Sivrisinekleri kovan bitkiler

Kulağın üzerinden vızıldayan sivrisinekler her akşam bahçede, terasta veya balkonda şımartabilir. Kimyasal spreyler, mumlar, lambalar ve diğer aletler kullanılmadan sivrisineklerden kurtulmanın bir yolu var mı? Cevap çok basit - bitki sivrisinek kovucu bitkiler ve bu rahatsız edici böcekler bahçenizi, balkonunuzu veya terasınızı uzaktan uzak tutacaktır. İşte sivrisineklerin nefret ettiği ilk 5 bitki!

sivrisinek kovucu bitkiler

Sivrisinekleri kovan bitkiler

Mumlar, spreyler, sivrisinek spiralleri - bu rahatsız edici böceklere karşı bahçe mağazalarında pek çok müstahzar mevcuttur, ancak mevsim başında önlem almaya ve sivrisinek kovucu bitkiler dikmeye değer !

Görünüşe göre bu, bahçenize sivrisinek sokmanın harika bir yolu olabilir. Bahçeye veya teras çevresine ekilen belirli bir kokuya sahip uygun bitkiler, uzun yaz akşamlarını kulakta uğultu ve kaşıntılı ısırıklar olmadan geçirmemizi sağlayacaktır. Sivrisinekleri kovan bitkiler arasında, uçucu yağları salgılayarak davetsiz misafirleri uzun süre korkutacak güvenilir bir beşi bulabiliriz!

1. Dar yapraklı lavanta

Bizim sivrisinek kovucu bitkilerin listesi dar yapraklı lavanta ile açılır ( Lavendula officinalis ). Dar, gümüşi gri yaprakları ve sivri uçlarla toplanmış çiçekleri olan yaprak dökmeyen bir çalıdır. Çeşitliliğe bağlı olarak mor, pembe veya beyaz çiçek açar. Lavanta çiçekleri yaz boyunca bitkiyi süslüyor ve sivrisinekleri uzun süre uzak tutuyor . Yoğun kokuları arıları çeker ama böcekleri caydırır.

Dar yapraklı lavanta iddiasızdır ve kuraklığı iyi tolere eder. Balkondaki kaplarda, kıyıya dikilmiş bir çiçek tarhında veya kaya bahçelerinde işe yarar. Çalıların kompakt şeklini korumak için, lavanta filizlerini her yıl ilkbaharda kesmeyi ve çiçek salkımını solduktan sonra kısaltmayı unutmayın. Bu, bu sivrisinek kovucu bitkinin sonbaharda bir kez daha çiçek açmasını sağlar .

Lavanta - özellikleri, bahçede yetiştirme, kesme, üremeLavanta - özellikleri, bahçede yetiştirme, kesme, üreme

Lavanta, Akdeniz'e özgü yaprak dökmeyen bir çalıdır. Büyüleyici mavi çiçekleri, harika aroması ve ilginç süs lavanta çeşitlerinin mevcudiyeti sayesinde, bu bitki bahçelerimizde giderek daha fazla bulunur. Lavantanın hangi özelliklere sahip olduğunu, ne için kullanılabileceğini ve bahçede nasıl lavantanın yetiştirildiğini görün. Daha...

2. Komarzyca

Sivrisinekleri etkili bir şekilde uzaklaştıran bir diğer bitki de sivrisinektir ( Plectranthus ). Doğada çok yıllık olarak bulunur, ancak iklim koşullarımızda genellikle bir yıllık balkon bitkisi olarak yetiştirilir. Ancak ilk donlardan önce sahadan alır, sürgünleri kısaltıp kabı serin bir odaya (10-15 ° C sıcaklıkta) koyarsak sivrisinek kışlayacaktır.

Bu ilginç sivrisinek kovucu bitki , uzun sarkık sürgünlere, yoğun bir kokuya sahip dekoratif beyaz kenarlı yapraklara sahiptir. Pelargonium, yumrulu begonya veya bacopa ile birleştirildiğinde bir tencerede harika görünüyor. Komarzyca yarı gölgeli bir pozisyonu tercih eder ve taşmayı sevmez (fazla su ile sürgünleri kırılır ve ölür).

Komarzyca - çeşitleri, yetiştirme, kışlama, üremeKomarzyca - çeşitleri, yetiştirme, kışlama, üreme

Komarzyca, popüler bir sivrisinek kovucudur. Sivrisinek yetiştiriciliği, dairede, ilginç yapraklar ve asılı sürgünlerle süslenmiş balkon ve terasların yanı sıra yapılabilir. Hangi sivrisinek türlerinin en çekici olduğunu, gelecek yıl sivrisineklerin nasıl kışı geçireceğini ve nasıl çoğaltılacağını görün. Daha...

3. Faassen'in kedi nanesi

Catnip Faassena ( Nepeta Faassenii ), hafifçe üst üste binen sürgünlerle 40 cm'ye kadar büyüyen uzun ömürlü bir bitkidir. Bu sivrisinek kovucu Temmuz ayı başlarında çiçek açar ve bahçeyi eylül ayına kadar süsler. Çiçekleri lavantaya benzer, yaprakları küçük ve gri-yeşildir. Kedi nanesi kokusu sivrisinekleri ve tüyleri iter , ancak kediler bundan çok hoşlanır. Catnip iddiasızdır ve kuraklığı iyi tolere eder.

Faassen catnip - yetiştirme, çeşitleri, üremeFaassen catnip - yetiştirme, çeşitleri, üreme

Faassena catnip, sivrisinekleri ve keneleri iten, kediler ve arılar tarafından sevilen, büyümesi kolay çok yıllık bir bitkidir. Bahçede catnip yetiştiriciliğinin nasıl göründüğünü görün, çiçek tarhları için bu bitkinin en iyi çeşitlerini seçin ve sahip olduğunuz kopya sayısını verimli bir şekilde artıracağınız için catnip nasıl yeniden üretileceğini öğrenin! Daha...

4. Kök sardunya

Kök sardunya ( Geranium macrorrhizum ) sivrisinekleri iten yoğun bir kokuya sahip çok yıllık bir bitkidir . Bu bitkinin yüksek ekim gereksinimleri yoktur, çünkü hem güneşli hem de yarı gölgeli bir konumda ortalama topraklarda iyi büyür. Kök sardunya, bitkide uzun süre kalan güzel mor çiçeklere sahiptir.

5. Rezene

Rezene ( Foeniculum vulgare ), bir metre yüksekliğe kadar büyüyen tek yıllık bir bitki olarak yetiştirilir. Güneşli pozisyonları sever, ancak çok kuru zemine tahammül etmez. Temmuz'dan Eylül'e kadar sarı çiçek açar. Dereotu, sivrisinek korumasının etkinliğini artırmak için fesleğen, nane ve kekik gibi diğer bitkilerle birleştirilebilen harika bir sivrisinek kovucudur .

MSc. Joanna Białowąs