Toprağa sebze ekmek

Sebzeleri doğrudan toprağa ekmek , tohumdan sebze yetiştirmenin en kolay yoludur. Fidelerden sebze yetiştirmenin aksine, tohumları kutulara veya saksılara ekmemize gerek yok, seralara, tünellere veya çerçevelere ihtiyacımız yok. Tohumlar, çiçeklikteki varış yerlerine hemen ekilir. Bu şekilde sebze yetiştirmenin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Hangi sebzeler doğrudan toprağa ekilebilir? Ve ne zaman toprağa sebze ekmeye başlayabilirsiniz? Makaleyi okuyun ve yere sebze ekim takvimini indirin !

toprağa ekim demetleri - turp

Toprağa sebze ekmek. Turp, isteyerek doğrudan toprağa ekilen sebzelerden biridir.

Doğrudan toprağa hangi sebzeler ekilecek?

Sebze tohumlarının direkt olarak toprağa ekilmesine, soğan, dereotu, havuç, maydanoz veya turpun ilk tohumlarının ekildiği Mart ayında başlanabilir. Ancak genellikle ekim, hava durumuna bağlı olarak Mart ayının ikinci yarısından daha erken başlamaz. Bütün bu sebzeler nisan ayında da ekilebilir.

Nisan ayının ilk yarısında bezelye ve bakla (ıslatıp filiz verebilirsiniz), soğan, yaban havucu ve kök maydanoz ekilir.

Nisan ayı boyunca dereotu, yaprak maydanoz, havuç (erken ve orta erkenci çeşitler), turp ve turp, sebze ıspanağı ekiyoruz. Nisan ayının ikinci yarısı, kırmızı pancar ve scorzonera ekmek için mükemmel bir zamandır .

Mayıs ayında, sonbaharda hasat için havuç ve maydanozun yanı sıra bir parti kırmızı pancar ekebiliriz. Ayrıca yeşil ve bodur fasulye yetiştirmek için mükemmel bir terimdir. Mayıs ayının ikinci yarısında salatalık, balkabağı ve kabak ekiyoruz.

Önceden marul fidanı hazırlamadıysanız veya Nisan ayında turp ve dereotu ekmediyseniz, bu sebzeleri Mayıs ayında doğrudan toprağa ekebilirsiniz . Ayrıca marul, roka ve karpuz ekiyoruz.

Tek tek yataklar için sebze seçerken, koordinat yetiştirme yöntemini kullanmaya değer ve örneğin sıralara dönüşümlü olarak soğan ve havuç ekin. Soğanın kokusu, havuç yaprağı ve yaprak bitleri gibi en tehlikeli havuç zararlılarını korkutur ve havuç yapraklarından elde edilen havadaki uçucu yağlar, sizi soğanın üzerine krema, soğan ve kekik dökmekten kesinlikle caydırır.

yere sebze ekim takvimi

Basılı versiyonunu indirin: Toprağa ekilen sebze takvimi (PDF)

Ekim için yatakların hazırlanması

İken zemine sebze ekim, zaten sıcak günler olsaydı bile, çünkü Mart sonunda, çok fazla acele değmez, hava donlarından ve kar yağışlı bize sürpriz olabilir, ekim için toprak önceden hazırlanmalıdır.

Sebzeler için yer seçimi

Sebze yetiştirmek için toprağın hızla ısındığı güneşli bir yer seçin. Bitkiler ışık, su ve toprak besinleri için rekabet edeceğinden, hiçbir koşulda ağaçların gölgesinde veya meyve çalılarının yanında olmamalıdır. Ve bu ekilen sebzeler için iyi değil.

Toprağı kazmak ve gübrelemek

İşe sebzeleri toprağa ekecek alanları hazırlayarak başlıyoruz . Kıştan önce düşünmeniz gerekiyordu - sebze bahçesindeki toprağı gübrelemek ve kazmak için ana tarih sonbahardır. Daha sonra toprağın gübre veya kompostla kazılması ve sözde keskin karık . Kış aylarında gübre bileşenleri uygun şekilde dönüştürülür, balast elemanları yıkanır ve gübre toprağa iyi bir şekilde dağıtılır. Dolayısıyla bu işi sonbaharda yapsaydık, şimdi ilkbaharda toprağı bir çapa ile gevşetip sonra tırmıkla düzeltmek yeterlidir.

İlkbaharda toprağı kazmak gerekiyorsa, toprağı kazdıktan hemen sonra, nem kaybını azaltmak için toprağı tırmıkla düzleştirin. Bahar mahsullerini yeni çıkan yabani otları seçmek için bir fırsat olarak değerlendirelim. Sonbaharda gübre kullanmadıysak, o zaman ilkbaharda, bitkiler tarafından kolayca emilen en fazla besin maddesini içeren, esas olarak iyi ayrıştırılmış kompost kullanmaya değer. Alternatif olarak gübre de kullanılabilir, ancak küçük miktarlarda. Aynı zamanda çok iyi dağıtılmalıdır (kompostlanmış). Bu süre içinde gübrenin kötüye kullanılması, yarardan çok kayıplara neden olabilir. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiyi ilkbaharda bitkileri gübreleme makalesinde bulabilirsiniz.

Organik gübreler - çeşitleri, uygulamaları

Organik gübreler, yani organik maddeden elde edilen doğal gübreler, ev ve bahçelerde gübrelemenin temeli olmalıdır. Bu türden en popüler gübreler kompost ve gübredir, ancak mağazalarda artan bir organik gübre seçimi vardır. Bu gübrelerin artıları ve eksileri nelerdir, hangilerini seçmeye değer ve organik gübre nasıl kullanılır? Daha...

Yerleşmek için toprağı birkaç gün tırmıkla düz bir şekilde bırakmaya değer. Ayrıca sıcak tutması için polietilen folyo ile kaplamak da iyi bir fikirdir. Toprağa sebze ekmeden önce , toprak yaklaşık 7 ° C'ye kadar ısınmalıdır.

Çiçek tarhlarının işaretlenmesi

Yatakların alanını, aralarında hareket edeceğimiz yolları bırakarak belirlemeyi unutamayız. Hareket özgürlüğü sağlamak için çiçek tarhları arasındaki yollar en az 40 cm genişliğinde olmalıdır. Bununla birlikte, yatakların kendileri - en fazla 120 cm genişliğinde (böylelikle ayıklama sırasında yatağın ortasına ulaşabilirsiniz).

Her şeyi önceden ölçmenizi ve bir kağıda çizmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Böylece ilkbaharda yatakları önceden hazırlanmış bir plana göre belirlemeli ve düzeltmeler yapmaktan kaçınmalısınız. Yatakların kenarlarının eşit olması için, uçları tahta mandallara bağlanmış bir ip hazırlamaya değer. Mandalları zemine sürün, ipi sıkın ve ip boyunca düz bir çizgi çizin. Mandallı bu dizi, bir anda tohum sıralarını işaretlemek için de faydalı olacaktır.

Son olarak yatakları çok yüksek yapmamaya dikkat etmek isterim, çünkü o zaman kenarlarındaki toprak çabuk kurur. Bu nedenle estetik olmasına ve yatakların alanını net bir şekilde görünür kılmasına rağmen, daha yüksek yatakların yükseltilmesi yetiştirilen sebzeler üzerinde olumlu bir etki yaratmayacaktır.

sebze ve çiçek tohumları - nasıl alınırSebze ve çiçek tohumları. Ne satın alınır?

Tohum satıcıları, artan çeşit seçenekleri ve hoş, renkli ambalajlarla bizi cezbediyor. Ayrıca fiyat promosyonları da vardır. Ne yazık ki, güzel görünen her şey gerçekten iyi değil. Çiçek ve sebze tohumlarını nasıl satın alacağınızı, en iyilerini nasıl seçeceğinizi ve ambalajın üzerinde hangi bilgilere dikkat etmeniz gerektiğini görün. Daha...

Ekim için tohumların hazırlanması

Islatma ve filizlenme

Düzgün ve eşit bir çıkış elde etmek için bazı sebzelerin tohumları ekimden önce ıslatılmalı veya filizlenmelidir. Bu tedaviler diğerleri arasında kullanılır. fasulye ve bezelye ekmeden önce. Islatma, onları 25 ila 30 ° C'de yaklaşık 12 ila 24 saat suda tutmak anlamına gelir. Islatıldıktan sonra şişen tohumlar kurutma kağıdına yayılarak ve hemen ekilerek hafifçe kurutulur.

Islatıldıktan sonra, tohumlar birkaç güne oda sıcaklığında (20 ila 22 ° C) nemli lignin üzerine de yayılabilir. Sonra hızla filizlenirler. Filizlenen tohumlar çok dikkatli bir şekilde (filizlere zarar vermemek için) nemli toprağa ekilir (filizler kurumaz). Ayrıca filizlerin çok büyük olamayacağını da unutmamalıyız, çünkü o zaman kolayca zarar görürler ve tüm prosedür beklenen etkiyi yaratmaz. Bu nedenle ekim için doğru zamanı kaçırmamak için filizlenen tohumları gözlemlemek gerekir.

Tohumları süslemek

Tohumların işlenmesi veya önceden işlenmiş tohumların satın alınması da sıklıkla kullanıldı. Bununla birlikte, çevreye olan yüksek zararı nedeniyle, şimdiye kadar kullanılan tohum muamelelerinin çoğu satıştan çekilmiştir. Tohum ekimi için işlem gördüyseniz, tohum sosu ile doğrudan temasın sizin için yararlı olmayabileceğini ve bu tür tohumların her zaman koruyucu eldivenlerle ekilmesi gerektiğini unutmayın. İşlenmiş tohumlar ıslatılmamalı veya filizlenmemelidir.

Tohumları kendimiz işlemeye karar verirsek, tohumları 2 dakika ıslatabiliriz. bitki kökenli müstahzarlarda, örneğin Grevit 200 SL ve Biosept 33 SL (etiket talimatına göre). Daha da bağımsız bahçıvanlar 30 dakika papatya infüzyonunda ıslanabilir. (15 gr kurutulmuş papatya kaynar suyla dökülür ve bırakılır, kapatılır, soğumaya bırakılır, infüzyonu 1 litre su ile seyreltilir).

Yüksek sebze yatakları

Sebzeler ve otlar ile yükseltilmiş yataklar, bahçenin kullanılabilir kısmını geliştirmenin ilginç bir yoludur. Bitkilerin bakımını büyük ölçüde kolaylaştırırlar ve ayrıca bahçede düzeni sağlamaya yardımcı olurlar. Büyük Britanya'da çok popülerler. Bununla birlikte, bu sebze ve bitki yetiştirme yöntemi Polonya'da da işe yarayabilir ve neden burada bu kadar az insan kullanıyor? Daha...

Sebze tohumları ekim yöntemleri

İnce tohumlar serpme veya sıra ekim ile toprağa ekilir .

Yaygın ekim , tohumların ekilen alanın tamamına göreceli olarak eşit dağılımına dayanır. Dağılmış tohumlar ince bir turba tabakası ile kaplanmalı ve hafifçe silinmelidir. Yapması en kolay olanı olmasına rağmen çok nadiren kullanılır (bazen dereotu veya turp için). Bu ekim tekniği, önemli miktarda tohum kaybına neden olur ve bitkiler düzensiz bir şekilde büyür, bu da onlara bakım yapmayı zorlaştırır.

Küçük tohumları sıra ekimle ekmek çok daha iyidir . Belirlenmiş bir sıraya tohum ekmekten oluşur (çıkış çok yoğunsa, fidelerin kesilmesi gerekecektir). Sırayı işaretlemek için yukarıda belirtilen kordonu mandallarla kullanacağız. Küçük bir çapayı sürükleyerek, tırmığın tutacağını hafifçe yere bastırarak veya yere hafifçe batırılmış bir tahtayı hareket ettirerek gerilmiş ip boyunca bir sıra işaretleyin. Satırların nasıl çizileceğine dair kesinlikle başka, kendi fikirlerinizi bulacaksınız. Sırayı belirleme yöntemi, tohumları ekeceğimiz derinliğe bağlı olarak uygun şekilde seçilmelidir.

Ekimden önce en küçük tohumlar (örn. Havuç, maydanoz) kuru kum ile 1: 1 oranında karıştırılmalıdır. Bu, onları ekmeyi kolaylaştıracak ve sıraya daha eşit bir şekilde yerleştirilecektir. Daha uzun çimlenme dönemine sahip tohumlar için (örn. Havuç tohumları, maydanoz, soğan), az miktarda (% 5-10) daha hızlı filizlenen sebze tohumları (örn. Marul, turp, su teresi) eklemeye değer. Daha hızlı filizlenen tohumlar, daha yavaş filizlenen tohumlar filizlenmeden önce sıraları işaretleyecek ve bu da sıralar arası daha erken çatlama sağlayacaktır. Sıraları işaretlemenin bir başka yolu da ekimden hemen sonra onlara kum serpmektir. Bununla birlikte, bu yöntem yalnızca rüzgardan korunaklı yerlerde mantıklıdır (aksi takdirde kum hızla uçup gidecektir).

Noktalara daha büyük tohumlar ekilebilir. Tek tohum ekimi , tohumların doğrudan elle teker teker sıraya dizilmesinden oluşur. Örneğin turp durumunda tohumlar her 3 ila 5 cm'de bir yerleştirilir. Yuvaya bakla, fasulye ve bezelye tohumları da ekilebilir . Bu, bir kuyuya 2 ila 3 tohum yerleştirmeyi içerir. Sonra delikleri kapatıyoruz. Fideler göründüğünde, zayıf olanları çıkarın, böylece her 'yuvada' en güçlü bir tane olur.

Ekim derinliği

Toprağa ekildikten sonra tohumların çoğu toprakla örtülmelidir. Tavsiye edilen ekim derinliği tohum paketleri üzerinde belirtilmelidir. Kural olarak tohum çapının 2 ila 3 katı olmalıdır. Böylelikle ince tohumlar 1 ila 3 cm derinliğe yerleştirilir. Daha büyük tohumlar - 3 ila 6 cm derinliğinde.

Ancak ekim derinliğini belirleyen tek faktör tohumların boyutu değildir. Unutulmamalıdır ki, ağır, çok sıkı topraklarda tohumların sığ ekildiği (çünkü bu topraklarda çimlenen tohumların toprak tabakasını kırması daha zor olacaktır). Hafif, geçirgenliği yüksek topraklarda, biraz daha derin, çünkü bu toprakların üst tabakası çok çabuk kurur.

Ekimden sonra sebzelerin bakımı

Tohumların filizlenmesi için neme ihtiyacı vardır. Ancak, ekimden hemen sonra güçlü bir su akışı ile sulanamazlar, çünkü daha sonra durulanabilirler. Yeterince nemli bir toprağa veya ekimden sonra çok hassas, çok dağınık bir su akışı ile sulanması en iyisidir (örneğin, ince bir süzgeçli bir sulama kabından).

Ortaya çıkışını hızlandırmak ve filizlenen tohumları gece donlarına karşı korumak için yataklar yün veya delikli folyo ile kaplanabilir. Sıkıca katlanmış yün, pire ve lahana kreması gibi zararlılara karşı da bir bariyer görevi görecektir.