Sümbül - yetiştirme, dikim, çiçeklenme sonrası bakım

Sümbül ( Hyacinthus ) çok popüler bir bahar çiçek soğanıdır. Sümbül, bahçe yataklarında, balkonlarda ve teraslarda kaplarda yetiştirilebileceği gibi evde de saksıda yetiştirilebilir. Sümbül soğanı nasıl ekeceğinizi , bahçeye sümbül ne zaman ekeceğinizi , bahçede ve tencerede sümbüllere nasıl bakılacağını ve söndükten sonra ne yapılacağını görün.

Sümbül Delft Mavi

Sümbül, ilkbaharda çiçek açan popüler bir ampuldür.

Mavi çiçekli sümbül 'Delft Blue' fotoğrafında

Sümbül - türler ve çeşitleri

Sümbül ( Hyacinthus ), kuşkonmaz familyasından bir bitki cinsidir. Tipik bir tür, mavi bahar çiçekleri üreten doğu sümbülüdür ( Hyacinthus orientalis ). Bugün bahçelerde yetişen çeşitlerin çoğu ondan geliyor. Aslında pek çok sümbül çeşidi yoktur, yaklaşık 100 ve sadece 1 / 4'ü büyük popülerlik kazanmıştır. Bitki boyu 20-30 cm arasında değişmektedir.

Sümbüllerin çan şeklindeki çiçekleri salkım halinde toplanır, kırmızı, pembe, turuncu, somon, sarı, mor, beyaz veya mavi olabilir. Sarhoş edici karakteristik bir koku yayarlar. İklimimizde, açıkta yetişen sümbüller Nisan'dan Mayıs'a kadar çiçek açar, ancak geldikleri daha sıcak bölgelerde sümbüller Şubat'tan itibaren çiçek açar. Bir sümbül 2 ila 3 hafta arasında çiçek açar.

Uyarı! Bir salkım halinde toplanan sümbül çiçeklerinin sayısı büyük ölçüde çeşitliliğe değil, aynı zamanda soğanın büyüklüğüne de bağlıdır. Bu nedenle, alışveriş yaparken mümkün olan en büyük soğanı seçmeye değer. Büyük bir sümbül soğandan bir salkım halinde toplanan 60'a kadar çiçek alabiliriz.

Büyüyen sümbül

Sümbül yetiştirme alanı ılık ve güneşli olmalı, muhtemelen hafif gölgeli ve mutlaka rüzgarlardan korunmalıdır. Güneşte sümbül daha bol çiçek açar ve çiçek salkımları kompakt ve yoğundur, gölgede bitkiler uzar ve çiçek salkımları daha ince görünür. Toprak geçirgen, verimli, tercihen humuslu ve pH'ı nötre yakın olmalıdır.

Sümbül ekiminden önce toprak gevşetilmeli ve otlanmalıdır. Toprağı gübrelemek için kompost uygulanabilir ve ilkbaharda büyüme başladıktan sonra amonyum nitrat gibi azotlu gübre uygulanır. Daha sonra çok bileşenli gübreler kullanılır. Ayrıca, özellikle bahar kuruysa, sulamayı da unutmayın.

sümbül soğanı

Sümbül soğanları oldukça büyük, pullarla kaplı,

çeşidine bağlı olarak krem, kırmızı veya mor olabilir

Bahçeye sümbül ne zaman ve nasıl ekilir

Sümbül soğanları bahçeye Eylül'den Ekim'e kadar ekilir , sonbaharda diğer soğan çiçekleri de öyle. Ampullerin boyutuna bağlı olarak, ekim derinliği 10 ila 20 cm arasında ve ampuller arasındaki mesafe - 15 ila 25 cm arasında değişebilir. En iyi kural, ampullerin 3 uzunluğa eşit derinlikte dikilmesidir. Soğanları topuk aşağı gelecek şekilde ekmeyi unutmayın.

dikim ampulleriDikim ampulleri

Bahçeyi düzenlerken, çiçek tarhını ampullerle dikkate aldığınızdan emin olun. Soğanlı bitkiler terimi, yalnızca yer altı kısmı soğan olan bitkileri değil, aynı zamanda kök yumruları ve rizomlu bitkileri de kapsar. Çeşitli çeşit ve türlerin seçimi çok geniştir ve her tür bahçeye uygun bir şeyler vardır. Nasıl ampul ekeceğinizi ve ne zaman ampul ekeceğinizi görün. Daha...

Sümbül nasıl kışlanır

Kışın başlangıcından önce, toprağı ekilen sümbül ampullerinin üzerine malçlamak tavsiye edilir, bu da onları donmaya karşı korur (özellikle dona dayanıklı olmayan çeşitler yetiştirirken gereklidir).

Balkonlarda ve teraslarda saksılara ekilen sümbül soğanları kışın donabilir, bu nedenle saksılar ek olarak, örneğin bir yalıtım katmanı görevi görecek talaşla doldurulmuş bir karton kutuya yerleştirilerek veya bahçede zeminde oyuklanarak ve bir malç tabakasıyla kaplanarak sabitlenmelidir.

Balkonda soğanlı çiçekler nasıl kışlanır?

Sardunya ve petunya gibi geleneksel olarak balkonlar için önerilen çiçekler dona karşı hassastır ve genellikle Mayıs ayı sonuna kadar dikilmez. Balkonumuzun daha önce boş kalmasına gerek yoktur çünkü baharın başından itibaren çiçek açan ampullerle süslenebilir. Ancak öncelikle balkon sandıklarında ve saksılarda bulunan soğan çiçeklerinin kışlamasıyla ilgilenmemiz gerekecek. Daha...

Soluktan sonra sümbül

Bahçede sümbüller nisandan mayısa kadar çiçek açar. Çiçeklenmeden sonra yaprakların kuruyana kadar daha da gelişmesine izin veriyoruz. Daha sonra, genellikle haziran sonunda veya temmuz başında, sümbül soğanları kazılmalı ve kuruduktan sonra, tekrar ekilebilecekleri eylül ayına kadar serin, havalandırılan bir yerde saklanmalıdır. Her yıl farklı bir yere sümbül dikmeye ve yapmaya değer olmasına rağmen, hastalıklarının ve zararlılarının gelişmesini engelleyen ampulleri yıllık olarak kazmak gerekli değildir. Tek bir yerde en uzun, kazmadan, sümbül soğanları 3-4 yıl büyüyebilir, sonra çiçekler gözle görülür şekilde kararır.

bir tencerede sümbül

Sümbül bir tencerede sürülebilir

Evde sümbül

Sümbül evde bir tencerede de yetiştirilebilir. Daha sonra sümbül soğanlarını kışın çiçek açtırmak veya baharın gelişini müjdelemek için acele edebilirsiniz . Füme sümbül saksıları Kasım'dan Mart ayının sonuna kadar satışa sunuluyor . Sümbüllü saksılar güneşli bir yere yerleştirilmeli, ancak çok sıcak olmamalı, tercihen 16-20 ° C'de. Sıcaklık çok yüksekse çok çabuk kaybolurlar. Gübreleme gerekli değildir, ancak sümbül tenceresindeki toprağın her zaman hafif nemli kalması için sulamayı unutmamalısınız . Suyu doğrudan soğanın üzerine dökmemek için tencerenin altındaki standa dökmek en iyisidir. Yaklaşık bir düzine dakika sonra, fazla su stanttan boşaltılır.

Ayrıca sümbülleri , sonbaharda bir bahçe mağazasından aldığımız bir tencerede kendimiz de sürebiliriz . Daha sonra onları bahçeye dikmek yerine, sümbül soğanları hafif, geçirgen bir alt tabakaya sahip küçük saksılara, üstleri yerden çıkacak şekilde dikiyoruz. Daha sonra 5-10 ° C sıcaklıkta karanlık ve serin bir odaya (örn. Bodrum) yerleştirip 8-10 hafta bu koşullarda saklıyoruz. Daha sonra 3-4 hafta içinde çiçek açacakları aydınlık ve sıcak bir odaya taşınırlar.

Sümbüller solduğunda , baharın sonunda kuruyana kadar yaprakların gelişmeye devam etmesine izin veriyoruz. Daha sonra ampuller, bahçeden çıkarılanlar gibi saklanmak üzere bırakılabilir ve sonbaharda tekrar dikilebilir. Yeniden sürmek için uygun olmayacaklar, bu yüzden onları sadece bahçeye dikiyoruz.