Bahçe gülleri - çeşitleri, yetiştirme, bakım nasıl

Güller , en çok yetiştirilen bahçe çalılarından biridir. Olağanüstü popülerlikleri, çok çeşitli çiçek ve şekillerin yanı sıra farklı alışkanlık, büyüme gücü ve uygulama çeşitlerinin mevcudiyetinden kaynaklanmaktadır. Bazı bahçe güllerinin çiçek açmasını ve bereketli bir şekilde büyümesini sağlarken, diğerlerini hasta ve hastalıklara kolayca duyarlı hale getiren nedir ? Bahçenizde gül yetiştirmenin sırlarını öğrenin, hangi bahçe güllerinin daha iyi çalıştığını görün ve sağlıklı büyümek ve bolca çiçek açmak için gül yetiştirmeyi öğrenin !

bahçe gülleri

Bahçede güller

Bahçe gülleri - yetiştirme tarihi

Yüzyıllar boyunca gül çiçekleri , kadın güzelliğine olan erkek hayranlığının sembolü olmuştur. Eski Yunanlılar, gülleri aşk tanrıçası Afrodit'in ve antik Yunanistan'ın en popüler şairi Sappho'nun çiçeklerin kraliçesi olarak adlandırılan gülün sembolü olarak kabul ettiler ve bu güne kadar gülün bu lakabı kalmadı. Büyük ölçekte, eski Roma'da güller yetiştirildi ve çiçekleri birçok töreni süslemek için kullanıldı. Yerel üretim yeterli olmadığında, güller ithal edilmeye başlandı. Kuzey Afrika'dan.

Uzak Doğu'da son derece değerli gül yağı üretmek için gül yağı kullanılmıştır. Güller aynı zamanda âşıklar, ortaçağ şairleri ve Fransız müzisyenler tarafından da seslendirildi. Bu çiçekler İngiliz ailelerinin armalarındaydı ve Napolyon'un ilk eşi İmparatoriçe Josephine, Fransa'nın Malmaison kentindeki malikanesinde efsanevi bir gül bahçesi işletti ve burada 200'den fazla gül çeşidi topladı (hepsi o zamanlar biliniyordu). Bugün o kadar çok çeşit gül var ki hepsini tanımak neredeyse imkansız. Sınıflandırma kolaylığı için güller, alışkanlıkları, çiçeklenmeleri ve bahçelerde olası kullanımları dikkate alınarak gruplara ayrılır.

Bahçe gülleri - çeşitleri ve grupları

Dünyada 200'den fazla yabani gül türü ve 20.000'den fazla tür vardır. asil gül çeşitleri . Bu çalılar, birkaç santimetre uzunluğundaki minyatür gül çeşitlerinden uzun çeşitlere kadar çeşitli boyut ve habitatlardadır - birkaç metre yüksekliğinde, dik veya asılı gövdeli. Çoğu gülün saplarında sivri uçlar vardır. Yapraklar parlak veya donuk, yeşilin birçok tonunda, bazen de kırmızımsı, genellikle gümüşi mumsu bir kaplama ile kaplıdır.

Gül çiçekleri birkaç milimetre ila birkaç santimetre çapa sahiptir ve tek tek gömülebilir veya çiçek salkımına toplanabilir. Yapraklar tek veya iki renklidir ve genellikle solurken gölgelerini değiştirirler.

Bu çalıların çok çeşitli olması nedeniyle, büyüme gücüne ve yapılarına bağlı olarak güller birkaç gruba ayrıldı. Elbette en çok bahçe gülü çeşitlerinin bahçe yetiştiriciliğine uygun olanı ile ilgileniyoruz . Kuşkusuz bu tür güller arasında en güzel çiçek açan büyük çiçekli güller ve güzel gür bir alışkanlığa sahip olan ve gövdede çok sayıda çiçek üreten güller bulunmaktadır. Büyük bahçelerin sahipleri park güllerinden kendileri için bir şeyler seçebilir ve tırmanma gülleri çardaklara, çitlere veya duvarlara tırmanabilir. İşte bu grupların her birinin ayrıntıları ve bahçelerde nasıl kullanılabilecekleri.

bahçe gülleri

'Fryderyk Chopin' büyük çiçekli gül

Büyük çiçekli güller - bunlar en büyük ve en güzel çiçekleri olan güllerdir, çoğunlukla çay melezleri. Kuşkusuz en çok sayıdaki gül grubudur. Büyük çiçekli güllerin çiçekleri genellikle narin, hoş bir kokuya sahiptir ve genellikle gövdeye tek başına monte edilir. Buketler ve ara sıra buketler için uygundurlar, yani çiçekçilerden en çok kesme çiçek olarak satın aldığımız güller. Ne yazık ki, bahçelerde yetiştirme olanakları, oldukça yüksek yetiştirme gereksinimleri ile sınırlıdır.

Öyleyse, büyük çiçekli güller değilse, hangileri en iyi bahçe gülleri olarak çalışır ?

Yatak gülleri - aynı zamanda çok çiçekli güller olarak da bilinir, bu, uzun çiçekli yataklar veya alçak çitler oluşturmak için kullanılabilecek geniş bir çeşit grubudur. Bu gruptaki güller, bir çekimde birkaç ila birkaç düzine çiçek ürettikleri gerçeğiyle karakterize edilir. Bu gül grubu en çok bahçelere ekilir ve bu gruptaki küçük gül çalıları, küçük çiçek tarhlarına ve bahçe çalılarına bile dikilmesine izin verir. Çeşitliliğe bağlı olarak 20 ila 100 cm boyundadırlar.

bahçe gülleri

Rabat 'Bonica 82' gülü - önerilen çeşitlilik, çok dirençli ve olumsuz koşullara toleranslı, yazdan sonbahara kadar çiçek açar

Tırmanma gülleri - bu grup, desteklerin üzerine gerilebilen uzun, ince gövdeli gül çeşitlerini içerir . Yapışan organlar üretmemelerine rağmen, sürüngen gibi görünürler. İklimimizde sık sık donmalarına rağmen, çekici görünümleri nedeniyle hevesle ekilirler - ev duvarlarını, kapıları, çardakları veya kafesleri süsleyebilirler.

Park gülleri - bunlar, güçlü bir şekilde dallanan ve 2-3 m yüksekliğe kadar büyüyen sert, düz gövdeli çalılardır. Hastalıklara ve zararlılara dayanıklıdır, neredeyse hiç bakım gerektirmez, dona dayanıklıdır ve fakir topraklarda iyi gelişir. Sezonda bir veya iki kez çok bol çiçek açarlar. Boyutları nedeniyle (2,5 m'ye kadar büyüyebilirler), çoğunlukla çimenlere ayrı ayrı veya arka arkaya ekilebilecekleri ve çiçekli bir çit oluşturabilecekleri büyük bahçeler için uygundurlar.

Standart güller - bunlar "gül ağaçları" olarak da bilinen bir gövdeye aşılanmış çeşitlerdir. Özel olarak hazırlanmış bir yabani gül sürgününe farklı gruplardan asil çeşitlerin aşılanmasıyla elde edilirler. Hatta küçük bir bahçeye ekilebilir veya bir kapta yetiştirilebilirler. Özellikle dikkat etmek istediğimiz yeri vurgulamak için uygundur, balkon ve teraslar için mükemmeldir.

Yer örtüsü gülleri - kullanımları harika olsa da oldukça az bilinir. Bu güller gürdür ve yeri hızla kaplayarak yazın bolca çiçek açan yoğun çalılıklar oluşturur. Dona, kötü iklim koşullarına ve hastalıklara dayanıklıdır.

Minyatür güller - bu çalılar küçüktür (20 ila 30 cm yüksekliğinde) ve yaklaşık 2,5 cm çapında küçük çiçekleri vardır. İç mekanlarda olduğu gibi bahçe, balkon ve kesme çiçek olarak da yetiştirilebilir. Evde ev bitkisi olarak yetiştirilen, çiçek açtıktan sonra, hafifçe budama ile bahçeye ekilebilirler. İndirimler veya rock'larda güzel görünüyorlar.

bahçe gülleri

Park gülü 'Westerland'

Bahçe gülleri - yetiştirme konumu

Güller toprakta çok zorlayıcı değildir - ıslak olmayan, yüksek humus içeriğine sahip kumlu tınlı, hafif, geçirgen topraklarda iyi çalışırlar. Toprak çok sıkı ve ıslaksa, bu amaçla genişletilmiş kil kullanarak gül çalısının altına süzülmeye değer (gül için kazılan deliğin dibine birkaç santimetre genişletilmiş kil dökülür). Ayrıca toprağı gevşetmeye ve kompostla karıştırmaya veya güller için hazır, verimli bir substrat eklemeye değer.

Bahçede uygun şekilde seçilmiş bir gül yetiştirme pozisyonu çok daha büyük bir rol oynar . Güneşli olmalı ama sıcak olmamalı. Gül yetiştirme yerinin rüzgarlardan korunaklı olması da tavsiye edilir , çünkü bu çalıların çoğu dona karşı tam olarak dayanıklı değildir ve doğudan veya kuzeyden esen soğuk rüzgarlar onlara zarar verebilir. Böyle bir pozisyon sağlayamıyorsak bahçemiz için seçilen gül çeşitlerinin dona dayanıklılığına dikkat edin.

Bahçeye güller nasıl ekilir?

Gül dikimi en iyi sonbaharda yapılır - ekim ortasından dona veya ilkbaharda (tüm Nisan). Çalılar, aşılama alanı zeminle aynı hizada olacak şekilde dikilmelidir (kumlu topraklarda biraz daha derin, killi topraklarda ise yüzeyin biraz üzerinde olabilir). Sonbahar dikimi durumunda ekilen çalılar, 20 - 25 cm yüksekliğinde toprak höyüğü yapılarak donmaya karşı korunmalıdır. Aynısı sert güllerle yapılmalı, taçlarını (tomurcuklanma yerinde) yere büküldükten sonra veya bükülmeden, tacı saman veya iğnelerle bağlayın.

Bahçe güllerine nasıl bakılır?

Bahçe güllerinin doğru gübrelenmesi, sağlıklı büyüme ve bol çiçeklenme için son derece önemlidir . Çalılar düzenli olarak min. İçeren kompoze gübrelerden biri ile beslenmelidir. nitrojen ve potasyum. Bu çiçekli çalıların popülaritesi nedeniyle, bahçe mağazaları, gül yetiştiriciliği için uygun çok çeşitli özel gübrelere sahiptir . Ancak Ağustos ayının ikinci yarısından itibaren azotlu gübrelemeyi durdurmayı unutmamalıyız. Daha sonraki bir tarihte azot ile gübreleme sürgünlerin ağaçlanmasının engellenmesine ve kışın donmalarına neden olabilir.

gülleri döllemekGübreleme gülleri. Güller nasıl, ne zaman ve neyle gübrelenir?

Güllerin gübrelenmesi, bu çalıların bakımında çok önemli bir işlemdir. Güller için doğru gübreyi seçmemiz ve aynı zamanda doğru zamanda kullanmamız önemlidir. Gülleri nasıl, ne zaman ve neyi gübreleyeceğinizi görün, böylece sağlıklı bir şekilde çiçek açıp büyürler! Daha...

Güllerin bakımında uygun sulama çok önemlidir . Güllerin sürgün ve yapraklarını ıslatmadan, suyun direkt olarak yere dökülmesi özellikle önemlidir. Çok sık nemlenen yapraklarda mantar hastalıkları kolaylıkla gelişebilir. Çalılar her gün sulanmamalıdır. Onları birkaç günde bir bol sulamak daha iyidir.

Zemini turba, mantar substrat veya çam kabuğu ile kaplarsak bahçemizde yetişen güllerin bakımı daha kolay olacaktır. Önceleri mineral gübrelerin uygulanmasından ve toprağın gevşetilmesinden sonra, altlık birkaç santimetre katmanla yayılır. Bu malç, yabancı otların büyümesini önleyecek ve topraktan su buharlaşmasını azaltacaktır.

gül bakımıFİLMİ İzleyin - Gül Bakımı

Güller, bahçelerdeki çiçekli bitkiler arasında her zaman hakimdir, ancak bakımlarına özel dikkat gösterilmelidir. Hem hastalıklar hem de zararlı böcekler tarafından saldırıya uğrarlar ve durumları da konumları, uygun ekim ve sulama sistemlerinden önemli ölçüde etkilenir. Uzman Hedef, onlara nasıl uygun şekilde bakılacağını ve nasıl tedavi edileceğini anlatır. Daha...

Bahçe gülleri nasıl budanır?

İlkbaharda, zemin soğuk olduğunda ve daha fazla sıcaklık düşüşü korkusu geçtiğinde, kış örtülerini çıkarır, höyüklerden toprağı çıkarır ve gülleri kesmeye başlarız.. Öncelikle buket ve büyük çiçekli gülleri budamanız gerekir. Tüm sürgünler 3 veya 4 göz halinde budanır. Düşük bir kesim, çalıyı güzel dallı, yoğun ve düzenli gösterecektir. Kök güller, taç oluşumuna dikkat edilerek çalı gülleri gibi kesilir. Yatak ve sarmaşık gülleri sadece röntgen çekilmesini, hasta veya donmuş sürgünlerin uzaklaştırılmasını gerektirir. İlkbahar budaması dışında, anaçtan büyüyen yabani sürgünler büyüme mevsimi boyunca uzaklaştırılmalıdır. Bu tür emiciler köke yakın kaldırılır. Çok hızlı büyürler ve çalıları zayıflatırlar. Tüm sürgünler, yaklaşık 5 cm'lik bir mesafede hafifçe eğik bir şekilde keskin bir budama makası ile budanır. tepenin dışına bakan delikten. Kesme yaraları, bahçe merhemi veya fungisitli (fungisit) emülsiyon boyası ile kapatılmalıdır.

budama gülleriBudama gülleri. Gülleri nasıl ve ne zaman budamak gerekir?

Budama gülleri, bu çalıların yetiştirilmesindeki temel prosedürlerden biridir. Budama kuralları çok karmaşık değildir ancak farklı gül grupları için farklılık gösterir. Sağlıklı bir şekilde büyümelerini ve bolca çiçek açmalarını sağlamak için gülleri nasıl ve ne zaman budayacağınızı görün! Daha...

Bahçe güllerinin yayılması

Güller üç şekilde çoğaltılır - kesilerek, bir anaç üzerinde tomurcuklanarak veya tohumlarla. Dikim en kolay yöntemdir ancak hazır bir bitki elde etmek üç yıl sürer (bu sürenin daha kısa olduğu minyatür güller hariç) Köklenme yüzdesi değişiklik gösterse de, birçok gül odunsu kesimlerden üretilebilir. Sert kışların olduğu bölgelerde, yarı odunsu kesimlerle çoğaltılması tavsiye edilir. Böyle bir fide hazırlamak için yaz sonunda çiçek açtıktan sonra hala yeşil olan olgun yan sürgünler seçilir. Yaklaşık 10 cm uzunluğunda çelikler halinde yapılırlar. Daha sonra kumlu bir substratla (eşit turba ve kum parçaları) doldurulmuş derin saksılara yerleştirilirler. Kesimlerin köklenmesini kolaylaştırmak için, ekimden önce onları bir köklendirme maddesine batırmaya değer.

Fideli saksılar folyo ile kaplanır ve serin, donmayan bir odada saklanır. İlkbaharda yatağa köklü kesimler ekilir.