Bahçedeki tarla farelerinden nasıl kurtulur? Tarla faresi elde etmenin en iyi yolu!

Tarla fareleri bahçelerimize büyük zarar veren küçük kemirgenlerdir. Tohum ve meyve yerler, bitki köklerine ve çiçek soğanlarına zarar verirler ve meyve bahçesindeki genç ağaçların kabuklarını kemirirler. Bu nedenle, tanımak öğrenilmeye değmez tarla fareleri yol açtığı zararı ve öğrenmek bahçesinden tarla fareleri kurtulmak için nasıl onların yıkıcı etkinliğini durdurmak için. Sadece birkaç gün içinde onlardan kurtulmanızı sağlayacak en iyi yöntemi öneriyoruz !

bahçedeki tarla farelerinden nasıl kurtulur

Bahçedeki tarla farelerinden nasıl kurtulur?

Bir banka tarla faresi neye benzer?

Banka tarla faresi ( Myodes glareolus ) Hamster ailesinin en sayısız temsilcilerinden biridir ve bizim bahçelerde en besleyen bu türdür. Boyu 15 cm'ye kadar ulaşan çok küçük bir memelidir (vücut uzunluğu 10 cm'ye kadar ve kuyruk uzunluğu 5 cm'ye kadar). Polonya'da, ülke genelinde görülür. Akşam ve gece yaşam tarzına öncülük ediyor.

Banka tarla faresi 10 ile 38 gram arasında ve dolayısıyla çok az olabilir. Ağzı hafif sivri ve bıyıklıdır. Arka tarafta, kenar farelerinin kılları kırmızımsı bir belirti ile gri renktedir (bu nedenle banka farelerinin adı), yanlar ve göbek kısmı gridir. Sıra farelerinin kuyruğu iki renkli, pullarla kaplıdır.

Ciltler genellikle farelerle karıştırılır, bu nedenle bir fareyi fareden nasıl ayırt edeceğinizi öğrenin . Farelere kıyasla, tarla fareleri daha küçüktür, ayrıca daha kısa kuyruklara ve ayaklara ve daha yoğun ve daha yumuşak bir kürke sahiptirler. İkincisi, volkanların küçük boyutu ile ilgilidir, bu nedenle daha kalın bir ısı yalıtımı tabakasına ihtiyaç duyar. Tarla fareleri sadece bahçeyi karıştıracak ve evde ya da ek binalarda fareler gibi kuluçkaya yatacaklarına dair hiçbir korku yok. Sırasıyla, tarla farelerinin neden olduğu hasar bazen benlerin neden olduğu hasarla karıştırılır. Ancak zeminde delikler açarak ve koridorları kazarak tarla fareleri ben gibi höyükler yapmazlar .

Bahçede tarla fareleri ne zarar verir?

Volanlar, sadece yerin altında uzanan bir koridor sistemi inşa ediyor. Genellikle çok sayıdadırlar, oldukça dallıdırlar ve birçok prizle karmaşık bir ağ oluştururlar. Tarla fareleri çok yoğun topraklarda tünel kazmayı sevmez, bu nedenle daha az kompakt toprağı tercih edin veya bir çöp koridoru kazın. Bu son bilgi oldukça önemlidir, çünkü çiçek tarhlarında kalın bir yatak örtüsünden kaçınmak tarla fareleri ile savaşmanın yollarından biridir . Ama birazdan daha fazlası :-)

bahçedeki tarla farelerinden nasıl kurtulur

Yuvasının yanında kırmızı bir tarla faresi

Fotoğraf Andreas Eichler, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Bu hayvanlar ayrıca ağaçların ve çalıların gövdelerine ve dallarına tırmanabilirler. Çok önemli olan, tarla fareleri kış uykusuna yatmaz ve tüm yıl boyunca aktiftir. Sonbaharda özel kış yuvaları yaparlar. İlkbahar ve yaz aylarında, tarla fareleri tohumlar, larvalar, böcekler, ağaç tomurcukları, ağaç kabuğu, yapraklar, likenler vb. İle beslenir. Kışın, tarla fareleri yer üstünde, bitkilerin, meyvelerin, tohumların, çeşitli rizomların ve bazen de omurgasızların yer üstünde yer.

Tarla farelerinin neden olduğu en yaygın görülen hasar yenen tohumlar, yumru kökler, rizomlar ve çiçek soğanlarıdır. Ağaçların ve çalıların kabuğu, esasen kışın diğer yiyeceklerin bulunmadığı kış aylarında zarar görür . Bahçede bu tür bir hasarı gözlemlediğimizde, bahçedeki tarla farelerinden nasıl kurtulacağımızı ve tarla fareleri ile başa çıkmanın en iyi yollarını bulmayı düşünmeye değer .

Köstebek ve banka tarla faresi.  Bir köstebek bir tarla faresinden nasıl farklıdır?Köstebek ve banka tarla faresi. Bir köstebek bir tarla faresinden nasıl farklıdır?

Köstebek ve tarla fareleri tünellerini inşa ederek ve yiyecek arayarak bahçe yataklarını ve çimleri tahrip ederler. Aktivitelerinin semptomları benzer, ancak bir köstebekle mi yoksa bir tarla faresi ile mi uğraştığımızı nasıl anlarız? Bir köstebek ve banka tarlası arasındaki farkın ne olduğunu ve hangisinin hasara neden olduğunu nasıl hızlı bir şekilde anlayabileceğinizi görün! Daha...

Bahçenizdeki tarla farelerinden kurtulmanın yolları

Bahçedeki tarlalardan kurtulmak için aynı anda kullanılan birkaç yöntemi düşünmeye değer . Genellikle, tarla farelerini izole etmenin hiçbir yöntemi tamamen etkili olmayacaktır. Bununla birlikte, aynı anda birkaç yöntem kullanırsak, tarla farelerinin hayatını o kadar zorlaştırabiliriz ki, bahçemizi sonsuza dek terk eder.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Bununla birlikte, bahçelerdeki tarla farelerini kontrol etme yöntemlerini tartışmadan önce, yalnızca onları bahçeden çıkarmaya odaklanmanız gerektiğini belirtmek isterim. Bahçelerde tarla fareleri zararlı olsa da doğada çok önemli bir rol oynadıkları için onları öldürmemeliyiz . Çok az insan, Polonya ormanlarında yaşayan diğer hayvanların yiyeceklerinin% 36'sını tarla farelerinin oluşturduğunu bilir. Hatta bazı ormancılar, orman ekosisteminin bu küçük canlılara bağlı olduğunu iddia ediyor. Öyleyse, tarla farelerini kovalayıp onları öldürmekten ve zehir kullanmaktan kaçınalım.

1. Voles tarafından inşa edilen tünelleri yok edin

Her şeyden önce, tıkanması veya su basması gereken yeni tünellerin olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Bahçedeki tüm toprağı kazmak da yardımcı olur.

2. Kalın bir tabaka tabakasından kaçının

Toprağı malçlamak birçok bitki için faydalı olmasına ve yabancı otların büyümesini azaltmasına rağmen, tarla tarlalarına davet olduğu için yataklarda ve çiçek yataklarında çok kalın bir malç tabakası kullanmayın. Bu tarla faresi işleme yöntemi, özellikle bahçede çok ağır, killi toprağa sahip olduğumuzda etkili olacaktır. O zaman banka tarla faresi, kompakt toprakta koridorları kazmayı başaramaz ve onları malçın altına kazar. Bu yatak takımının olmaması, tarla fareleri için büyük bir zorluk olacaktır. Meyve ağaçlarının ve çalıların gövdelerini kemirmemek için, meyve bahçesindeki toprağın hiç malçlanmaması (kara nadasa bırakılması) gerekir.

3. Tarla farelerinin bitkilere erişmesini zorlaştırın

Meyve ağaçlarının gövdelerini tarla farelerine erişime karşı korumak için, bunları samanla sıkıca örtmek veya plastik meyve bahçesi örtüleri kullanmak faydalı olacaktır . Bu şekilde, yakın zamanda ekilen genç ağaçları koruruz, çünkü yumuşak kabukları, tarla farelerinin inceliği haline gelir. Ayrıca yabancı otları düzenli olarak çıkarmak da gereklidir. Çiçek soğanlarını , tarla farelerinin erişimini zorlaştıracak özel sepetlere ve muhafazalara yerleştirin . Bununla birlikte, plastik muhafazalar bazen voleler tarafından ısırıldığı için, biraz daha sağlam tel muhafazalar aramaya değer (tercihen çok hızlı paslanmayacak galvanizli çelik telden yapılmıştır).

4. Voleybolu kovucu bitkiler ekin

Tarla farelerinden kurtulmanın çok etkili bir yolu , bahçenize tarla farelerinin sevmediği bitkiler dikmektir. Bu tür bitkiler şunları içerir: sarımsak (hem geleneksel ortak sarımsak, dekoratif sarımsak ve ayı sarımsağı iyi çalışır), imparatorluk tacı, sütleğen, melilot, hint fasulyesi, hardal, nane, siyah frenk üzümü.

Yeni bir tünel keşfettiğimizde, girişe bir mazı dalı, ceviz yaprağı veya diş sarımsak koyun. Çiçeklenme sırasında kesilen yaklaşık 15 cm uzunluğundaki kurutulmuş leylak filizleri de etkilidir.

Köstebekleri ve tarla farelerini uzaklaştıran bitkilerKöstebekleri ve tarla farelerini uzaklaştıran bitkiler

Köstebek ve tarla fareleri, bahçedeki çiçek tarhları ve çimlerdeki tümsekler, yer altı koridorları, zayıflamış ve zarar görmüş kökler, yumrular ve bitki soğanları gibi çok fazla zarara neden olan zararlı böceklerdir. Bu hayvanları bahçemizi ziyaret etmekten caydırmak için, benleri ve tarla farelerini uzaklaştıran bitkiler dikmeye değer. İşte ben ve tarla farelerinin her zaman kaçındığı en iyi 7 bitkinin listesi! Daha...

5. Doğal tarla faresi düşmanlarını kullanın

Tarla farelerinin doğal düşmanları çeşitli yırtıcı kuşlardır , bu nedenle kuşları bahçenize davet etmeye değer, örneğin kuşlar için bir bakış açısı olacak yere birkaç uzun direk yapıştırarak. Kediler ve köpekler de tarla faresi ile mücadelede etkili müttefiklerdir . Öyleyse en sevdiğiniz evcil hayvanınızı arsaya götürelim.

6. Ses korkutucular

Bahçenizdeki tarla farelerinden kurtulmanın bir başka yolu da kendiniz bir ses kovucu inşa etmektir. Böyle bir ses caydırıcılığı, bir şişeyi bir açıyla kazarak yapılabilir. Şişeye düşen rüzgar, fareleri korkutan bir feryat sesi çıkarır. Mağazalarda kemirgenlere karşı özel akustik caydırıcılar da bulunmaktadır . Elektrik gerektirmeyen solar cihazlar oldukça pratiktir. İnsanlar tarafından duyulamayan bip sesleri ve titreşimler yayarlar ve benleri, fareleri ve diğer kemirgenleri korkuturlar.

7. Tarla fareleri için duman mumları

Tarla fareleri ile baş etmenin bir başka olası yolu da duman mumlarının kullanılmasıdır . Mum yakılmalı ve aktif bir yuvaya veya tarla faresi koridoruna yerleştirilmelidir. Ortaya çıkan duman, tünele yerleşerek haşereyi caydıran biyosidal bir aktif madde içerir. Bununla birlikte, bu yöntemin etkinliği, tarla fareleri tarafından şu anda kullanılan tünelleri bulmak için sürekli gözlemler yapmamızı gerektirir. Mumdan yayılan maddelerle çevre kirliliği ile de ilişkilidir. Bu nedenle, bu yöntemi kötüye kullanmayalım.

8. Doğal tarla faresi hazırlığı uygulayın

Son çare olarak, birçok insan bahçelerinden tarla farelerinden kurtulmak için kemirgen önleyici kimyasallar kullanır . Ancak, içlerindeki zehirlerin çok zehirli olduğu ve bahçedeki diğer hayvanların yanı sıra tarla faresi ile beslenen avcılara da zarar verebileceği unutulmamalıdır.

Bu nedenle, zehir kullanmak yerine bahçeye doğal KRETOMAX preparatı püskürtmenizi öneririz . Hint yağı (hint yağından elde edilir), lavanta yağı ve sarımsak özü gibi bitkilerden elde edilen doğal maddeler içerir. Bu nedenle, tarla farelerini uzaklaştıran bitkilerden elde edilen doğal maddelere dayanmaktadır. Bu arada, KRETOMAX püskürtmek de benlerden kurtulacaktır. Bir paket KRETOMAX tarla faresi hazırlama, bahçenin 300m²'lik kısmını püskürtmek için yeterlidir. Bu, yalnızca bireysel bitkileri veya yatakları değil, tüm bahçeyi korumanıza izin verir. Bu sayede tarla farelerini kovma etkinliği çok yüksektir ve bahçeden hızla kurtulabilirsiniz.

Katarzyna Matuszak