Tüylü çavdar otu - yetiştirme, uygulama, iyileştirici özellikler

Çin doğal tıbbında yıllardır kullanılan tüylü muz , bir saksıda evde yetiştirmek için mükemmel bir şekilde uygun olan ilginç bir şifalı bitkidir. Tüylü canlı ayının iyileştirici özellikleri ve insan vücudu üzerindeki faydalı etkisi tüm dünyada takdir edilmektedir. Sizin durumunuzda tüylü canlı ayının nasıl bir uygulama olabileceğini ve tüylü canlı ayının evde yetiştiriciliğinin neye benzediğini görün . İşte bu muhteşem bitkiyi kendiniz yetiştirmenin kanıtlanmış bir yolu!

tüylü

Tüylü Çavdar - Kalanchoe Daigremontiana

Tüylü Viviparus - Nasıl tanınır? Hatalara dikkat edin!

Pinnate ciğerotu ( Kalanchoe Daigremontiana ) ayrıca şu şekilde de anılır: iri yapraklı, kaliks kolik veya pinnate meyve. Bu çok yıllık bitki Madagaskar'a özgüdür. Sapı odunsu, yuvarlak ve 100 cm yüksekliğe kadar uzar. Uzun (10-15 cm), üçgen, etli, tırtıklı yapraklar tek bir ince gövdede dönüşümlü olarak bulunur. Yapraklar yeşil veya gri-yeşil renktedir ve altta siyah noktalar bulunur. Yaprakların keskin dişli kenarları ince kırmızı bir bordürle çerçevelenmiştir. Canlı bitki, uzun bir sap üzerinde çan şeklinde çiçek salkımıyla çiçek açar.

Bunu bildiğim iyi oldu! Tüylü ( Kalanchoe Daigremontiana ) çok sık iki diğer benzer türlerle (özellikle çevrimiçi kaynaklarda) şaşkındır Kalanchoe - Kalanchoe Pinnata da bir şifalı bitkidir ama biraz farklı bir kullanımla ve dar yapraklı ile canlı böcek ( Kalanchoe tubiflora zehirli bir bitkidir), ve tıbbi kullanımı yoktur.

Bir Tüy Balığı Kalanchoe Pinnata'dan nasıl ayırt edilir ? Tüylü ciğerotunun tek yaprakları varken, Kalanchoe Pinnata - 3-7 ayrı yapraktan oluşan kompleks pinnat. Kalanchoe Pinnata'nın tek tek yaprakları eliptik, kör ve çentiklidir ve tüylü yapraklardan daha açık renktedir. Şekil, karakteristik, parlak renkli çiçekleri olan popüler bir saksı bitkisi olan Kalanchoe Blossfeld'in yapraklarına benziyor.

Sap Kalanchoe Pinnata , farklı pinnaceous türleri , enine kesitte kare. Diğer bir fark, her iki türde de yaprakların kenarlarında gelişen, ancak Kalanchoe Pinnata'da yaprakların düzenlendiği uzun bir gövdeye sahip olan propagüllerdir .

Sırayla, tüylü canlı türler , dar yapraklı canlı türlerden ( Kalanchoe tubiflora ) farklıdır . Dar yapraklılarda dar ve boru şeklindedirler. Bu zehirli houseplant sadece süs amaçlı yetiştirilebilir. Kozmetikte yenmemeli veya içerik olarak kullanılmamalıdır.

tüylü, Kalanchoe pinnata ve dar yapraklı canlı

Soldan sağa: Tüy Balığı ( Kalanchoe Daigremontiana ), Kalanchoe Pinnata ve Naranchoe Tubiflora ( Kalanchoe tubiflora )

Tüylü - uygulama, iyileştirici özellikler

Tüylü, süs bitkisi ve şifalı bitki olarak kullanılır . Polonya'da, özellikle canlı ayının iyileştirici özellikleri nedeniyle, popülaritesi sadece artıyor . Literatürde "evde ilk yardım çantası" olarak tanımlanmaktadır. C vitamini, maro ve mikro elementler bakımından zengindir.

Tüylü bitki yenileyici, antienflamatuvar, immün sistemi uyarıcı, bakterisidal ve fungisidal özelliklere sahiptir. Şu anda, kanser önleyici özelliklere sahip ve alerjik hastalıkları tedavi eden bir bileşik kaynağı haline gelmiştir.

Canlı bitkinin yapraklarına tıbbi kullanım verilir ve içlerinden sıkılan meyve suyu . Alkolle konserve edilmiş yaprak sıkıştırması, taze meyve suyu ve meyve suyu şeklinde harici ve dahili olarak kullanılırlar. Bitki dükkanlarında, genellikle ek besinlerle zenginleştirilmiş kremler, merhemler, jeller ve losyonlar gibi tüylü özler içeren hazır ürünler satın alabilirsiniz .

Doğal tıpta Featherfish, yara iyileşmesini hızlandırma, irin ve ölü dokuyu temizleme özelliğinden dolayı cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır . Siğiller, yatak yaraları, sivilceler, iltihaplanma, impetigo ve mikozları iyileştirir. Angina, burun akıntısı ve konjunktivit tedavisine destek olur. Ek olarak, kan şekeri seviyelerini dengeler, mide ekşimesi ile savaşır ve baş ağrısı ve romatizmal ağrılara yardımcı olur. Diş hekimliğinde periodontitis ve diş eti aşırı duyarlılığında etkilidir, ağızdan gelen hoş olmayan kokuları (bakımlı dişlere rağmen ortaya çıkan) ortadan kaldırır. Hoş olmayan ayak kokusunun giderilmesi ve yorgun bacakların yatıştırılması için de tavsiye edilir.

Uyarı! Tüy balığı ürünleri, kanda yüksek potasyum seviyeleri ile kullanılmamalıdır.

Tüylü çavdar - saksı yetiştiriciliği

Tüylü ciğer otu , sulu meyveler adı verilen bitki grubuna aittir. Uzun kuraklık dönemleriyle mükemmel bir şekilde baş eder - sulama olmadan 1 ay bile hayatta kalabilir. Diğer Kalanchoe türleri gibi , Tüy Balığı da yapraklarında su depolar. Yalnızca uzun su kesintilerine dayanmakla kalmaz, sınırlı sulamaya bile ihtiyaç duyar. Haftada bir kez sulamak yeterlidir. Saksının dibine 2 cm uzunluğunda bir drenaj tabakası yerleştirilerek suyun köklerin etrafına durması ve çürümesine neden olunması engellenir. Tencere ayrıca bir drenaj deliğine sahip olmalıdır.

Tüy Balığı hafif, iyi drene edilmiş bir alt tabakaya ihtiyaç duyar . Turba ve perlit (oran 1: 1: 1) ilavesiyle çiçekler için evrensel bir toprak karışımı veya çiçekçilerde bulunan kaktüsler için özel bir alt tabaka uygun olacaktır.

Canlı tavşanların büyüdüğü yer parlak olmalı, ancak doğrudan güneş ışığı altında olmamalıdır. Çok güçlü güneş ışığının etkisiyle yapraklar soluklaşır. Yetiştirme sıcaklığı 16 - 24 ° C arasında olmalıdır.

Kışın, tüylü cibinlik bir uyku döneminden geçer . Bu süre zarfında güney denizlik üzerine 10-15 ° C sıcaklıkta yerleştirilmeli ve saksı içindeki toprak tamamen kuru tutulmalıdır. Daha yüksek sıcaklıklarda (15 ° C'nin üzerinde) ayda bir sulayın.

Uyarı! Tüy balıkları, özellikle tıbbi amaçlar için yetiştirildiğinde mineral gübrelerle beslenmemelidir.

İlkbaharın başlarında gerekirse tüylü ekim yapılır. Ekim yapılırken köklerin arasından eski toprak yığınlarını çıkarmayız.

Canlı bir balığın uzun gövdesi , özellikle 40 cm'den fazla bir yüksekliğe ulaştığında, destek gerektirir . Daha sonra genellikle kendi yapraklarının ağırlığı altında eğilir. Bununla birlikte, yetiştirilen bitkiler artık güzel görünmüyor ve yaklaşık 1.5 yıl sonra atılıyor ve yerine propagüllerden yetiştirilen yeni bitkiler alıyor.

Tüylü, alışılmadık bir üreme yöntemine sahip çok ilginç bir bitkidir . Sözde genç bitkiler propagüller. Kısaltılmış gövdeli, 3-4 beyaz köklerin büyüdüğü 4 yapraktan oluşan minyatür bir rozet şeklindedirler. Bitkiler olgunlaştığında yapraklardan düşer ve alt tabakaya konarak çok hızlı bir şekilde kök salarlar. Bir yaprakta 25'e kadar genç bitki görünebilir.

Bunu bildiğim iyi oldu! Viviparalar çok geniş bitkilerdir. Tek bir bitki, bir seferde birkaç düzine yavru bitki üretebilir. Ev koşullarında, diğer bitkilerle birlikte bitişik saksılara yayılmalarını önlemek için, çıkan propagüllerin yapraklardan sistematik olarak uzaklaştırılması gerekir.

MSc. Agnieszka Lach