ile. Bu çalı, Mayıs ve Haziran aylarının başında çiçek açar. Ancak sonbaharda koyu kırmızıya döndüğünde en büyük avantajını sunar. Meyve verme döneminde, orijinal pembe meyve kapsülleri patlar ve portakal tohumları ortaya çıkar. Kuşlar kıraçları hevesle yerler. Ama dikkatli olun - bu tohumlar insanlar için çok zehirlidir!

Kanatlı euonymus

Kanatlı euonymus'un güzel sonbahar rengi

Fotoğraf Pixabay.com

Kanatlı euonymus - yetiştirme

Kanatlı euonymus'un yetiştirilmesi kolaydır ve bize herhangi bir soruna neden olmaz ve aynı zamanda bu bitki birçok bahçe kompozisyonuna mükemmel bir şekilde uyacaktır. Kanatlı euonymus güneşli yerleri tercih eder. Yaprakları tam güneşte en iyi rengi alır. Kuru ila taze, geçirgen, hafif asidik ila alkali topraktan tatmin olacaktır.

Kanatlı euonymus şehirlerde iyi büyüdüğü için iddiasız, kuraklığa, dona ve hava kirliliğine dayanıklıdır. Kesmeye iyi tepki verir, bu nedenle çit görevi görür. Gelen kanatlı Euonymus ekimi, büyüyen sezonun başında çok bileşenli gübre ile mevsimsel bakım kesintileri ve döllenme kendinizi sınırlayabilir.

kışın süs bitkileriKışın dekoratif bitkiler - kış çiçekleri ve rengarenk sürgünler

Kışın süs bitkileri bu dönemde de bahçemizi sıcak tutacaktır. Kırmızı kızılcık sürgünleri, sihirli bir şekilde bükülmüş söğüt dalları, güzel kış çiçekleri, karaca ot ve cadı elması ve çeşitli renklerde iğneli iğne yapraklı çalılar - yeşil, sarımsı ve mavi ile süslenebilir. Kışın en ilginç dekoratif bitkilerle tanışın ve bahçeniz için ilginç bir şey seçin! Daha...

Kanatlı euonymus - üreme

Kanatlı euonymus, sürgün kesimleri ile vejetatif olarak çoğaltılır. Bu şekilde elde edilen euonymus kesimleri , örneğin bir çit dikmek için kullanılabilir. Kanatlı euonymus'un yayılması, iyi ağaçlandırılmış sürgünlerden 10 cm uzunluğunda kesimleri bir topuk veya 2 yaşındaki bir tahta parçasıyla kesmeyi içerir. Fideleri Ağustos ayında toplamak en iyisidir. Daha sonra euonymus fidesini, kum ve turba karışımında (1: 1 oranında) incelemeye ekiyoruz. Fide ekimden önce ek olarak köklendirme maddesine (IBA) batırılabilir. Kış için, kanatlı euonymus fidanlarını 10 ° C sıcaklıkta, ilkbaharda kalıcı olarak ekime kadar soğuk bir denetimde bırakıyoruz .

Kanatlı euonymus

Kanatlı euonymus, yataktaki diğer bitkilerle tezat oluşturuyor

Fotoğraf Edyta1203, forum.PoradnikOgrodniczy.pl,

Kanatlı euonymus - kesim

Euonymus kanatlı kesimi çok iyi tolere eder . Ancak euonymus aşırı büyümediğinden, genellikle budama yapmadan yapmak mümkündür. Euonymus budama, özellikle genç çalıların çalıları oluşturması ve kalınlaştırması için önerilir.

Yetiştiriciliğin ilk yılının ilkbaharında (dikimden hemen sonra veya sonbaharda ekilen çalılar için bir sonraki ilkbaharda) kanatlı euonymus'u oluşturan kesimi gerçekleştirir, tüm güçlü ve sağlıklı sürgünleri boylarının 1 / 3'ü kadar kısaltırız. Hasarlı ve zayıf sürgünleri tamamen kesiyoruz. 2 yıl daha benzer bir kesim yapmaya değer. Çalı o kadar yoğun hale gelmeli ki daha fazla kesmeye gerek kalmayacak.

Tacın aşırı kalınlaştığı eski çalılarda, kanatlı euonymus'un gençleştirici bir kesimi yapmaya değer . Bu amaçla, ilkbaharda en eski 1-3 sürgünün yanı sıra tüm hasarlı, kırılmış, üst üste binen ve kesişen dallar kesilir.

Kanatlı euonymus çitleri için daha fazla kesim gerekecektir . Düzenli, yoğun ve bakımı kolay bir çit elde etmek için euonymus yılda iki kez kesilir - önce ilkbaharda (Mart sonu) ve sonra Haziran'da. Çit hedef yüksekliğine ulaştığında, baharda yılda sadece bir kez kırpmanız gerekir.

MSc. Joanna Białowąs