Bir tencerede orkide bakımı nasıl yapılır?

Orkideler hala en popüler ev bitkilerinden biridir. Türlerin çoğu egzotik bitkiler olmasına rağmen, orkideler apartmanlarımızda kendilerini güzel çiçekleriyle süsleyerek harika hissederler. Bu bitkilerin evimizi olabildiğince uzun süre dekore edebilmesi için uygun şekilde bakılması gerekir. Bkz tencereye orkide bakımı nasıl yüzden çiçek olduğunu güzelce ve sağlıklı büyümek!

Bir tencerede orkide bakımı nasıl yapılır

Bir tencerede orkide bakımı nasıl yapılır

Çiçeklerle serpilmiş güzel orkidelere sahip olmak istiyorsak, onlar için en uygun koşulları sağlamak için bir tencerede orkidelere nasıl bakılacağını öğrenmeye değer . Her şeyden önce, orkidelerin nasıl sulanacağını ve onlara yeterince nemli hava sağlamanın yanı sıra , bitkilere gerekli tüm besinleri sağlamak için orkidelerin bir tencerede nasıl gübreleneceğini bilmeye değer .

1. Bir tencerede orkide nasıl sulanır?

Nadiren saksıda yetişen orkideleri az miktarda su kullanarak sularız . Haftada ortalama 1-2 kez sularız. Birçok orkide türünün su depolayan etli yaprakları veya sahte ampulleri vardır. Orkide kökleri asla suda durmamalıdır, çünkü bu onların çürümesine neden olur . Yüzey, bir ve diğer sulamalar arasında gözle görülür şekilde kuru olmalıdır. Kök sistemi uygun şekilde oksijenlendiğinden hava, kurumuş alt tabakaya daha kolay nüfuz eder. Bu sayede orkideler daha iyi durumdadır ve alt tabakanın yüzeyinde ve saksıların kenarlarında mantarlar gelişmez.

Bunu bildiğim iyi oldu! Köklerin rengi bize bir saksıda bir orkide sulama ihtiyacını bildirir. Yeşil olanlar uygun hidrasyon seviyesini gösterirken, kökler gümüşe döndüğünde orkideyi sularız. Köklerin gözlemlenmesini kolaylaştırmak için, şeffaf kılıflarda orkide yetiştirmeye değer.

Bir saksıda sulama orkidelerinin sıklığı ve yoğunluğu, odadaki hava sıcaklığına ve mevsime göre ayarlanır. Orkideleri en çok ve bol miktarda, tamamen bitki örtüsüyle yaz aylarında sularız . Güneşli ve sıcak havalarda orkideler 2-3 günde bir sulanmalıdır. Kökler su ile dökülmemelidir. Çok daha iyi bir çözüm, alt tabakanın üst tabakasına fıskiyeden su serpmektir. Kışın, orkideleri dinlenme süresi için daha serin bir odaya taşıdığımızda, alt tabaka tamamen kuruyana kadar sulamayı sınırlıyoruz.

Sulamada kullandığımız suyun kalitesi çok önemlidir. Orkideleri, bol miktarda çözünmüş oksijen içeren ve orkideler için toksik olan klor veya florür içermeyen yumuşak, düşük tuzlu , hafif asitli suyla sulayın. Doğrudan musluktan alınan musluk suyu orkide sulamak için uygun değildir . Orkidelerin çok fazla çözünmüş mineral tuzları içeren sert suyla sulamak ve serpmek, alt tabakadaki konsantrasyonlarında kademeli bir artışa neden olur. Sonuç olarak, kök büyümesi engellenir ve kökler daha sonra ölür ve bitki kaybolur.

Orkideleri sulamadan önce musluk suyu kaynatılmalı veya "işlenmelidir" . Bunu yapmak için açık bir kabı suyla doldurun ve birkaç saat aydınlık bir yerde bırakın. Bu sürenin sonunda orkideler için zehirli olan klor oksitlenecek ve su kullanıma hazır hale gelecektir.

Sabahları orkideleri ortam sıcaklığında suyla sulamak en iyisidir . İlkbaharda, orkideleri daha hızlı büyümeye teşvik etmek istediğinizde, onları sulamalı ve bolca ılık su serpmelisiniz (elinizi içine daldırabileceğiniz bir sıcaklıkta).

orkide nasıl sulanırBir orkide nasıl sulanır

Orkide sulama öğrenilmeli çünkü çok basit ve açık değil. Su olmadan, bazı orkideler uzun yaşayamaz, ancak Phalaenopsis gibi bazıları gerçekten kuraklığa toleranslıdır. Orkideler, diğer bitkilerle aynı şekilde sulanmaması gereken egzotik bitkilerdir. Orkideleri sularken akılda tutulması gereken birkaç kural vardır. Daha...

2. Bir tencereye orkide nasıl serpilir?

Bir tencerede orkidelere düzgün bir şekilde bakmak için onları da serpmeniz gerekir . Orkide yetiştiriciliğinde başarının koşulu, onlara yeterince yüksek hava nemi sağlamaktır. Yaz aylarında ortalama% 75-80, kışın% 50-60 olmalıdır. Orkide serptiğimiz su ve sulamadan sonra yumuşak, hafif asidik, oda sıcaklığında ve mineral tuzları düşük olmalıdır .

Teraryumlarda veya vitrinlerde orkide yetiştirerek yüksek hava nemini korumak çok daha kolaydır. Pencere kenarında orkide yetiştirmeyi tercih edersek, bitkileri sık sık serperek havanın nemini artırabiliriz. Orkide yapraklarına ve çiçeklerine kötü tepki verdikleri için doğrudan püskürtmemelisiniz . Bitki üzerine su püskürtülmelidir. Orkidelerimizin yakınına düzenli olarak çalışan bir hava nemlendirici yerleştirmek iyi bir çözümdür. Çakıl taşları veya çakıl ve suyla dolu bir çöp kutusuna orkideli saksılar da yerleştirebilirsiniz. Çöp kutusundan buharlaşan su, sadece bitkilerin etrafındaki hava nemini arttırmakla kalmayacak, aynı zamanda alt tabakadaki nemi daha uzun süre tutacaktır.Saksıda orkidelerin etrafındaki nemin yükseltilmesi, yukarıdan su akışı ile sulanarak yapılmamalıdır, çünkü bu köklere zarar verir ve yaprakları çürür .

3. Orkide nasıl doğru sıcaklıkta tutulur?

Bir saksıda orkidelere bakarken, onlara doğru ortam sıcaklığını da sağlamalıyız . Her tür orkide için burada basit bir kural yoktur. Bu nedenle, tencerede hangi orkideye sahip olduğunuzu kontrol etmeye ve ardından aşağıdaki tabloda önerilen sıcaklığı kontrol etmeye değer.

Bir tencerede orkide bakımı nasıl yapılır

4. Orkideler bir tencerede nasıl gübrelenir?

Bir tencerede orkidelere uygun şekilde bakıldığında da döllenme gerekir , ancak çok fazla değil! Orkideler, substratın tuzluluğuna karşı çok hassastır. Bu yüzden orkideleri döllemek için sadece yüksek oranda seyreltilmiş gübreler kullanıyoruz. Orkideleri yoğun büyüme döneminde, yani Nisan'dan Eylül'e kadar her üç sulamada bir dölleriz . Orkideler için özel gübreleme müstahzarları ticari olarak mevcuttur. Sıvı gübre kullanmak çubuk şeklinde kullanmaktan daha iyidir.

Orkideleri ekimden hemen sonra , kök sistemleri zarar gördüğünde veya uyku dönemlerinde asla gübrelemeyiz . Orkideler ayrıca bulutlu günlerde veya günlerin kısa olduğu kış aylarında döllenmemelidir. Daha sonra bitkiler, fotosentez yoğunluğunun azalması nedeniyle sağlanan besinleri kullanamazlar. Besinler daha sonra substratta kalır, bu da tuzluluğuna ve fizyolojik kuraklık semptomlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

MSc. Agnieszka Lach