Monstera delikli - bakım, üreme, hastalıklar

Karakteristik olarak kesilmiş, parlak ve geniş yapraklar ve olumsuz koşullara dayanıklılık Monstera'yı en etkileyici saksı bitkilerinden biri haline getirmektedir . Monstera bakımının , dekoratif niteliklerini vurgulamak için nasıl görünmesi gerektiğini , monstera'yı amatör koşullarda yeniden üretmenin yollarının neler olduğunu ve bu bitkinin yetiştirilmesinde hangi zararlıların ve hastalıkların sorunlara neden olabileceğini görün. İşte bir tencerede canavar yetiştirmenin tüm sırları !

Monstera'nın içinde bir delik var

Monstera delikli - Monstera deliciosa

Fotoğraf goja.k, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Monstera deliciosa ( Monstera deliciosa ), bahçelerde yetişen Calla Lily, Arisema ve Italian Pictures'a benzer şekilde , Araceae familyasına ait bir asmadır. Monstera, Meksika, Guatemala, Kosta Rika ve Panama'nın tropikal ormanlarında doğal olarak bulunur. Yavaş büyür, bir yılda en fazla 2-3 yeni yaprak çıkararak 60 cm çapa ulaşır. Ancak 7-8 yıl sonra sonunda 230 cm yüksekliğe ulaşır. Vahşi doğada, monstera ağaç gövdelerine tırmanarak onlara uzun hava kökleriyle bağlanır. Ancak saksı yetiştiriciliğinde desteklerin kullanılmasını gerektirir ve monstera yaprakları özel bakım gerektirir .

Monstera delikli - bakım

Monstera yetiştiriciliğinde ışık ve sıcaklık

Monstera, çok az ışık gereksinimi olan bir deliğe sahiptir. Odanın gölgeli bir köşesinde kendini çok rahat hissediyor. Ancak daha fazla ışıkla yapraklar daha pürüzlü görünür. Yetersiz ışık, yeni yaprakların girintisiz küçük olmasına ve sapların ince ve esnek olmasına neden olur. Monstera , özellikle yazın güçlü güneş ışığından nefret eder . Yoğun güneş ışığı monstera yapraklarının yanmasına neden olur - yaprak solmuş, yanmış delikler vardır. Alacalı (yeşil-beyaz) yapraklı monstera çeşidi 'Variegata' , temel türlere göre daha hafif bir pozisyon gerektirir ve doğrudan güneş ışığına karşı daha az hassastır.

Monstera için optimum sıcaklık 18-24 ° aralığındadır. Kışın oda sıcaklığı 13 ° C'nin altında olmamalıdır. Çok düşük sıcaklık, canavarın yapraklarında siyah noktalara neden olur. Onları fark ettiğinizde bitkiyi daha sıcak bir odaya taşıyın.

Sızdıran bir canavarı sulamak

Monstera'nın fazla suya ihtiyacı yok. Alt tabakanın kuru olduğunu önceden kontrol ederek haftada bir sulamak yeterlidir. Monstera, alt tabakadaki fazla suyu tolere etmez. Yaprakların alt canavarları sarı ve kahverengiye döndüğünde (özellikle kışın), bitki dökülür. Alt tabakanın kurumasına izin veriyoruz ve sulamayı sınırlıyoruz. Kış aylarında ısıtılmayan odalarda sulama aralıkları 14 güne kadar uzatılabilir.

Monstera'nın içinde bir delik var

Monstera delikli - Monstera deliciosa

Fotoğraf Veli Holopainen, Kamu Malı, Wikimedia Commons

Yazın ve ısınma mevsiminde, monstera yapraklarını düzenli olarak suyla (yazın haftada iki, kışın haftada bir) nemlendirmek gerekir . Kuru hava, yaprakların uçlarının kurumasına ve kahverengiye dönmesine neden olur. Nemi arttırmak için ayrıca canavar saksıyı su ve çakıl dolu bir tabana yerleştirebiliriz, tencerenin dibinin su yüzeyine değmemesine dikkat ederiz. Tencereyi nemli turba ile doldurduğumuz daha büyük bir kaba da koyabiliriz.

Sızdıran canavarın döllenmesi

Monstera sızıntılarının çok fazla gübreye ihtiyacı var. Yaz aylarında yetiştirme mevsimi boyunca 2 haftada bir suya eklenen sıvı gübre ile besliyoruz. Canavara doğru miktarda besin sağlamazsak, yaprakları solacak ve kenarları kahverengiye dönecektir. Aydınlatma ne kadar düşükse, monstera'nın gübre ihtiyacının o kadar düşük olacağı dikkate alınmalıdır. Gölgeli bir köşede bir canavar yetiştirirsek, besin maddelerini daha az sıklıkla sağlıyoruz - 21 günde bir. Sonbahar ve kış döneminde monstera gübrelemeyi bırakıyoruz .

Monstera yaprak bakımı

Monstera yapraklarının geniş alanı, üzerlerinde bir toz tabakasının birikmesine yardımcı olur. Yumuşak, nemli bir bezle çıkarıyoruz. Öte yandan, kırılma riskini azaltmak için monstera yaprağını alttan destekleyin. Her 2 ayda bir, canavara zarif bir parlaklık veren ve aynı zamanda yapraklarda kir ve toz birikmesini azaltan bir yaprak cilası kullanıyoruz .

Yana monstera büyükçe bir dağcı olduğunu , destekler dikey konumunu korumak için dağcılar için kullanılır. Tencerenin tabanına yerleştirilmiş yosun veya hindistancevizi lifi ile sarılmış tahta bir kazık destek görevi görebilir. Kazık, ekmeden önce tencereye konulmalıdır. Aksi takdirde, canavarın kökleri arasına bir kazık sokarak onlara zarar verebiliriz. Monstera sürgünlerini bir tel, rafya veya kenevir ipi ile kazığa bağlayın. Tel veya sicim hasar görmemesi için çok sıkı sıkılmamalıdır. Destekler, büyüyen monstera sürgünlerinin ağırlığı altında devrilmemeleri için güçlü ve sabit olmalıdır.

Deliğe benzeyen bir canavarın nakli Canavarı yılda bir kez, ancak sadece 1 m yüksekliğe ulaşana kadar naklediyoruz Bitki bu yüksekliğe ulaştığında, her yıl saksının üst tabakasını değiştirmek yeterlidir. İlk önce canavarı sularız ve ardından alt tabakanın üst katmanının 2,5 cm'sini kaldırırız. Ardından kusuru taze toprakla doldurun. Bitkinin etrafındaki toprağı kuvvetlice yoğurup tüm köklerin yüzeyin altında olup olmadığını kontrol ederiz. Canavarı 2 gün boyunca gölgeli bir yerde, bu süre zarfında onu sulamadan kenara koyuyoruz.

saksı bitkilerinin nakliSaksı bitkilerinin nakli

Saksı bitkilerinin ekilmesi en önemli bakım tedavilerinden biridir. Genellikle genç bitkiler için her yıl yapılması gerekirken, daha yaşlı bitkiler için birkaç yılda bir yeterlidir. Dikim için en uygun zaman nedir, saksı bitkilerinin hangi toprağa ekileceği, ekim için saksıların nasıl seçileceği ve bitkiye zarar vermemek için ekim işleminin nasıl yapılacağı. Daha...

Monstera, saplarında uzun (100 cm'ye kadar) hava kökleri üretir. Monstera'nın dekoratif değerini düşürürler, ancak kesilmemeleri gerekir. Hava köklerini alt tabakaya yerleştirin.

Canavarı naklettiğimiz alt tabaka hafif ve havadar olmalıdır. Monstera turba topraklarında özellikle iyi büyür, ancak temel çiçek toprağı da iyi olacaktır. Toprağın dolgun olması için toprağa (oran 3: 1) perlit eklemek iyidir.

Uyarı! Monstera'nın yaprakları ve gövdeleri zehirli meyve suyu içerir. Yutulması halinde boğazı ve ağız mukozasını tahriş edebilir. Canavar, çocukların ve hayvanların erişemeyeceği bir yerde yetiştirilmelidir. Güzellik bakımı sırasında koruyucu eldiven giyin ve bakımdan sonra ellerinizi iyice yıkayın.

Monstera delikli - üreme

Erken ilkbaharda (Mart), yetişkin monstera bitkilerinden kesimler alınır . Kesimleri hazırlamaya başlamadan önce köklenmeleri için bir yer hazırlamamız gerekiyor. Sığ bir kap seçin (örneğin bir cam kase), altına 3-4 küçük kömür parçası koyun ve ardından yüksekliğinin 3 / 4'ü kadar suyla doldurun. Kabın açıklığını bir gıda contası ile sarın ve bir lastik bant veya ip ile kaba tutturun. Folyoda, fideyi yerleştireceğimiz bir delik açıyoruz.

Monstera sapının üst kısımlarını keskin bir bıçakla kestik. Fideler 2 yaprak içermelidir. Dikildiğinde ikinci yaprağın hemen altını kesin. Hazırlanan monstera fidesini önceden hazırlanmış bir kaba yerleştirin. Kesimlerin kök salması için 24-27 ° C sıcaklıkları koruyoruz. Monstera fidesi kök oluşturduğunda, onları turba toprağı olan bir tencereye nakledin. Dikilen bitkiyi bol sulayın ve yeterli hava nemine sahip olmasını sağlamak için birkaç gün plastik bir torba ile örtün.

Monstera delikli - hastalıklar ve zararlılar

Canavarlara saldıran en yaygın hastalıklar , philodendron yapraklarının lekesini içerir. Monstera yapraklarında koyu kahverengi, sulu, hızla büyüyen lekeler şeklinde kendini gösterir . Havadaki nem düştüğünde lekeler kurur ve ufalanır. Beneklerin etrafındaki monstera yapraklarının dokuları sarıya dönerek kenarlarını oluşturur. Noktaların yüzeyinde, yaprağın üst tarafında siyah noktalar görülür - mantar sporları. Hastalık gelişimini sınırlamak için, yaprakları ıslatmamak için canavar doğrudan alt tabakaya sulanmalıdır. Hastalıklı yaprakları çıkarın ve bitkinin kalan kısımlarına her 7-10 günde bir 3-4 kez, Biosept Active (0,5 ml / 1 l su) ve Topsin M 500 SC (1 ml / 1 l su) veya Rovral uygulayarak püskürtün. Aquaflo 500 SC (1 ml / 1 l su).

Monstera'nın kök ve taban çürümesi, esas olarak köklenme sırasında monstera kesimlerini etkileyen, ancak bazen yetişkin bitkilerde de gelişen bir hastalıktır. Yapraklar sararır ve gövdeler tabanda kahverengiye döner. Monstera'nın kökleri çürür ve dağılır . Bitki, kahverengi miselyumun göründüğü ortamdan kolayca kaldırılabilir. Yüksek sıcaklık ve hava nemi, hastalığın gelişimini destekler. Hasta fideler alt tabaka ile birlikte uzaklaştırılmalıdır. Evde üretim ölçeğinde fide üretmediğimizde, canavarlarda kök çürümesi ve sürgünün tabanıyla mücadele ediyoruz.temelsizdir. Hastalık yetişkin bitkilerde gelişirse, onları Biosept Active (0,5 ml / 1 l su), Substral Saprol Süs Bitkileri (15 ml / 1 l su) veya sıvı Bioczos (2 ml / 1 l su) + sabun ile sulayın. Himal potasyum (1 ml / 1 l su). Sulama kimyasalları için Topsin M 500 SC (1 ml / 1 l su) kullanıyoruz.

ev bitkileri hastalıklarıEv bitkileri hastalıkları

Ev bitkisi hastalıkları güzel bir görünümün kaybolmasına ve çiçeklerimizin büyümesinin zayıflamasına katkıda bulunur. Çoğunlukla saksı bitkisi hastalıklarının belirtileri yapraklarda renk değişikliği veya lekeler, düşen çiçekler veya solmadır. Görünüşleri çoğunlukla saksı bitkilerinin uygunsuz bakımının bir sonucudur. İşte en yaygın saksı çiçeği hastalıklarının nasıl tanımlanacağı ve hasta bitkilere nasıl yardım edileceği. Daha...

Karanlık yerlerde monstera yetiştirirken üzerlerinde et böcekleri görünebilir. Beyaz mumsu pullarla kaplı, düz, oval ve yumuşak gövdeli küçük, 2-5 mm böceklerdir. Mealybugs monstera yapraklarının altından beslenir , dokuya zarar verir ve bitkinin özünü emer. Et böceği ile enfekte olmuş yapraklar, yünlü çiçek ve yapışkan bal özü (bal çiği) ile kirlenmiştir. Zararlıları alkollü pamukla temizleyin veya bitkilere kolza yağı çözeltisi püskürtün. Böyle bir çözelti hazırlamak için 250 ml su, 5 ml yağ ve iki damla gri sıvı sabunu karıştırın. Sıvı, monstera yapraklarının alt kısmına iyice püskürtülür ve ardından sabunlu suya batırılmış pamuklu bir bezle yıkanır.

Düşük hava nemi, örneğin şerbetçiotu tohumu gibi örümcek akarlarının istilasına elverişlidir . Örümcek akarları, yaprakların altından beslenen küçük, kırmızı renkli akarlardır ve hassas bir örümcek ağı ile dönerler. Yaprak derisini ağızlıklarıyla delip özünü emerek monsteranın yapraklarının solmasına neden olur. Havadaki nem oranını artırmak, örümcek akarlarının gelişimini etkili bir şekilde azaltır. Monstera örümcek akarlarından kurtuluruzyaprağın alt tarafını suyla ıslatılmış bir süngerle bulaşık deterjanı veya sabunla yıkayarak veya bitkilere sarımsak özü püskürterek. İnce doğranmış sarımsak dişlerinin (yaklaşık 25 g) üzerine 1 litre soğuk su dökerek sarımsak özünü hazırlayın. 12-14 saat sonra çözeltiyi süzüp bitkiye püskürtüyoruz. Kullanıma hazır müstahzarlar, örneğin kullanıma hazır Agricolle Spray 750 ml veya Envidor 240 SC (0,75 ml / 1 l su) gibi püskürtme için de kullanılabilir.

MSc. Agnieszka Lach