Zygokaktus, pelet - yetiştirme ve bakım

Szlumberger, Noel kaktüsü, akasma, zygocactus - bu ilginç kaktüs için pek çok dairenin kış dekorasyonu olan krem, pembe veya kırmızı çiçeklerle pek çok isim icat edildi. Bu bitki için bu kadar çok ismin nereden geldiğini, neyin benzersiz olduğunu ve evde bir pelet bitkisinin yetiştirilmesi ve bakımı için kuralların neler olduğunu açıklıyoruz.

Zygokaktus, papus

Bitki adını 19. yüzyılda yaşamış bir kaktüs koleksiyoncusu olan Frederik Schlumberger'den almıştır.Noel kaktüsü ve Lupus bitkisi terimleri , kış aylarında alışılmadık kış çiçeklenme mevsiminden kaynaklanmaktadır.

Zygocactus'un anavatanı, ağaçlarda bulunabileceği tropikal Brezilya ormanlarıdır - dallar arasındaki boşluklarda, sürgünlerinin birkaç santimetre uzunluğunda sarkabileceği yerdedir. Bu kaktüs bir asır önce Polonya'nın sazdan çatılarına geldi ve büyük anneannelerimizin en sevdiği bitki olabilirdi. Şu anda, bu bitki tekrar iyiye dönüyor.

Zygokaktus , serin apartmanlarda en iyi hissediyor, bu koşullarda pelet yetiştiriciliği en iyisidir . Yazın normal oda sıcaklığı olabilirken, kışın çiçek açtığı zaman 10-14 ° C'de tutulmalıdır. Dağınık ışığa sahip hafif veya yarı gölgeli bir alan gerektirir. Örneğin bir kuzey pencere pervazına sahip olabilir. Yerdeki değişikliklere duyarlı olduğunu ve daha sonra çiçek tomurcuklarını dökerek tepki verdiğini unutmayın. Bu nedenle bitki özellikle çiçeklenme dönemi yaklaşırken hareket ettirilmemelidir.

Zygocactus'un bakımı, bitkinin bulunduğu saksıdaki substratın her zaman hafif nemli olmasını gerektirir. Büyüme döneminde bitkiye ayda bir kez kaktüsler için gübre verilir ve zaman zaman filizlerine yumuşak su serpilir (ormanda doğada yetişen bitki nemli havayı sever). Ağustos ayından çiçek tomurcuklarının ortaya çıkmasına kadar sulamayı sınırlıyoruz ve döllemiyoruz. Bu dönemde bitki uykuda bir döneme girer - onsuz çiçek açmaz. Saksıdaki toprağın tamamen kurumaması ve sürgünlerin kırışmaya başlamaması için minimum düzeyde sularız. Bitki çiçek açtığı zaman onu daha bol sulayabiliriz.

Bir sonraki dinlenme çiçeklenmeden sonra, genellikle Şubat-Mart ayları arasında sağlanmalıdır. Zygocactus , sık sık tekrar dikim gerektirmez - kaktüsler için her 3 veya 4 yılda bir taze, iyi drene edilmiş toprağa aktarılması yeterlidir.

Pelleti kendimiz de yeniden üretmeyi deneyebiliriz . Bunu yapmak için, iki düzleştirilmiş gövdeden oluşan bir parçayı kesin. Böyle bir fide kurutun ve kumlu, hafif nemli bir alt tabakaya koyun. Köklendirme 3 ila 6 hafta sürer.