Saksı çiçeklerinde sinekler - onlardan nasıl kurtulur, onlarla savaşın

Bitkilerinizi suladığınızda saksı çiçeklerinizde küçük sinekler görüyor musunuz ? Saksıların yakınındaki küçük, uçan böcekler muhtemelen hepimizin mücadele ettiği bir sorundur. Saksı çiçeklerinde hem beyaz hem de kara sinek olabilirler . Bu sineklerin nereden geldiğini, bitkilerimize zararlı olup olmadıklarını görün ve saksı çiçeklerinde sineklerden nasıl kurtulacağınızı öğrenin .

saksı çiçeklerinde ortalar

Saksı çiçeklerindeki kara sinekler genellikle dünyevi sineklerdir.

Onları sarı yapışkan plakalarda yakalayabilirsiniz

Saksı çiçeklerinde siyah tatarcıklar

Saksının etrafında uçan küçük kara sinekler solucanlardır. Sinek ailesinden böceklerdir. Toprak hücreleri siyah renklidir. Bir hafta içinde yetişkin bir böcek yere yumurta bırakır. Yumurtaların döşenmesinden pupanın gelişimine 4 hafta geçer. Birkaç gün sonra pupa, yumurtaları tekrar yere bırakan yetişkin bir böceğe dönüşür. Meyve sinekleri gibi görünüyorlar, bu yüzden genellikle bizim tarafımızdan ihmal ediliyorlar.

Saksı çiçeklerinde kara sineklerin ortaya çıkmasının nedeni tencerede çok nemli ve yoğun substrattır. Toprak hücreleri, larvalarının uygun şekilde gelişebileceği ve topraktan besin alabileceği nemli yerleri tercih eder. Genç larvalar ıslak bitki köklerine saldırıp yiyecek ararken toprağın kuruması durumu daha da kötüleştirir. Bitkinin zarar görmüş kökleri onun ölmesine neden olur.

Saksı çiçeklerinden kara sineklerden nasıl kurtulurum?

Substratın yukarıda bahsedilen kurutulması, larvaların yerden uzaklaştırılmasını garanti etmez. Çiçeklerdeki kara sineklerle savaşmanın en iyi yolu kimyasal kullanmaktır. Patates bitkileriyle saldırıya uğrayan toprak, her 2 haftada bir böcek öldürücülerle sulanır, örn. Decis Ogród 015 EW. Araçlar, 1 litre su başına 0,5 ml preparat miktarında seyreltilir. Provado Care çubuklarını bir tencerede 1 litre toprak başına 1 çubuk oranında yere koyabilirsiniz.

Kimyasal kullanmak istemiyorsak alt tabakaya yapıştırdığımız sarı yapışkan levhalar kullanabiliriz. Yetişkin tatarcıklar onlara yapışarak yumurtlamalarını engeller. Forum kullanıcılarımızın önerdiği diğer bir yöntem de, ısırgan otu ve at kuyruğu kaynatma ile toprağı sulamaktır. İnatçı sineklerden kurtulacağız ve ayrıca bitkilerimizi güçlendireceğiz.

Sıvı gübre, kaynatma, infüzyon - ekolojik bitki koruma ürünleriSıvı gübre, kaynatma, infüzyon - ekolojik bitki koruma ürünleri

Isırgan otu, karahindiba veya tarla at kuyruğu gibi yaygın yabani otlar da dahil olmak üzere arazilerdeki birçok bitki, gübreleme ve bitki koruma için yararlı olan bitki gübresini ve kaynatma maddelerini bağımsız olarak hazırlamak için kullanılabilir. İyi örnekler, külleme için at kuyruğu kaynatma veya yaprak bitleri için ısırgan gübresidir. Organik bitki koruma ürünleri ve doğal gübreler için en iyi tarifleri öğrenin ve bunları nasıl kullanacağınızı öğrenin. Daha...

Ev yapımı siyah papyon tuzağı

Evde kara sinekler için de kolayca tuzak kurabiliriz. Bunun için sarı bardağı veya bardağı yaklaşık 2/3 oranında su ile 1 tatlı kaşığı elma veya şarap sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bulaşık deterjanı ekleyerek doldurun. Su, örneğin zerdeçal eklenerek de sarı renklendirilebilir. Sarı renk ve sirke kokusu, sıvı içinde kolayca eriyen yetişkin örnekleri çeker. Tuzağa çok az sayıda sinek düşecek olsa da, sıvıyı değiştirdikten sonra birkaç hafta bile çiçeklerin yanında durması gerekir. Bu dönemde toprağa bırakılan yumurtalardan daha çok larva çıkacak ve onlardan yetişkin sinekler çıkacaktır. Daha fazla yumurta bırakmadan önce bütün yetişkinleri yakalamalıyız. Bu nedenle, böyle bir tuzağın etkinliği sınırlıdır ve çoğu zaman tuzağı kurduktan birkaç hafta sonra, tüm larvaları yok edecek toprak işlemesi uygulamak gerekir.

Saksı çiçeklerinde beyaz tatarcıklar

Bununla birlikte, beyaz tatarcıklar genellikle saksı çiçeklerinde görülür . Beyaz sineklerin adı çoğunlukla küçük bir böcektir - sera beyaz sineği. 2 mm uzunluğunda beyaz kanatlı bir böcektir. Saksı çiçeklerinin yanı sıra, genellikle örtü altında yetişen bitkilere saldırır. Beyaz sinek larvaları yaprakların alt kısımlarında beslenir ve özü onlardan emer. Sonuç olarak sararmaya (çoğunlukla sarı lekeler şeklinde) ve yaprak dökülmesine neden olurlar.

saksı çiçeklerinde ortalar

Saksı çiçeklerindeki beyaz tatarcıklar sera beyaz sineğidir,

ev bitkileri ve seraların ortak bir zararlısı

Saksı çiçeklerinde beyaz melezlerden nasıl kurtulur?

Sera beyaz sineği ile mücadelede Confidor 200 SL ve Karate Zeon 050 CS gibi hazırlıklar faydalıdır. Saksı çiçekleri söz konusu olduğunda, kullanımı en kolay, kullanıma hazır Provado Plus AE 200 ml spreydir. Bitkiler 2 - 3 kez, her 7 - 10 günde bir tekrar tekrar püskürtülmelidir. Kara sineklerle savaşmada olduğu gibi , Provado Care çubuklarını da yere koyabilirsiniz. Kimyasal kullanmak istemiyorsanız, doğal Agricolle Sprey 750 ml preparatı veya solucan otu kaynatma ile püskürtebilirsiniz. Haşere ayrıca sarı yapışkan plakalara da yakalanabilir.

Sera beyaz sineği - ev ilaçları, doğal ve kimyasal mücadeleSera beyaz sineği - ev ilaçları, doğal ve kimyasal mücadele

Bir çömlek veya sardunya saksısının üzerinde beyaz sinek sürüsü, bitkilerin sera beyaz sineğinin saldırısına uğradığının bir işaretidir. Sera beyaz sineğini kontrol etmenin en iyi doğal ve kimyasal yöntemlerini öğrenin. İşte beyaz sinek için evde ve balkonda büyüyen ev bitkilerinde bizi bu zararlıdan kurtaracak basit ev ilaçları! Daha...

Gördüğünüz gibi , saksı çiçeklerindeki hem beyaz hem de siyah tatarcıklar çok fazla zarar verebilir ve bunların üstesinden gelinmesi gerekir. Neyse ki, onlardan kurtulmanın birçok yolu var. Bununla birlikte, yaşam alanlarına kimyasal madde püskürtmekten kaçının. Bu durumda saksı çiçeklerimiz ilaçlama yapılırken dışarıda tutulmalıdır.

Müh. ülke kemeri. Piotr Moliński

www.OgrodyPetrusa.pl