Mutluluk ağacı, kırıcı - bakım, üreme, hastalıklar

Mutluluk ağacı, çekici etli yaprakları ve odunsu bir alışkanlığı olan iyi bilinen bir ev bitkisidir. Bunun başka bir adı yeşim bitkisidir. Büyümesi oldukça kolaydır ve bu nedenle bitki yetiştiriciliğine yeni başlayanlara tavsiye edilir. Evde yetiştirilen mutluluk ağacı için doğru bakımın neye benzediğini , bu bitkiyi hangi hastalıkların ve zararlıların tehdit edebileceğini ve bunlarla nasıl mücadele edileceğini görün ve mutluluk ağacını evde yaymanın basit yollarını öğrenin . İşte mutluluk ağacı yetiştirmenin en önemli sırları !

Şanslı ağaç

Şanslı ağaç - yeşim bitkisi oval

Fotoğraf pxhere.com

Mutluluk ağacı veya Crassula ovata , Güney Afrika'nın kuru ve sıcak bölgelerinden gelir. Bu bir etli Crassulacaea ailesi . Doğada 2 m yüksekliğe kadar ulaşan çok dallı bir çalıdır. Dairelerde 1 m yüksekliğe kadar olan boyutlara ulaşır ve serbestçe şekillendirilebilir. Çok yavaş büyür. Yıl boyunca sürgünleri sadece birkaç santimetre uzatır. Karakteristik yassı, etli ve parlak yapraklara sahiptir. Etli yapraklar ve kalın odunsu bir gövde, mutluluk ağacı tarafından büyük miktarlarda biriktirebileceği suyu depolamak için kullanılır. Bu, doğal ortamında kısa kuraklık dönemlerinde hayatta kalmasını sağlar.

Ticari teklif, temel formun dışında 3 çeşit mutluluk ağacı içerir : 'Gollum' (tüp yapraklı), 'Minima' (minyatür, 60 cm yüksekliğe kadar büyüyen) ve 'Undulatifolia' (dalgalı yapraklı).

Mutluluk ağacı - bakım

1. Yetiştirme konumu, sıcaklık

Mutluluk ağacı çok fazla güneş ışığı gerektirir . Doğrudan güneş ışığı bile iyi tolere edilir. Gölgede yaprakları uzar, oval şeklini kaybeder ve sararır, bitki hastalanır ve ölür. Güney penceresi, mutluluk ağacı yetiştirmek için en iyi yerdir. Gün boyunca mutluluk ağacının en az 4 saat direkt güneş ışığına ihtiyacı vardır.

Şanslı ağaç

Bir tencerede bir mutluluk ağacı

Fotoğraf pxhere.com

Şanslı bir ağaç için optimum sıcaklık 20-22 ° C'dir, ancak birkaç derece daha yüksek sıcaklıklarda da çok iyi performans gösterir. Geceleri sıcaklıkta 10 ° C'ye düşmeyi tolere eder. Gündüz ve gece arasındaki böylesine bir sıcaklık farkı, mutluluk ağacı için bile faydalıdır ve doğal koşullarına benzediği için gelişimini teşvik eder.

2. Mutluluk ağacı için hangi ülke?

Alt tabaka gevşek olmalıdır. Kaktüsler ve sulu meyveler için özel bir karışım, ayrıca 3: 1 oranında kaba kum ile desteklenmiştir. Tencerede iyi bir drenaj da gereklidir. Tencerenin dibinde 2 cm'lik küçük taş tabakası toprak karışımı ile örtülür.

3. Mutluluk ağacını sulamak

Mutluluk ağacını bir kez bol sulayın ve ardından saksıdaki toprak gözle görülür şekilde kuruyana ve gevşeyene kadar bir başka sulama ile bekleyin. Mutluluk ağacını ayda bir, kışın daha az sulayın. Mutluluk ağacı düzensiz sulamayı iyi tolere eder . Dökmektense biraz kurutmak kesinlikle daha iyidir. Alt tabakadaki çok fazla nemin belirtisi, yapraklar tarafından silinen sertliktir. Çok nemli toprak, köklerin ve gövdenin tabanının çürümesine neden olur. Öte yandan mutluluk ağacı çok az ve seyrek olarak sulanırsa yaprak dökebilir.

Bitkiyi sularken yapraklarını ıslatmaktan kaçınırız, çünkü bu durumda mutluluk ağacının mantar hastalıkları, örneğin külleme gibi kolayca gelişebilir .

Bir mutluluk ağacı çiçekler

Mutluluk ağacı da çiçek açabilir

Fotoğraf Nutka13, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Mutluluk ağacı kuru havayı çok iyi tolere eder ve yaprakların serpilmesini gerektirmez (serpiştirmeyin bile). Sadece ısıtma mevsiminde radyatöre çok yakın olmadığından emin olmaya değer.

4. Mutluluk ağacını gübrelemek

Biz yoksa mutluluk ağacı döller , onların parlaklık kaybedecek olan yapraklar, küçültmek ve sararmaya başlar. Bu nedenle ilkbahardan sonbahara kadar her 4 haftada bir mutluluk ağacını sulama için suda eritilmiş sıvı gübre ile gübreliyoruz. Kışın mantar hastalıklarının gelişmesini önlemek için gübrelemeyi durdururuz.

saksı bitkilerinin gübrelenmesiSaksı bitkilerinin gübrelenmesi

Saksı bitkilerinin gübrelenmesi, çiçeklenme, yaprak rengi ve bitki büyüme oranının yanı sıra sağlık ve genel durumunun bolluğunu etkileyen önemli bir bakım prosedürüdür. Saksı bitkileri ne zaman döllenir, gübre nasıl dozlanır ve hangileri en iyisidir? Ev bitkilerinin gübrelenmesi hakkında bilmeniz gereken her şey burada. Daha...

5. Mutluluk ağacını dikmek

Mutluluk ağacını en fazla 2-3 yılda bir yeniden dikiyoruz . Bunu sadece köklerin saksıdaki deliklerden çıktığını fark ettiğimizde yaparız. En iyi mevsim bahar olsa da, mutluluk ağacını yılın herhangi bir zamanında yeniden dikebiliriz. Ekim sırasında kök sistemini daha hızlı yenilenmesi için uyarmak için kökleri (yaklaşık 1-2 cm) hafifçe kesin.

saksı bitkilerinin nakliSaksı bitkilerinin nakli

Saksı bitkilerinin ekilmesi en önemli bakım tedavilerinden biridir. Genellikle genç bitkiler için her yıl yapılması gerekirken, daha yaşlı bitkiler için birkaç yılda bir yeterlidir. Dikim için en uygun zaman nedir, saksı bitkilerinin hangi toprağa ekileceği, ekim için saksıların nasıl seçileceği ve bitkiye zarar vermemek için ekim işleminin nasıl yapılacağı. Daha...

Mutluluk ağacı - üreme

Evde mutluluk ağacını iki şekilde yeniden üretebiliriz . Her ikisi de kolaydır ve genellikle başarılıdır.

1. Sürgün kesimlerinden mutluluk ağacının yayılması

Sürgün kesimlerinden mutluluk ağacını çoğaltmak çok kolaydır . Bu amaçla ilkbahar ve yaz aylarında genç sürgünlerin 5-6 cm'lik parçalarını kestik. Alt yaprakları kesimlerden çıkarıyoruz. Bitmiş fideleri 1-2 gün boyunca sessiz bir yere koyun, böylece kesilen yer kuru olur. Bu, fideler zemine yerleştirildiğinde gövdenin bükülmesini engeller.

Mutluluk ağacının fidelerini 5-6 cm kum tabakası ile kaplı hafif nemli turba ile kaplara dikin . Mantar enfeksiyonlarını önlemek ve köklerin gelişimini hızlandırmak için ekimden önce fidenin ucunu bir köklendirme maddesine (örn. Himal Roother B aqua) daldırmaya değer. Mutluluk ağacının fideleri en hızlı şekilde 23-25 ​​° C sıcaklıkta kök salmaktadır.

Bunu bildiğim iyi oldu! Bazen dallanma noktalarında, mutluluk ağacının sürgünlerinde küçük köklerin ortaya çıkması olur. Daha sonra, filizlerin uçlarını zaten köklerle koparabiliriz, bu da bize böyle bir fidenin kabul edileceğine dair neredeyse% 100 kesinlik verir.

2. Mutluluk ağacının yapraklardan yayılması

Mutluluk ağacını tek yapraktan kolayca çoğaltabiliriz . Bitkiden sağlıklı ve sert yaprakları seçiyoruz. Onları nemli bir toprak ve perlit alt tabakasına veya kaktüsler için özel bir karışımın üzerine yerleştiriyoruz. Köklenme sırasında alt tabakayı sürekli olarak hafif nemli tutun. 2-8 hafta sonra, genç bitkilerin geliştiği yerle temas eden yaprakların kenarlarında genç yapraklar ve kökler gelişmeye başlar. Birkaç santimetre yüksekliğe ulaştığında, ana yapraktan ayrılabilir ve ayrı bitkiler olarak işlem görebilirler.

Şanslı ağaç

Şanslı ağaç, yeşim bitkisi oval

Fotoğraf Aneta78, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Mutluluk ağacı - hastalıklar ve zararlılar

Dairelerde yetişen mutluluk ağaçları, çok nadiren ev bitkilerinin zararlıları tarafından saldırıya uğrar ve neredeyse hiç hastalanmaz. Uygun bakımla, sahibi için tamamen sorunsuz bitkilerdir. Bazen mutluluk ağacının sürgünlerinde küçük kahverengi, dışbükey diskler görünebilir ve yapraklar yapışkan akıntıyla kaplıdır . Kaseler, vücudu sert bir kalkanın altına gizlenmiş küçük böceklerdir. Bitkiyi besleyerek, bitkinin suyunu emer ve mantarlar için üreme alanı haline gelen bal özünü (bal çiyini) dışarı atarlar. Mutluluk ağacının sürgünlerinden bardakları çıkarınmekanik olarak - bir fırça ile nazikçe kazıyın ve ardından bitkiyi denatüre alkol veya su ile gri sabunla ıslatılmış bir pamuklu çubukla yıkayın. Mutluluk ağacını bu haşerelerin yeniden istilasına karşı korumak için alt tabakaya böcek öldürücü çubuklar yerleştiririz, örneğin BROS Chalknik Plus PR veya benzeri olanlar.

Mutluluk ağacının en yaygın hastalığı küllemedir. Yapraklar ve genç sürgünler, altında mantar gibi yaraların oluştuğu beyaz bir toz halinde kaplama gösterir. Yapraklar dökülmeye başlar ve yeni, genç yapraklar deforme olur. Sonuç olarak bitki ölmeye başlar. Toz halinde küf oluşumu, yüksek nem, çok fazla gübreleme ve sulama sırasında yaprakların ıslatılması ile desteklenir. Mutluluk ağacına biopreparation Biosept Active (0,5 ml / 1 l su) püskürtülerek külleme ile mücadele ediyoruz. Hastalık bitkinin çoğuna zaten yayılmışsa, sprey olarak Topsin M 500 SC (1 ml / 1 l su) kullanıyoruz.

MSc. Agnieszka Lach