American Millin - yetiştirme, kesme, üreme

Amerikan Darı , ateşli renklerde trompet şeklindeki ilginç çiçekleriyle göze çarpan asmalar arasında belirleyici bir yıldızdır. Doğru yetiştirme koşulları ile milinalar çok bol çiçek açabilir. Bu ilginç tırmanıcıyla nasıl ilgileneceğinizi, American Millina'yı nasıl keseceğinizi ve Millina'yı yaymanın kolay olup olmadığını görün . Amerikan Milyonerini büyütmekle ilgili her şey burada .

Amerikan Millin

Amerikan Millin

Amerikan Darı ( Campsis radicans ), çeşidine bağlı olarak sarı, kırmızı veya turuncu olabilen orijinal trompet şekilli çiçekleri olan güçlü bir tırmanıcıdır. Temmuz'dan Eylül'e kadar çiçek açar. 1-3 metrelik bir artışla yaklaşık 10 metre yüksekliğe ulaşır. Polonyalı milina 'Ursynów' çeşidi, bir yılda 4 metreye bile ulaşabilir. Kompakt, yoğun ve orijinal alışkanlığı, büyük tüylü yaprakları ve ilginç çiçekleri nedeniyle, millialar yüksek duvarları ve cepheleri kaplamak için en uygun olanıdır.

tırmanma tesisleriTırmanan bitkiler

Dağcılar, bahçemizi güzelleştirebilecek son derece güzel, zarif ve önemli bir bitki grubudur. Zenginlikleri ve çeşitliliği, bahçe kompozisyonlarında yaygın olarak kullanılmalarına izin verir. Bunları duvarlara, duvarlara, çitlere, pergolalara, kafeslere, kayalara ve hatta yaşlı ağaçların gövdelerine dikebiliriz. Bahçeye dinamizm getirirler ve kozalaklı ağaçların veya yaprak döken ağaçların monoton yeşilini kırarlar. Daha...

American Millin - yetiştirme

Amerikan Milyoneri, yapışkan kökler ve bükülen sürgünlerin yardımıyla desteklere tırmanıyor. American Millina yetiştirmek için doğru yeri seçmek önemlidir . Güneşli, sıcak ve korunaklı bir konumu tercih eder. Gölgede çiçeklenme daha az etkili olacaktır. Millin, güney duvarlarına ve güçlü desteklere karşı en iyi şekilde büyüyecek. American Millin'in toprak gereksinimleri aşırı değildir. Kumludan tınlı toprağa, nötrden alkaliye kadar büyüyecek. Amerikan milinin bakımı , sürgünlerin budanması, düzenli olarak sulanması, gübrelenmesi ve desteğe bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmekten ibarettir.

Amerikan Millin neden çiçek açmıyorAmerikan Millin neden çiçek açmıyor

Amerikan Darı, yeşil, iri, tüylü yaprakları ve hepsinden önemlisi kırmızı, turuncu veya sarı olabilen trompet şeklindeki çiçekleri sayesinde oldukça değerli bir dağcıdır. Milinanın çiçeklenmesi yazın başlar ve genellikle sonbaharın başlangıcına kadar sürer. Bununla birlikte, bazen milinanın hiç çiçek açmadığı veya çok zayıf çiçek açtığı görülür. İşte Amerikan Milenyumunun çiçek açmamasının en önemli 4 nedeni ve böyle bir durumda ne yapılması gerektiği. Daha...

American Millin - Kesme

Amerikan Darı, kalın ve sert gövdeli bir tırmanıcıdır ve kendi kendine yapışan organlarıyla büyüdüğü yüzeye tutunur. Bu yılki sürgünlerin sonunda büyüyen bitkiyi nefis çiçekler süslerken, bunlar odunsu yaşlı sürgünlerden büyüyor. Bu nedenle, çiçeklerin gelişeceği yeni sürgünler filizlendirmeye teşvik etmek için baharda geçen yılki dağcı filizlerini kesmek çok önemlidir.

Ekimden sonra Amerikan milinin ilk kesimine başlıyoruz. Sürgünleri 15 cm yükseklikte yaklaşık üçte bir oranında kısaltıyoruz. Böyle bir prosedür, bitkiyi çok sayıda yeni sürgünün serbest bırakmasının yanı sıra mevcut olanları güçlendirmeye teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Sezon sonunda sürgünleri yarı yarıya kısaltıyoruz. Tüm hasta, gereksiz ve zayıf sürgünleri çıkarırken. Tırmanıcı çok güçlü büyümezse, yoğun bir alışkanlık oluşturana kadar sonraki yıllarda kesimi tekrarlayın.

Amerikan milinin gençleştirici kesimi en iyi 2-3 yıla yayılır. Bu süre zarfında dağcıyı gübrelemek ve düzenli olarak sulamak. İlk yıl sadece ölü, hastalıklı sürgünleri sağlıklı tomurcuklara indirgedik. Sonra eski sürgünlerin bazılarını kestik. İlkbaharda bu kadar güçlü bir kesim yapmak iyidir. İki veya üç yıl boyunca eski sürgünlerin bir kısmını yerin hemen üstünde kestik. Yeni sürgünler bırakarak, yalnızca sürüngenleri aşırı yoğun yapanları kaldırıyoruz.

American Millin - Üreme

Amerikan Milyoneri vejetatif olarak çok kolay çoğalır. Ana bitkiden ateş kesimleri yapmak veya katman yapmak yeterlidir. Milinanın ilk üreme yöntemi, Temmuz ayında sürgün kesimlerinin toplanmasından ibarettir. Bu kesimler sürgünlerin tepelerinden alınır. 8-10 cm uzunluğunda olmalıdır. Sonra onları, örneğin 18-20 ° C sıcaklıkta ılık ve nemli bir yere kuma ekiyoruz. Yüksek nemi koruyarak düzenli olarak su serpmeyi unutmamalısınız. Fide ayrıca delikli folyo ile kaplanabilir ve büyüdükçe kademeli olarak ortaya çıkarılabilir. Kışın iç mekanda, tercihen 12 ° C'de bırakın. Amerikan milyon doları yerine Nisan ayında ekildi.

American Millina'nın katmanlama yoluyla yayılması, yere sağlıklı bir sürgün yerleştirmek, onu kesmek ve onu toprakla kaplamaktan ibarettir. Sürgünün bölümlerini, bitkinin yeni sürgünler filizleyeceği bir veya iki tomurcukla zeminin üzerinde bırakmak iyidir.

MSc. Joanna Białowąs