Kluzja, Clusia rosea - yetiştirme, bakım, hastalıklar

Kluzja ( Clusia rosea ) az bilinen bir bitki bitkisidir , ancak birçok avantajı vardır. Bu ise eden daire olumsuz koşullara karşı dirençli olan bu tür kuru hava ve yüksek sıcaklık gibi. Son zamanlarda, IKEA mağazalarından satın alma imkanı, kümelerin popülaritesinin artmasına katkıda bulundu. Salkımları büyütmenin ve bakımının sırlarını ve uygun sulama ve gübreleme kurallarını öğrenin . Karanfil hastalıklarının neler olduğunu ve bu bitkinin nasıl çoğaltılacağını kendiniz öğrenin!

Clusia, Clusia rosea

Pembe çiçeklik - Clusia rosea

Fotoğraf © Agnieszka Lach

Clusia pembesi ( Clusia rosea ), küçük bir ağaç büyüklüğüne ulaştığı Kuzey Amerika'nın Karayipler, Bahamalar ve tropikal bölgelerinde doğal olarak bulunur. Bu a, parlak, kösele ve yuvarlak yapraklı çok yavaş büyüyen bitki uzunluğu 5-20 cm ulaşan. Çiftler halinde büyüyen yapraklar, gövdenin her iki yanında birbirinin karşısına gelecek şekilde kısa yaprak saplarına yerleştirilir. Saksıların yan filizleri yatay olarak büyür, bu da ona yaşamın ilk yıllarında bir "Noel ağacı" şekli verir. Yaşlı bitkiler küresel bir şekle sahiptir. Kluzja, diocious bir bitkidir . Vahşi doğada beyaz veya pembe, muhteşem çiçeklerle (7-8 cm çapında) çiçek açar. Saksı yetiştiriciliğinde bu pratik olarak gerçekleşmez.

Doğada , clousia yarıepifittir , yani yaşamına diğer ağaçların dallarında (orkideler veya bromeliadlar gibi) büyüyen bir epifit olarak başlar. Zamanla kökleri yere ulaşır, güçlü destekler oluşturur ve kapak bağımsız hale gelir. Zeminde iyice köklendiğinde, kökleri ağacın gövdesine sıkıca sarılmaya başlar, sertleşir ve zamanla büyüdükçe ana ağacı boğar. Saksı , doğasına rağmen diğer bitkiler için bir tehdit oluşturmadan saksıda süs bitkisi olarak başarıyla yetiştirilebilir . Doğada, clousia okyanus kıyılarındaki kayaların üzerinde de büyüyebilir.

Yetiştirmede 3 çeşit salkım vardır:

  1. cluzja 'Prenses' - en yaygın olanı, türlerden daha büyük yapraklara sahiptir ve daha gür bitkiler oluşturur,
  2. kluzja 'Variegata' - yapraklarda hafif renk değişimi ile
  3. kluzja 'Nana' - çoğunlukla bonsai ağacı olarak yetiştirilen minyatür bir çeşittir.

Bilmeye değer!

1. Yoncanın yaygın İngilizce adı "imza ağacı" dır. Bu isim , bir saksının üzerine sopayla kazınmış sözcüğün , yaprak düşüp kuruduktan sonra bile sonsuza kadar üzerinde kalmasından kaynaklanmaktadır . Bazı ülkelerde kısa notlar yazmak için karanfil yaprakları kullanılır ve çocuklar karanfil yapraklarından oyun kartları yaparlar.

2. Yatak odasında büyüyen kümeler , bu bitki geceleri karbondioksiti emdiği için uyku konforumuzu artırır .

yatak odası için saksı çiçekleriYatak odası için saksı çiçekleri - havayı nemlendirir ve temizler

Evde yetişen saksı çiçekleri hoş, doğal bir dokunuş katar, sinirleri yatıştırır ve birçok olumlu özelliğe sahiptir. Yatak odası için çiçek olarak, iyileştirici özelliklere sahip olan, havayı nemlendiren ve temizleyen, sağlığımız ve iyiliğimiz için faydalı olanları seçmeye değer. Havayı nemlendiren ve arındıran bitkiler dahil yatak odası için en iyi saksı çiçekleriyle tanışın! Daha...

Kluzja - yetiştirme ve bakım

Kapalı yetiştirme istasyonu

Karanfil en iyi tam güneşte yetişir . Daha sonra yapraklar büyük boyutlara ulaşır ve bitki kompakt bir alışkanlığa sahiptir. Güneşli yerlerde yapraklarda kırmızı bir kenar boşluğu belirir. Kluzja kısmi gölgede de büyüyebilir, ancak daha sonra internodlar aşırı derecede uzar, sürgünler sarkar ve yapraklar küçüktür.

Hortumlar için ne arazi?

Ambar, hafif, kumlu, iyi drene edilmiş bir alt tabaka gerektirir. Sulu meyveler için bir alt tabaka kullanmak en iyisidir . Çok ağır bir alt tabaka, yaprakların soluk sarıya dönmesine ve köklerin boğulmasının bir sonucu olarak düşmesine neden olur.

Hava sıcaklığı ve nem

Kümeleri büyütürken, hava sıcaklığı her zaman 23-25 ​​° C civarında yüksek tutulmalıdır . Sıcaklık 16 ° C'nin altına düşmemelidir, aksi takdirde kabuk, yaprakları büyük ölçüde kaybetmeye başlar.

Clusia, Clusia rosea

Pembe çiçeklik - Clusia rosea

Fotoğraf © Agnieszka Lach

Kapak, havadaki nemdeki büyük dalgalanmaları tolere eder . Doğada hava nemi yüksek yerlerde oluşsa da saksıda yetiştirildiğinde kuru havadan rahatsız olmaz ve nemlendirme gerektirmez .

Tüm yıl boyunca kuru havaya ve gerekli ılık sıcaklığa dayanıklılık, saksı çiçeğinin büyümesini kolaylaştırır, ayrıca diğer saksı bitkilerinin ısıtılmış odalarda çok yüksek sıcaklık ve kuru havadan muzdarip olduğu kış aylarında da iyi sonuç verir.

İpucu nasıl sulanır?

Kümelerin doğru şekilde sulanması çok önemli bir prosedürdür . Bu açıdan ipucunun ömrü 2 aşamaya ayrılabilir:

  1. Yaşamın ilk yılında genç karanfil fidanları toprağı hafif nemli tutmak için düzenli olarak sulanmalı ,
  2. Bitki büyüyüp iyice köklendiğinde sulama sınırlıdır. Daha eski kluzia, sulu meyveler gibi yetiştirilebilir - toprak tamamen kuruyana kadar su vermeyin. Salkımların çok fazla sulanması yaprakların sararmasına ve kök hastalıklarına yol açmasına neden olur .

Önemli!

Kaseleri sulamak için 2-3 damla limon suyu ile asitlendirilmiş musluk suyu kullanılabilir.

Kapakları gübreleme

Gübreyi yılda 3 kez gübreliyoruz : ilkbahar, yaz ve sonbaharda. Kapakları gübrelemek için saksı bitkileri için herhangi bir gübre kullanabiliriz. Gübre üreticisinin önerdiği dozun yarısını kullanıyoruz. Çok yoğun gübreleme, karanfilin yapraklarının sararmasına neden olabilir .

saksı bitkilerinin gübrelenmesiSaksı bitkilerinin gübrelenmesi

Saksı bitkilerinin gübrelenmesi, çiçeklenme, yaprak rengi ve bitki büyüme oranının yanı sıra sağlık ve genel durumunun bolluğunu etkileyen önemli bir bakım prosedürüdür. Saksı bitkileri ne zaman döllenir, gübre nasıl dozlanır ve hangileri en iyisidir? Ev bitkilerinin gübrelenmesi hakkında bilmeniz gereken her şey burada. Daha...

Klubün sürgünlerini budamak

Yılda bir kez, tercihen ilkbaharda (Mart-Nisan), bitkiye güzel, küresel bir şekil vermek ve onu kalınlaştırmak için saksıların sürgünlerini kırpın . Sürgünleri düğümlerin hemen üzerinden kesin. Meyve suyu cildi tahriş edebilecek lateks içerdiğinden, kesim sırasında eldiven takılması önerilir.

Karanfil yapraklarının bakımı

Ördek yaprakları düzenli olarak toz ve diğer yabancı maddelerden temizlenmelidir . Genç yapraklar genellikle parlak, pul pul bir kaplama oluşturmak için hava ile temas ettiğinde kuruyan meyve suyuna yapışır. Nemli, yumuşak bir bezle nazikçe silin. 2-3 ayda bir duş alarak ipucunu kırmaya değer. Ayda bir yapraklara parlatıcı püskürtülebilir.

Sonbahar ve kışın houseplant bakımı

Sonbahar ve kışın saksı bitkilerinin bakımı, büyüme mevsimindekinden biraz farklıdır ve daha zor olabilir. Bu dönemde birçok ev bitkisi ısıtılmış dairelerde ışık eksikliği ve çok sıcak ve kuru havadan muzdariptir. Onlara nasıl yardımcı olunur ve sonbaharda ve kışın saksı bitkileri için en iyi koşulları nasıl sağlarsınız? Daha...

Bir ipucu nasıl yeniden üretilir?

Kümelerin çoğaltılması çok basittir , ancak uzun zaman alır .

Kümelerin yayılması için, ilkbaharda ana bitkiden basitçe koparılan ve suyla bir kaba yerleştirilen sürgün kesimleri kullanıyoruz . Kesimleri sıcak ve aydınlık bir yerde kökleyin. Kök oluşum süreci 2-4 aya kadar sürebilir . İlk kökler ortaya çıktığında, fideyi bir alt tabakalı bir tencereye dikin ve düzenli olarak sulayın.

Daha eski kümeler, hava atıklarıyla çoğaltılabilir . Hava atışı yapmak için, alt kısımda yapraksız odunsu bir filizden 2-3 cm genişliğinde bir kabuk şeridini çıkarın. Ardından burayı nemli turba ile örtün ve folyoya sıkıca sarın. Folyonun uçlarını bir lastik bant veya tel ile bağlarız. Son olarak, her şey alüminyum folyo ile sabitlenmiştir. 8-10 hafta sonra folyonun altında yeni kökler oluşacaktır. Daha sonra köklerle yapılan ateş ana bitkiden kesilir ve yeni bir saksıya ekilir.

Kluzja - hastalıklar

Karanfil çok dayanıklı kabul edilmekle birlikte, mantar esaslı saksı bitkilerinin hastalıklarından etkilenebilir.

Salkımları büyütürken en yaygın sorun, kök çürümesinin neden olduğu yaprak ve sürgünlerin kahverengileşmesidir . Topakların köklerinin çürümesi, soğuk, ışıksızlık ve ıslak bir alt tabakanın sonucudur. Bu faktörler , bitkilerin vasküler demetlerine hızla saldıran Pythium ve Phytophtora cinsi mantarların büyümesini destekler . Hastalığın seyri genellikle çok hızlıdır. Birkaç gün içinde bitki hızla ölmeye başlar ve kurtarılamaz. Hastalığın gelişmesini önlemek için kümeler için uygun ısı ve nem koşulları sağlanmalıdır . Kavramayı yukarıda belirtilen mantarlara karşı korumak için, zaman zaman Polyversum WP biyolojik preparatı ile sulamaya değer.

Diğer bir yaygın klüzyon hastalığı, Colletotrichum cinsinin mantarlarının neden olduğu antraknozdur . İstila edilen clousing yapraklar yavaş yavaş sarıya ve nekroz (ölmekte doku) enfeksiyon yerinde gelişir tüm yaprak bıçak ve spread. Nekrotik lekelerin etrafında belirgin, kalın kırmızı-kahverengi bir areola vardır. Alt tabakaya su sıçramasının bir sonucu olarak yaprakların ıslatılmasıyla hastalığın gelişimi desteklenir. Hastalıklı yapraklar derhal uzaklaştırılmalı ve bitkinin tamamına 10-14 gün arayla iki kez fungisidal bir preparat, örneğin Biosept Active püskürtülmelidir.

Saksı bitkilerinin zararlıları da kapağa saldırabilir. Kluza dairelerimizdeki kuru ve sıcak havayı iyi tolere etse de, bu koşullar et böceği ve yeşil balıkların görünümünü destekler. Bu haşerelerin ortaya çıkması durumunda, onları bir fırça veya sopayla, besledikten sonra yerleri gri sabun çözeltisiyle temizleyebiliriz. Çok fazla haşere varsa veya tekrar ederse, yere Scale Ultra gibi böcek öldürücü çubuklar koymak ve doğal böcek ilacı Agricolle Spray'i püskürtmek iyi bir fikirdir.

Agnieszka Lach, MSc