Böğürtlen kesmek. Dikensiz böğürtlen nasıl ve ne zaman kesilir?

Böğürtlen kesimi , elde edilen mahsulün boyutunu ve kalitesini belirleyen temel agroteknik işlemdir. Böğürtlenlerin kesilmesinin amacı bitkilerin ışığa, havalandırmaya ve en önemlisi sürekli yenilenmelerine en uygun erişimi sağlamaktır. Böğürtlen kesme tekniği ve tarihi bahçemizde bulunan çeşide göre uyarlanmalıdır. Bitkilerin sağlıklı büyümesi ve bol miktarda lezzetli meyve vermesi için dikensiz böğürtlenin nasıl ve ne zaman kesileceğini görün !

böğürtlen kesmek

Dikensiz böğürtlen nasıl ve ne zaman kesilir?

Dikensiz böğürtlen iki aşamada büyür: ilk yıl büyür, ikinci yıl meyve verir. Böğürtlen çalılarını kesme yöntemi , bitkinin çiçek açan ve sonra meyve veren filizlere bağlıdır. Böğürtlen meyve çalılarının iyi gelişmesi ve bol meyve verebilmesi için uygun şekilde budanması gerekir.

Uyarı! Böğürtlenleri keskin bir budayıcıyla kestik. Kesmeye başlamadan önce kesici takımlarımızın durumunu kontrol etmeliyiz. Dezenfeksiyonu için uygun bir ajan hazırlamak gerekir. Dezenfekte edici aletler hastalıkların bulaşmasını engeller.

Dikimden sonra böğürtlen kesmek

Böğürtlenler, iki yıllık sürgünlerde meyve veren çok yıllık çalılardır. Bu, özellikle kesme işlemi yapılırken büyük önem taşır.

Dikimden sonra böğürtlen kesmek için en uygun zaman ilkbahardır (Mart) . Sonra bitkileri yerden 30 cm yukarıda kesiyoruz. Bu, daha güçlü ve daha hızlı büyüyecek olan kök sistemlerini güçlendirecektir (bitki o zaman sürgünleri beslemeyecektir).

Meyveler için böğürtlen kesmek

Yaz aylarında iki yaşındaki sürgünlerden çıkan böğürtlenlerin ilk budamasını yapıyoruz . Sürgünler yaklaşık 2,5 m uzunluğunda olduktan sonra, gelecek yıl meyve toplayacağımız böğürtlenleri yan sürgünler üretmeye teşvik eden tepe kesimini yapıyoruz.

Bir sonraki büyüme mevsiminin (ilkbahar) başlangıcında , ana çekimi yaklaşık 1,5 m yüksekliğe kadar kestik ve yan sürgünleri yerden 40 cm yüksekliğe kısalttık. Bitkisel sürgünlerin budanması böğürtlenimizin tüm büyümesinin meyve veren sürgünlerin ve tomurcukların üretimine yönlendirilmesine neden olacaktır. Tedavi, bol mahsulün tadını çıkarmanıza izin verecektir.

Meyveden sonra böğürtlen kesmek

Böğürtlenin sonraki kesimleri, hasattan sonra yaz sonunda yapılır ve iki yıllık ve bir yıllık sürgünlerin - eğer fazla ise - kesilmesinden oluşur. Bu durumda, budama tedavisi bitkilerin çok yoğun nüfuslu hale gelmesini engelleyerek böğürtlen istilası riskini gri küf gibi böğürtlen mantar hastalıkları ile azaltmaya yöneliktir ve böğürtlen zararlıları, ör. Örümcek akarları, örümcek akarları ve çiçeklere karşı profilaktik bir önlemdir. Ayrıca mahsulün boyutunu da etkiler. Böğürtlen köklerinden çıkan filizleri de kesiyoruz .

Böğürtlenleri kestikten sonra yardımcı işlemler

Böğürtlenler kesildikten hemen sonra , kalan sürgünler yere bırakılmalı ve sıcaklık düşüşlerinden korunmaları için üzeri samanla örtülmelidir. İklim koşullarımızda yetişen böğürtlenler tam anlamıyla dayanıklı değildir. Dikensiz böğürtlen donlara kötü bir şekilde tahammül etmediğinden ve çalılarımızı korumadan hasadı kaybedebileceğimiz için onları kış için örtmek gerekir.

Önemli! Dikensiz böğürtlen geçen yılki sürgünlerde meyve verir, ancak çok fazla olursa elde ettiğimiz verim düşük kalitededir. Bu nedenle, gerekirse eski sürgünleri kesmenin yanı sıra, yakında çiçek açacak ve meyve verecek olanları da kesiyoruz.

Budama bitkilerinde nasıl emin olunur?

Nasıl kesim yapacağınızdan emin değilseniz veya sadece yapmaktan korkuyorsanız, fantastik "Kesme Okulu" kitabı size yardımcı olacaktır. Bu sayede bitkileri budamada güven kazanacak ve bitkilerin beklentilerinize göre büyümesi için nasıl kesileceğini öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra, bitkileri kesmeye yaklaşımınız tamamen değişecek!

Kesim Okulu