Armut budama - armut ağaçları ne zaman ve nasıl budanır

Armut ağaçları, diğer meyve ağaçları gibi, bir taç oluşturmak için budama gerektirir, sonra ağaçları iyi durumda tutar ve bol miktarda meyve verir. Ev bahçelerinde ve arsa bahçelerinde büyüyen armut ağaçlarının nasıl ve ne zaman budanacağını görün. Genç, meyve veren armutları kesme ve yaşlı, ihmal edilmiş armutları gençleştirme kurallarını, yöntemlerini, tarihlerini ve tekniğini öğrenin.

Düzgün kesilmiş armut ağaçları meyve vermenin iyi olmasına katkıda bulunur

Düzgün kesilmiş armut ağaçları meyve vermenin iyi olmasına katkıda bulunur

Armut ağaçları ne zaman budanmalı

Armutun budanması için temel tarih erken ilkbahar dönemidir - genellikle Mart başından Mayıs ortasına kadar. Bu tarihte armut ağacı kesilerek ağacın tepesini oluşturur. Bazen ek bir yaz budaması da yapılır, bu da genç büyümeyi kısaltır. Armut ağacı ister ilkbahar başında ister yazın kesilmiş olsun, daima kuru ve berrak bir günde yapılmalıdır.

Armut kesme - temel kurallar

Diğer türlerin meyve ağaçlarının kesilmesine benzer şekilde armut ağaçlarının kesilmesi, gerekli ancak oldukça karmaşık bir işlemdir. Herkese uyan tek bir kesme yöntemi yoktur. Bir armut ağacının nasıl budanacağı , ağacın yaşına, büyüdüğü koşullara ve ayrıca aşılı olduğu armut çeşidine ve anaçına bağlıdır.

Armutları budamak için genel bir kural, ağaçların kuvvetli bir şekilde budanmasının ardından, dikimden hemen sonra ve sonraki birkaç yıl için budamanın çok ılımlı olması gerektiğidir. Genç ağaçlar çok sert kesilirse armut ağaçları meyve vermeye başlar. Bu dönemde ağacın tepesini oluşturmak için bir kesim yapılır.

Zaten bol meyve veren ağaçlarda , armut ağacının güçlü bir şekilde kesilmesinin elde edilen meyve sayısını azaltacağı ancak daha iyi büyüyeceği akılda tutularak daha radikal bir kesim yapılabilir .

Ayrıca bir armut ağacını kesmek için uygun şekilde hazırlanmanız gerekir. Ağaçları ve çalıları kesmek için tercihen rahat ve hafif bir merdivene ihtiyacınız olacak, yani. Bir testere ve budama makası ile kestikten sonra kesimleri lekeleyeceğimiz bahçe merhemine ihtiyacınız olacak. Kesmek için kullanılan aletlerin önceden temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerektiğini de hatırlamakta fayda var. Dezenfeksiyon için yaygın olarak bulunan denatüre alkol kullanılabilir. Aletler kolay dezenfekte edilmezse meyve ağaçlarının hastalıkları bulaşabilir.

Bunu bildiğim iyi oldu!

Hastalıklı ağaçları budarsak veya hastalıklı dalları kesersek, bahçe merhemini sürmek için kullanılan fırça ile patojenleri diğer bitkilere aktarmak çok kolaydır. Fırçanın hastalıklı bitki dokuları ile temas etmesini önlemek için, FitoPlaster bahçe merhemini bir spreyde kullanmaya değer. Bununla birlikte, bitki fırçasız ve hastalık geçirme riski olmadan püskürtülür.

Kesim Okulu

Dikimden sonra kesilen ilk armut

Yeni dikilen armut ağaçlarının kesilmesi gerekir. Meyve ağaçları sonbaharda dikilecekse, yeni dikilen armut ağaçlarının önümüzdeki ilkbaharda Mart ayı sonunda budanması gerekir. Öte yandan ilkbaharda armut ağaçları dikersek dikimden hemen sonra budama yaparız.

Genellikle bir kılavuz ve birkaç yan sürgünden oluşan ağaçlar dikilir. Bu durumda, tüm sürgünler yarı yarıya kısaltılır ve her çekimden 30 cm'den fazla kalmaz. İletken daha az sert bir şekilde kesilir. Her kesiğin kuşgunun hemen üzerinde yapılması gerektiğini unutmayın.

Birkaç yaşında genç bir armut kesmek

Dikimden sonra kesilmiş iki yaşındaki armutların taçlarının bir yıllık kısraklar ve sürgünleri yeni sürgünler ve dallar üretir. Armut ağacının ilk budamasından bir yıl sonra , tacın temel dalları olacak olan iletken etrafına eşit olarak dağıtılmış en güçlü 4 ila 5 sürgün arasından seçim yapın. Bu sürgünler ve kılavuz, yıllık artışları 60 cm'yi geçmedikçe kesilmemelidir - daha sonra uzunluklarının 1 / 3'ü kadar kısaltırız.

Önümüzdeki baharda, sol sürgünler birkaç dal geliştirmelidir. Her atışta yanlara eşit olarak dağıtılmış 4 ila 6 dal olmalıdır. Daha fazlası varsa - fazlalığı kaldırın. Tacın ortasına doğru büyüyen sürgünler de kesilir.

Yetiştirmenin 5. veya 6. yılında, ilk meyve verildikten sonra, ana iletken kuvvetle kısaltılmalıdır, bu da yan dalları güçlendirecektir. Elbette bu armut kesimi de öncekiler gibi ilkbaharda yapılır.

Konferans armutKonferans armut ağacı - yetiştirme, dikim, budama, hastalıklar

Konferans armut ağacı erken meyve veren bir armut çeşididir, bol miktarda verir ve hastalıklara çok duyarlı değildir. Çok lezzetli, uzun meyveleri nedeniyle son derece popülerdir. Konferansta armut ağaçlarının arsada nasıl yetiştirildiğini, genç armutların nasıl ekileceğini ve yıllık olarak nasıl kesileceğini görün. İşte kendi bahçenizden sağlıklı armut almanın kanıtlanmış yolları! Daha...

Meyveli armut kesme

İlerleyen yıllarda, ağaç zaten meyve verirken, budamanın görevi ağacın tepesini iyi durumda tutmak, aşırı kalınlaşmasını önlemek ve bol meyve vermesini sağlamaktır. Bu dönemde, armut ağaçları çoğu zaman yetersiz büyümeye sahip birçok yeni çiçek tomurcuğu üretir. Bu nedenle armut ağacının budaması, çiçek tomurcuklarının fazlalığını azaltacak ve sürgünlerin büyümesini sağlayacak şekilde yapılır. Bu etki, sürgünlerin orta derecede kesilmesiyle elde edilir. Çok sert budarsanız, birçok uzun sürgün üretilir ve bu da tacı aşırı derecede kalınlaştırır.

Ergen ağaçlarda, aşırı sayıda sürgün üretme riski önemli ölçüde azaldığından, bir yaşında ve daha yaşlı ağaçlarda daha güçlü budama yapılabilir.

Bazı uzun sürgünler dikey olarak büyüyebilir ve bu da tacı aşırı yoğun hale getirir. Bu kadar uzun sürgünlere kurt diyoruz. Yaz döneminde - Ağustos ayında kesilmeleri gerekir.

Elma, armut, erik ağaçlarının meyve ağaçlarının yaz budamasıMeyve ağaçlarının yaz budaması - elma, armut, erik ağaçları

Meyve ağaçlarının yaz budaması, kış-ilkbahar budamasından sonra "kurtlar" adı verilen çok sayıda güçlü, dikey filiz veren ağaçlar için çok önemli bir işlemdir. Elma ağaçlarının yaz budaması özellikle önemlidir ancak bu işlem armut ve erik ağaçlarında da yapılır. Meyve ağaçları için en iyi yaz budama tarihinin ne olduğunu ve hangi dalların kesileceğini görün. Daha...

Eski ve bakımsız budama

Eski armut ağaçları genellikle budanmamış veya uygun şekilde kesilmemiş tahsis bahçelerinde bulunur. Genellikle bu ağaçların taçları çok yoğun, koniktir ve armut ağaçları az meyve verir. Bu nedenle armut ağacının gençleştirici bir kesimi gereklidir .

Erken ilkbaharda yapılacak ilk işlem, kılavuzu kısaltmak ve tepenin merkezini gevşetmektir. Alt uzuvlar, ağacın çok güçlü tepki vermemesi için hiç kesilmez. Böyle bir kesimden sonra ağaç dikey olarak yukarı doğru büyüyen çok sayıda sürgün üretirse, yaz aylarında kısalır.

Bu tedavilerden sonra ortası kesilmiş düz bir taç almalıyız. Sonraki baharda taç merkezini fazla kalınlaştıran sürgünler kesilir ve tacın alt kısımları inceltilebilir. Kalın dallar bırakılır, her yöne eşit olarak ve 40-50 cm aralıklarla yayılır. Ana aydınlatma kesimini tamamladıktan sonra, birinci ve ikinci sıra dallara daha yakın meyve sürgünlerinin oluşumunu sağlamak için çapraz sürgünleri kesmeye veya kısaltmaya ve dalları kısaltmaya devam ediyoruz. Bu işlem ağacın tekrar bol meyve vermesini sağlayacaktır.

Budama bitkilerinde nasıl emin olunur?

Nasıl kesim yapacağınızdan emin değilseniz veya sadece yapmaktan korkuyorsanız, fantastik "Kesme Okulu" kitabı size yardımcı olacaktır. Bu sayede bitkileri budamada güven kazanacak ve bitkilerin beklentilerinize göre büyümesi için nasıl kesileceğini öğreneceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra, bitkileri kesmeye yaklaşımınız tamamen değişecek!

Kesim Okulu