Bahçe calla - dikim, yetiştirme, üreme, kışlama

Çoğunlukla calla, calla lily veya calla lily ( Zantedeschia ) olarak da anılan bahçe calla, ok şeklinde yaprakları ve beyaz veya renkli bir kılıfla çevrili güzel çiçek koçanları olan bir Afrika rizom bitkisidir. Tamamen dona dayanıklı bir bitki olarak bahçe calla, belirli yetiştirme koşulları gerektirir . Kali rizomlarını dikmek için en iyi zamanı ve güzelce çiçek açması için ne yapılması gerektiğini, onu nasıl kışlatacağınızı ve calla'yı kendi başınıza yeniden üretmenin mümkün olup olmadığını açıklıyoruz .

bahçe agav

Bahçe calla, calla, calla lily, calla lily

Fotoğraf ucube, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Bahçe calla neye benziyor?

Bahçe calla adı altında sunulan rengarenk çiçekli bitkiler , çoğunlukla Zantedeschia cinsinin çeşitli türlerinin melez çeşitleridir. Bu bitkiler, bazen benekli mızrak şeklinde veya oval kalp şeklinde yeşil yapraklar ve aynı zamanda sürgün yumruları olarak da adlandırılan etli kök rizomları oluşturur (botanik açıdan bakıldığında, bunlar yer altı gövdeleridir). Sert çiçek sapının tepesinde, rengi çeşitliliğe bağlı olan bir çiçek kılıfı ile çevrili, genellikle sarı renkli, sert çiçek koçanı şeklinde güzel çiçek salkımları görünür.

Temel tür, sarı bir koçanı çevreleyen, 25 cm uzunluğa kadar büyük, kremsi beyaz çiçek kılıfları oluşturan Etiyopya calla'dır ( Zantedeschia aethiopica ). Bazen ile geçilen Elliot calla ( Zantedeschia elliotiana noktalar ve koçanı sarı renk, hem de kaplı yaprakları ile ayırt edilir), REHMANN en calla ( Zantedeschia rehmanii pembe çiçek kılıfların ve beyazımsı koçanları oluşturur).

Başta ABD, Güney Afrika ve Yeni Zelanda'da yapılan ıslah çalışmaları neticesinde bahçelerimizde hayranlıkla görebileceğimiz birçok ilginç calla çeşidi elde edildi . Bu bitkiler 30 ila 75 cm yüksekliğe ulaşabilir ve çiçek vajinaları beyaz, yeşilimsi, sarı, turuncu, kırmızı, kestane rengi ve hatta 'Purple Sensation' çeşidinde olduğu gibi mor veya neredeyse tamamen siyah olabilir. 'Schwarzwalder' ve 'Odessa' çeşitleri.

bahçe agav

Callas ayrıca saksıda yetiştirilebilir

Fotoğraf Pixabay.com

Açıkta yetişen bahçe calla'nın çiçeklenme tarihi yaz mevsimidir (haziran-ağustos ayları arasında), ancak saksıda yetiştirilen çeşitler kışın da çiçek açabilir. Çiçeklenme sonrası bahçe kallası yaklaşık 2 ay süren hareketsiz bir duruma geçer.

Bahçe callas ne zaman ekilir?

Bahçe calla dikimi için son tarih Mart ve Nisan aylarıdır . Bu tarihte rizomlar saksılara ekilir ve 15-16 ° C sıcaklıkta orta derecede serin bir odada saklanır. Büyüme sürecini başlatmak için nemli toprağa ihtiyaçları vardır. Bu, doğal koşullarından kaynaklanmaktadır, çünkü vahşi doğada, periyodik olarak su basan veya bataklık alanlarda büyürler. Kalın, etli rizomları sayesinde, callas uzun Afrika kuraklık dönemlerinde hayatta kalır ve yeni yağışlarla uyanır. Bu nedenle, bu tür koşulları yeniden üretmeliyiz.

Sürgünler ortaya çıktığında, bitkiler ortalama oda sıcaklığında aydınlık bir yere yerleştirilmelidir ve mayıs ortasından itibaren don döneminden sonra (sözde "soğuk bahçıvanlardan sonra) saksıları bahçeye taşımak veya çiçek tarhlarına dikmek mümkün olacaktır . Bir yatak dikmek için, bitkiyi saksıdan çok dikkatli bir şekilde çıkarın ve köklerine zarar vermeyecek şekilde bir parça toprakla dikin.

Bahçe callas , yumruların ekilmesinden yaklaşık 8-10 hafta sonra çiçek açar .

Bahçe calla - yetiştirme

Bahçe calla güneşli yerler gerektirir , ancak bazı çeşitler hafif kısmi gölgeyi de tolere edebilir. Toprak hafif ve humuslu olmalı ama aynı zamanda yeterince nemli olmalıdır. Bu nedenle, bitkiler genellikle oldukça geçirgen bir alt tabakaya ekilir ve düzenli olarak sulanır. Ayrıca bir göletin kenarındaki nemli topraklarda da büyüyebilirler.

bahçe agav

Bahçe calla, calla, calla lily, calla lily

Fotoğraf Pixabay.com

Genellikle, bahçe calla zambaklarının yetiştirilmesi için tavsiye edilen toprağın pH'ı hakkında şüpheler vardır . Bunun nedeni, Etiyopya kallasının nötr veya hatta hafif alkali toprakları tercih etmesidir, melez bahçe çeşitleri ise hafif asidik topraklarda daha iyi büyüme eğilimindedir. Calla Lily çeşidimizin gerekliliklerinden emin değilsek, onu nötr bir toprağa dikmek en iyisidir.

Saksıları Mayıs ayında dışarıya koymadan veya çiçek tarhlarına dikmeden önce, bitkileri yavaş yavaş dışarıdaki şartlara alıştırın , bahçeye taşıdıktan sonraki ilk günlerde onlara biraz daha gölge sağlayın.

Bahçe callaları düzenli olarak sulanmalı (kuru havalarda 3-4 günde bir sulanması önerilir) ve çiçeklenme döneminde çok bileşenli mineral gübrelerle gübrelenmelidir.

bahçe agav

Bahçe calla, calla, calla lily, calla lily

Fotoğraf Pixabay.com

Bahçe calla - kışlama

Çiçeklenme tamamlandıktan sonra, genellikle Ağustos ayında gerçekleşir, bahçe kallası , yeraltı rizomlarının bir sonraki büyüme mevsimi için kaynaklarını yenilemek için zamana sahip olması için birkaç hafta daha yetiştirilmelidir. Bu dönemde yavaş yavaş bitkinin sulanmasını azaltıyor ve yeşil yaprakların kahverengiye dönmesini bekliyoruz. Eylül-Ekim döneminde, calla rizomlarını yataklardan çıkarıp turba ile saksılara naklediyoruz ve ardından donmaya karşı korunmuş aydınlık, serin bir odaya aktarıyoruz. Kışın, bitki tamamen uykuda olduğu için güneşin erişimi önemli değildir. Saksılardaki bitkileri daha sıcak bir odaya götürdüğümüz Mart ayına kadar 2-10 ° C sıcaklıkta soğuk kış bahçesi callas'ı yapıyoruz.

Bahçe calla - üreme

Bahçe calla zambaklarını kışlamadan sonraki bahar dönemi , onları daha sıcak bir odaya götürdüğümüzde, bitkileri çoğaltmak için iyi bir zamandır. Bahçe calla'nın çoğaltılması zor değildir. Bunu yapmak için onları yerden çıkarıyoruz, en büyük rizomları bölüyoruz ve sonra tekrar ekiyoruz. Ancak, ilk yıl gençleşen bitkilerin çiçek açmayacağını, sadece yaprak ürettiğini dikkate almalıyız. Yeraltı rizomlarının 2 yıl içinde çiçek açması için büyümesi ve güçlenmesi gerekir.