Solucan otu - bahçede kullanın

Solucan otu , Polonya'da tarlaların ve yolların yakınında yaygın olan Asteraceae ailesinden çok yıllık bir bitkidir. Bitkisel hammadde olarak kullanılan solucan otunun iyileştirici etkisi bir zamanlar takdir edildi . Şu anda, bahçede solucan otu kullanımı , öncelikle haşere kontrolüdür, ancak solucan otunun da dekoratif çeşitleri olduğunu bilmeye değer. Nasıl bulamaç, solucan otu özü ve kaynatma yapılacağını ve bunları zararlıları kontrol etmek için nasıl uygulayacağınızı ve kullanacağınızı görün.

Solucan otu

Bahçede solucan otu (benim durumumda çitin hemen altında büyür)

Solucan otu - uygulama

Tansy ( Tanacetum vulgare ) eskiden mutfak olarak kullanılırdı (örneğin, çiçek sepetleri hamurda pişirilirdi) ve tıbbi bir bitki olarak kullanılırdı. Bununla birlikte, solucan otunun terapötik etkiler gösterdiği dozlarda, genellikle insanlar için de zehirliydi. Bu nedenle, günümüzde solucan otu mutfakta hiç kullanılmamaktadır ve doğal tıpta ve kozmetikte kullanımı oldukça küçüktür (çoğunlukla cilt parazitleriyle savaşmak için harici olarak).

Bahçede ve evde, Colorado patates böceği, sinekler, karıncalar, sivrisinekler, keneler, zararlı güve ve güvelerin tırtılları gibi zararlılarla savaşmak için kullanabileceğimiz çok geniş bir solucan otu uygulaması bulunabilir. Solucan otu , çoğu böceğin dayanamadığı kafur benzeri kokusu nedeniyle bu zararlılara karşı çalışır .

Erken ilkbaharda , zararlıların (yaprak biti yumurtaları ve örümcek akarları) kışlama biçimlerini yok etmek için ağaçlara ve çalılara solucan otu müstahzarları püskürtülür . Bu yüzden Promanal 60 EC ve Treol 770 EC'de bulunan parafin yağı yerine kullanabiliriz. Kesinlikle, bu kadar etkili olmasa da, bu ürünleri satın almaktan daha ucuz bir çözüm olacaktır. Solucan otu müstahzarları , külleme ve pas gibi belirli bitki hastalıklarıyla savaşmak için de kullanılabilir. Yüksek potasyum içeriği nedeniyle solucan otu, komposta eklenmeye değer . Bu bitki aynı zamanda yakınlarda büyüyen meyve ağaçları üzerinde de faydalı bir etkiye sahiptir.

Çiçek tarhlarına ekilebilecek dekoratif solucan otu çeşitlerine de dikkat etmeye değer . Örnekler, çift pinnate yapraklı solucan otu 'De Candolle' ve gümüş yapraklı yapraklı solucan otu 'Gümüş Dantel'dir.

Bitki korumada solucan otu müstahzarları

Bahçe bitkilerinin korunmasında, solucan otunun yeşil kısımları ve çiçek salkımının şemsiyeleri kullanılır . Solucan otu otu en iyi tam çiçek açtığı zaman hasat edilir, yani Temmuz'dan Eylül'e kadar. Solucan otu salkımının çok yavaş kuruduğunu ve uzun süre kurutulması gerektiğini akılda tutarak 35 ° C'ye kadar bir sıcaklıkta kurutulur. Kurutulmuş meyveyi kapalı bir kapta saklayın.

Uyarı! Kurutulmuş solucan otunu çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın, çünkü küçükler kolayca zehirlenebilir.

Solucan otu gübresi - 10 litre suyla 1 kg kesilmiş solucan otu yaprağını dökün ve 2 ila 4 hafta sürebilecek şekilde mayalanmasına izin verin. Günde bir kez karıştırılmalıdır. Çözelti köpürmeyi bırakıp berraklaştığında kullanıma hazır olacaktır. Seyreltilmeden, solucan otu gübresi bahçedeki karıncalarla savaşmak için kullanılır - karıncaların ve karınca yuvalarının yollarına dökülür. 1:15 oranında seyreltilerek, büyüme mevsimi boyunca yaprak bitlerine ilaçlama olarak kullanıyoruz.

Tanacetum'dan ekstrakte edin - 300 gr taze ot veya 30 gr kuru solucan otu 10 litre soğuk su dökün ve 24 saat bekletin (hafif köpük elde etmek için). Daha sonra süzün ve 1: 2 oranında suyla seyreltin. Seyreltildikten sonra yaprak biti, pamuk ağacı, böğürtlen, elma ağacı çadırı, lahana böceği ve turpgil güvesi gibi kelebek tırtıllar, meyve larvaları ve soğan kreması ile mücadelede uygundur. Ayrıca pas (mantar hastalığı) üzerine de püskürtebilirsiniz.

Bunu bildiğim iyi oldu! Solucan otu özü hazırlandığı gün veya ertesi gün kullanılmalıdır. Depolamaya uygun değildir. İsteğe bağlı olarak, kullanılmayan herhangi bir miktar bulamaç halinde mayalanmaya bırakılabilir. Bununla birlikte, solucan otu kaynatma işlemini saklayabilirsiniz. Sıcak et suyu bir kavanozda kapatılırsa 3 aylık bir süre saklamaya uygun olacaktır.

Solucan otu kaynatma - 500 gr ezilmiş solucan otu otu veya 75 gr kurutulmuş otları 10 litre suyla dökün ve 24 saat bekletin. Ardından 20 dakika pişirin. Soğuduktan sonra süzün. Kullanmadan önce 1: 5 oranında su ile seyreltilmelidir.

Solucan otu kaynatma, brassica sebzeleri, sera beyaz sineği, çiçekler ve karıncaların fidelerinde pire ile savaşmak için kullanılır . Çilek yetiştiriciliğinde çilek ve çilek akarları ile mücadeleye yardımcı olur. Mantar hastalıklarından külleme oluşumunu azaltabilir.