Taş döşeli üzerinde uzun çiçek açan çiçekler

Bir taş döşeli bitki ararken, uzun süre çiçek açan ve çiçeklenme dönemi dışında da güzel görünenleri seçmeye değer. Bu sayede döşeli döşemeniz ilkbahardan sonbahara kadar her mevsim çekici olacaktır. İşte aylarca güzelliğiyle sizi memnun edecek rockery için uzun açan çiçekler . Bu 10 bitki, döşeli bahçenizi çiçeklerle dolu yapacak!

Taş döşeli üzerinde uzun çiçek açan çiçekler

Taş döşeli üzerinde uzun çiçek açan çiçekler

1. Uzun boyunlu kediotu ( Phuopsis stylosa )

Uzun boyunlu kediotu, üst üste binen sürgünlerle 20 cm boyunda büyüyen çok yıllık bir bitkidir. Kozłówka'nın mızrak şeklinde yaprakları ve sürgünlerin uçlarında başların içine toplanmış ilginç, güzel kokulu, mor-pembe çiçekleri vardır. Uzun boyunlu güderi, bahçeyi mayıs ayından ağustos ayına kadar süsleyen uzun çiçekli taş döşeli bir çiçektir. 1 m²'ye 9 sehpa dikmeye değer, daha küçük varsayımlarla tek tek veya bir grup halinde 2 tane dikebilirsiniz.

2. Lepnica Szafta ( Silene schafta )

Lepnica Szafta, 15 cm yüksekliğinde gevşek bir çim oluşturan uzun çiçek açan, taş döşeli bir çiçektir. Lepnica Szafta, haziran-ağustos ayları arasında pembe çiçek açar. Bu uzun çiçekli taş döşeli çiçeğin büyümesi kolaydır ve iddiasızdır. Bir taş döşemeye yapıştırıcı ekerken, en iyisi 1 m2 başına 11 bitki düşünmektir.

3. Dalmaçyalı çançiçeği ( Campanula portenschlagiana )

Dalmaçya çançiçeği, uzun çiçek açan, taş döşeli bir çiçektir ve duvar dikmek için mükemmeldir, çünkü iddiasızdır ve hafif gölgeleme ve kuraklığa tolerans gösterir. Çan şeklindeki mavimsi-mor çiçekler Mayıs'tan Temmuz'a kadar ortaya çıkar. Dalmaçya çanı, 10 cm yüksekliğe ulaşan bir yastık şekline sahiptir. Dalmaçya çanları en iyi 1m² başına 11 parça olarak ekilir.

Taş döşeli üzerinde uzun çiçek açan çiçekler

Uzun çiçekli rockeries için çiçekler: (1) Uzun boyunlu dağ keçisi, (2) Lepnica Szafta, (3) Dalmaçyalı çançiçeği, (4) Cymbalaria blusczykowata, (5) Sarı böcek

4. Cymbalaria bluszczykowata ( Cymbalaria muralis )

Cymbalaria sarmaşık, hızlı köklenen sürgünlere sahip, kısa sürünen çok yıllık bir bitkidir. Cymbalaria'nın alt kısımları mor olan ilginç minik yaprakları vardır ve Mayıs'tan Ağustos'a kadar leylakta çiçek açar. Kaya bahçesindeki cymbalaria tek tek veya 1m²'ye 7 adet gruplar halinde ekilebilir.

5. Sarı böcek ( Corydalis lutea )

Bir başka uzun çiçekli taş döşeli çiçek, sarı kabuk böceğidir. Kokorycz, güzel, küçük, mavimsi yeşil yapraklarla karakterizedir. Bu çok yıllık bitki 30 cm yüksekliğe kadar büyür ve Mayıs'tan Eylül'e kadar sarı çiçek açar. En iyi kalsiyum içeren toprakta, gölgeli bir konumda büyür. Kaya bahçesine dikim için 1 m²'ye 25 bitki verilmesi tavsiye edilir.

6. Himalaya sardunyası ( Geranium himalayense )

Himalaya sardunyası, 40 cm yüksekliğe ulaşan, hızlı büyüyen çok yıllık bir bitkidir. Sardunyanın avantajı, sonbaharda yapraklarının renk değiştirmesi ve açık mor çiçeklerin mayıs ayında ortaya çıkıp ağustos ayına kadar sürmesidir. 1 m2'ye 7 Himalaya sardunyası dikmeye değer.

7. Pembe eğim ( Coreopsis rosea ) 'Amerikan rüyası'

Pembe eğim 'Amerikan rüyası', dar yeşil yaprakları olan bir taş döşemelik için 30 cm uzunluğunda kısa bir çiçektir. Adından da anlaşılacağı gibi pembe çiçek açar. Geçirgen toprak gerektirir ve periyodik nem eksikliğini tolere eder. 1m²'ye 11 adet pembe eğim dikmeye değer.

Taş döşeli üzerinde uzun çiçek açan çiçekler

Uzun çiçekli rockeries için çiçekler: (6) Himalaya sardunyası, (7) pembe yamaç, (8) çuha çiçeği, (9) sahil kilidi, (10) dağ çayırları

8. Çuha çiçeği ( Oenothera speciosa )

Çuha çiçeği, yeraltı stolons oluşturan, uzun süre beyaz açan, solurken pembeye dönen çok yıllık bir bitkidir. Çuha çiçeği ek bir avantajı, uzun ömürlü güçlü bir kokuya sahip olmasıdır. Kaya bahçesini dikmek için 9 adet dikmeye değer. 1 m² büyüklüğünde çuha çiçeği.

9. Kıyı sözleşmesi ( Armeria maritima )

Kıyı şeridi, 10 cm yüksekliğe ulaşan, yaprak dökmeyen çok yıllık bir bitkidir. Girişte, yapraksız saplarda kapitat çiçek salkımına toplanan çekici çimenli yapraklar ve ilginç mor çiçekler vardır. Kıyı bölgesi Mayıs'tan Eylül'e kadar çiçek açar. Pembe, mor ve beyaz renklerde çiçeklerle tanışabildiğimiz için birçok ilginç çeşidi vardır. Bu uzun çiçekli taş döşeli çiçek en iyi güneşli bir konumda kumlu toprakta büyür.

Kıyı eğimi, Armeria maritima - yetiştirme, çeşitler, üremeKıyı eğimi, Armeria maritima - yetiştirme, çeşitler, üreme

Kıyı zirkonu, güneşi seven, kışa dayanıklı, yastık şeklinde çok yıllık bir bitkidir, küçük alanların çimlenmesi ve kaya bahçelerinde dikim için idealdir. Kıyı bölgesinin ilginç çeşitleri genellikle koleksiyoncular tarafından aranır. Daha...

10. Dağ yusufçuk ( Alyssum montanum )

Dağ Smagliczka, sadece 5 cm yüksekliğinde, taş döşeli için uzun çiçek açan bir çiçektir. Çok sayıda gri yaprak rozeti ve 20 cm yüksekliğindeki çiçek salkımlarında toplanmış küçük sevimli çiçekler vardır. Smagliczka, nisandan haziran ayına kadar çiçek açar. En iyi güneşli bir konumda büyür, ayrıca daha fakir toprakla baş eder. 1 m²'ye 9 parça dikmek en iyisidir.

MSc. Joanna Białowąs