Cordillin - yetiştirme, çeşitleri, hastalıklar

Cordillin ( Cordyline ), dekoratif, canlı renkli yapraklarla karakterize, çok yönlü ve etkili bir ev bitkisidir . Çekici, palmiye benzeri alışkanlık ve kordilin yapraklarının ilginç görünümü, modern iç mekanlarda harika görünmesini sağlar. Bir apartman dairesinde kordilin yetiştirmenin nasıl bir şey olduğunu, bu bitkinin hangi gereksinimleri olduğunu görün ve popüler türler ve kordilin çeşitleri hakkında bilgi edinin . Ayrıca yetiştiriciliği sırasında hangi kordilin hastalıklarının ortaya çıkabileceğini de tavsiye ediyoruz .

Cordilin

Avustralya kordilin ve çalı korddili

Cordillin - popüler türler ve çeşitleri

Yetiştirmede en yaygın iki tür kordilin vardır: Avustralya kordilin ( Cordyline australis ) ve aynı zamanda hız yaprağı olarak da bilinen çalı kordidin ( Cordyline terminalis , C. fruticosa ). Bazen üçüncü tip kordilinle karşılaşabilirsiniz - düzleştirilmiş kordon ( Cordyline stricta ), ancak burada çok nadiren yetiştirilir.

Avustralya kordilini , kısa yaprak saplarına yerleştirilmiş uzun (100 cm'ye kadar), ince, kılıç benzeri, sivri yapraklar üretir. Dallanmamış bir gövdenin tepesinde büyürler ve bir çeşme şekli oluşturmak için hafifçe aşağı doğru bükülürler. İç mekan yetiştiriciliğinde 2 m'ye kadar yüksekliğe ulaşabilir.Avustralya kordilinin yaprakları çeşidine bağlı olarak yeşil, bordo ve çizgili olabilir.

En popüler Avustralya kordilini türleri:

 • Purpurea - yaprakların kırmızı-mor rengi ile
 • Kızıl Yıldız - kırmızı-kahverengi yapraklarla
 • Torbay Dazzler - kenarlarında belirgin, kremsi-krem çizgili yeşil yapraklı
 • Sundanc e - yaprak bıçağının ortasından geçen kırmızı bir şerit ve pembe-kırmızı bir alt tarafa sahip yeşil yapraklar
 • Albertii - hassas kırmızı allık ve kenarlarında krem ​​çizgili mat-yeşil yapraklı

Çalı kordidinin 30-40 cm uzunluğunda ve 10 cm genişliğinde mızrak şeklinde yaprakları vardır. Gövde boyunca büyürler, karşıt olarak düzenlenirler, uzun, eğik şekilde yükseltilmiş yaprak saplarına otururlar. Diğer kordilin türlerinden farklı olarak gür bir alışkanlığı vardır. Çalı kordilinin yaprakları çizgili ve yeşil, pembe, kırmızı veya mor renklidir. Çeşitli temsilciler çoğu zaman birkaç renk kombinasyonuna sahiptir. Bitkiler 30-60 cm yüksekliğe ulaşır.

Çalı kordilinin en ilginç renkli çeşitleri şunlardır:

 • Lord Robertson - kırmızı-yeşil-krem yapraklı
 • Prens Albert - açık ve koyu kırmızı yapraklarla
 • Kırmızı Kenar - kırmızı-pembe kenarlıklı bordo-yeşil yapraklı minyatür form
 • Çikolata Kraliçesi - açık çizgilerle yeşil-kahverengi yapraklar
 • Compacta - açık yeşil çizgili koyu yeşil yapraklı
 • Kivi - çizgili, sarı-yeşil yapraklı, kontrast pembe kenarlı

Cordilin'i dracaena'dan nasıl ayırt edebilirim?

Kordilinler çok sık dracaena ile karıştırılır . Bununla birlikte, bu iki ayrı türün birkaç özelliği vardır. Cordilin ve dracaena arasındaki farklar şunlardır :

 1. Kordilinlerde yaprak damarları pinnattır ve dracaena'da yapraklar paraleldir.
 2. Kordilin kökleri düğümlü ve beyazdır, büyük kulüp şeklinde yumrular bulunurken, dracaena kökleri düz, pürüzsüz ve sarı-kırmızıdır.
 3. Kordilinlerde yapraklar yaprak saplarına yerleştirilir ve dracaena yapraklarında gövdeyi tamamen kaplar.

Dracaena - bakım, nakli, üreme, çeşitleriDracaena - bakım, nakli, üreme, çeşitleri

Dracaena, tropikal bölgelerden gelen çok popüler bir saksı bitkisidir, hoş alışkanlığı ve dekoratif yapraklarıyla takdir edilmektedir. Bir tencerede büyüyen dracaena bakımının nasıl göründüğünü, bu bitkinin hangi gereksinimleri olduğunu ve dracaena'yı evde çoğaltmanın mümkün olup olmadığını görün. Daha...

Cordillin - yetiştirme

1. Kordilin yetiştiriciliğinin konumu ve sıcaklığı

Kordilinler tüm yıl boyunca parlak bir pozisyon gerektirir , ancak doğrudan güneş ışığına maruz kalamazlar . Hafif gölgeli alanlarda kordlin yaprakları karakteristik rengini kaybeder ve yeşile döner. Çok az olduğunda, kordilin ışıkları söner.

Çalı kordilinin yüksek termal gereksinimleri vardır . Büyüme için en uygun sıcaklık 20-24 ° C'dir. Yüksek hava nemi ile 28 ° C'ye kadar sıcaklıklara dayanabilir. Kışın odadaki hava sıcaklığı 15 ° C'nin altına düşmemelidir. Çalı kordilini için en uygun kışlama sıcaklığı 16-18 ° C'dir.

Avustralya kordini, sıcaklık açısından daha az talep ediyor . Daha düşük sıcaklıkları - yazın 18-20 ° C ve kışın 5-15 ° C - tercih eder. Düşük termal gereksinimler, terasta veya bahçede Avustralya kordilinin yetiştirilmesine izin verir. Mayıs ayının ikinci yarısından eylül ayına kadar ve hava koşulları uygunsa Ekim ayına kadar açık havada büyüyebilir.

2. Kordilin sulama

Kordilinler, su kıtlığına duyarlı oldukları için düzenli olarak sulanmalıdır . Alt tabakanın kısa süreli kurutulması bile bitkinin sağlığını ve görünümünü etkiler. Yapraklar daha sonra kahverengiye döner ve kurur. Tencere içindeki alt tabaka asla tamamen kuru olmamalı ve tepside su kalmamalıdır. Cordillin'in büyüme mevsimi boyunca haftada 1-2 kez sulayın . Dinlenme dönemi olan Ekim-Şubat döneminde sulama sınırlıdır, ancak alt tabakayı aşırı derecede kurutmamaya çalışılır.

Kordilinler yüksek hava nemi gerektirir (% 70-78). Bitkiler için en uygun koşullar için, onları günlük olarak sisleyin. Ek olarak, kordonlu saksı su ve taşla dolu bir ayağa yerleştirilmelidir. Bitkilerin yanına bir hava nemlendirici yerleştirmek iyi bir çözümdür. Çok kuru hava, kordilin yapraklarının kızarmasına ve düşmesine neden olur . Çalı kordili, havadaki nem eksikliğine karşı özellikle hassastır.

3. Kültivasyon ve kordilin gübreleme için alt tabaka

Palmiye ağaçlarının kordilin yetiştirmesi için bir substrat kullanmak en iyisidir . Bitkiyi dikmeden önce, nemi köklerden uzak tutmak için saksının dibine bir drenaj tabakası koyduğunuzdan emin olun. Cordillas, kök sisteminin yapısı nedeniyle en iyi şekilde uzun ve dar saksıda yetiştirilir. İlkbaharda (Mart) 2-3 yılda bir kordilini yeniden dikiyoruz .

saksı bitkilerinin nakliSaksı bitkilerinin nakli

Saksı bitkilerinin ekilmesi en önemli bakım tedavilerinden biridir. Genellikle genç bitkiler için her yıl yapılması gerekirken, daha yaşlı bitkiler için birkaç yılda bir yeterlidir. Dikim için en uygun zaman nedir, saksı bitkilerinin hangi toprağa ekileceği, ekim için saksıların nasıl seçileceği ve bitkiye zarar vermemek için ekim işleminin nasıl yapılacağı. Daha...

Kordilinleri Mart-Ağustos ayları arasında 2-3 haftada bir sulama sırasında gübreliyoruz . Beslemek için palmiye gübresi kullanmak en iyisidir (örn. Dracaena, yuki ve palmiye ağaçları için 0,5 l Hedef Sıvı gübre). Gübreleme, özellikle yeni kordilin yaprakları küçüldüğünde ve şekli bozulduğunda gereklidir.

Cordillin - hastalıklar

Kordidin yetiştirirken görülen en yaygın sorunlar, uygun olmayan yetiştirme koşullarından kaynaklanır.

Eğer cordillin yaprakları kahverengi açmak, uçları ve kenarlar kuru, ya da cordilin yaprakları bu uzun süreli kurutma ya da alt-tabakanın sel bir işareti olabilir, sararmaya ve düşer. Bu tür semptomlara odadaki çok kuru hava (bağıl nem yaklaşık% 60 ve daha az) veya çok yoğun gübreleme neden olabilir. Kordilin yapraklarında güneş yanığı sonucu parlak ve kuru lekeler oluşur.

Kordilin kıvrılıp yumuşadığında ve yüzeyinde kahverengi lekeler belirdiğinde, yetiştirme alanındaki sıcaklık çok düşüktür. Kordilin yapraklarının kararan kenarları, yetersiz sulama veya soğuk hava akımının sonucudur.

Düşük sıcaklıkla birlikte çok fazla sulama ve ışık eksikliği , kordilin tacının iç kısmının geri dönmesine ve çürümesine neden olabilir .

Cordillin ayrıca mantar hastalıkları tarafından saldırıya uğrayabilir. En yaygın patojenler substrat ile birlikte taşınır. Bu gibi durumlarda, kordilinin alt yaprakları genellikle sararır ve solgunlaşır , ayrıca lekeler de olabilir ve bitkiyi alt tabakadan çıkardıktan sonra kordilin köklerinde çürüme görülebilir . Bu tip semptomlar, bitkinin çürümeye, fusariosis veya fitoftoraya neden olan mantarlarla enfekte olduğunu gösterebilir. Ne yazık ki, enfekte olan bitki atılmalı ve yakınlarda büyüyen diğer bitkiler önlem olarak bir mantar ilacı ile sulanmalıdır. Doğal bitki güçlendirme preparatı Biosept Active'i de kullanabilirsiniz.

Trips ve hop örümcek akarları, zararlı böceklerden gelen kordilin üzerinde görünebilir.

MSc. Agnieszka Lach