Domatesleri gübreleme. Domates nasıl ve ne gübrelenir?

Domateslerin besin gereksinimleri yüksektir ve uygun ve düzenli gübrelemeleri güzel görünümlü ve lezzetli meyveler elde etmeyi sağlar. Domateslerin yanlış gübrelenmesi veya bu işlemden tamamen vazgeçilmesi, meyvenin kalitesini ve verimi hızla etkiler. Hızlı büyümeleri ve hastalanmamaları için domatesleri döllemenin en iyi yolunun ne olduğunu öğrenin . Sulu ve güzel renkli bir meyve için domateslerinizi nasıl gübreleyeceğinize dair ipuçları !

domatesleri döllemek

Domatesleri gübreleme

Yerde yetiştirilen domateslerin gübrelenmesi

Organik gübreleme, toprakta humus kaynağı olduğu için domates tarla yetiştiriciliğinde çok önemlidir . Fide dikiminden önce bile domates yetiştirme yeri hazırlanırken toprak kompost gübre veya kompost gibi organik gübrelerle beslenir. Gübre sonbaharda 2-3,5 kg / m² dozunda uygulanır. Gübre kullanımı, daha sonraki domates yetiştiriciliği sırasında mikro elementlerin (Mg, Cu, B, Cu, Mo, Mn) eksikliklerini önler. Kompostu ilkbaharda 3-4 kg / m² dozunda kullanın.

Domatesler, güçlü vejetatif gelişme ve eşzamanlı meyve tutumu döneminde, yani Temmuz-Ağustos aylarında besin maddelerine en çok ihtiyaç duyan bölgedir . Bu süre zarfında, sap dibinde yaprakların sararması veya domates yapraklarının yaprak bıçaklarının tepesine doğru kıvrılması gibi besin eksikliği belirtileri en sık görülür. Besin eksikliklerine ek olarak mineral gübreler kullanıyoruz. Besin eksikliği semptomlarından kaçınmak için, fide ekiminden yaklaşık 3 hafta sonra domatesleri mineral gübrelerle gübrelemeye başlayın ve her 14-16 günde bir tekrarlayın . Planlanan ekim bitiminden 3-4 hafta önce domates beslemeyi bitiriyoruz.

Domateslerin mineral gübrelenmesi için tek bileşenli veya çok bileşenli gübreler kullanabiliriz.

En çok tercih edilen tek bileşenli gübreler: amonyum nitrat, kalsiyum nitrat, potasyum sülfat ve süperfosfattır. Toprak analizine göre tek bileşenli gübreler kullanılmalıdır. Amatör mahsullerde, dengeli bir besin bileşimine sahip çok bileşenli gübrelerin kullanılması daha iyi bir çözümdür , örneğin Target, Florovit, Azofoska domatesleri için "Lezzetli meyve" gübre. Bitkiler tarafından hızla emildikleri için sıvı gübre kullanmak en iyisidir.

Mineral gübrelere bir alternatif ısırgan otu, karahindiba veya at kuyruğu gübresidir. Fermente bulamacı suda 1: 10 oranında seyreltin ve domatesleri her 3-4 günde bir bitki başına 2-3 litre çözelti dozunda sulayın. Isırgan otu şerbeti, besinsel özelliklerine ek olarak antiseptik özelliklere de sahiptir.

Bulunduğumuz bölgede sıvı gübre yapımında kullanılabilecek ısırgan otu yoksa, bir bahçe dükkanından hazır SUBSTRAL ısırgan gübre satın almaya değer.

Domates için ısırgan gübresi.  Deli gibi büyümek için domates nasıl yapılır ve kullanılır?Domates için ısırgan gübresi. Deli gibi büyümek için domates nasıl yapılır ve kullanılır?

Isırgan ve domates göze çarpmayan bir ikili, ancak domatesler için ısırgan gübresini kullanarak harika sonuçlar elde edeceğiz! Domateslerin deli gibi büyümesi için ısırgan gübresinin nasıl yapılacağını ve uygulanacağını görün! Sağlıklı ve yakışıklı domateslerin kanıtlanmış ekolojik yolunu keşfedin :-) Devamı ...

Saksıda yetiştirilen domateslerin gübrelenmesi

Saksıda yetiştirilen domateslerin, toprakta yetiştirilenlere göre besin eksikliğinden muzdarip olma olasılığı daha yüksektir çünkü küçük bir substrat hacminde bulunan besinleri daha hızlı kullanırlar. Bitkileri diktikten iki hafta sonra saksılarda domatesleri gübrelemeye başlıyoruz ve her 2 haftada bir tekrarlıyoruz. Kaplarda yetiştirilen domatesleri gübrelemek için domateslere özel gübreler kullanıyoruz.magnezyum (Mg), kalsiyum (Ca), bor (B), bakır (Cu), molibden (Mo) ve manganez (Mn) içerir, çünkü bu elementlerin eksiklikleri en çok kap yetiştirme sırasında ortaya çıkar. Bunlar, örneğin, Magic Strength Substral Domates Gübresi veya Hedef Sıvı Domates Gübresi olabilir. Uzun etkili gübreler kullanmaya değer, örn. Domates, salatalık ve otlar için ekstra verimli gübre hedefleyin, sadece bir kez uygulanması gerekir ve besinler 6 aya kadar serbest bırakılır. Mineral gübreler doğal gübrelerle değiştirilebilir; örneğin biohumus, domatesler için organik gübre Target veya koyun yünden yapılan domatesler için Compo BIO organik gübre.

MSc. Agnieszka Lach