Toz halinde küf ve tüylü küf - mücadele

Toz halinde küf , hem süs bahçelerinde, hem meyve bahçelerinde hem de sebze yetiştiriciliğinde çeşitli mahsul türlerinde çok yaygın olan, mantar bazlı bir bitki hastalığıdır. Bahçe bitkileri, iki tür külleme türünden biri tarafından tehdit edilebilir - külleme ve tüylü küf . Toz halinde küf ve tüylü küf belirtilerini nasıl tanıyacağınızı görün . Bahçede küfle mücadele etmenin etkili yollarını öğrenin !

gül yapraklarında külleme

Gül yapraklarında külleme

Küf nedir ve nasıl anlaşılır? Nispeten kolay tanınan ve iyi anlaşılan bir hastalıktır. Toz halinde küfü iki ana türe ayırabiliriz: külleme ve tüylü küf.

Toz halinde küf

Toz halinde küf, gövdeler ve tomurcuklar dahil bitkinin çeşitli kısımlarında beyaz, toz halinde bir kaplama ile karakterize edilir. Başlangıçta kaplama küçüktür ve parmakla ovularak kolayca çıkarılabilir. Daha sonra, etkilenen bölgeyi ve bitkinin diğer kısımlarını yoğun bir şekilde kaplayarak hızla yayılır. Baskın çok karakteristik, sanki birinin yaprağına veya gövdesine iri bir şekilde serpilmiş un varmış gibi görünüyor. Etkilenen yapraklar altından kahverengiye dönüp kıvrılmaya başlar ve sonra dökülür. Baskının yapıldığı yerdeki saplar ölür ve tomurcuklar gelişmez.

Bu tür küf, güllere çok düşkündür, ancak tabii ki diğer birçok bitkiye de saldırır. Bu nedenle üzüm, kuş üzümü, ahududu, meyve ağaçları (örn. Elma ağaçları), ağaçlar (örn. Akçaağaç, meşe), sebzeler (örn. Maydanoz, domates, kabak), süs bitkilerinde (bahçe açelya, kızamık, begonya, mineçiçeği üzerinde bulunur. , rudbeckia, bahçe petunyası) ve hatta çayır bitkileri veya yabani otlar (örneğin altın başak veya muz). Ayrıca dairelerimizdeki Afrika menekşesi gibi bitkilerden de nefret etmiyor. Toz halinde küf, süs otlarını ve hatta tahılları yok edebilir.

güllerde külleme

Toz halinde küf belirtileri sürgünlerde, saplarda ve çiçek yapraklarında da görülebilir.

Hastalık evrensel olarak külleme olarak adlandırılsa ve benzer semptomlara neden olsa da, farklı bitki türlerinde biraz farklı mantar türleri buna neden olur. Örneğin güllerde hastalığa genellikle Sphaerotheca pannosa var mantarı neden olur . Otlarda ve tahıllarda Rosae , Erysiphe graminis veya Blumeria graminis , asmalarda Uncinula necator ve elma ağaçlarında Podosphaera leucotricha . Belirli bir ürün türü için uygun müstahzarlar kullanılarak benzer şekilde mücadele edilir.

Hastalığın yoğunluğu düşük olduğunda, daha doğal ve çevreye daha az zararlı, örneğin biyopreparasyonlar kullanmaya çalışabiliriz. Bu, özellikle hastalık meyve çalılarını, ağaçları veya sebzeleri etkilediğinde önemlidir. Küfle mücadelede yardımcı olan biyopreparasyon örnekleri şunlardır: Antifung 20 SL (bambu özü içerir), Bioczos BR (sarımsak özüne dayalı) veya Biosept 33 SL (greyfurt özü ile).

kabak yapraklarında külleme

Kabak yapraklarında külleme

Külleme ile mücadele etmenin tamamen doğal yolları için ısırgan otu, atkuyruğu, civanperçemi gibi yabani otlardan ve bitkilerden elde edilen özler, kaynatma maddeleri veya sıvı gübre öneririz. Bu müstahzarlar bağımsız olarak hazırlanır.

Bununla birlikte, külleme epeyce yayıldıktan sonra, mantar öldürücüler adı verilen kimyasal preparatlara başvurmalıyız. Püskürtme, belirli bir zaman aralığında birkaç kez tekrarlanmalıdır (hazırlığa bağlı olarak, kullanım yöntemi biraz farklıdır) ve hatta dönüşümlü olarak iki preparat kullanın. Önlem örnekleri: Topas 100 EC, Score 250 EC, Nimrod 250 EC, Topsin M 500 EC. Kendo 50 EW adı verilen nispeten yeni ve çok iyi kanıtlanmış bir hazırlığa da ulaşmaya değer.

kabakgillerin tüylü küfü

Kabakgillerin tüylü küfü

Tüylü küf

Görünüm ve semptomlarda, tüylü küf , gerçek küften biraz farklıdır. Toz halinde küfte olduğu gibi semptomları hemen belirgin değildir. Ayrıca ilk başta bunları ortak noktalar ile karıştırmak da zor değil. Bu nedenle, çok daha tehlikelidir - hastalığın başlangıcını kolayca gözden kaçırabilirsiniz ve son derece geniş bir şekilde yayılır.

asmaların tüylü küfü

Asma tüylü küf - yaprağın üst tarafı

Tüylü küf , yaprakları en sık etkiler. Yaprağın üst tarafında hafif şeffaf, kahverengi veya hafif kırmızı olmak üzere yuvarlak veya düzensiz lekeler görülür. Yaprağın alt tarafında, lekelerin olduğu yerde beyazımsı, etli bir kaplama belirir. Yapraklar zamanla sararır ve düşer ve hastalık bitkinin tomurcuklar ve çiçekler gibi diğer kısımlarına yayılır. Toz halinde küfte olduğu gibi, farklı bitki türlerine saldırır ve saldırıya uğrayan türe bağlı olarak, biraz farklı mantarlardan da kaynaklanır. Örneğin, asmalardaki tüylü küf , Plasmopara viticola mantarı , güllerde Peronospora sparsa , soğanda Peronospora yıkıcı ve kabakgillerde Pseudoperonospora cubensis'ten kaynaklanır .Tüylü küfün kontrolü külleme ile benzerdir. Viryonlarda tüylü küfle mücadeleye bir örnek, forumumuzda asma yapraklarındaki iplik lekelerinde - tüylü küf - sunulmaktadır.

asmaların tüylü küfü

Asma tüylü küf - yaprağın alt tarafı

Toz halinde küf - aktivasyon ve önleme

Her iki külleme de kolaylıkla gelişir ve özel hava koşullarında diğer bitkilere aktarılır. Bu, yüksek sıcaklıklar ve yüksek nem tarafından tercih edilir. Bu nedenle, hastalık mevcut olduğunda, sulama sırasında bitkinin serpilmesinden kesinlikle kaçınmalısınız (doğrudan toprağa sulayın). Mantarın sporları ve hatta miselyum bitkinin etkilenen kısımlarında çok iyi kışlar - saplar, tomurcuklar ve düşen yapraklar.

Bu nedenle, küllenmenin yayılmasını sınırlayan gerekli bakım tedavileri şunları içerir:

  • bitkilerin hastalıklı kısımlarının uzaklaştırılması (dal veya sürgünlerin kesilmesi),
  • düşen yaprakları tırmıklamak ve sonra onları bahçeden çıkarmak veya toprağın derinliklerine gömmek.

Yakın zamana kadar yaygın bir uygulama olan arsa ve bahçelerde yaprak ve dal yakmanın yasak olduğunu unutmayın. Yanma, patojenlerin yayılma riskini etkili bir şekilde ortadan kaldırsa da, maalesef duman emisyonu ve hava kirliliği ile ilişkilidir. Şu anda, bitkilerin çıkarılan hastalıklı kısımları, komünümüzde yürürlükte olan ayrıştırma ve atık kuralları uyarınca yeşil atık olarak iade edilmelidir .

İstila edilmiş bitkinin bir kısmı kompostlama için kullanılmamalıdır . Böylelikle kompostu kullanacağımız bitkilerin istilasını ve mantar sporlarının tüm çevre bitkilere serbestçe yayılacağı kaynağı sağlayacağız. Ayrıca bitkiler vejetatif olarak çoğaltılırken ana bitkinin sağlıklı olmasına dikkat edilmelidir .

Makalede listelenen küf kontrolü için bitki koruma ürünleri mağazamızda sipariş edilebilir. Düşük fiyatları, iyi hizmeti ve sipariş edilen malların hızlı sevkiyatını garanti ediyoruz. Teklifi görmek için aşağıdaki düğmeye basın :-)