Erik meyvesi - erikteki solucanlar üzerine mücadele, püskürtme

Erik meyvesi, erik solucanına neden olan bir zararlıdır . Eriklerde küçük tırtılların, taşın yanında beslendiğini ve meyveyi granül dışkı ile kirlettiğini fark edersek, bu erik meyvesidir. Ev ve bahçelerde erik meyvesiyle nasıl savaşılacağını, erik solucan spreylerinin neler önerildiğini ve erik solucanını önlemek için diğer yöntemleri görün .

Meyveli erik

Meyveli erik

Meyve eriği - oluşum belirtileri

Yetişkin erik meyvesi böceği, kanat açıklığı 12 ila 14 mm olan küçük bir kelebektir . İlk kanat çifti koyu lekeli gridir ve arka çift biraz daha açık, gri-kahverengidir. Kelebekler ılık akşamlarda uçarlar, yumurtalarını mayıs ayında meyve tomurcuklarına bırakırlar (birinci nesil) ve daha sonra olgunlaşan erik meyvelerini temmuz ortasından ağustos sonuna kadar (ikinci nesil). Bu terimler oldukça önemlidir, çünkü o zaman erik meyvesiyle savaşmak için harekete geçmeniz gerekir .

Tırtıllar bırakılan yumurtalardan çıkar ve hemen meyveyi ısırır. Tırtıllar başlangıçta siyah başlı beyazdır ve gelişimlerinin sonuna doğru yoğun bir şekilde pembeye dönüşürler ve bu genellikle eriklerde bulduğumuz formdur. Ne yazık ki, tırtıl dışkısı ile kirlenmiş kurtlu meyve yenemez.

Erik meyvesi eriklerin yanı sıra alech, şeftali, kayısı, karaçalı ve bazen kirazla da beslenebilir . Ancak ikincisi, genellikle başka bir haşere olan tyreniferum tohumu tarafından saldırıya uğrar.

Erik meyvesi ağaçların kabuğundaki çatlaklarda ve ağaçların altındaki çöplerde kış uykusuna yatar . Ve çatlamış kabuk en çok yaşlı ağaçlarda bulunduğundan, en kurtlu erikler de bu tür ağaçlarda bulunacaktır .

Erik meyvesiyle savaşmak

Kurtlu erikleri daha önce fark ettiysek, gelecek yıl eriklerin solucanla yenmesini önlemek için erik meyvesinin kontrolünü üstlenmeliyiz .

Amatör mahsullerde erik meyvesiyle mücadelenin temel yöntemleri kurtlu meyveleri toplamak ve yok etmek ve tırtılları durdurmak için ağaç gövdelerine oluklu kağıt bantlar yerleştirmektir .

Zararlılara karşı meyve ağaçları için bantlarZararlılara karşı meyve ağaçları için bantlar

Meyve ağacı bağları, zararlıların oluşumunu azaltmanın iyi bir yoludur. Bahçelerde oluklu mukavva bantlar ve yapışkan bantlar kullanılabilir. Ağaç gövdelerine nasıl ve ne zaman bant takacağımızı ve bu şekilde hangi zararlılarla savaşabileceğimizi görün. Daha...

Erik meyve bantlarını sezonda iki kez kuruyoruz . İlk olarak mayıs ortalarında, ilk nesil erik meyvesiyle savaşmak için, ardından ağustos ayında. Bantlar yerden 30-50 cm yüksekliğe monte edilmeli, gövdesi oluklu mukavva ile sarılmalı ve kaymaması için ip ile bağlanmalıdır. Gövde boyunca dolaşan meyve tırtılları bantta duracaktır . Bir ağacın çatlak kabuğunda kışlamak ya da bir ağacın altındaki yapraklara inmek yerine, oluklu mukavvadan bir saklanma yeri seçeceklerdir. Etkinliği artırmak için, bandı takmadan önce çatlamış kabuğu dikkatlice sıyırmalısınız. Zararlılarla yapışan bantlar her seferinde birkaç hafta sonra çıkarılır ve yok edilir (tercihen yakılır).

Ağaç gövdeleri üzerinde oluklu mukavva şeritler

Ağaç gövdeleri üzerinde oluklu mukavva şeritler

Birçok kişi bu tür bantları nereden temin edeceğini veya nasıl yapılacağını sorduğundan, bu amaçla oluklu mukavvayı rulo halinde satın alabileceğinizi veya örneğin ev aletleri veya elektronik cihazlar için eski karton kutuları kullanabileceğinizi açıklıyoruz. Ağaç gövdesini kartonla sarın ve ip ile sıkıca bağlayın . Bazı bahçıvanlar gövdeyi çift kat kartonla sarmayı tercih eder. Bahçe mağazalarında yapışkan maddeyle kaplı ağaç kütükleri için, haşerelerin gövdeye basitçe yapıştığı gövdeler de satın alabilirsiniz .

Şahsen ben karton bantları tercih ederim, çünkü bantları yok etmeden önce, böceklerin larvaları dışında, içlerinde gizlenmiş, uğur böceği veya altın gözlü gibi, hayatlarını bağışlayabileceğimiz yararlı böceklerin olup olmadığını kontrol edebiliriz. Öte yandan, gerçekten böyle bir seçim yapabilirsek mantıklı olur. Yapışkan madde içeren bantlar durumunda, yakalanan tüm böceklerin hayatta kalma şansı yoktur, ancak bu tür bantlar da zararlıları yakalamada daha etkilidir.

Erik meyvesini püskürtmek

Son çare olarak sadece erik meyve ilaçlamasını kullanalım . Sadece çevreye zararlı olmadığı için değil, amatör yetiştiricilikte ilaçlama tarihini doğru bir şekilde belirlemek oldukça zor olduğu için. Prosedür ile yoğun bir kelebek uçuşu ve yumurtlama dönemine girmeniz gerekir. Bu tarihin dışında ilaçlama yapmak ne yazık ki etkisiz olacaktır.

Erik püskürtme.  Erikleri solucanlardan ve hastalıklardan ne zaman ve ne püskürtmeli?Erik püskürtme. Erikleri solucanlardan ve hastalıklardan ne zaman ve ne püskürtmeli?

Solucanlardan ve hastalığa karşı erik ne zaman ve ne ile püskürtülür? Erik yetiştiriciliğinde kanıtlanmış etkili müstahzarlar hakkında bilgi edinin. Amatör bahçe tarımı için erik püskürtme takvimini ücretsiz indirin! Daha...

Erik meyvesine ilaçlama tarihini belirlemek için feromon tuzakları asılır ve üzerlerinde kelebek çıkıp çıkmadığı gözlemlenir. Kelebeklerin düzenli uçuşunun başlamasından 3 hafta sonra ilaçlama yapılmalıdır. Havanın gidişatına bağlı olarak, ilk nesil erik meyvesi Haziran ayının ilk veya ikinci on yılında püskürtülmeli, ikinci nesil ise Temmuz ayının ikinci yarısında veya Ağustos ayının ilk on yılında püskürtülmelidir. Gördüğünüz gibi, bu tarihler oldukça geniştir ve feromon tuzakları için yakalama değerlendirmesini kullanmanız gerekir .

Bahçelerdeki ve ev bahçelerindeki amatör mahsullerde, erik meyvesini püskürtmek için de çok fazla hazırlığımız yok . Prensip olarak, sadece elma meyvesine karşı 2 g çözünmüş 5-9 litre su miktarında kullanılan Mospilan 20 SP ajanı tavsiye edilebilir, bu da mahsulün 100m²'sini püskürtmek için yeterlidir. Erik meyvesini kontrol etmek için kaydedilen diğer müstahzarlar sadece profesyonel mahsuller içindir.

Erik sezon başına iki kez Mospilan ile püskürtülebilir, yani ikinci kuşak karşı erik meyve ilk nesil karşı ve bir kez. İlaçlamadan meyvenin hasat edilmesine kadar en az 14 gün geçmesi gerektiğini unutmayın (ödemesiz dönem).

Erik meyvesiyle mücadele için yukarıda belirtilen Mospilan 20 SP preparatı , rehberimizin dükkanından sipariş edilebilir. Mağazaya gitmek için aşağıdaki düğmeye basın.