Her bahçıvanın kullanması gereken 3 doğal sebze gübresi!

Sebze yetiştirirken doğal kaynaklı gübre kullanmayı tercih ediyoruz. Sebzeler için doğal gübreler, sebzelerin besin değerini büyük ölçüde etkiler ve kimyasal kontaminasyon içermeyen yiyeceklerin elde edilmesini mümkün kılar. Her bahçıvanın kullanması gereken 3 doğal sebze gübresini keşfedin . Ayrıca mağazalarda bulunan mükemmel yedekleri de önereceğiz. Bu gübreleri kullanarak lezzetli ve sağlıklı organik sebzeler yetiştireceksiniz !

sebzeler için doğal gübreler

Sebzeler için doğal gübre

Sebzeler için en çok tavsiye edilen doğal gübreler : gübre, kompost ve yeşil gübrelerdir. Mağazalarda bulunan bu gübreler için hazır ikame maddeleri de kullanmaya değer . Bununla birlikte, sadece organik kökenli% 100 doğal gübre satın almak önemlidir.

1. Sebzeler için doğal gübre - gübre

Gübre, çok eski zamanlardan beri bahçecilik üretiminde kullanılan sebzeler için mükemmel bir doğal gübredir . Bitkiler için gerekli tüm bileşenleri içerir, toprak yapısını, biyolojik ve fizikokimyasal özelliklerini iyileştirir, hafif toprakları sıkıştırır ve ağır toprakları gevşetir.

Gübreyi sonbaharda 10 m²'ye 50-80 kg dozunda uygulayarak , daha hafif topraklarda 20 cm, ağır topraklarda 8-12 cm derinliğe kadar kazıp toprağa karıştırarak ilkbahara kadar bu durumda bırakıyoruz. Bu doğal gübreyi ilkbaharda sebzeler için de kullanabiliriz , ancak iyi ezilmesi gerektiğini unutmayın ve toprağı derinlemesine ve iyice tırmıkla kazıyoruz. Ayrıca gübrenin hemen ardından tüm sebzelerin yetiştirilemeyeceğini de unutmamalıyız.

gübre - granül, kurutulmuş, uygulama, gübre ile gübrelemeGübre - granül, kurutulmuş, uygulama, gübre ile gübreleme

Gübre, çiftlik hayvanlarının dışkılarına ve yataklıklara dayalı organik bir gübredir ve uzun yıllardır tarımda kullanılmaktadır. Şu anda, arsa üzerindeki amatör mahsullerde de giderek daha sık görülüyor. Bahçe bitkilerinde gübre ile gübrelemenin neye benzediğini görün, gübre uygulama dozları ve tarihlerini öğrenin. Daha...

2. Sebzeler için doğal gübre - kompost

Sebzeler için bir başka değerli doğal gübre komposttur . Bahçe atıklarından kendimiz üretiyoruz, bu yüzden temelde ücretsizdir. Bu amaçla, bahçedeki bir parça toprağı kompost yığınının (yığın) altına ayırıyoruz. Kompost için yer gölgeli olmalıdır, bu nedenle uygun bir konum, örneğin ağaçların altında.

Kompost, mahsul atıkları, ağaç yaprakları ve diğer bitki artıklarından yapılır. Kuş pisliği veya diğer organik gübrelerle zenginleştirilebilir. Yüksek humus içeriği ile karakterizedir.

Sebzeler için 10 m²'ye 20-60 kg'lık bir dozda kompost kullanıyoruz . Gübreyi kazılan toprağa sürün ve tırmıkla karıştırın.

Hatırlamak! Gübre durumunda olduğu gibi kompostu kazmayız, çünkü humuslu bir gübre olarak toprağın üst tabakasında yer almalıdır. Dağıldıktan sonra, sadece tırmıklayın.

Bitki ekmeden veya ekmeden hemen önce toprağı gübrelemek için kompost kullanıyoruz. Marul, ıspanak, salatalık ve turp gibi bitkiler, sebzeler için bu doğal gübrenin kullanımına özellikle iyi yanıt verir .

organik gübreKompost - nedir, nasıl yapılır, uygulama

Kompostlama sayesinde bitki artıklarını atma veya yakma ihtiyacını ortadan kaldıracak ve neredeyse bedavaya toprağı organik maddelerle zenginleştiren çok değerli bir gübre elde edeceğiz. Nasıl kompost yapılacağını ve hangi bahçe atıklarının kompost için uygun olduğunu görün. Daha...

3. Yeşil gübre bitkileri

Sebzeler için bir başka doğal gübre de toprakla kazılmış veya sürülmüş bitkilerden yapılan yeşil gübre . Büyük miktarda yeşil kütle üreten hızlı büyüyen bitkiler, özellikle yeşil gübreler için uygundur. Bunlar: sarı acı bakla, seradella ve fazelya. Toprağın yapısını ve verimini iyileştirmek için yeşil gübre bitkileri sebze yetiştirmeden bir yıl önce ekilebilir.

Yeşil gübre bitkileri birkaç tarihte ekilebilir, ancak en iyi sonuçlar Temmuz ve Ağustos aylarının başında ekilerek elde edilir, sonra sonbaharda bitkileri kazarız. Bu zamanda ekim için aşağıdaki bitkiler önerilir (100 m² başına), sarı acı bakla (1,8 kg) seradal (0,35 kg), tarla çiçeği (1,5 kg) ayçiçeği (0,17 kg), phacelia (0,2 kg) .

Sebzeler için yeşil gübre bitkileri de Eylül ortasında ekilebilir (örneğin kış fiğiyle kış çavdarının karışımı). Ertesi yılın Mayıs ayı ortasına kadar, karışım büyük miktarda yeşil kütle verecektir. Kazıldıktan sonra, örneğin böyle bir pozisyonda bol miktarda verim sağlayacak domates ekebilirsiniz.

Sebzeler için harika bir doğal gübre olan yeşil gübre için yetiştirilen bitkilerin , yeşil kütle dağılımının daha yavaş olduğu daha iri topraklarda yaklaşık 16 cm, daha hafif topraklarda 20 cm'ye kadar kazılması gerekir. Bitkileri dikkatlice kazdıktan sonra, toprağı tırmıkla düzeltin. Böyle hazırlanmış bir stantta her türlü sebzeyi yetiştirebiliriz!

Yeşil gübre - ne zaman ekilir, yeşil gübre için hangi bitkiler

Yeşil gübreler organik tarımda önemli bir rol oynamaktadır ve bir amatör olarak bunları esas olarak arsa üzerinde sebze yetiştiriciliğinde kullanmalıyız. Yeşil gübre için bitki ekerek, bahçedeki toprağın yapısını ve verimliliğini doğal olarak iyileştiriyoruz. Ne zaman yeşil gübre ekeceğinizi, yeşil gübre için en iyi bitkileri ve ne zaman kesip toprakla birlikte kazacağınızı görün. Daha...

Sebzeler için hazırlanmış doğal gübreler

Ancak sebzeler için yukarıda bahsedilen doğal gübrelerin bazı dezavantajları vardır . Kompostun sizin tarafınızdan elde edilmesi gerekir ve önceden bir kompost yığını oluşturmanız veya bir kompost kurmanız gerekir. Gübre esas olarak bir önceki yılın sonbaharında kullanılır. Benzer şekilde, bir yıl önce yeşil gübre ekilmelidir.

Ya sebze yetiştirme kararı ilkbaharda alınırsa ve son dakikada doğal gübreye ihtiyacımız olursa? Bu durumda, mağazalarda bulunan sebzeler için hazır doğal gübreler kurtarıcı olacaktır . "Kimyasallar" eklemeden% 100 doğal olanları seçmemiz önemlidir.

sebzeler için doğal gübreler

Sebzeler için doğal ve ekolojik gübreler. Fotoğraf Hedef

Birincisi biohumus. Kompost solucan dışkısından elde edilen% 100 organik bir gübredir. Toprak mikroorganizmaları yönünden zengin, toprağın biyolojik yaşamını aktif olarak uyarır ve gübreleme riski olmadan verimliliğini artırır. Sıvı gübredir. İhtiyaca göre sebzeler doğrudan bitkilerin altına biohumus ile sulanır veya 1:10 oranında su ile seyreltilir.

Sebzeler için Hedef organik sıvı gübre, sebzeleri sulamak için de kullandığımız benzer özelliklere sahiptir ve her zaman 1:10 oranında su ile seyreltilmiştir. Organik maddeler bazında% 100 üretilmektedir.

Serpilmiş gübre arıyorsak, sebzeler için bir bitki başına 50 gr miktarında kullanılan Hedef organik gübreyi seçebiliriz . Tüm bu gübreler rehberimizin dükkanından sipariş edilebilir. Ben tavsiye ediyorum!

MSc. Joanna Białowąs