Sternberg'in Otobur - özellikleri, çeşitleri, yetiştiriciliği

Tepeli bitki olarak da bilinen Sternberg bitkisi ( Chlorophytum comosum ), en sık yetiştirilen saksı bitkilerinden biridir. Düşük gereksinimleri ve kolay yetiştirilmesi nedeniyle amatörler için ideal bir bitkidir. Yetiştirme işleminde , pitoresk renkli yaprakları olan çeşitli otsu bitki türleri bulunur . Otsu otların evde yetiştirilmesinin neye benzediğini görün ve bu bitkiye evde sahip olmaya değer olan bitki çayın olağanüstü sağlık özelliklerini öğrenin !

Sternberg'in Herbalisti

Sternberg's Chlorophytum ( Chlorophytum comosum )

Fotoğraf depositphotos.com

Sternberg's Herbalist - sağlık özellikleri

Sternberg's Chlorophytum, dairedeki havayı temizleyen harika bir ev bitkisidir. Havadaki zararlı maddeleri ve patojenik bakterileri temizleyen bir filtre görevi görür. Aynı zamanda oksijen miktarını artırır ve havayı nemlendirir. Sağlıklı yaşamak istiyorsak , Sternberg bitkisinin bu özelliklerini kullanmaya değer .

Chlorophytum, formaldehit, ksilen, benzen, karbon monoksit, aseton, amonyak ve ağır metaller gibi havadan toz ve toksik maddeleri yakalama yeteneğine sahiptir . Chlorophytum, zararlı elektromanyetik radyasyonu azaltır, bu nedenle onu bir bilgisayarın veya TV setinin yanına yerleştirmeye değer . Bir orta ölçekli tesis, 200 m²'ye kadar havayı temizleyebilir!

Otsu bitkilerin sağlık özellikleri, bu bitkinin fitocid, yani antibakteriyel, protozoal ve fungisidal özelliklere sahip maddeler üretmede çok aktif olmasıyla da ilgilidir. Patojenik mikroorganizmaların% 80'inin canlılığını sınırlar. Bu nedenle bitki, alerjisi olanların ve akciğer hastalığı olanların evlerinde sahip olunması gereken bir bitkidir. Otsu bitkiler aynı zamanda bir çocuk odası için iyi saksı çiçekleridir.

Sternberg'in Herbalisti

Sternberg'in bitkisi, bir çocuk odası için iyi bir bitkidir

Fotoğraf depositphotos.com

Sternberg's Herbalist - çeşitleri

Otsu bitkinin temel türleri tekdüze yeşil yapraklara sahiptir. Ticari teklif, iki renkli yaprakları olan ilginç otsu bitki çeşitlerini içerir . En yaygın çeşitler:

Variegatum - en yaygın olarak yetiştirilen temel bitki çeşididir. Yapraklar beyaz kenar boşluklu koyu yeşil, çiçeklenme sürgünleri yeşildir.

Okyanus - beyaz kenarlı açık yeşil yapraklar. Bitki çeşidi taşmaya ve yetersiz ışığa karşı çok hassastır.

Vittatum - yapraklar yeşilimsi gridir, yaprak bıçağının ortasında geniş beyaz bir şerit, beyaz çiçeklenme sürgünleri

Zebra - kenarlarında sarı çizgili koyu yeşil yapraklar,

Bonnie - Bu, yaprakları fantastik bir şekilde kıvrılan ve kıvrılan, yaprakları ortada dar beyaz bir şerit ile koyu yeşil, çiçeklenme sapları sarı olan kompakt bir otsu çeşididir.

Sternberg'in Herbalisti

Yetiştiricilikte çizgili yapraklı otsu çeşitleri en popüler olanıdır. Fotoğraf depositphotos.com

Sternberg's Herbalist - yetiştirme ve bakım

1. Bitki yetiştirme istasyonu ve sıcaklığı

Chlorophytum, yetiştirildiği yerdeki ışık koşullarına kolayca uyum sağlar . Chlorophytum, kısmi gölgede çok iyi büyür, ancak iyi aydınlatılmış bir yerde, yapraklar üzerindeki çizgiler iki renkli çeşitlerde daha belirgindir. Derin gölgede, bitki bitkisinin yaprakları, pratik olarak parlak bir desenden yoksun yeşile döner. Çok güçlü aydınlatmada, ot bitkisinin yaprakları solar. Chlorophytum , yaprakları kolayca yanabileceği için doğrudan güneş ışığına maruz kalacağı bir yerde yetiştirilmemelidir .

Chlorophytum, 6 ila 30 ° C arasında geniş bir sıcaklık aralığını tolere eder. Bununla birlikte, zielistki yetiştiriciliğinin optimal sıcaklığı 15-20 ° C aralığındadır . Kışın, bitki yaprağı radyatörün yanında duramaz çünkü sıcak kuru hava yaprakların çok çabuk kurumasına neden olur.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Yaz aylarında otsu bitkiler balkonda veya bahçede yataklık bitki olarak yetiştirilebilir. Ancak sonbaharda odasına dönmesi gerekir.

2. Bitki yaprağını ve havadaki nemi sulamak

Chlorophytum sık sık (yazın 2-3 günde bir) ancak orta derecede sulanmalıdır . Klorofitler, substratın hafifçe kurumasından muzdarip değildir, çünkü bu bitkinin suyu depolayan etli kökleri vardır.

Otsu bitkinin kısa süreli kurutulması, bitkinin daha fazla dışkı oluşturmasını ve daha hızlı çiçek açmasını sağlar. Kışın ot bitkisinin sulama sıklığını haftada bire düşürüyoruz . Çok fazla sulama köklerin ve rozetin iç kısmının çürümesine neden olabilir. Otsu bitkileri sulamak için kullanılan su, klor ve florür içermemelidir . Aksi takdirde yapraklar sararır ve kurur.

Chlorophytum, düşük hava nemine çok kötü tepki verir. Kuru hava ile yaprakların uçları çabuk kurur. Bu nedenle otsu bitkilerin yetiştiriciliğinde günlük sislenmesi gerekir . Ancak ısıtma mevsimi boyunca sisleme yeterli olmayabilir, bu nedenle tüm odadaki nem seviyesini artırmaya çalışın (örn. Radyatörlere ıslak havlu asarak veya hava nemlendiricileri kullanarak).

3. Yüzey ve gübreleme

Evrensel saksı toprağı, otsu bitkiler yetiştirmek için uygundur. Toprak, 1 avuç ila 3 avuç toprak oranında kum, çakıl veya vermikülit ile hafifçe gevşetilebilir. Otsu bitkiler tarafından tolere edilmeyen florür içeren perlit, toprağı gevşetmek için kullanılmamalıdır. Chlorophytum, hidroponik yetiştirmede çok iyi çalışır.

Otsu bitki sulama sırasında mart ayından ekim ayına kadar 10-14 günde bir döllenir . Gübrelemeyi aşırıya kaçıramazsınız, çünkü besin maddelerine olan yüksek talebe rağmen, otsu bitki substratın tuzluluğunu tolere etmez. Doğal biohumus kullanmak en iyisidir. Otsu bitki, saksı bitkileri için evrensel bir gübre ile de gübrelenebilir, ancak daha sonra gübre üreticisi tarafından önerilen dozun yarısını kullanarak otsu bitkiyi ayda bir kez gübreliyoruz.

4. Otsu bitkilerin dikilmesi

Chlorophytum çok hızlı büyür, bu nedenle sık sık yeniden dikim gerektirir. Genç otsu bitkiler yılda iki kez (ilkbahar ve sonbaharda) dikim gerektirir. Yetişkin bitkiler ilkbaharda yılda bir kez ekilir. Chlorophytum, kökler tencere deliklerinden çıkmaya başladığında nakledilmelidir .

saksı bitkilerinin nakliSaksı bitkilerinin nakli

Saksı bitkilerinin ekilmesi en önemli bakım tedavilerinden biridir. Genellikle genç bitkiler için her yıl yapılması gerekirken, daha yaşlı bitkiler için birkaç yılda bir yeterlidir. Dikim için en uygun zaman nedir, saksı bitkilerinin hangi toprağa ekileceği, ekim için saksıların nasıl seçileceği ve bitkiye zarar vermemek için ekim işleminin nasıl yapılacağı. Daha...

Sternberg'in Herbalisti

Otsu bitki bacaklarından kolayca çoğalır

Fotoğraf depositphotos.com

Sternberg's Herbalist - üreme

Chlorophytum, uzun çiçeklenme sürgünlerinin uçlarında gelişen bitkicikler yardımıyla çoğaltılması çok kolaydır . Yayılma, gövdeden koparılır ve doğrudan topraklı bir tencereye ekilir. Muz henüz tam olarak gelişmiş köklere sahip değilse, köklenmesi için aydınlık bir yerde bir su tabağına koyun. Kökler geliştiğinde fideyi toprağa ekin.

Daha yaşlı, çok gelişmiş otsu bitkiler bölünerek çoğaltılabilir . Bitkiyi saksıdan çıkarın ve ardından eski toprak kalıntılarını köklerin arasından nazikçe çıkarın. Ellerimizle kök topunu dikkatlice ayırıyoruz. Bu şekilde oluşturulan her fide için yaprakları kısaltın ve bitkileri saksılara dikin.

MSc. Agnieszka Lach