Bahçe çiçekleri büyümesi kolay

Yetiştirmesi kolay bahçe çiçekleri , yeni bir bahçemiz varsa ve onu yeni yetiştirmeyi öğreniyorsak veya çok meşgulsek ve zamanımız yoksa mükemmel bir çözümdür. Gereksiz yıllık çiçekleri ve çok yıllık bitkileri minimum özenle birleştirerek güzel ve uzun çiçek açan bir bahçe yaratabiliriz. İşte her çiçek yatağına uyacak 10 adet büyümesi kolay bahçe çiçeği . Sadece ekin veya dikin ve hazır!

Bahçe çiçekleri büyümesi kolay

Bahçe çiçekleri büyümesi kolay

Fotoğraf depositphotos.com

Bir yıllık bahçe çiçeklerinin büyümesi kolaydır

1. bipinnatus Cosmos ( Cosmos bipinnatus )

Cosmos, çok dallı sürgünlere ve dik bir alışkanlığa sahip yıllık bir bitkidir . Uzun - 1 m yüksekliğinde bile. Rezene yapraklarını hafifçe andıran kozmosun yaprakları, tüm bitkiye hassasiyet ve yumuşaklık izlenimi verir. Bununla birlikte, kozmosun gerçek dekorasyonu, sürgünlerin tepelerinde görünen büyük çiçek salkımlarıdır . Sepet gibi çiçek salkımları hassas ve hafiftir. Çoğunlukla beyazdan koyu pembeye, sarı merkezlidirler. Kesme çiçekler kadar mükemmeller. Kozmos, temmuz ayından sonbahara kadar çiçek açar .

Bahçe çiçekleri büyümesi kolay

Çift tüylü kozmos

Fotoğraf Pixabay.com

Cosmos, büyümesi kolay bir bitkidir . Güneşli bir pozisyon ve geçirgen bir alt tabaka sağlamak yeterlidir. Tohumları kalıcı bir yer için doğrudan toprağa ekilebilir. Bu, donma riskinin ortadan kalktığı 15 Mayıs'tan sonra yapılır.

2. Kadife Çiçeği (Calendula officinalis)

Kadife çiçeği , çekici bir süs ve bitki bitkisidir . Çeşitliliğe bağlı olarak 20 ila 70 cm yüksekliğe ulaşabilir. Calendula'nın sapları ve yaprakları salgı tüyleriyle kaplıdır. Dokunuşa yapışkandırlar ve ovulduğunda belirli bir aroma verirler. Çiçek sepetleri, Haziran'dan Ekim'e kadar sapların üst kısımlarında görülür . Çeşitlere bağlı olarak çeşitli turuncu tonlarında tekli, yarı çiftli veya dolu olabilirler. Düşük çeşitlerde çiçek sepetleri 10 cm çapa kadar ulaşabilir .

Marigoldlar yataklarda, bordürlerde veya kaplarda yetiştirilebilir . Tek başlarına veya diğer yıllık ve uzun ömürlü kompozisyonlarda çok çekici görünüyorlar.

Bahçe çiçekleri büyümesi kolay

Tıbbi nergis

Fotoğraf Pixabay.com

Uzay gibi, nergis, doğrudan toprağa ekilerek yetiştirilen yıllık bir bitkidir . Tohumlar Nisan - Mayıs aylarında ekilir. Calendula , çok mütevazı yetiştirme gereksinimlerine sahiptir ve her koşulda iyi başa çıkmaktadır. Uzun kuraklıklarda ona güneşli bir pozisyon ve su sağlamak yeterlidir. Önemli bir prosedür, kanama çiçek salkımlarının giderilmesidir. Bu sayede bitkilerin çiçeklenme dönemini önemli ölçüde uzatacağız.

3. Nasturtium (Tropaeolum majus)

Nasturtium, düşük gereksinimleri olan çok popüler bir yıllık bitkidir . Çeşitliliğe bağlı olarak Greater Nasturtium, desteklere tırmanabilir veya yere uzanabilir veya kompakt, gür bir alışkanlığa sahip olabilir. Bir ızgaranın veya çitin yanında büyütebilir veya yataktaki diğer bitkiler arasındaki boş alanları onunla doldurabilirsiniz. Cüce nasturtiumlar kaplarda çok güzel görünüyor .

Bahçe çiçekleri büyümesi kolay

Nasturtium

Fotoğraf Pixabay.com

Nasturtium çiçekleri sarıdan kırmızıya kadar sıcak renklerde gelir . Hoş kokuyorlar ve birçok tozlaşan böcek türünü çekiyorlar. Yaz boyunca yavaş yavaş gelişirler. Yapraklar plaka şeklinde, koyu yeşil veya 10 cm çapa kadar beyaz renk değişimine sahiptir. Nasturtium'un çiçekleri, yaprakları ve olgunlaşmamış meyveleri yenilebilir . Onlardan lezzetli ev yapımı reçeller hazırlayabilirsiniz. Nasturtium ekimden doğrudan kalıcı bir yere yetiştirilir . Tohumlar nisan ortasından mayıs ortasına kadar ekilir. Nasturtium hafif nemli toprağı sever, besin bakımından fakir ve güneşli konumlarda bulunur.

4. Maciejka ( Matthiola longipetala )

Tam adı iki boynuzlu dişi aslan olan Maciejka, yaz akşamlarında çıkan çiçek kokusuyla değer verilen yıllık bir bitkidir . Bu bitki hızlı büyüme ile karakterizedir. Genellikle 30-40 cm yüksekliğe ulaşır. Sürgünleri ve yaprakları gri bir kesici ile kaplıdır. Maciejka, gevşek, düzensiz kümeler halinde toplanmış mor, küçük, dört yapraklı çiçeklerle süslenmiştir . Haziran'dan Ağustos'a kadar bitkilerde görülürler. Gündüz kapalı, akşamları açık kalıyorlar. Hoş kokusundan dolayı paspası akşam dinlenme yerlerinin yakınına ekmeye değer. Maciejka, mükemmel bir yatak ve konteyner fabrikasıdır.

Bahçe çiçekleri büyümesi kolay

Maciejka

Fotoğraf Al-Bargit, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons

Maciejka, büyümesi kolay ve doğrudan kalıcı bir alana ekilen başka bir yıllık çiçektir . Tohumlar nisandan mayısa kadar ekilir. Maciejka güneşli pozisyonları sever, ancak kısmi gölgede de çok iyi çalışır. Herhangi bir bahçe toprağında iyi yetişir. Kuraklık dönemlerinde sulama gerektirir.

5. Dekoratif ayçiçeği ( Helianthus annuus )

Tanınmış ayçiçeğinin bodur çeşitleri süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Maksimum 40-50 cm yüksekliğe ulaşırlar. Dekoratif ayçiçeği çiçekleri sarı, kırmızı, kahverengi ve morun birçok tonunda gelir . Genellikle iki renkli çeşitler ve tam veya yarı dolu çiçeklenme vardır. Ayçiçekleri tipik yaz çiçekleridir - Temmuz'dan Ağustos'a kadar çiçek açarlar. Duvarlar veya çitler boyunca sıralar halinde büyürken çok çekici görünüyorlar. Düşük çeşitler, orijinal saksı bitkileri de olabilir.

Bahçe çiçekleri büyümesi kolay

ayçiçeği

Fotoğraf Pixabay.com

Ayçekirdeği, Mayıs ayı başlarında hemen kalıcı bir yere ekilir . Süs ayçiçeği yetiştiriciliği için güneşli ve kuvvetli rüzgarlardan korunaklı seçilmelidir. Özellikle kuru ve sıcak yaz aylarında toprak nemli veya düzenli olarak sulanmalıdır. Çiçeklenmeden sonra ayçiçeği salkımları çıkarılmalıdır. Bu, bitkileri yan tomurcuk geliştirmeye ve çiçeklenme dönemlerini uzatmaya teşvik edecektir. Yaz sonunda solmuş çiçek salkımları bitkilerin üzerinde bırakılabilir ve kuşlar için yiyecek olarak kullanılabilir .

dekoratif ayçiçeğiDekoratif ayçiçeği - bahçede yetiştirme, çeşitleri

Süs ayçiçeği, yaz boyunca hayranlık uyandıran güzel, genellikle oldukça büyük çiçekleri için bahçelerde yetiştirilir. Süs ayçiçeği çeşitleri arasında boyut, renk ve çiçek yapısına göre farklı birçok ilginç form bulabilirsiniz. En ilginç süs ayçiçeği çeşitlerini keşfedin ve bahçede büyüyen ayçiçeği hakkında bilgi edinin. Daha...

Çiçeklenme uzun ömürlü büyümesi kolay

1. Ekinezya purpurea ( Ekinezya purpurea )

Ekinezya purpurea klasik bir yatak bitkisidir. Yaklaşık 100 cm yüksekliğe ulaşır ve uzun dik gövdelerden oluşan gevşek kümeler oluşturur. Süs unsurları, dik gövdelerin tepelerinde büyüyen karakteristik bir yapıya sahip çiçek şeklindeki salkımlardır . Kahverengi boru şeklindeki çiçeklerle dolu dışbükey bir merkezi çevreleyen, çoğunlukla pembe renkli olan ligulat çiçeklerden oluşurlar. Çiçeklerin rengine ve çiçek salkımının yapısına göre farklılık gösteren birçok ilginç Ekinezya çeşidi vardır . Ekinezya ilk dona kadar bütün yaz çiçek açar . Çiçekleri sayısız kelebek, arı ve yaban arısını çeker. Ekinezya çiçekleri, kesme çiçekler için mükemmeldir. Aynı zamanda değerli bir bitkisel hammaddedir.

Bahçe çiçekleri büyümesi kolay

Ekinezya mor

Fotoğraf © Agnieszka Lach

Ekinezya fazla bakım gerektirmeyen çok yıllık bir bitkidir . Uzun yıllar tek pozisyonda bile çok iyi büyür. Orta derecede nemli toprakları ve güneşli veya hafif gölgeli konumları tercih eder. Toprağın türüne ilişkin özel bir gereklilik yoktur, ancak çok ağır olmaması önemlidir. Ekinezya moru, dondan korumaya gerek kalmadan yerde mükemmel şekilde kış uykusuna yatar. Kış gelmeden Ekinezya sürgünleri yerden kesilir.

2. Rudbeckia ( Rudbeckia )

Rudbeckies, çok yıllık bir başka klasik yatak takımıdır. Ekinezya gibi, yaz başından sonbahara kadar çiçek açarlar. En popüler türler şunları içerir:

  • parlak rudbeckia ( Rudbeckia fulgida ),
  • rudbeckia çıplak ( R. laciniata ),
  • parlak rudbeckia ( R. nitida ).

Tüm rudbeckia'ların ortak bir özelliği, koyu renkli bir gözü çevreleyen yoğun sarı renkli çiçeklerden oluşan ve tübüler çiçeklerden oluşan sepet şeklindeki çiçek salkımlarıdır . Tamamen çıplak Rudbeckia 'Golden Glow' çok popüler. Rudbeckia oldukça uzun bitkilerdir. 30'dan (parlak rudbeckia) 200 cm yüksekliğe kadar (çıplak rudbeckia) ulaşırlar. Çiçekleri buketler oluşturmak için kullanılabilir.

Rudbeckie, büyümesi kolay çok yıllık çiçeklerdir . Güneşi severler ve en iyi orta derecede nemli toprakta büyürler. Kış başlangıcından önce, rudbeckia sürgünleri yere kadar kesilir. Bitkiler, zeminde mükemmel bir şekilde ortaya çıkarılmış kış.

Rudbeckia - çeşitleri, yetiştirmeRudbeckia - çeşitleri ve yetiştirme

Rudbeckia, her yıl muhteşem büyümesi ve çiçek rengiyle bizi memnun eden en ünlü bitkilerden biridir. Rudbeckia büyük ve güzel bitkilerdir, bu yüzden onlardan kayıtsız olarak geçmek imkansızdır. Hem yatak bitkileri hem de vazo için uygundurlar, gerçekten yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Bununla birlikte, bahçeye rudbeckia ekmeden önce, gerçekten çok sayıda olan rudbeckia çeşitlerinin yanı sıra gereksinimlerini de tanımaya değer. Daha...

3. Kalpler ortaya çıktı ( Dicentra spectabilis )

Küçük kalpler, tüylü yapraklardan oluşan yemyeşil kümeler oluşturan uzun ömürlü bir uzun ömürlüdür . Uzun salkımları yaprakların üzerinde tek taraflı bir küme şeklinde büyür. Karakteristik kalp şeklinde, tek çiçekler uzun saplara asılır. Kalp çiçekleri pembe, kırmızı, beyaz ve mavi olmak üzere çeşitli renklerde gelir . Mayıstan haziran sonuna kadar kalplerin bolca çiçek açtığı ortaya çıktı .

Bahçe çiçekleri büyümesi kolay

Kalpler çıktı

Fotoğraf Sterling Herron, CC0, Wikimedia Commons tarafından

Kalplerin en iyi gölgeli veya yarı gölgeli yerlerde , nemli topraklarda yetiştirildiği ortaya çıktı . Ağaçların gölgesinde ve su depolarında çok rahat hissediyor. Bu nedenle gölgeli ve nemli pozisyonlarda yetişmesi kolay çiçekli bir bitkidir. Birkaç yılda bir bitkilerin organik gübre ile beslenmesi gerekir. Bu, kalbin çiçek açması açıkça zayıfladığında yapılır. Çiçeklenme tamamlandıktan sonra bitkinin toprak üstü kısmı yavaş yavaş ölür ve kış budaması gerektirmez .

4. Karpat çançiçeği ( Campanula carpatica )

Karpat çançiçeği, Karpatlar'da doğal olarak bulunan, düşük çok yıllık (10-15 cm) bir bitkidir. Haziran ve Temmuz aylarında, çoğunlukla mavi renkte olan büyük (2-3 cm çapında), kadeh şekilli çiçeklerle bolca çiçek açar. Çiçekler kısa, dik, ince pedinküller üzerinde çok yoğun büyür. Tam çiçekte, bitkinin neredeyse tamamı çiçeklerle kaplıdır . Karpat bluebell, yüzeyleri hızla kaplayan yoğun ve kompakt kümeler oluşturur.

Bahçe çiçekleri büyümesi kolay

Karpat çanı

Fotoğraf Igor I Savin, Kamu malı, Wikimedia Commons

Karpat çanı güneşli veya hafif gölgeli bir yer gerektirir . Düşük toprak gereksinimi vardır. Alkali ve orta derecede nemli toprağı tercih eder. Özellikle taşlar arasındaki boşluklarda ve duvarlarda iyi büyür. Çiçeklenme tamamlandıktan sonra tüm sürgünler yerin hemen üzerinde kesilir. Bu işlem bitkinin yeniden çiçek tomurcukları üretmesine ve Eylül ayında çiçeklenmeyi tekrar etmesine neden olur . Karpat bluebell kışı toprağa iyi gelir. Kıştan önce, sürgünleri yerden aşağı kesilir.

5. Yosunlu adaçayı ( Salvia nemorosa )

Yosunlu adaçayı, tamamen çiçek açtığı zaman 80 cm yüksekliğe ulaşan çok yıllık bir bitkidir . Karakteristik bir koku yayan çok sayıda, kabarık, 4 kare sürgünden oluşan yoğun kümeler oluşturur. Sürgünlerin tepelerinde küçük mor çiçekler gelişir ve uzun sivri uçlar düzenlenir . Çiçekler Haziran - Temmuz aylarında çiçek açar. Farklı çiçek renklerine sahip birçok yosunlu adaçayı çeşidi vardır. Maksimum 30 cm yüksekliğe ulaşan cüce çeşitleri ile tanışabilirsiniz. Yosunlu adaçayı çiçek tarhlarında veya kayalıklarda yetiştirilebilir.

Bahçe çiçekleri büyümesi kolay

Yosunlu adaçayı

Fotoğraf AnRo0002, CCO, Wikimedia Commons

Yosunlu adaçayı kuru veya hafif nemli toprakta yetiştirilir. Bitki sıcak ve güneşli yerleri tercih ediyor. Çiçeklenme tamamlandıktan sonra, çiçek salkımları kesilebilir ve bitki daha sonra yaz sonunda çiçeklenmeyi tekrar eder . Yosunlu adaçayı yerde sorunsuz bir şekilde kış uykusuna yatar. Kışın başlamasından önce sürgünleri yere kadar budanır.

Özetlemek ve karşılaştırmayı kolaylaştırmak için, yukarıda bahsedilen tüm bitkileri bir tablo halinde sunuyoruz. Tablonun altında, bu listeyi yazdırılabilir sürümde indirmek için bir bağlantı bulacaksınız :-)

Bahçe çiçekleri yetiştirmesi kolay - tablo, özet

Bu beyanı yazdırılabilir bir sürüm olarak indirin:

  • Bahçe çiçekleri yetiştirmesi kolay (PDF)

MSc. Agnieszka Lach