Mazı gübreleme. En iyi mazı gübre nasıl seçilir?

Mazı gübreleme , özellikle fakir topraklarda ve bu popüler bitkilerin ekiminden sonraki ilk yıllarda çok önemli bir prosedürdür. Büyüme mevsimi boyunca sistematik besin temini, mazıların büyümesi ve gelişmesi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bilgi mazı döller nasıl , nasıl seçmek için mazı gübre iyi ve ne zaman mazı gübreleme başlamak böylece bitkiler düzgün bir büyüme sezonunu başlatmak ve hızlı bir şekilde kış sonrası canlılık yeniden kazanmak anlamına.

Mazı gübreleme

Mazı gübreleme

Joanna Białowąs

Mazı gübreleme kılavuzu bizim için bahçecilik ve peyzaj mimarlığı mezunu Bayan Joanna Białowąs tarafından hazırlandı, bahçe merkezindeki ekibe liderlik ediyor ve müşterilerin yeşil alanlarını düzenlemelerine ve bakımlarına yardımcı oluyor. Bahçıvanlık üzerine birçok ilginç rehber makalesinin yazarı ve bahçıvanlık forumunda bir uzman.

Halk arasında mazı olarak bilinen Mazı , aşırı toprak gereksinimine sahip değildir. Kuru toprakta bitki büyümesi engellendiği için sadece yeterince nemli olması gerekir. Mazı yetiştirme konumu güneşli olmalıdır. Bu, özellikle altın pullu mazı çeşitleri için geçerlidir. Yeşil çeşitler ise kısmi gölgeyi tolere eder.

Mazı kesmeye iyi tepki veriyor , bu yüzden onları çit olarak çok sık seçiyoruz. Ve ilginç bir şekle (konik, küresel, sütunlu) sahip çok sayıda mazı çeşidi, çiçek yataklarına hevesle ekilir. Bahçelerde Mazı occdentalis , Doğu Mazı ( Mazı orientalis ) ve Mazı plicata gibi türleri bulabiliriz . Hepsi büyümelerini, iyi durumlarını ve pulların rengini etkileyen uygun gübrelemeye ihtiyaç duyar.

Bunu bildiğim iyi oldu! İğne yapraklılar için tüm gübreler, mazıları gübrelemek için iyi değildir. Thujaların özel beslenme gereksinimleri vardır. Bu nedenle, gübrelemeleri için mikro elementlerle zenginleştirilmiş özel mazı gübreleri kullanmaya değer.

Mazı için gübre çeşitleri

Mazıların gübrelenmesi, mineral gübreler ve organik gübreler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bunlardan ilki, serpilmiş granül gübre ve sıvı gübre şeklinde mevcuttur.

Mazı mineral gübreleri , ana minerallere ek olarak - azot, fosfor ve potasyum da mikro elementler içermelidir. Çok hızlı çalışırlar ve besin eksikliğini hızla telafi ederler. Granül mineral gübrelerin kullanımı kolaydır ve mazılara büyüme mevsimi boyunca en uygun beslenmeyi sağlar.

Balkonda veya terasta kaplarda kekik varsa az sayıda bitkide kullanıma uygun sıvı gübre kullanabilirsiniz.

Mazıları gübrelemek için iyi organik gübreler gübre ve komposttur. Minerallerin eksikliklerini mükemmel bir şekilde tamamlarlar ve içinde büyüdükleri toprağın yapısını iyileştirirler. Bunları sezonda en az bir kez kullanmaya değer.

Mazı mikoriza.  Hangi mikorizal aşı mevcuttur?Mazı mikoriza. Hangi mikorizal aşı mevcuttur?

Mazı mikoriza, bitkilerin büyümesi ve sağlığında önemli bir gelişme sağlayabilir, bu da mazı dallarının daha iyi bir görünümü ve rengi anlamına gelir. Ancak sır, doğru mikorizal aşıyı seçmek ve doğru kullanmaktır. Hangi mikoriza seçilmesi gerektiğini ve nasıl kullanılacağını görün. Daha...

Mazıları nasıl ve ne zaman gübrelemeli?

Mazıları ilkbaharda gübrelemeye başlıyoruz ve yıllık gübre dozunun yarısını sağlıyoruz. Gübrenin diğer yarısını Haziran ayında kullanıyoruz. Yıllık doz 10 m² başına 0,8 - 1 kg'dır. Mazı için granül mineral gübreyi , bitkinin taç çizgisini biraz aşan bir yarıçap içinde eşit olarak yayıyoruz . Tedaviden sonra döllenen bölge bol su ile sulanmalıdır.

Mazı , sağlıklı ve gür büyüme için belirli besin maddelerine ihtiyaç duyar . Bunlar: demir, magnezyum ve sonbaharda çoğunlukla potasyum ve fosfor. Thujalar, iğnelerinin kahverengileşmesi ile kendini gösteren magnezyum eksikliğine duyarlıdır. Güzel bir iğne veya pul rengini korumak için kekik , 1.5 kg / 100m² dozunda magnezyum sülfat ile döllenebilir . Doğru oranlarda gerekli makro ve mikro elementleri içeren özel bir mazı gübresi daha da iyi sonuçlar getirecektir .

mazı Vila için gübre

Vila, mikro elementlerle zenginleştirilmiş bir mazı gübresi

Mazıların azot bakımından zengin gübrelerle gübrelenmesi için son tarih Haziran . Daha sonra azotlu gübre tedariki, kıştan önce odunlaşmaya vakti olmayan sürgünlerin kışın donma riskini artırır (azot onları daha fazla büyümeye teşvik eder).

Ancak ağustos ayından itibaren mazı sonbaharda gübreleme yapabiliriz . Daha az nitrojen ve daha fazla potasyum ve fosfor içeren sonbahar gübrelemesi, kışa iyi hazırlanmaya yardımcı olur.

Mazı için sonbahar gübrelerinin dozları , toprağın verimliliğine ve bitkilerin beslenme gereksinimlerine bağlıdır. Genellikle bir metrenin altındaki bitkiler için 5-20 gr ve 1 m'den uzun bitkiler için 25-40 gr'dır.Sonbahar gübrelemesi en iyi Ağustos veya Eylül aylarında mevsimde bir kez kullanılır.

sonbahar gübreleriGüz gübreleri

Çok bileşenli mineral gübrelerin mevcut teklifini tamamlayan sonbahar gübreleri, bahçe mağazalarının raflarında giderek daha fazla görünmektedir. Belirli bitki gruplarına yönelik evrensel sonbahar gübreleri ve gübreleri mevcuttur. Sonbahar gübrelerini neyin ayırdığını, bileşiminin ne olduğunu, hangi sonbahar gübrelerinin en iyisi olduğunu ve uygulamalarının doğru zamanının ne olduğunu görün. Daha...

En iyi mazı gübre nasıl seçilir?

Mazı için en iyi gübreyi seçmek için , sahip olduğunuz bitki sayısını ve besin maddelerine olan taleplerinin derecesini göz önünde bulundurun. Bitkilerimiz yoğun gübrelemeye ihtiyaç duyuyorsa (örneğin, besin eksikliklerinin veya iğnelerin kararmasının etkilerini zaten gözlemlediysek ve buna hızlı bir şekilde karşı koymak istiyorsak), mineral gübreleri seçin. Aynı zamanda çok fazla gübrenin kökleri yakabileceğini unutmayın, bu nedenle gübre ambalajı üzerinde verilen dozları aşmayın. Gübre veya kompost gibi organik gübreler, mineral benzerlerinden biraz daha yavaş çalışır, ancak toprağın steril olduğu ve humus açısından zengin olmadığı her yerde faydalıdırlar.

Mineral mazı gübresinin iyi bir örneği, her tür mazı türünün bakımı için tasarlanmış mikro elementli özel Vila mazı gübresidir. Thuja Vila gübresine uygun şekilde seçilmiş bileşim ve mikro elementlerin eklenmesi bitkiler için gür büyüme ve yoğun alışkanlık sağlar. Gübre aynı zamanda mazı sürgünlerinin yoğun yeşil rengini de etkileyerek uçlarının esmerleşme riskini azaltır. Mikro elementli mazı gübresinin düzenli kullanımı, bitkilerin hastalıklara ve olumsuz iklim koşullarına karşı direncini artırır.

İçin mazı sonbaharı döllenme, piyasadaki hiçbir uzman gübreler sadece mazı yönelik vardır. Bu nedenle, burada iğne yapraklılar için evrensel sonbahar gübresini veya sonbahar gübresini seçebilirsiniz. Bu tür gübrenin güzel bir örneği, iğne yapraklılar için Vila azotsuz sonbahar gübresidir. Kükürt ile zenginleştirilmiş fosfor-potasyumlu bir gübredir.

MSc. Joanna Białowąs