Bir tencerede frenk soğanı için soğan nasıl ekilir?

Tencerelerde frenk soğanı üzerine soğan dikmek , yılın herhangi bir zamanında kendi ekiminizden taze, sağlıklı frenk soğanı elde etmenin kanıtlanmış bir yoludur. Ama her soğan buna uygun mu? Soğanı hangi toprakta ve hangi tencerede ekersiniz ki hızlı bir şekilde taze frenk soğanı elde edebilirsiniz? Her şeyi bir anda öğreneceksiniz. Evde yetiştirilen taze frenk soğanı yapmanın kolay ve hızlı yolunu keşfedin !

Bir tencerede frenk soğanı için soğan nasıl ekilir

Frenk soğanı için ne zaman soğan ekebilirsin?

Frenk soğanı soğanı tüm yıl boyunca ekilebilir . Özellikle pencerenin gri ve kasvetli olduğu ve tabaklarımızda sebze olmadığı kış aylarında bu çözüme ulaşmak için sabırsızlanıyoruz.

Bir tencereye ekilen soğandan frenk soğanı yetiştirmek ne kadar sürer?

Soğan soğanı ekimden yaklaşık 3 hafta sonra alırız ve hali hazırda yapraklı soğanı ekersek, yaklaşık bir hafta içinde etkisi çok daha hızlı elde edilir. Bahsedilen yaprak filizlenen soğan zaten depolamaya uygun değildir, bu nedenle bu tür ampullere sahipseniz, frenk soğanı almak için onları saksılara ekmeye değer .

Frenk soğanı için soğan dikmek için hangi arazi?

Frenk soğanı için soğan dikmek için, hem evrensel bir bahçe alt tabakası hem de turba veya kompost ilavesiyle sebzeler için özel bir alt tabaka seçebilirsiniz. Taze ve humuslu toprak olması önemlidir.

Frenk soğanı için soğan dikmek için hangi tencereyi seçmelisiniz?

Frenk soğanı için soğan dikmek için en iyisi, birkaç ampul ekebileceğiniz ve daha fazla taze frenk soğanı alabileceğiniz dikdörtgen bir kaptır. Bu, pencere kenarına da rahatça yerleştirilebilir. Tabii ki, daha küçük tencere ve sınırlı miktarda yerimiz varsa, sahip olduğumuz şeyi seçin, soğan ve frenk soğanı çok iddiasız bir sebzedir . Soğanı yerleştirdikten sonra, substrat ve kök büyümesi için hala biraz boşluk bırakılan herhangi bir tencereye ekilebilir.

Frenk soğanı için soğan dikimi

Frenk soğanı soğanı sağlıklı, sert olmalı, herhangi bir hasar belirtisi veya herhangi bir mantar lekesi olmamalıdır. Normal bir süpermarketten satın aldığınız daha büyük bir soğanı, zarar görmediği ve çürümediği sürece ekebilirsiniz. Taze soğan da bu amaç için mükemmeldir.

Frenk soğanı soğanı tencerelere ekin, böylece soğanın 1/2 ila 3 / 4'ü yeraltında olsun . Zemine sıkıca yapışacak kadar derin olmalıdır. Dikdörtgen bir kutunuz varsa, soğanı her 6 cm'de bir frenk soğanı ekin . Son olarak, soğanın üzerine doğrudan su dökmekten kaçınarak alt tabakayı hafifçe sulayın!

Bunu bildiğim iyi oldu! Biraz daha narin frenk soğanı elde etmek istiyorsanız tencereye dikmek için taze soğanları seçelim. Bu küçük soğanı bahçe mağazalarından alıp normal soğanla aynı şekilde dikebilirsiniz, ekeceğiniz soğanlar arasında sadece 4 cm boşluk bırakabilirsiniz.

Frenk soğanı için ekilen soğan bakımı nasıl yapılır?

Soğanlı saksıları, ekimi için en iyi koşulların geçerli olacağı güneşli bir pencere pervazına yerleştirin. Bir tencereye ekilen frenk soğanı için soğan ek gübrelemeye ihtiyaç duymaz, bu nedenle alt tabakayı hafifçe serpmek ve ışığa sürekli erişim ve yaklaşık 20 ° C'lik bir sıcaklık sağlamak yeterlidir.

Yetiştirme bittikten sonra toprağı ve kullanılmış ampulleri çıkarın. Soğan hastalığının yayılmasını önlemek için taze bir alt tabakaya yeni ampuller ekilir .

MSc. Joanna Białowąs