Bahçede bir köstebek için ev ilaçları

Yeraltında yaşayan bir köstebek çimleri ve ekinleri tahrip ederek çok fazla soruna neden olabilir . Toprağı köklendirip atarak höyükler oluşturur ve koridorları kazıp birçok sebzenin kök sistemine zarar verir. Bu gibi durumlarda, bahçedeki bir köstebek için ev ilaçları yardımcı olacaktır , bu sayede hayvan onu öldürmeden etkili bir şekilde korkutabilir. İşte bilmeye değer bir köstebek için 5 harika ev ilacı !

bahçede bir köstebek için ev ilaçları

Bahçede bir köstebeğin neden olduğu hasar

1. Plastik şişelerden yapılmış köstebek kovucu

Bir çubuğa (örn. Bambu) veya metal çubuklara yapıştırılan plastik şişeler rüzgara maruz kaldıklarında tıkırtı sesleri çıkarır. Benler çok hassastır ve bu tür gürültüyü sevmezler . Ayrıca bu şişeler titreşimleri yere iletir ve bu da köstebeği rahatsız eder. Bu yöntemin etkinliğini artırmak için, her şişeye birkaç başka şişenin kapaklarının takılması tavsiye edilir. Bu tür "kanatlar" rüzgarın şişeleri daha sert hareket ettirmesini sağlayacaktır.

Bu amaçla, şişenin boğazına, daha önce üzerine çakılmış diğer dört plastik şişenin dipleri ile bir tel tutturulur. Aşağıdaki resim tam yapıyı göstermektedir.

bahçede bir köstebek için ev ilaçları

Plastik şişelerden köstebek korkutucular

Köstebeğe benzer bir başka yol da yere sıkışmış boş şişelerdir . Rüzgar boyunlarında ıslık çalar. Ayrıca yere bir fan da yapıştırabilirsiniz.

2. Kavanozlardan tuzaklar

Köstebeği yakalamak için köstebek koridorlarına tuzaklar yerleştirilir . Her iki tarafta içe doğru açılan tırnakları vardır, böylece tuzağa girdikten sonra hayvan dışarı çıkamaz.

Mağazalardan satın alınan hazır köstebek tuzaklarımız yoksa, yaklaşık 1,5 - 2 litre kapasiteli kavanozları kullanabilirsiniz. Kavanoz, köstebek koridorunun altına, höyüğün yakınına kazılır , böylece delik koridorla aynı hizada olur. Kazıyı karton ile örtün. Bir köstebek kavanozun içine düştüğünde, içinden çıkamaz.

Ancak böyle bir köstebek tuzağının günde 2-3 kez kontrol edilmesi gerektiği vurgulanmalıdır çünkü yemek olmazsa köstebek 10-12 saatten fazla hayatta kalamaz. Çıkarılan köstebek bahçemizden en az 500 m uzağa götürülmeli ve sonra doğaya bırakılmalıdır.

Ayrıca benlerin en çok sabahları aktif olduğu gerçeğinden de yararlanabilirsiniz . Köstebek yığılmaya başladığında bekleyin ve izleyin. Sonra bir kürekle hızlı ve verimli bir şekilde kazın ve sonra yakalayıp bölgemizden uzaklaştırın. Ancak bu, son derece ısrarcı insanlar için bir yöntemdir.

3. Benleri kokularla kovmak

Bir köstebeği bahçemizde olmaktan caydırmak için, köstebek kovucu bitkiler ekmeye değer. Köstebekten kurtarmak istediğimiz bitki sıraları arasına fesleğen, kadife çiçeği, sarımsak, benekli eğrelti otu, hint fasulyesi, imparatorluk dama tahtası dikmek veya kinoayı bırakmak iyidir. Bütün bu bitkiler kokusuyla benleri korkutur .

Köstebek koruma altında mı ve öldürülebilir mi?Köstebek koruma altında mı ve öldürülebilir mi?

Köstebek korunuyor mu ve yasal statüsü nedir? Arsa veya bahçede bir köstebeği öldürebileceğini açıklıyoruz. Mevcut düzenlemeleri kontrol edin ve ... sağduyulu olun! Daha...

Ayrıca köstebek kanallarına siyah mürver ve mazı dalları dökebiliriz . Kara mürver, köstebek için zararlı olan hidrosiyanik asit (prusik asit) içerir. Sıvı gübre hazırlamak için, bir kilogram taze (veya 200 gr kuru) yaprak, mürver veya mazı dallarının sürgün ve çiçekleri 10 litre su ile dökülür ve 4-5 gün bekletilir. Çözelti günde bir kez karıştırılmalıdır. Bitki kalıntıları ile birlikte bütünüyle köstebek koridorlarına dökülür.

Köstebek koridorlarında ezilmiş sarımsak dişleri ve mürver dalları da var . Bu amaçla çiçeklenme ve kuruma sırasında 10-15 cm'lik ince dallar kesilir.

Tabii ki, Kretomax (lavanta, sarımsak ve hint fasulyesi özü esaslı) gibi bitki özlerine dayalı hazır köstebek kovucu müstahzarlarına da ulaşabilirsiniz . Kretomax, tarla farelerini ve tarla farelerini caydırması avantajına sahiptir . Bu yüzden, bahçemizde bir köstebek mi, yoksa bir tarla faresi veya tarla faresi mi olduğundan emin olmadığımızda harika.

4. Köstebek önleyici ağlar

Bir çim kurarken , köstebek için bir engel olarak yeraltına 10-12 cm derinlikte özel bir yerleştirilir . Ağın küçük ağları olmalıdır. En sık kullanılan ağ boyutları 10x10 mm'dir.

5. Benlere karşı barajlar

Mülkü eskrim yaparken, 50-60 cm derinlikte bir temel inşa etmeye ve ayrıca ağı dikey olarak kazmaya değer, böylece düğüm bitişik alanlardan geçmez . Moloz ve taşlarla dolu hendekler de köstebeğin kazmayacağı iyi bir engeldir.

Benlerle sorun yaşama olasılığını artırmak için, açıklanan yöntemler aynı anda birkaçını kullanarak sistematik olarak kullanılmalıdır.

MSc. Katarzyna Żywot-Górecka