Roka - yetiştirme, özellikler, uygulama

Tam adı roket olan roket, Akdeniz bölgelerine özgü brassica ailesinin yıllık bir bitkisidir. Roka yaprakları karakteristik, hafif baharatlı bir ağızda kalan tada sahiptir. Birçok yemek ve salataya harika bir katkı sağlarlar. Roka yetiştiriciliğinin neye benzediğini , roket tohumlarını ne zaman ekeceğinizi ve aromalarından en iyi şekilde yararlanmak için yaprakları nasıl hasat edeceğinizi görün. Ayrıca depolamak ve nasıl tavsiyelerde yemek roka ve ne roka özellikleri ve mutfakta kullanımı.

Roka

Roka - Roka yetiştiriciliği kolaydır ve yaprakları değerli lezzet özelliklerine sahiptir.

Roka - özellikleri ve uygulaması

Tüketime uygun temel hammadde , çiçeklenme sürgününün ortaya çıkmasından önce toplanan genç roket yapraklarıdır . Hafif kavurucu tadı ve ağızda kalan hafif bir tada sahip zengin aroma buketi, roketi geniş bir mutfak uygulaması haline getirmiştir .özellikle Akdeniz mutfağında yemeklerin vazgeçilmez bir parçası olarak. Genç bitkiler, yükseltilmiş koyu yeşil yapraklardan küçük rozetler oluşturur ve birkaç haftalık yoğun büyümeden sonra, eski güzel bir turpunkine benzeyen çok sayıda krem ​​çiçekle 50-60 cm'lik bir çiçeklenme sürgünleri üretirler. Tozlaşmadan sonra, yağ yönünden zengin tohumlar içeren ipekler oluşmakta, bunlar da giderek daha yaygın olarak mutfak amaçlı kullanılmakta ve roket kullanım olanaklarını genişletmektedir .

Rokanın lezzet özellikleri, birçok popüler yemeği hazırlarken yararlanmaya değer. Roket yaprakları bol miktarda C vitamini, büyük miktarlarda çinko ve demir ile bitkisel proteinin yaklaşık% 20'sini içerir. Çeşitli salatalara ek olarak en iyi çiğ tadı, sandviçler için aromatik bir dekorasyon ve çeşitli doldurma güveçleri. Ayrıca kefir, süzme peynir ezmeleri ve çırpılmış yumurtalara aromatik bir katkı olarak harika çalışıyorlar.

Roka yaprakları ve olgun tohumları, yağ tatlandırıcı karışımların bir bileşeni olarak kullanılır ve ince kesildikten sonra, çam fıstığı ve bitkisel yağ ile lezzetli bir pesto sosu oluştururlar. Uzak Doğu'da sebze konservelerini korumak için aromatik bir yağ üretmek için roka tohumları kullanılır ve bu bölgelerde popüler olan vejetaryen yemeklerin hazırlanmasında taze tohumlar kullanılır.

Şahsen ben daha güçlü tatları tercih ederim, bu yüzden roket yapraklarını çiçeklenme sürdükten sonra ve çiçeklenme sırasında da topluyorum. Daha sonra genç yapraklardan bile daha güçlü, karakteristik özellikte baharatlı, kavurucu turp gibi tadı ağızda kalır. O zaman domates, kabak ve kırmızı biber yemeklerine ek olarak mükemmeldirler ve lezzetlerini vurgularlar.

Balkonda sebzelerBalkonda sebzeler - adım adım yetiştirme

Balkonda sebze yetiştirmek, kendi bahçesi olmayan şehir sakinleri için mükemmel bir çözümdür. Balkonda sebze yetiştirirken, elimizde kökeni olduğu bilinen bazı taze ve organik yiyecekler var. Balkonlarda dekoratif unsur görevi görebilen daha az bilinen, ilginç sebzeler de giderek daha popüler hale geliyor. Balkon için hangi sebzeleri seçeceğinizi ve balkonda adım adım nasıl sebze yetiştireceğinizi görün. Daha...

Roka - evde ve arsa üzerinde yetiştirme

Büyüyen konum, roket gereksinimleri

Arsa üzerinde, roket yetiştirmek için en iyi konum , verimli, iyi drene edilmiş, tercihen nötre yakın bir pH ile hafif gölgeli, sıcak bir yerdir. Düzenli sulama çok önemlidir çünkü kuruduğunda roketin yaprakları acılaşır. Kısa büyüme mevsimi nedeniyle, roket bir ön ürün veya son ürün olarak yetiştirme için mükemmeldir . Ancak, turpgillerden sonra roka yetiştirmemeyi unutmayın, çünkü aynı aileye aittir ve bu nedenle aynı hastalıklara ve zararlılara karşı hassastır. Bir ekin sonrası sebze olarak, Eylül ayı başına kadar roka ekebiliriz.

Ayrıca evde , tercihen balkonda bir tencerede roka yetiştirmek de çok başarılı . İlk taze yapraklar, ekimden birkaç gün sonra koparılabilir. Roketi sıradan, evrensel topraktaki saksılara ekin ve düzenli olarak sulamayı unutmayın. Balkon veya teras için saksı bitkisi olarak roket yetiştirmek çok kolaydır ve özellikle taze salata ve ot sevenlere tavsiye ederim.

evde otlar - tencerelerde büyüyen otlarEvde otlar - saksıda büyüyen, nasıl ekilir, ne zaman ekilir

Evde saksıda yetiştirilen otlar, her zaman taze otlara sahip olmanın harika bir yoludur. Özellikle tencereleri mutfak penceresine yerleştirirsek. Daha sonra bunları istediğiniz zaman yemeklere ekleyebilir, lezzet ve aromalarının tadını çıkarabilirsiniz. Evde nasıl bitki yetiştirileceğini, saksılara ne zaman bitki ekip ekeceğinizi ve saksıda yetiştirmek için hangi bitki türlerinin en iyisi olduğunu görün. Daha...

Roka tohumları ne zaman ekilir

Roket tohumları , sezon boyunca taze, genç yapraklar elde etmek için Mart ayının sonundan Eylül ayına kadar iki ila üç haftalık aralıklarla ekilebilir (roket, özellikle çok fazla güneşe sahip olduğunda hızla çiçeklenme sürgünlerine girer). Ekim yöntemi turpla aynıdır. Bitkiler 3-4 yaprak ürettiklerinde her 6 cm'de bir rozet bırakarak ara verebiliriz. Yırtık kesimler mutfakta, örneğin sandviçlere ek olarak başarılı bir şekilde kullanılabilir. Saksıda roka yetiştirilmesi durumunda mola ihtiyacını ortadan kaldırmak için tohumlar 6 cm aralıklarla tek seferde ekilebilir.

Roka hasadı ve depolanması

Bitkiler yaklaşık 12 cm büyüdüğünde hasat yapabiliriz. Roka , rozetlerin tamamı yırtılarak veya her 4-5 günde birkaç kez dış yapraklar yırtılarak bir kez hasat edilir . Toplanan roket yaprakları mutfakta hemen kullanılabilir veya buzdolabının alt rafında iki gün streç filme sarılı olarak saklanabilir.

Roka - yetiştirme sorunları

Rucola genellikle hastalanmaz, ancak çoğu zaman, yapraklarını güçlü bir şekilde delen, böylece bitki büyümesini büyük ölçüde zayıflatan ve hatta aşırı durumlarda kurumalarına neden olan toprak pirelerine avlanır. Bitkileri bu zararlıların saldırılarına karşı korumak için, böceklerin örtünün altına girmemesi için her iki tarafı toprakla kaplı beyaz dokunmamış kumaştan yapılmış sıkı bir örtü kullanabiliriz.

Kışlık roka

Bitkileri kış aylarında yatakta bırakmayı planlıyorsak roket tohumlarını geç ekim ayında ekiyoruz. Donun ilk başlangıcında daha güçlü olan kış yetiştirme roketini hafif, hava geçirgen bir malzeme olarak kaplıyoruz . Bu şekilde korunan bitkiler, yüksek besin değerine sahip büyük bir Nisan verimi verecektir.

Herkesi bir arsa üzerinde veya evde roka yetiştirmeye teşvik ediyorum , çünkü Akdeniz iklimini hissetmek için Yunanistan'a gitmenize gerek yok!

Bahçede ve arsa üzerinde yetişmek için yüksek kaliteli roket tohumu arayanlar için rehberimizin mağazasını tavsiye ederim. Bol verimli, hastalıklara ve olumsuz yetiştirme koşullarına dayanıklı roka satıyoruz. Bu tohumları ekerek kendi bahçenizde roket yetiştirmenin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz :-) Tohum teklifini görmek için aşağıdaki resme tıklayın.

Gwidon