Domates için ısırgan gübresi. Nasıl yapılır ve uygulanır?

Isırgan ve domates göze çarpmayan bir ikili, ancak domatesler için ısırgan gübresini kullanarak harika sonuçlar elde edeceğiz! Neden domates yetiştirirken , mineral muadillerine harika bir alternatif olarak ısırgan otu gübresini kullanmaya değer olduğunu öğrenin . Domateslerin deli gibi büyümesi için ısırgan gübresinin nasıl yapılacağını ve uygulanacağını görün ! Sağlıklı ve dolgun domateslerin kanıtlanmış ekolojik yolu ile tanışın :-)

Domates için ısırgan gübresi

Domates için ısırgan gübresi

Domates, besin gereksinimi yüksek bir bitkidir. Bu nedenle, yetiştiriciliğinde en çok organik veya mineral gübreler kullanıyoruz. Domates, özellikle meyve tutumunda düzenli sulamayı ve gübre ile gübrelemeyi sever.

Organik doğal gübreler toprağa veya içinde yaşayan mikroorganizmalara zarar vermez, bu nedenle domates yetiştirirken onlara sağlıklı ve ekolojik sebzeler sağlamak onlara ulaşmaya değer.

Domatesleri deli gibi büyüten bir gübre örneği , doğal ısırgan gübresidir. Isırganlar, nitrojen, potasyum ve magnezyum, demir, kalsiyum, silikon, manganez, çinko, organik asitler ve mineral tuzlar gibi besinler açısından zengindir. Yana ısırgan gübre birçok değerli besin maddeleri içerir , bu bitki büyüme ve gelişme, çiçeklenme ve dolayısıyla verimli etkiler. Sıvı ısırgan gübresi, toprakta büyüyen bitkileri ve ayrıca kaplarda büyüyen domates bitkilerini beslemek için kullanılır. Bu şekilde, kötü durumdaki bitkilerin büyümesinde hızlı bir iyileşme sağlanır. Domates için ısırgan otundan yapılan gübrenin , bitkilere sadece gerekli besinleri sağlamakla kalmayıp büyümelerini iyileştirdiğini, aynı zamanda domates hastalıkları görülme sıklığını da düşürdüğünü eklemeye değer .

Mayadan domates ve salatalık üzerine püskürtmeMayadan domates ve salatalık üzerine püskürtme

Domates yanıklığına karşı mayalı domates püskürtmek, organik bahçıvanlar tarafından önerilen ünlü bir tariftir. Salatalık ve patates gibi diğer sebzeleri de korumaya yardımcı olabilir ve bu spreyin hazırlanması çok kolaydır! Daha...

Domates için ısırgan gübresi nasıl yapılır?

Domatesler için ısırgan gübresi, sözde şeklinde yapılır . bulamaç. Çiçek açmayan ısırgan otu en fazla besin maddesini içerir, bu nedenle gübre hazırlamak için ısırganları baharda hasat edin.

Isırgan otu bulamacını hazırlamak için ihtiyacımız olan : 1 kg ısırgan otu, 10 litre su ve plastik bir kova. Kesilmiş ısırgan otunu bir kovaya koyun, üzerine su dökün ve hava durumuna bağlı olarak bir ila iki hafta mayalanmasına izin verin (yüksek sıcaklık fermantasyon sürecini hızlandıracaktır). Günde bir kez kova içeriğini iyice karıştırarak fermantasyon sürecini hızlandırıyoruz.

Domates için ısırgan gübresi, fermantasyon sırasında keskin ve nahoş bir koku üretir ve çok fazla köpük yapar. Bu nedenle, sıvının güçlü kokusunu biraz yumuşatacak ve potasyum ile zenginleştirecek kaya unu eklemeye değer. Bazalt unu bu amaç için mükemmeldir. Çiçek açan kediotu bitkileri de kokuyu hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Isırgan otu - gübreleme ve bitki korumada uygulama

Isırgan otu genellikle bahçeden çıkarılması gereken rahatsız edici ve rahatsız edici bir acı otla ilişkilendirilir. Bu arada, atmak yerine değerli bir sıvı gübre, özüt veya kaynatma haline getirilebilir ve gübreleme ve bitki koruma için kullanılabilir. İlginç bir şekilde ısırgan otu, bitkisel ilaçlarda, yemek pişirmede ve kozmetikte de kullanılmaktadır. Daha...

Domatesin deli gibi büyümesi için ısırgan otu gübresi nasıl uygulanır?

Isırgan gübresi köpürmeyi bıraktığında kullanıma hazırdır. Domates ısırganından bu şekilde hazırlanan gübre ancak 1:10 oranında su ile seyreltildikten sonra kullanılmalıdır . Seyreltildikten sonra domatesler iki haftada bir bu tür gübre ile sulanır.

Hatırlamak! Domatesleri ısırgan gübresi ile sularken, çözeltiyi daima suyla seyreltin. Domateslerinizi bulamaç ile seyreltmeden dölleyebilirsiniz!

Domates için ısırgan gübresinin düzenli kullanımı, bitkilerin durumu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacak, çiçeklenmelerini iyileştirecek ve hastalıkların ve zararlıların oluşumunu azaltacaktır!

Domatesleri gübrelemek için hazır ısırgan otu var mı?

Isırgan otuna veya bulamaç hazırlamak için koşullara erişimimiz yoksa (örneğin, şehirde bir balkonda domates yetiştirmek), mağazalarda bulunan hazır ısırgan müstahzarlarını kullanmaya değer .

İki versiyonda gelirler:

  • bitki büyümesini teşvik eden sulama ve püskürtme için konsantre,
  • hastalıklara ve zararlılara karşı ilaçlama için sıvı gübre

Onlar sayesinde, ot toplamaya ve kendimiz hazırlamaya gerek kalmadan ısırgan otunun faydalarından tam anlamıyla yararlanabiliyoruz .

Bu hazırlıklara erişimi kolaylaştırmak için bunları rehberimizin mağazasına tanıttık. Daha fazla bilgi için aşağıdaki resme tıklayın :-)

ısırgan büyüme uyarıcısı hedef

MSc. Joanna Białowąs