Antoryum - bakım, nakli, sulama, gübreleme

Antoryum , büyük, yeşil yaprakları ve harika renkli çiçekleri olan egzotik bir ev bitkisidir. Güzel, ama büyümek zahmetli olabilir. Bir tencerede antoryum bakımının nasıl göründüğünü , antoryumun doğru şekilde nasıl sulanacağını ve dölleneceğini ve antoryumun yeniden dikilmesi için en uygun zamanın ne olduğunu görün . İşte bitkinizin sağlıklı ve çiçek açmasını sağlayacak tüm antoryum bakım sırları !

antoryum

Antoryum - Antoryum

Antoryum, çoğunlukla Amazon havzasından gelen yaprak dökmeyen bir bitkidir. Dairelerde aşağıdakiler saksı bitkileri olarak yetiştirilir:

Scherzer'in Anthurium'u ( Anthurium scherzerianum ) - ilkbahardan sonbahara kadar hayranlık uyandıran güzel çiçekleriyle değerlidir ve tek bir çiçek iki aya kadar dayanır. Çiçeklenme muhteşem, mumlu kırmızı bir kılıf ve ondan çıkan turuncu bir ampulden oluşur. Yapraklar hafif sivri, koyu yeşil ve çok büyük (18 cm uzunluğa kadar).

Andrey's Anthurium ( Anthurium andreanum ) - açıkça görülebilen damarları olan çok ilginç kalp şeklinde yapraklara sahiptir. Çiçek vajinaları, kalp şeklinde, çok parlak, cilalı görünüyor.

Büyüleyici Anthurium ( Anthurium crystallinum ) - uzun yaprak saplarına da yerleştirilmiş, 40 cm uzunluğa ve 30 cm genişliğe ulaşan çok büyük, kalp şeklinde güzel yapraklara sahiptir. Genç yapraklar biraz mor, yaşlı olanlar ise gümüş damarlı koyu zümrüt rengindedir. Yeşil çiçekler, küçük ama aynı zamanda güzel, büyük yaprakların yanında göze çarpmayan görünüyor.

Antoryum - bakım

Antoryum için uygun bakım , bitkinin parlak bir pozisyonda olmasını, ancak doğrudan güneş ışığına maruz kalmamasını gerektirir (yapraklar parlak güneş ışığında yakılır). Bitkiler ışık gölgesini iyi tolere eder ve kuzeye bakan pencerelerle iyi başa çıkabilir. Güney tarafında, antoryum kabını pencereden biraz daha uzağa yerleştirmek, böylece ışığın filtrelenmesi daha iyidir.

İlkbahardan yaz sonuna kadar olan dönemde antoryum yoğun bir şekilde büyür ve çiçek açar, kışın ise dinlenme durumuna geçer. Yaz aylarında, antoryumların sıcaklığı normal oda sıcaklığına yakın olmalıdır, yani 21 ° C civarında. Kışın, sıcaklık yaklaşık 16-18 ° C'ye düşürülmelidir. Bunun istisnası, ilkbaharda çiçeklenme için çiçek salkımını başlatmak için Ocak-Şubat aylarında 10-12 ° C'de soğutulması gereken Scherzer antoryumudur.

Uyarı! Antoryumlar soğuk topraktan nefret eder, bu nedenle doğrudan mermer veya metal pencere pervazlarına veya karo zemin üzerine bir saksı koymayın. Bu sıcak toprak sevgisi, antoryumun, hava çok kuru olmadığı sürece, bir radyatörün üzerindeki sıcak bir pencere pervazında bulunan bazı insanlar için şaşırtıcı derecede iyi büyümesini sağlar.

Antoryumla ilgilenirken , çiçek sürgünlerinin de desteğe sahip olmasını sağlamaya değer. İnce bambu direklere nazikçe bağlanabilir veya merdiven şeklindeki desteklere yaslanabilirler.

Antoryumla bakım yaparken dikkatli olun ve ellerinize eldiven takın, çünkü antoryum zehirli ev bitkileri - ellerin cildini tahriş edebilir ve yutulursa dudaklarda, dilde ve boğazda şişmeye neden olabilir. Neyse ki, antoryumdaki zehirli maddelerin konsantrasyonu çok düşüktür ve rahatsız edici semptomlar genellikle çabuk geçer.

Antoryum - sulama ve gübreleme

Antoryumun uygun şekilde sulanması çok önemlidir . Büyüme mevsimi boyunca, birkaç günde bir sularız, böylece toprak sürekli nemli olur, ancak çok ıslak olmaz. Ayrıca yaprakları günlük olarak serpmeye değer. Ancak yaprakları kolayca zarar görebileceği için nemli bir bezle silmemelisiniz.

Soğuk musluk suyu, antoryumların sulanması için uygun değildir. Antoryumun yetiştiği odadaki sıcaklığa eşit sıcaklıkta yumuşak, ıslak su daha iyi olacaktır. Antoryum yapraklarında kahverengi lekelere neden olduğu için yüksek kalsiyum içeriği ve klorlu sudan kaçınılmalıdır . Antoryumun kışın sulanması sınırlıdır.

Bunu bildiğim iyi oldu! Antoryumlar yüksek hava nemi gerektirir, bu nedenle onları diğer bitkilerle bir gruba koymaya değer. Diğer bir yol da bitkinin yanına her gün su ile dökülen çakıllı düz bir kap yerleştirmektir.

Antoryum yetiştirme mevsimi boyunca - ilkbahardan yazın sonuna kadar iki haftada bir sulama için suyla seyreltilmiş sıvı gübre kullanarak gübreleriz. Saksı bitkileri veya doğal biohumus için Florovit gübre iyi çalışır. 4.5-5.5 pH değerine sahip asidik toprak gibi antoryumlar, böylece onları asidofilik bitkiler için gübrelerle de gübreleyebiliriz.

saksı bitkilerinin gübrelenmesiSaksı bitkilerinin gübrelenmesi

Saksı bitkilerinin gübrelenmesi, çiçeklenme, yaprak rengi ve bitki büyüme oranının yanı sıra sağlık ve genel durumunun bolluğunu etkileyen önemli bir bakım prosedürüdür. Saksı bitkileri ne zaman döllenir, gübre nasıl dozlanır ve hangileri en iyisidir? Ev bitkilerinin gübrelenmesi hakkında bilmeniz gereken her şey burada. Daha...

Antoryum - nakli

Antoryumun genç bitkilerde her yıl yeniden dikilmesi gerekliyken, daha yaşlı, daha yavaş büyüyen bitkilerde, her 3 yılda bir taze toprağa yeniden dikmek yeterlidir. Antoryumu fazla abartmazsak, en azından toprağın üst katmanını yenisiyle değiştirmeye değer. Genellikle bitkiler, saksının çapı 15 cm çapa ulaşana kadar daha büyük saksılara nakledilir, ardından alt tabakayı değiştirir.

Antoryum nakli için en iyi zaman , bitkinin kış uykusunu bitirdiği bahardır. Toprağı tencereye dökmeden önce, dibinde küçük çakıllardan oluşan bir drenaj tabakası oluşturmak veya genişletilmiş kil dökmek gerekir. Antoryum toprağı hafif ve humuslu olmalıdır. Eşit oranlarda karıştırılmış yaprak toprağı, turba, ağaç kabuğu ve kum karışımı idealdir. Toprağın asidik (pH 4,5-5,5) olduğundan emin olun.